Имаш ли идея зна какво говориш? По случайност съм чувал какви грижи полагат в Тандем-В за обучението и хигиената на служителите. Булките на щанда им в софийските хали са от 10-15 години там. Дали нямаше да си намерят друга работа, ако им беше толкова зле?
Няколкостотин заразени са "единични случаи". Мхм...
Some say the end is near,
Some say we'll see Armageddon soon,
I certainly hope we will,
I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ В цивилизованите държави като се вдигне шум за нещо , което "не се висва в нормите за нормално поведение" се вземат мерки!А у нас Държавата "спи " по такива въпроси в услуга на т.н. БГ работодатели!
така си беше от доста години и държавата Германия от години си затваряше очите за нечовешките условия за труд в тия месопреработвателни предприятия...и не само там..просто и хитро се прехвърля отговорноста на някакви фирми из бившия соц. блок които си знаем тука закон не ги лови...
'Българите сме малък но много прост народ.' М Вешим
Те не искат да загубят работниците. Искат само да шунтират измекярите по веригата.
От друга страна, вярно е, че немския шеф бая ще си помисли дали не наеме все пак германец, макар и малко по-скъп. Защото се губи основното предимство на наемниците: можеш да го разкараш от другата седмица. В Германия сравнително трудно се уволнява. Не че не може, но си е главоболие.
Подизпълнителите, или по-точно агенциите са изключително нужно звено да функционира добре не само месарският но и много други бизнеси. Причината е, че тези предприятия в един момент не могат да осигурят пълна заетост на работниците си, докато в други моменти им липсва персонал. Отделно планирания персонал може да не се яви поради някаква причина, и тогава агенцията осигурява персонал. От друга страна, агенцията, ако е добра, може да осигури заетост на работниците си, ако не, те ще избягат в друга агенция. Работещите в агенция имат това предимство че могат да избират и отказват смени в нежелани предприятия, както и могат да си идват в България за големи периоди от време , т.е. отпуски кога си искат.
Ще назначат още инспектори, докато бранша плаши, че ще напусне Германия. :) Цяла Европа залага на бюрокрацията като печеливша карта, вместо на бизнеса.
Няма как!Ще ги докарат до там нещата работниците да получават легално минималното заплащане на час в Германия / мисля , че беше нещо около 8,60-8,70 евро/ и ще ги осигуряват на тези пари!Аз лично съм бил в подобна "схема " преди малко повече от десет години!Тогава с българска фирма - посредник работех там и ни осигуряваха на 350 лева , а горницата/ за която бяхме там/ беше под формата на командировъчни!
Отделно агенциите са много строго контролирани и изискванията към тях са много високи. Не може току така да си заложиш агенция. Задължени са да осигуряват подслон, транспорт и т.н.
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
Пич, в кой щат точно живееш че видя празните рафтове (вчера - днеска?). Имам познати в тоя бранш, могат да направят малко пари. Ама сериозно, не от интернет страниците на Обамчето!
Знам. Ама ще им се наложи. Чакай малко да по-огладнеят. Какво ги чака германците следващите две-три, може и пет години, бедна им е фантазията. Варианта 25 % от населението да се маргинализира и да седнат да лочат бира пред тринкхалето все пак не ми се вижда реалистичен. Все някой трябва да плаща данъци, за да има социални за пенерите.
В момента Ханс наема българи и румънци през агенция, защото има две много сериозни причини: 1. Наема ги само когато има нужда и се освобождава от тях веднага на другият ден, когато няма от тях нужда. Без никакви формалности и задължения към тях. 2. Ханс не решава организационни проблеми с тези хора —договори преведени на родният им език, подслон,транспорт и организиране на извънработното им време, така че да не идва през ден полиция в предприятието или общежитието. Не търси и преводачи, за да общува с тях. Всичко това е грижа на агенцията. При проблем вдига телефона и човека е заменен на другият ден. 3. Има и още много други неща, но отнема време за разказване, пък и полза никаква няма да има. Та Ханс ще потърси друго решение, което да не му усложнява живота. Такива решения бол. Още от време оно. А заплатите ще се вдигнат само за тези работници, които успеят на немски да се договорят с рсботодателя, да разберат договора на немски и сами да си осигурят квартира и транспорт. Остсналите духат супата.
