
Книгата The Light that Failed на Иван Кръстев и Стивън Холмс е победителят в тазгодишното издание на престижната канадска награда Lionel Gelber. С нея се отличават англоезични книги за международната политика, целящи "задълбочен дебат в обществото по значими международни проблеми".
The Light that Failed още не е публикувана на български, но от месеци предизвиква интерес в Европа заради обяснението в нея защо в Централна и Източна Европа либерализмът е в отстъпление - а на места и се провали - и са във възход популисти като Виктор Орбан. Водещата теза на Кръстев и Холмс е, че демократизирането на бившия комунистически блок е станало чрез имитиране на Запада и поради това не е хванало солидни корени и аргументация на национална основа.
Конкуренцията за наградата е сред сериозни имена - тази година например бяха подбрани Дарон Аджемоглу и Джеймс Робинсън, Питър Гатрел и книга на сър Иън Кършоу. Интересът на инициаторите на наградата към Източна Европа и бившия СССР е траен и това си личи от победителите през 2015 г. (Серхий Плохи, "Последната империя: Финалните дни на на СССР") и 2018 г. (Ан Апълбаум, "Червеният глад").
Наградата, носеща името на канадски дипломат, който я основава през 1989 г., се връчва от The Lionel Gelber Foundation в партньорство със сп. "Форин афеърс" и Munk School of Global Affairs and Public Policy към University of Toronto.
"Тази книга, пълна с ярки наблюдения и задълбочен анализ, обяснява защо либералната демокрация не успя да стане универсална идеология, въпреки че победи комунизма", пише при представянето на тазгодишния победител. "Авторите показват как триумфиращият Запад през 90-те години не взе предвид исторически и културни особености на страните, опитващи се да имитират и внедрят демокрацията. Макар народите на бившите комунистически страни да влязоха в ЕС и НАТО и да се ангажираха с либерални ценности и върховенство на закона, те бяха отчуждени от тях благодарение на корупцията и неравенството, които последваха. (...) Това описание как либерализмът изгуби посоката е откровено, но не и песимистично. (...) Това е една оригинална и важна книга на нашето време."
Напредъкът в Източна Европа беше бавен, непълен и не покриваше стандартите на западния оригинал, обяснява Иван Кръстев в разговор за канадското радио Си Би Ес. Някои от родените след комунизма в тези страни израснаха, уморени от това да ги смятат за "втора категория граждани", някои от тях просто емигрираха в страните на оригиналната демокрация. В родните им страни ползите от промяната отидоха при хора, които не са млади или образовани.
"Част от популисткия бунт е срещу следването на Запада, срещу собствените либерални елити, на които се гледа като на предатели на националната идентичност. Това е езикът на Виктор Орбан и Ярослав Качински. Това е анклав на неравно развитие, създаващ много напрежение в обществото", казва Стивън Холмс.
Жителите на Братислава понякога се чувстват по-близки с гражданите от Западна Европа, отколкото със селските общности в собствената си страна, обяснява още Кръстев. И тази тенденция не е ограничена само в Централна и Източна Европа, а се развива и на Запад. "Голямото разделение, когато хората гласуват в подкрепа на популисти, не е между Източна и Западна Европа. То е между градските центрове и провинцията, която се чувства пренебрегната. Това, което виждаме в Полша, не е много по-различно от наблюдаваното в САЩ."
lpi31580057
Рейтинг: 424 Неутралночестито на г-н Кръстев
Python
Рейтинг: 41 НеутралноБраво! Интелигентен автор с интересно разбиране за протичащите процеси.
anonim440
Рейтинг: 2332 НеутралноЕ за в България поне въобще книгата не е вярна.
Тук все още се освобождаваме от комунизма.
В другите държави се Освободиха от червеният ботуш и си тръгнаха по свои пътища, като не знам защо Западът е очаквал да тръгнат точно да копират техният път. Точно затова, че не копират сляпо, а имат своя национална политика (и то само в някаква степен, тъй като са част от ЕС и се съобразяват с ЕС) сега биват обвинявани в какво ли не. Западът ще се окаже много тесногръд и еднотипен, а не многообразен.
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2761 НеутралноЕ хубава работа: да платиш книга, да я издадеш и да не я наградиш -- бива ли?
Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)jvr26585378
Рейтинг: 332 НеутралноКойто слуша приоритетно клубна музика вероятно ще хареса и тази книга "удостоена" с клубна награда...ако ме разбирате....реалността е съвсем друга....Борис Джонсън, Тръмп, Болсонаро....да продължавам ли да изброявам....
jvr26585378
Рейтинг: 332 НеутралноКойто слуша приоритетно клубна музика вероятно ще хареса и тази книга "удостоена" с клубна награда...ако ме разбирате....реалността е съвсем друга....Борис Джонсън, Тръмп, Болсонаро....да продължавам ли да изброявам....
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2761 НеутралноПо-скоро го усъвършенстваме, опростяваме, освобождаваме от архаични, идеологически и наднационални елементи и приспособяваме към нашите неповторими бит и душевност. Вътрешна политика: аз съм прост и вие сте прости, та се разбираме. Външна политика: преклонената главица остра сабя не сече. Абе разбираме го ние живота.
Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)
niki
Рейтинг: 33 НеутралноЛиберални мисли, изолирани от Реалността.
nikiЕдин вампир броди из Европа
Рейтинг: 2761 НеутралноДа го кажа още по-просто: в комунизма имаше разни неща от Маркс, от Енгелс, сиреч от Европа, и докато почнеш да цицаш и крадеш като хората, трябваше да зубриш диалектически и исторически материализъм и всякакви други дивотии, които мозелското вино нашепва на подходящия човек. А сега се качваш на жипката, пускаш чалгата и караш напред.
Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)А Орбан и Качински имат други приоритети и филантропите не ги понасят, но това е друга тема.
niki
Рейтинг: 33 НеутралноСмилов няма ли и той да напише книга като Гуруто си?
nikinik_77.
Рейтинг: 1623 НеутралноСпорно е дали либералната демокрация или дясноконсервативаната /Рейгън, Тачър/ са победили комунизма.
lz2
Рейтинг: 2651 НеутралноСпечели. Либерастите си се самограждават.
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Хи-хи
Рейтинг: 1584 НеутралноАко всички бехме чели само Винету, днеска щеше да е "ех какъв живот". Проблемата е, че некои са наблегнали и наблягат на КГБ-наръчниците, а будалкат останалите.
Иначе не сме чули Ив. Кръстев да направи литературно четене пред обикновения плебс. Щото той ще излезе да стачкува и да променя...
lz2
Рейтинг: 2651 НеутралноБе не знам, ама като чета какви ги пишат умните и красивите си мисля, че и Винету не са чели! ПравописА е поле за изява на неграмотните!
тракиец
Рейтинг: 305 РазстроеноУмен човек, разбрал, че никой не е пророк в собствената си страна. Намерил нишата да се реализира и да твори, стоящ далеч от "родината", която е способна да го убие на светофар при абсолютно спазване на правилата от негова страна.
O sancta simplicita!Darulio
Рейтинг: 1208 ВеселоТъкмо се надъхах за хиляда коментара, пък то излезе, че бил Кръстев, не Костов. Трябва да спра да чета заглавията отгоре-отгоре.
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКАПоздравления за Иван Кръстев!
Schopenberg
Рейтинг: 676 НеутралноНе ми се занимава с културно-масовото оживление у посърналите либералисти, прогресисти, неомарксисти и всякакви подобия на ГМОбамизма.
Navigare Necesse EstСамо подчертавам, че върховенството на закона не е либерална ценност. Използват я за дъвка. И точно тези многознайковци се правеха на ощипани 50 години за зверствата на СССР в източна Европа.
Халелуя ЛСД! Халелуя борци за мир. Халелуя СЗО.
dejmos
Рейтинг: 2545 НеутралноДо коментар [#12] от "lz2":
Съгласен . Страни неща са ЛИБЕРАЛИТЕ. Никога не работят частен бизнес (производство) , винаги чакат държавни поръчки ....и вият на умирало ако друг вземе поръчката, винаги нещо комунизма пречи ( едипов комплекс) Никога не искат да инвестират в родната си страна, а предпочитат екзотични острови. Накарая ще направят капания за ПОЗИТИВНО МИСЛЕНЕ, или ще се опитат да аналзират ПСИХОЛОГИЯТА на Българина. Естествено за тях сме ГЛУПАВИ, друго е ЦИВИЛИЛИЗАЦИЯТА :)
inatlivka
Рейтинг: 711 НеутралноЧестито!
Много ерудиран човек, винаги с удоволствие гледам и чета негови интервюта.
Роси
Рейтинг: 8246 НеутралноДа му е честита наградата!
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2761 НеутралноАз като стар човек обичам и интервютата на баща му в "Ново време", особено онова по случая Тамбуев. Някои неща са непреходни, особено като гледам как се е засилила прокуратурата в днешно време. Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)