
© Associated Press
Жозеп Борел
Европейският съюз ще ускори промяната в отношенията с Китай, като приеме по-независим и агресивен подход, даде сигнал върховният представител на ЕС във външната политика Жозеп Борел.
"Анализаторите дълго говорят за края на водената от САЩ система и началото на азиатския век. Сега това се случва пред очите ни", каза Борел пред група германски дипломати в понеделник, предаде "Гардиън".
Пандемията може да се види като повратна точка и "нараства натискът да изберем страна". "Трябва ни по-силна стратегия за Китай, която изисква и по-добри отношения с останалите (държави) от демократична Азия". "Затова трябва да инвестираме повече в работата с Индия, Япония, Южна Корея и т.н.", цитира думите му "Файненшъл таймс".
Ще има ли промяна
"Гардиън" отбелязва, че ЕС досега бе предпазлив в подхода си към Китай, особено предвид атаките на американския президент Доналд Тръмп. Анализатори обаче смятат, че посегателството срещу Хонконг, склонността на Пекин да работи с популистите в Европа и отказът от отваряне на пазарите (а и слабите резултати на инициативата "Един пояс, един път") тласкат континента към промяна.
Цитирана е Маргрете Вестегер, комисарят за конкуренцията, която наскоро заяви, че липсва реципрочност в отношенията. "В частта на западна Германия, където израснах, ни учеха, че ако поканите гост на вечеря и не ви върнат поканата, спирате да ги каните."
Самият Борел, определял досегашния подход към Китай като "наивен", го е наричал открито "стратегически съперник" редом със САЩ и Русия и още преди да заеме поста, предупреди, че ЕС трябва да търси начин да не остане в сянката на САЩ и Китай. В статия, публикувана от европейски издания този месец, той поиска и "колективна дисциплина" на страните от блока.
Кризата с COVID-19 показа уязвимостта на европейското здравеопазване - много продукти и лекарства идват от Китай - и това подтикна Берлин и Париж да вземат мерки срещу сливания и придобивания в технологичния сектор от "трети страни" (с това имаха предвид тъкмо азиатския гигант). Освен това Борел нарече "номер" санитарната дипломация на Китай, а дипломатическата служба на ЕС, която той ръководи, обвини Пекин в "глобална дезинформационна кампания, за да отклони вината за разразяването на пандемията и да подобри международния си имидж".
Среща с Япония
Предстои да се види и колко европейски държави ще допуснат "Хуауей" до изграждането на мрежите си от пето поколение (5G). "Гардиън" отбелязва и че трудният въпрос за европейските политици ще е как да се съпротивляват срещу китайски действия, без да се намесват в "новата студена война" на Тръмп. Преглед на инвестициите, правени от Китай, изглежда, е едно от решенията
Днешната виртуална "среща на върха" на Европейския съюз и Япония също е стъпка в тази посока. Първият такъв разговор между японския премиер Шиндзо Абе и ръководителите на Европейския съвет и Европейската комисия Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен. "Файненшъл таймс" я определя като елемент от усилията на ЕС да работи с геополитически актьори със сходна нагласа.
В петък трябва да има и друга среща - на европейски външни министри с китайски представители - на която да бъде обсъден законът за националната сигурност в Хонконг, ограничаващ според критици свободите в специалния автономен регион.
lz2
Рейтинг: 2516 НеутралноНовата стратегия за Китай е старата. Европа да си изтегли производствата от там!!!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4867 НеутралноДобро утро. Това го предвидих преди 15+ години
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4867 ВеселоДо коментар [#1] от "lz2":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Когато се бориш да си първенец е добре да кажеш нещо УМНО !!!
дедо Андро
Рейтинг: 746 НеутралноА нима Индия, Япония, Южна Корея и т. н. не са в Азия, че да се прекъсне наистина порочната практика от седемдесетте и нататък на миналия век да бъде изнасяно производството в Китай.
Пич Незнам Как Да Ти Обесна Че Несъжелявам За Недостика На Некой Уникални Изразни Сретства По Български.Защо то да на бъде върнато в Европа. Китайският "подарък" отвори милиони работни места в Европа!
venci4
Рейтинг: 1037 НеутралноБай Тръмпи се оказва прав! Обаче бавно загрява албанският реотан в Брюксел...