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
До коментар [#29] от "Ebeneezer Goode":Бълг. форумни експерти очакват това от поне 20 год. Някои от тях даже пукясаха без да имат възможността да видят сбъдването на прогнозата си.
Нинов, драги, не им се връзвай. Те толкова си могат. А това дето го чакат е предвещано още в статиите от " Наръчник на Агитатора" от седемсетте. Дълга родова памет, предполагам.
Ciaran
До коментар [#9] от "zztop11":Те не искат да загубят работниците.Искат само да шунтират измекярите по веригата.От друга страна, вярно е, че немския шеф бая ще си помисли дали не наеме все пак германец, макар и малко по-скъп. Защото се губи основното предимство на наемниците: можеш да го разкараш от другата седмица.В Германия сравнително трудно се уволнява. Не че не може, но си е главоболие.
Въпросът е дали ще намери германец, който е навит да бачка тая гадна работа.
Some say the end is near,
Some say we'll see Armageddon soon,
I certainly hope we will,
I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.
Когато един работник на агенцията не бачка или работи некачествено Ханс дига телефона и му карат друг. Даже агенцията плаща глоба или неустойка, че му е "продала" некачествена стока. В западната индустрия човек на такива работни места е винтче, като се поизноси просто го сменят. Но ако е назначен от Ханс, и го свие кръста за няколко месеца, Ханс се бърка да плаща. В случая обаче, освен нормалните агенции вероятно има и български и румънски, които нямат нищо общо с тия правила. Естествено те трябва да се отсечат защото те действително могат да предложат дъмпингови цени за труд на Ханс, като същевременно прецакват работниците си особенно такива без немски или поне английски език.
Ами ще си говорим пак. След година. Ти не ги гледай, че в момента се правят, че нищо не им се е случило. Вируса минава за месец, но щетите по икономиката ще останат години.
Моят личен интерес е ти да си прав, а аз да бъркам. Но за съжаление няма да стане така.
„В момента Ханс наема българи и румънци през агенция...“
Ханс наема всички чрез агенции, не само българи и румънци и не само в месо преработвателната промишленост. В почти всички отрасли. И в това е „тайната“ на „бума“ на германския трудов пазар. Питай Нинов, нека ти обясни до какво ще доведе тази практика.
Имаш ти... в САЩ лицензирана кланица знаеш ли как се отваря? И кого ще наемат твоите познати, американци може би? Че кой е луд да ходи да скубе кокошки или да дере говеда... И там, както и в Германия, тази работа се върши само от имигранти - в този случай, мексиканци, еквадорци, гватемалци... Месната индустрия е много консолидирана, по 2-3 фирми държат 70-80% от пазара съответно на говеждо, на пилешко, на свинско. Като на свинско лидера е Смитфилд, които ги купиха китайци пред 2-3 години. Как ще се конкурират твоите познати с мултимилиардни корпорации? Знаеш ли какъв мащаб трябва да имаш, за да правиш икономии от мащаба? Наистина, имат затруднения с доставките някои от тях на места, защото няколко големи кланици затвориха заради огнища на Ковид-19.
значи за германци се смятат много, чиито родители са били италианци, испанци, гърци, португалци, югославяни, поляци и руснаци, а не само "биологичните" такива с дядо 1930ти набор дето се е развихрил в новосъздадената ФРГ.
Животът е кратък!
Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.
Проблемът с агенциите за временна работа е много сериозен. От тях страдат и достатъчно местни в Германия, Белгия....Това разминаване на отговорността е супер за работодателите. Добре, че тук дейността им е много ограничена законово. А в случая както са работили преди, така месопреработвателите ще заработят за в бъдеще. Източноевропейците пак ще получават ниски заплати, но работодателите ще трябва да положат малко повече усилия и грижи.
Да си призная не съм чувал за такова заплащане на час в Германия за такъв тип работа!Преди две или три лета съм говорил с наш сънародник от пловдивско, който беше няколко години в кланица в Германия!По памет ми говореше за някакви суми около минималното на час , но беше доволен, защото с тези пари/ заработени там/ дъщеря му е завършила фармация в България!
