Лагос, Нигерия
Дневник" следи разпространението и ефектите на коронавируса по света. Новините от България четете тук, карта на болестта вижте тук.
Португалски град ще тества всичките си жители
Тестуването ще започне идната сряда на доброволен принцип в 18 лаборатории на две частни дружества. На месец ще се извършват по 20 000 теста при цена от 5 евро за анализ. Тестовете ще приключат след около десетина месеца и ще струват малко над един милион евро. Тези пари ще бъдат финансирани от общинските власти и от частна фондация, предоставила вече 150 000 евро.
За тестовете ще бъде използван този тип тест, който току-що беше валидиран от британските здравни власти.
Това са серологични тестове на швейцарската група Рош, които позволяват след анализ на кръвна проба да се установи дали има или не антитела в кръвта и да се разбере дали човек е бил вече заразен с новия коронавирус.
Миналия месец Кашкаиш беше направил първо изследване на 400 жители, което показа, че 0.7 процента от населението вече е било в контакт с вируса. Това е седем пъти повече от средното за страната според оценките на здравните власти.
Още месец ограничения в Ню Йорк
Указът, подписан снощи от губернатор Андрю Куомо, удължава карантината в град Ню Йорк и околностите му, които са особено засегнати от епидемията от новия коронавирус. В икономическата столица на САЩ от COVID-19 досега са починали над 20 000 души.
Петте района, които не са обхванати от карантината, ще могат постепенно да възобновят някои икономически дейности.
"Свети Петър" очаква католиците
На практика базиликата "Свети Петър" остана отворена по време на започналата през март национална карантина в Италия, но само за единични посещения. Малцина богомолци бяха допускани вътре от съображения за сигурност.
© Reuters
Чехия ще разреши събирания с до 300 участници
Тези събирания, които включват и спортните срещи, ще бъдат възможни от 25 май нататък, когато ще могат да отворят отново и ресторантите и баровете, заяви министърът на здравеопазването Адам Войтех. Търговските центрове, кината, фризьорските салони и терасите на ресторантите заработиха отново в понеделник след двумесечен карантинен режим.
По данни от тази сутрин в страната с 10.7 милиона жители има 8352 потвърдени случая на коронавирус, 293 от тях - смъртни. "Ако епидемичната обстановка остане благоприятна, на 8 юни лимитът за брой хора на едно място ще бъде увеличен на 500 души, а на 22 юни - на 1000 души", каза Войтех.
© Reuters
Норвегия удължава ограниченията върху пътуването до август
Пътуването в Италия може да е свободно от 3 юни
Според текста, който може да бъде променен преди приемането му от кабинета по-късно днес, от 18 май ще бъде разрешено придвижването в рамките на отделните региони, а забраната за междурегионалните пътувания ще падне на 3 юни.
Фабриките в страната вече получиха разрешение да заработят отново на 4 май, а магазините ще отворят врати в понеделник, 18 май.
Регионите могат да реактивират всички сектори на икономиката, които още остават затворени, но при спазване на протоколите за безопасност. Националните здравни власти ще следят ситуацията, за да гарантират ограничаване на заразата. Кметовете могат да се намесят и да затворят публични пространства, ако социалното дистанциране се окаже невъзможно.
Икономически спад и в Португалия
Националният статистически институт съобщи още, че брутният вътрешен продукт на страната се е свил с 2.4 процента спрямо първото тримесечие на миналата година.
През четвъртото тримесечие на 2019 година португалската икономика нарасна с 0.7 на сто на тримесечна основа и с 2.2 на сто на годишна основа.
138 починали в Испания
ДО 250 млн. заразени в Африка
За този период от време се очаква смъртните случаи от новия коронавирус в Африка да са между 150 и 190 хиляди, а 5.5 млн. души да бъдат хоспитализирани.
Според експертите на СЗО високият процент млади хора в населението на континента ще позволи да се избегне най-лошия сценарий, тъй като те по-леко прекарват това заболяване.