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpgKosta Delev
Рейтинг: 963 ЛюбопитноКолкото и да ни е тъжно, прогнозите са следните (към 2050 г.):
Китай - 20% от БВП на света
Индия - 15%
САЩ - 12%
ЕС - 9%
The World in 2050:
https://www.pwc.com/world2050
citoyen
Рейтинг: 773 НеутралноСъс сигурност трябва и без много да се протака! Зависимостта в редица случаи става смущаваща.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Stargate
Рейтинг: 1903 НеутралноС две думи, нещата ще продължат така, ама не баш с Китай, а с Индия, Виетнам и Япония. :-) Сякаща на на ни пука кой внася дъмпингово и къде отиват производствата, след като се изнесат от Европа! Хем вълка цял, хем агнето сито. Няма да стане тази работа другари. Агнето огладня. Парите взеха да свършват. Онези вече не са колонии, а богати господари.
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноПо западните медии се тиражира мнението, че Китай е някаква сатрапия и анти-утопия докао в действителност Китай отдавна няма много общо с комунистическия строй, а е по-скоро социална демокрация.
Държавният апарат оперира като една огромна корпорация. Всеки един млад Китайски гражданин, завършващ университет, може да държи изпитите за държавен служиутел и да влезне в редиците на администрацията ако това е попрището, в което иска да се развива.
Ако е способен и добър мениджър, постепенно ще се издигне до ръководни постове и потенциално може да стане някой от седемте (или 9 бяха май) члена на Политбюро (главния ръководен орган) или дори следващия лидер на страната. Сегашният президент е човек от скромен произход, чийто баща е бил убит от Комунистите по времето на Мао. Кандидатствал е доста пъти, но първоначално не са го приемали в редиците на партията. В последствие е приет, демонстрира способности и се издига бързо. За мен този човек явно е достатъчно интелигентен да осъзнае че няма как с голи юмруци да промени системата към по-добро, а да търси реваншизъм за смъртта на баща си би било пагубно. Начинът да наложи промени е да влезне в системата и постепенно да се изкачи до ръководни позиции.
В този смисъл Китай е дори по-демократична система от някои западни демокрации, защото всеки обикновен човек теоретично има шанс да се издигне до държавен ръководен пост, но само след като мине изпити, практика и придобие ценз, а системата е така проектирана, че да промотира реални постижения, а не демагогия и празнодумие. И това не е от вчера. В Китай изпитите за мандарини (държавни служители) са въведени преди 2000 години. Това е древна меритократична система на управление. Това какво име и е дадено в съвремието няма особено значение. Важна е логиката, по която системата работи.
За сметка на това в България какво правим - люшкаме се от една доктрина към друга, взривяваме мавзолеи (когато можеше да ги направим на музей да кажем) отричаме се днес от вчерашната идеология, утре от днешната .. и какво постигаме. В крайна сметка важни са резултатите и добруването на обикновения човек. Политическата система не е целта, а средството с което да се взимат рещения и да се канализират ресурси за максимален бенефит на обществото.
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 1559 НеутралноТръмп отвори очите на европейците и ги накара да гледат на Китай с друго око.А САЩ още много дълго ще е световен хегемон,въпреки предсказанията на някои квазиспециалисти.
shlshlshlshlEdvard Grieg
Рейтинг: 236 НеутралноДо коментар [#4] от "дедо Андро":
Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience.Защото липсва достатъчно евтина работна ръка, включително квалифицирана. Освен това разликата в работната култура на средния европеец и средния китаец е светлинни години. Може да се мисли за прехвърляне на производства към други, подобни на Китай в културно и икономическо развитие, страни, например тези от Индокитай.
Imaginary Friend
Рейтинг: 812 НеутралноДо коментар [#4] от "дедо Андро":
Не цъкам плюсове и минуси.Защото в Азия има евтина работна ръка, а в Европа - не. Такава трудно може да се осигури при нас, защото има доста силни настроения срещу имиграцията.