за мин. герм. заплата няма нужда да напускаш Б-я и да се бъхтеш в кланица. Тук един образ по цял ден пише за добре платените раб. места в габровските заводи за едикакво си.
Животът е кратък!
Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.
През агенция може да рсботиш и като ”зелбсщендиг”, тоест самонает или както там му се казва. Познавам няколко човека, които работят така и са си много доволни. Доста добре успяват да боравят със заработените пари и им остават много повече пари и свободно време в сравнение с това, ако биха били наети на служба. Така, че, работата е според зависи и човека.
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
Ами ела и виж:) Няма нито един недоволен работник вече 4-5 години да се тръшка. Като го питаш казва Супер съм. А колко и взема ли под масата пари не знам. Доволни са. Интересно при такива обеми на производство и такъв малък град как си мислиш. Дали вземат малки заплати. В момента на шивачките не можеш им стигна носа.
"Работните часове ще се отчитат дигитално, а инспекциите на работните места ще бъдат засилени, като местните инспектори ще имат и право да проверяват условията на настаняване на служителите."
В сравнение с положението у нас - никакви проверки от АТ за неспазване на работното време с редовните удължавания преди и след работа. Никакви проверки за нерегламентиран нощен труд. Дигитално отчитане няма, както и дигатално правителство, но ГЕРБ ще правят бензиностанции.
Психопатът най-много се фръцка. Дойде му като манна небесна. Аз шивашките и текстилни фирми не ги броях за индустрия ама сега да хит. Та му окачествиха "скафандрите" за най-добрите в света и за април им дал двойни заплати на шивачките си както и останалите фирми в града като Дзали и дребните дето бълват маски което ме втрещи. Дали са доволни не знам ама аз не вярвах, че шивачка ще вземе в обозримо бъдеще над 2000 лева. Ама може да има конкуренция знам ли им бранша.
Ако наистина им е вдигнал основните заплати над 1000 за шивачки(не технолози и инженери по машините)евала. Доколкото знам изобщо не е лесно да работиш за този маниак, та си заслужават. Преди време си говорих с момиче от Габрово с образование в тази сфера, което ми обясняваше, че няма работа в града. Като й казах за МАк, все едно чуваше за пръв път. А Бижев като всички останали се оплаква от липса на работници. Даже май си беше докарал някакви инженери от Сърбия. Иначе, както знаеш, неговото не е просто швачество. Тия военни униформи и предпазни костюми, които прави за чужбина изискват доста сериозно качество.
Аз пък съм на мнение , че т.н. "високи заплати" у нас са мит за масовият българин и заради това има масово нашенци навън!А след корона-вируса и икономическата криза желаещите ще се увеличат!
Нали ти казвам. Не разбирам ама сега е на гребена на вълната. Ама то има сигурно 50 шивашки фирми. Най-голямата на Калзедония-Дзали. Понеже роднина наша работи там на жена ми не правят маски Ами си шият там за Калзедония си местят пък заводите от Румъния в България. Кроялната щяла да е в Джебел, още един завод в България щели да правят. Та и там им дадоха за април двойна заплата. Тия пък Медтех Суис всеки втори гледам по телевизията с техни маски доктор Фрей работят на 3 смени нов цех правят. Та може да има конкуренция. Иначе платът е важното. Той му дава на Бижев качеството.
Навън от години ходят само цигани. В кланиците пак цигани. Смятай от Габрово дето имаме 300 циганина половината да в кланици в Холандия. Само, че за пилета. Даже не всички се върнаха. Работят. Но условията им са ужасни за работа. Та тях ги наемат турци и ги пласират по кланиците. Висококвалифицирани работници забрави. Ами както каза този от Габинвест сиреч БЛАСЕР ГРУП уникални машини, уникални работници най-добрите в Европа няма как да сложиш неквалифициран циганин да работи.