Общата численост на населението на Африка е 1.3 млрд. души. Средната възраст на жителите на континента е 19.7 години. Към днешна дата по данни на СЗО в африканските страни има 72 379 заразени с новия коронавирус, в това число 2480 починали.
Икономически спад в Германия
Това е най-големият срив от началото на финансовата криза през 2009 г. За предишното тримесечие бе регистриран ръст на брутния вътрешен продукт от 0.4%.
На годишна база спадът е 2.3%. Днешните данни потвърждават ефекта на коронавируса върху германската икономика. При това очакваният срив за второто тримесечие вероятно ще е много по-голям според досегашните прогнози. Министерството на икономиката също предупреди преди малко, че се очаква ситуацията да се влоши между април и юни.
Потвърдените случаи в Русия не намаляват
Вчера бяха обявени 9974 нови случая.
За ден са починали 113 души - смъртността нараства, след като вчера бяха обявени 93 нови жертви на COVID-19. Общият брой починали заразени с коронавируса в Русия достига 2418 души. Данни от международни медии същевременно сочат, че статистиката за смъртността може да е далеч от действителната и починалите заразени да са в пъти повече. Руските власти отричат това.
Оздравелите също нарастват стабилно, с 4696 души за денонощие, до 58 226 души.
Направените тестове достигнаха 6.4 млн.
Германците искат мерките да останат в сила
Петдесет и шест процента от анкетираните са скептични към плановете за отмяна на мерките, които забраняват масови събирания и държат затворени много търговски обекти, въпреки че през последните седмици някои страни на обществения живот се възобновиха. Четиридесет процента пък искат облекчаването на мерките да продължи и в следващите седмици. Три процента нямат мнение, а 1 процент не са дали отговор.
Голяма част от поддръжниците на облекчаването на мерките обявяват, че подкрепят Свободната демократическа партия или крайнодясната "Алтернатива за Германия".
Анкетата е проведена сред 1034 души във вторник и сряда от "Инфратест-димап" за телевизия А Ер Де. Статистическото отклонение е между 1.4 и 3.1 процента.
Джамиите в Турция отварят от 12 юни
Директорът по вероизповеданията на Турция Али Ербаш съобщи, че на 12 юни ще бъде извършен първият петъчен намаз от началото на ограниченията заради епидемията от COVID-19. Намазът, който се извършва пет пъти дневно, е основен ритуал за вярващите мюсюлмани. Петъчният намаз, дон, който се счита за свещен в исляма, се посещава масово от мъжете, които преустановяват работа по обед.
Епидемиологичните предписания във връзка с коронавируса включват и нови критерии за провеждане на намаза в джамиите. Основният критерий е осигуряване на най-малко два метра дистанция между молещите се, както и между ходжата и участващите в намаза. Поради невъзможността да се осигури такава дистанция вътре в джамиите намазът ще се извършва в двора на религиозните храмове.
Още четири седмици, включително и по време на празника Рамазан байрам, джамиите ще останат затворени, посочи директорът. През март, по повод общественото недоволство заради затварянето на джамиите, директорът на Дирекцията по религиозните въпроси (Дианет) бе призовал вярващите да се молят вкъщи, без да посещават джамия. По официални данни джамиите в Турция надхвърлят 100 хил.
Първата зона за свободно пътуване в ЕС
Около 1800 починали в САЩ
В периода от 20.30 ч. снощи до същия час в предходната вечер са били отчетени 1754 починали от COVID-19.
САЩ са държавата с най-голям брой смъртни случаи в света в абсолютни стойности с общо 85 813 жертви на пандемията.
Но на глава от населението САЩ имат по-малко починали в сравнение с държави като Франция, Испания, Италия и Великобритания.
За ден в страната са били регистрирани 26 593 случая на коронавирус, като с тях общият брой е достигнал 14 166 528. Тези числа със сигурност са по-малки от реалните, тъй като за гражданите е трудно да си направят тестове.
