
© Reuters
Американската академията за киноизкуство ще позволи до конкурса за прочутата нейна награда, известна като "Оскар", да се състезават и филми, които са излезли само онлайн. Причината е блокадата заради пандемията, но все пак има строги ограничения и препоръка да се ходи на кино, доколкото е възможно.
Далеч не всеки филм на стрийминг платформите ще бъде допуснат. Едно от ключовите условия е филмът да е имал планирана премиера на голям екран. Едно от традиционните изисквания е филм да е бил прожектиран поне 7 дни в кино с билети в района на Лос Анджелис.
Това означава, че студията, които се надяват произведенията им да получат "Оскар", все пак ще трябва по-късно да организират такива прожекции. Netflix например пуска за кратко - до 21 дни, в кинотеатър свои хитове, номнирани за "Оскар". Освен това изключение академията разширява и териториалния обхват, като добавя кина в Ню Йорк, Сан Франциско, Чикаго, Маями и Атланта.
Тазгодишият конкурс ще е и изключително несигурен, тъй като и в съобщението се казва, че "всички правила и въпроси за допускане на участници може да бъдат променени".
Компромисът за тази година позволява на платформи като Netflix или HBO Max да пускат филмите си онлайн, без да са зависими от показването им и на голям екран. Така студията могат да преминат към премиери, без да се притесняват, че по този начин жертват и шанса си за престижната награда.
lino_santino
Рейтинг: 338 НеутралноВсеки филм е продукт. Стрииминг, тв или кино са просто платформи за разпространение.
Кво значение има къде е пуснат, ако заслужава Оскар.
pet_fire
Рейтинг: 5668 НеутралноИ "Оскар"-ите се пренастройват в новите условия
padrino
Рейтинг: 4331 ВеселоС тази блокада в която живеем, Нетфликс ми станаха най-добрите приятели напоследък:) Колко филми и сериали изгледах направо не е истина :))
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬blondofil
Рейтинг: 3389 НеутралноАко Ютюб беше на Бил Гейтс, досега да е купил Оскарите, да ги е закрил и на тяхно място да е класацията на Ютюб за вирал видеос.
tamada
Рейтинг: 1802 НеутралноНе е точно така. Стриймингът по същество е телевизия, само че продуктите се гледат по избор на зрителя. Въпрос на време е при всички да се появят повече живи предавания подобно на YouTube.
Само че при филмите все още има разлика. Някои филми се правят специално за телевизия, като се съобразяват със съотношението на ТВ 16:9; с това, че екранът е по-малък, което води до разлика в строежа на кадрите; с това, че на определено време се прекъсват за реклама и т.н. Тоест разликите не са само в платформата за излъчване.
Отделно филмите за ТВ или Direct-to-video имат намалена възможност за печалба, за разлика от кинофилмите, които като минат по кината после продължават да печелят чрез разпространение по ТВ, ДВД/Блу-рей, стрийминг и т.н. Което поставя ТВ филмите в неизгодна позиция, понеже по начало са с по-нисък бюджет и се снимат с по-големи ограничения. Но далеч не е само заради вложените пари, защото има отделни епизоди на сериали, които са с по-голям бюджет отколкото някои кинофилми.
Затова и съществуват фестивали като Еми за ТВ творчество, където един високобюджетен кино филм трудно би се сравнявал с едночасова ТВ драма или мини сериал.
Телевизията също се променя, но все още се гледа по друг начин. И се прави по друг начин, затова на Еми за разлика от Оскарите има 7-8 различни категории за видео монтаж.
Цялата индустрия се пренастройва от години. Не е заради епидемията - тя само леко ускорява нещата. От доста време върви преосмисляне за това, какво е кино и какво е ТВ.
danitoledov
Рейтинг: 276 НеутралноИменно, зад всеки филм стои немалко труд и ресурси, особено в днешните времена. danitoledov
tamada
Рейтинг: 1802 НеутралноДо коментар [#6] от "danitoledov":
Всъщност е обратното - в последните 10 години е по-лесно и по-евтино да се снима филм от когато и да било преди.