Васил Матев ми е съученик от основното училище. Та ме подсетиха-униформите на Бундесфера се правят в Габрово. Сега въпросният Бижев 5000 облекла за болниците на Бундесфера и 10 000 за германската полиция има договор, амортисьорите за луксозните марки коли се правят тука АМК. Оръжията. Пети завод правят, Инструменти -ГВГ. Ами, че то само това да се прави е много.
Значи на аспержите можи, но на вурстчетата нъе! За съжаление, не се възпроизвеждаме като турците за да представляваме някакъв фактор при швабите. Остава да се примирим с ролята, отредена за отпадък с ЕС...
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
дедо Андро
Рейтинг: 2704 НеутралноМдаааа... И по Германия ще гледаме празни рафтове за месо, както по Щатите...
Пич Незнам Как Да Ти Обесна Че Несъжелявам За Недостика На Некой Уникални Изразни Сретства По Български.Корки
Рейтинг: 2906 НеутралноГермания отменя робството.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.duw45646361
Рейтинг: 8 НеутралноСтранно - в Германия се грижат по-добре за българите, отколкото в България.
blaf
Рейтинг: 655 НеутралноВ Германия всички са им чуждестранни работници. Германците какво работят питам аз?
Нинов
Рейтинг: 1799 НеутралноДо коментар [#1] от "дедо Андро":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.Пилишку мисо има бол.
АНТИ ВАТНИК
Рейтинг: 556 ЛюбопитноЕ къде ги видя тия празни рафтове за месо в Щатите?
Понеже аз в неделя напълних един цял багажник с месо. Граждани, не хранете трола. Минус, удивителна и да плува!
Нинов
Рейтинг: 1799 НеутралноДо коментар [#4] от "blaf":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.германците са началници, рентиери, артъри и търсещи себе си пътешественици.
john trivolta
Рейтинг: 801 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "duw45646361":
Имаш ли идея зна какво говориш? По случайност съм чувал какви грижи полагат в Тандем-В за обучението и хигиената на служителите. Булките на щанда им в софийските хали са от 10-15 години там. Дали нямаше да си намерят друга работа, ако им беше толкова зле?
Здравко Здравков
Рейтинг: 605 НеутралноГермания не може да си позволи да загуби евтината българска и румънска работна ръка.
bat_plamen
Рейтинг: 4585 НеутралноКрайно време беше за това!Сега тези лъжливи посредници ще "духат супата"!
Хриси
Рейтинг: 1490 ЛюбопитноНяколкостотин заразени са "единични случаи". Мхм...
Some say the end is near, Some say we'll see Armageddon soon, I certainly hope we will, I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.bat_plamen
Рейтинг: 4585 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "Корки":
До коментар [#3] от "duw45646361":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
В цивилизованите държави като се вдигне шум за нещо , което "не се висва в нормите за нормално поведение" се вземат мерки!А у нас Държавата "спи " по такива въпроси в услуга на т.н. БГ работодатели!
blaf
Рейтинг: 655 НеутралноДо коментар [#7] от "Нинов":
демек хора дето нищо не щат да вършат, ясно.
Тюфлекчия
Рейтинг: 2197 РазстроеноИ сега като останат без работа, нашите сънародници от малцинството ще се върнат тука и ще пламнат още пет махали.
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!не на безразличието
Рейтинг: 792 Неутралнотака си беше от доста години и държавата Германия от години си затваряше очите за нечовешките условия за труд в тия месопреработвателни предприятия...и не само там..просто и хитро се прехвърля отговорноста на някакви фирми из бившия соц. блок които си знаем тука закон не ги лови...
'Българите сме малък но много прост народ.' М Вешимduw45646361
Рейтинг: 8 НеутралноСпоред форучните ни корифеи това не е възможно - ромите не работят. Значи работещите са били от мнозинството.
АНТИ ВАТНИК
Рейтинг: 556 РазстроеноПо-скоро България не може да си позволи да загуби приходите от гастарбайтерите си в Германия.
Евтина работна ръка по света да искаш. Граждани, не хранете трола. Минус, удивителна и да плува!