Словения обяви край на епидемията
Отсега нататък хората, пристигащи в Словения от други държави в ЕС, няма да са под карантина за поне седмица, както беше в началото на април, обяви правителството в съобщение. Двумилионната държава, която граничи с Италия, Австрия, Унгария и Хърватия, до момента е установила 1464 случая на коронавирус, а починалите са 103-ма. Правителството съобщи, че чуждестранни граждани, които проявяват симптоми на зараза от коронавирус, ще продължат да не бъдат допускани в Словения.
Карантината за поне 14 дни ще остане в сила за хора от държави извън ЕС с някои изключения за дипломати и хора, превозващи товари. Гражданите ще трябва да продължат да спазват основните правила за предотвратяване на възможно разпространение на заразата.
Хората са задължени да носят маски в закрити обществени пространства, да стоят на поне 1,5 метра разстояние един от друг и да дезинфекцират ръцете си при влизане на обществени места. От средата на март Словения затвори всички училища, спортни и културни институции, барове, ресторанти, хотели и магазини с изключение на тези за храни и аптеките. Общественият транспорт беше спрян.
Най-мрачната зима
На изслушване пред Камарата на представителите Рик Брайт, който твърди, че миналия месец е бил уволнен от агенцията заради президента Доналд Тръмп, казва, че "животи са загубени" заради "бездействието" в ранния етап на заразата.
"Ако не подобрим реакцията си сега, на базата на научни данни се опасявам, че пандемията ще бъде по-лоша и удължена", каза той. "Без по-добро планиране 2020 г. може да е най-мрачната в съвременната история," каза той.
© Associated Press
Рекордна зараза в Бразилия и Мексико
Десният бразилският президент популист Жаир Болсонаро и левият лидер на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор първоначално омаловажаваха заплахата от вируса, а по-късно се концентрираха върху отварянето на икономиката въпреки растящия брой заразени.
Надигането на заразата в отделни райони на Латинска Америка става в момент, когато на други места, особено в Европа и в Китай, регистрират намаляване на траекторията на новите инфекции.
Бразилия е най-тежко засегнатата държава в Латинска Америка и регистрира за денонощие рекордните 13 944 нови случая, с които общият брой потвърдени случаи на зараза стигна 202 918. Починалите са 13 933, по данни на здравното ведомство. Мексико се нарежда на второ място по брой на случаите и вчера съобщи за още 2409, с които потвърдените случаи на зараза с коронавирус станаха 42 595. Броят на жертвите е 4477.
Борел за COVID-19
В днешното издание на "Франкфуртер алгемайне цайтунг" Борел пише, че Китай трябва да предприеме действия, за да бъде защитен светът от бъдещи пандемии.
"Независимо научно разследване на произхода на тази пандемия също е наложително", написа Борел.
Вирусът се появи за пръв път в китайския град Ухан през декември и някои държави, след които САЩ и европейски страни, разкритикуваха начина, по който Пекин е действал по време на заразата.
Китай твърди, че подходът му е бил открит и прозрачен.
Борел написа също, че Китай трябва да поеме отговорност, "съизмерима с тежестта му" в справянето с пандемията. Да участва в проучванията за ваксина и даването на тласък на световната икономика, както и в мащабното усилие за опрощаване на дългове за най-засегнатите, главно развиващи се, държави.
Над 300 хил. жертви
Според тази статистика заразените, откакто коронавирусът започна да се разпространява в китайския град Ухан, са 4.4 млн.
Оттогава глобалният епицентър се измести - от Ухан към европейски държави като Италия и Испания, а сега в Северна и Южна Америка. Съединените щати са страната с най-много жертви (над 85 хил. по данните от снощи), но и в Бразилия случаите се разрастват бързо с над 13 хил. заразени.
В Китай, обратно, смъртни случаи не се регистрират в последния месец, пише "Саут чайна морнинг пост".