DDR
Рейтинг: 2349 ВеселоДо коментар [#4] от "blaf":
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?Измислят предприятия и после намират и организират чуждестранните работници. Дето се вика —> на кой за каквото му стига акъла 😂😂😂
DDR
Рейтинг: 2349 ВеселоДо коментар [#10] от "bat_plamen":
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?Супата ще духат работниците.
Ebeneezer Goode
Рейтинг: 1104 НеутралноДо коментар [#9] от "zztop11":
Schrödinger's cat walks into a bar. And doesn'tТе не искат да загубят работниците.
Искат само да шунтират измекярите по веригата.
От друга страна, вярно е, че немския шеф бая ще си помисли дали не наеме все пак германец, макар и малко по-скъп. Защото се губи основното предимство на наемниците: можеш да го разкараш от другата седмица.
В Германия сравнително трудно се уволнява. Не че не може, но си е главоболие.
Нинов
Рейтинг: 1799 НеутралноДо коментар [#13] от "blaf":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.ами всеки върши неща според потребностите си, способностите си и възможностите си. Нема смисъл да се чанчиш, ако няма нужда от това.
.
Рейтинг: 1880 НеутралноПодизпълнителите, или по-точно агенциите са изключително нужно звено да функционира добре не само месарският но и много други бизнеси. Причината е, че тези предприятия в един момент не могат да осигурят пълна заетост на работниците си, докато в други моменти им липсва персонал. Отделно планирания персонал може да не се яви поради някаква причина, и тогава агенцията осигурява персонал. От друга страна, агенцията, ако е добра, може да осигури заетост на работниците си, ако не, те ще избягат в друга агенция. Работещите в агенция имат това предимство че могат да избират и отказват смени в нежелани предприятия, както и могат да си идват в България за големи периоди от време , т.е. отпуски кога си искат.
bobix
Рейтинг: 809 НеутралноЩе назначат още инспектори, докато бранша плаши, че ще напусне Германия. :) Цяла Европа залага на бюрокрацията като печеливша карта, вместо на бизнеса.
Нинов
Рейтинг: 1799 НеутралноДо коментар [#20] от "Ebeneezer Goode":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.Германецът не само не иска да бачка в кланица, но и си нема понятие как стават работите там. В посл. 30 год. само чужденци вършат тежката работа.
bat_plamen
Рейтинг: 4585 ЛюбопитноДо коментар [#19] от "DDR":
Няма как!Ще ги докарат до там нещата работниците да получават легално минималното заплащане на час в Германия / мисля , че беше нещо около 8,60-8,70 евро/ и ще ги осигуряват на тези пари!Аз лично съм бил в подобна "схема " преди малко повече от десет години!Тогава с българска фирма - посредник работех там и ни осигуряваха на 350 лева , а горницата/ за която бяхме там/ беше под формата на командировъчни!
DDR
Рейтинг: 2349 НеутралноДо коментар [#22] от ".":
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?Отделно агенциите са много строго контролирани и изискванията към тях са много високи. Не може току така да си заложиш агенция. Задължени са да осигуряват подслон, транспорт и т.н.
Нинов
Рейтинг: 1799 НеутралноДо коментар [#25] от "bat_plamen":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.В кланица плащат по €25 на час, но е доста тежка работа.
Ciaran Gavin
Рейтинг: 773 НеутралноДо коментар [#1] от "дедо Андро":
CiaranПич, в кой щат точно живееш че видя празните рафтове (вчера - днеска?). Имам познати в тоя бранш, могат да направят малко пари. Ама сериозно, не от интернет страниците на Обамчето!
Ebeneezer Goode
Рейтинг: 1104 НеутралноДо коментар [#24] от "Нинов":
Schrödinger's cat walks into a bar. And doesn'tЗнам. Ама ще им се наложи. Чакай малко да по-огладнеят.
Какво ги чака германците следващите две-три, може и пет години, бедна им е фантазията.
Варианта 25 % от населението да се маргинализира и да седнат да лочат бира пред тринкхалето все пак не ми се вижда реалистичен. Все някой трябва да плаща данъци, за да има социални за пенерите.
Нинов
Рейтинг: 1799 НеутралноДо коментар [#29] от "Ebeneezer Goode":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.Бълг. форумни експерти очакват това от поне 20 год. Някои от тях даже пукясаха без да имат възможността да видят сбъдването на прогнозата си.
DDR
Рейтинг: 2349 НеутралноДо коментар [#25] от "bat_plamen":
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?В момента Ханс наема българи и румънци през агенция, защото има две много сериозни причини:
1. Наема ги само когато има нужда и се освобождава от тях веднага на другият ден, когато няма от тях нужда. Без никакви формалности и задължения към тях.
2. Ханс не решава организационни проблеми с тези хора —договори преведени на родният им език, подслон,транспорт и организиране на извънработното им време, така че да не идва през ден полиция в предприятието или общежитието. Не търси и преводачи, за да общува с тях. Всичко това е грижа на агенцията. При проблем вдига телефона и човека е заменен на другият ден.
3. Има и още много други неща, но отнема време за разказване, пък и полза никаква няма да има.
Та Ханс ще потърси друго решение, което да не му усложнява живота. Такива решения бол. Още от време оно.
А заплатите ще се вдигнат само за тези работници, които успеят на немски да се договорят с рсботодателя, да разберат договора на немски и сами да си осигурят квартира и транспорт. Остсналите духат супата.
Ciaran Gavin
Рейтинг: 773 НеутралноНинов, драги, не им се връзвай. Те толкова си могат. А това дето го чакат е предвещано още в статиите от " Наръчник на Агитатора" от седемсетте.
Дълга родова памет, предполагам. Ciaran
Хриси
Рейтинг: 1490 НеутралноВъпросът е дали ще намери германец, който е навит да бачка тая гадна работа. Some say the end is near, Some say we'll see Armageddon soon, I certainly hope we will, I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.
.
Рейтинг: 1880 НеутралноДо коментар [#31] от "DDR":
Когато един работник на агенцията не бачка или работи некачествено Ханс дига телефона и му карат друг. Даже агенцията плаща глоба или неустойка, че му е "продала" некачествена стока. В западната индустрия човек на такива работни места е винтче, като се поизноси просто го сменят. Но ако е назначен от Ханс, и го свие кръста за няколко месеца, Ханс се бърка да плаща.
В случая обаче, освен нормалните агенции вероятно има и български и румънски, които нямат нищо общо с тия правила. Естествено те трябва да се отсечат защото те действително могат да предложат дъмпингови цени за труд на Ханс, като същевременно прецакват работниците си особенно такива без немски или поне английски език.
Ebeneezer Goode
Рейтинг: 1104 НеутралноДо коментар [#30] от "Нинов":
Schrödinger's cat walks into a bar. And doesn'tАми ще си говорим пак. След година.
Ти не ги гледай, че в момента се правят, че нищо не им се е случило.
Вируса минава за месец, но щетите по икономиката ще останат години.
Моят личен интерес е ти да си прав, а аз да бъркам.
Но за съжаление няма да стане така.
joro4900
Рейтинг: 902 Весело„Месната индустрия обаче заплашва, че ще напусне Германия заради новите правила.“
Да и ще отиде на луната. Смешници. А ако се реши, ще дойде полската.
joro4900
Рейтинг: 902 ВеселоДо коментар [#31] от "DDR":
„В момента Ханс наема българи и румънци през агенция...“
Ханс наема всички чрез агенции, не само българи и румънци и не само в месо преработвателната промишленост. В почти всички отрасли. И в това е „тайната“ на „бума“ на германския трудов пазар. Питай Нинов, нека ти обясни до какво ще доведе тази практика.
Камен
Рейтинг: 1075 НеутралноИмаш ти... в САЩ лицензирана кланица знаеш ли как се отваря? И кого ще наемат твоите познати, американци може би? Че кой е луд да ходи да скубе кокошки или да дере говеда...
И там, както и в Германия, тази работа се върши само от имигранти - в този случай, мексиканци, еквадорци, гватемалци...
Месната индустрия е много консолидирана, по 2-3 фирми държат 70-80% от пазара съответно на говеждо, на пилешко, на свинско. Като на свинско лидера е Смитфилд, които ги купиха китайци пред 2-3 години. Как ще се конкурират твоите познати с мултимилиардни корпорации? Знаеш ли какъв мащаб трябва да имаш, за да правиш икономии от мащаба?
Наистина, имат затруднения с доставките някои от тях на места, защото няколко големи кланици затвориха заради огнища на Ковид-19.
Нинов
Рейтинг: 1799 НеутралноДо коментар [#35] от "Ebeneezer Goode":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.значи за германци се смятат много, чиито родители са били италианци, испанци, гърци, португалци, югославяни, поляци и руснаци, а не само "биологичните" такива с дядо 1930ти набор дето се е развихрил в новосъздадената ФРГ.
margin call
Рейтинг: 225 ЛюбопитноЕдва сега...като им напече. Още когато бях там, от 1991г. до 1993 беше същото. Познавах българи работещи в кланиците...
Както спомена един колега за Боинг 737 Макс, в съседната статия, докато не ги стегне(регулира) ЯКО държавата, няма оправия...
filofob
Рейтинг: 1397 НеутралноДо коментар [#34] от ".":
Проблемът с агенциите за временна работа е много сериозен. От тях страдат и достатъчно местни в Германия, Белгия....Това разминаване на отговорността е супер за работодателите. Добре, че тук дейността им е много ограничена законово. А в случая както са работили преди, така месопреработвателите ще заработят за в бъдеще. Източноевропейците пак ще получават ниски заплати, но работодателите ще трябва да положат малко повече усилия и грижи.
bat_plamen
Рейтинг: 4585 ЛюбопитноДо коментар [#27] от "Нинов":
Да си призная не съм чувал за такова заплащане на час в Германия за такъв тип работа!Преди две или три лета съм говорил с наш сънародник от пловдивско, който беше няколко години в кланица в Германия!По памет ми говореше за някакви суми около минималното на час , но беше доволен, защото с тези пари/ заработени там/ дъщеря му е завършила фармация в България!
Нинов
Рейтинг: 1799 НеутралноДо коментар [#40] от "margin call":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.91 до 93 беше бъкано с бълг. азиланти.
гошо
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#36] от "joro4900":
гошоЛесно може да го направи Около Германия страни от ЕС колкото щеш и със законодателство устройващо собствениците
Нинов
Рейтинг: 1799 НеутралноДо коментар [#42] от "bat_plamen":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.за мин. герм. заплата няма нужда да напускаш Б-я и да се бъхтеш в кланица.
Тук един образ по цял ден пише за добре платените раб. места в габровските заводи за едикакво си.
DDR
Рейтинг: 2349 НеутралноДо коментар [#37] от "joro4900":
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?През агенция може да рсботиш и като ”зелбсщендиг”, тоест самонает или както там му се казва. Познавам няколко човека, които работят така и са си много доволни. Доста добре успяват да боравят със заработените пари и им остават много повече пари и свободно време в сравнение с това, ако биха били наети на служба. Така, че, работата е според зависи и човека.
Да вярваме на истината
Рейтинг: 2132 НеутралноДо коментар [#45] от "Нинов":
Ами ела и виж:) Няма нито един недоволен работник вече 4-5 години да се тръшка. Като го питаш казва Супер съм. А колко и взема ли под масата пари не знам. Доволни са.
Интересно при такива обеми на производство и такъв малък град как си мислиш. Дали вземат малки заплати. В момента на шивачките не можеш им стигна носа.
Нинов
Рейтинг: 1799 НеутралноДо коментар [#47] от "Да вярваме на истината":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.Добре, приемам поканата.
Като отпушат границите ще дода до Габрово да ми го покажеш.
Там имам познат Васил Матев - двуметров боксьор от 1980те години. Не съм го виждал от поне 20 год.
Няма начин да не го познаваш.
filofob
Рейтинг: 1397 НеутралноДо коментар [#47] от "Да вярваме на истината":
А какво прави Бижев? И дали са му доволни работниците на тоя психопат?
Ще върнем България в Европа
Рейтинг: 1764 Неутрално"Работните часове ще се отчитат дигитално, а инспекциите на работните места ще бъдат засилени, като местните инспектори ще имат и право да проверяват условията на настаняване на служителите."
В сравнение с положението у нас - никакви проверки от АТ за неспазване на работното време с редовните удължавания преди и след работа. Никакви проверки за нерегламентиран нощен труд. Дигитално отчитане няма, както и дигатално правителство, но ГЕРБ ще правят бензиностанции.
Да вярваме на истината
Рейтинг: 2132 НеутралноДо коментар [#49] от "anton83":
Психопатът най-много се фръцка. Дойде му като манна небесна. Аз шивашките и текстилни фирми не ги броях за индустрия ама сега да хит.
Та му окачествиха "скафандрите" за най-добрите в света и за април им дал двойни заплати на шивачките си както и останалите фирми в града като Дзали и дребните дето бълват маски което ме втрещи. Дали са доволни не знам ама аз не вярвах, че шивачка ще вземе в обозримо бъдеще над 2000 лева. Ама може да има конкуренция знам ли им бранша.
filofob
Рейтинг: 1397 НеутралноАко наистина им е вдигнал основните заплати над 1000 за шивачки(не технолози и инженери по машините)евала. Доколкото знам изобщо не е лесно да работиш за този маниак, та си заслужават. Преди време си говорих с момиче от Габрово с образование в тази сфера, което ми обясняваше, че няма работа в града. Като й казах за МАк, все едно чуваше за пръв път. А Бижев като всички останали се оплаква от липса на работници. Даже май си беше докарал някакви инженери от Сърбия. Иначе, както знаеш, неговото не е просто швачество. Тия военни униформи и предпазни костюми, които прави за чужбина изискват доста сериозно качество.
bat_plamen
Рейтинг: 4585 НеутралноДо коментар [#45] от "Нинов":
Аз пък съм на мнение , че т.н. "високи заплати" у нас са мит за масовият българин и заради това има масово нашенци навън!А след корона-вируса и икономическата криза желаещите ще се увеличат!
Да вярваме на истината
Рейтинг: 2132 НеутралноДо коментар [#52] от "anton83":
Нали ти казвам. Не разбирам ама сега е на гребена на вълната. Ама то има сигурно 50 шивашки фирми. Най-голямата на Калзедония-Дзали. Понеже роднина наша работи там на жена ми не правят маски Ами си шият там за Калзедония си местят пък заводите от Румъния в България.
Кроялната щяла да е в Джебел, още един завод в България щели да правят. Та и там им дадоха за април двойна заплата.
Тия пък Медтех Суис всеки втори гледам по телевизията с техни маски доктор Фрей работят на 3 смени нов цех правят. Та може да има конкуренция.
Иначе платът е важното. Той му дава на Бижев качеството.
Да вярваме на истината
Рейтинг: 2132 НеутралноДо коментар [#53] от "bat_plamen":
Навън от години ходят само цигани. В кланиците пак цигани. Смятай от Габрово дето имаме 300 циганина половината да в кланици в Холандия. Само, че за пилета. Даже не всички се върнаха. Работят. Но условията им са ужасни за работа.
Та тях ги наемат турци и ги пласират по кланиците.
Висококвалифицирани работници забрави.
Ами както каза този от Габинвест сиреч БЛАСЕР ГРУП уникални машини, уникални работници най-добрите в Европа няма как да сложиш неквалифициран циганин да работи.
Да вярваме на истината
Рейтинг: 2132 НеутралноДо коментар [#48] от "Нинов":
Васил Матев ми е съученик от основното училище.
Та ме подсетиха-униформите на Бундесфера се правят в Габрово. Сега въпросният Бижев 5000 облекла за болниците на Бундесфера и 10 000 за германската полиция има договор, амортисьорите за луксозните марки коли се правят тука АМК. Оръжията. Пети завод правят, Инструменти -ГВГ. Ами, че то само това да се прави е много.
2.5
Рейтинг: 3489 НеутралноЗначи на аспержите можи, но на вурстчетата нъе!
I Want To BelieveЗа съжаление, не се възпроизвеждаме като турците за да представляваме някакъв фактор при швабите. Остава да се примирим с ролята, отредена за отпадък с ЕС...