АмброзСП
Рейтинг: 913 НеутралноНие сме обградени от китайски инвестиции,Гърция-пристанище Пирея,Сърбия-влака Белград-Будапеща,Румъния от соца още си ги коткаше и сега там са едни от най големите логистични бази за стоки предназначени за централна Европа.В Черна гора направиха някаква магистрала,Албания и тя им е тръпка още от Енвер ходжа!Ние се дърпаме за момента,но ако решат да правят БеляНЕ,сме свалили гарда!
Има три вида истина-моята,твоята и ИСТИНАТА Радев - ОСТАВКАdpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#2] от "КМЕТ В СЯНКА":
Китай и Индия така или иначе ще се изкачат на първите две места по производство. Това е неизбежно и е исторически тренд последните 3 хиляди години.
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 1559 НеутралноЩе си останеш с прогнозите.САЩ през тази година уж щяха да бъдат задминати от Китай по БВП като държава,но реалностите са други.САЩ имат почти двойно по голям БВП от Китай. shlshlshlshl
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 1559 НеутралноИ не само Брюксел бавно загрява,но и леволиберастите от ДП в САЩ. shlshlshlshl
telqk
Рейтинг: 1148 Неутрално", трябва нова стратегия за Китай" - Китайците си имат стратегия, но липсва ясна стратегия за Европа и за ЕС. Играта с въглеродни квоти, залени зделки и субсидиране(едно време се наричаха дотации) никой не е прокопсал!
Иво
Рейтинг: 4781 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "Kosta Delev":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Коста, точно това имаше предвиди и Борел, казвайки, цитирам го: "Анализаторите дълго говорят за края на водената от САЩ система и началото на азиатския век. Сега това се случва пред очите ни".
+++
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 801 НеутралноСамо с приказки, декларации и глупави регулации не става, другарю Борел. Политиките на Зелената ви сделка ще тласнат още редица нови производства от Европа в Китай.
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#1] от "lz2":
Ами с нещата които те купуват от Европа какво правим? Спираме ли да им ги продаваме?
Отворете и прочетете финансовия отчет на която и да е по-голяма Европейска корпорация. Например автомобилните компании.
БМВ, Мерцедес, Фолксваген... всички те имат много сериозен дял от продажбите в Китай.
Китайците са най-големите консуматори в света на луксозни стоки. Луи Витон, Шанел и други европейски марки продават милиарди на Китайските консуматори.
Това ревеню какво го правим?
Може би вие ще се съгласите да заместите Китайците и да купувате вместо тях?
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4867 НеутралноДо коментар [#13] от "Imaginary Friend":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!И защото няма истинско трудово законодателство.
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#5] от "venci4":
САЩ и Западните сили е много по-добре да създадат силни международни институции, които да задължат Китай и Индия да оперират в рамките на международно признати правила.
Междувременно Западния свят трябва да налива пари в хай-енд развойна дейност и високи технологии и услуги, където е силата ни все още.
Тръмп прави точно обратното. Съсипва международните организации и налага политика на разединение и хаос.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4867 НеутралноДо коментар [#15] от "dpnps":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Особено като им дадоха технологиите и Ноу Хау то. Изкараха си цялото технологично оборудване там.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4867 ВеселоДо коментар [#16] от "dfjftriktrcdt":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Да не си се нещо объркал ? Дай линк да видим всички и д ТИ РЪКОПЛЯСКАМЕ ДРУЖНО И В ЗАХЛАС !!!
Тsonkooo
Рейтинг: 5378 НеутралноИндия може да се сравни с Китай само по броя на населението, но старание, трудолюбие и качество не, а Япония и Корея са недостатъчно големи за да заменят Китай.
ivanpopov
Рейтинг: 2405 НеутралноТрябвало да инвестираме повече в Индия, че след 10г да ни трябва по-силна и по-агресивна позиция и спрямо Индия? Дали не трябва да започнем да инвестираме предимно и най-вече в ЕС? Защото благодарение на предишния състав на ЕК, Великобритания напусна съюза, а БВП на смалената общност вече се изравнява с този на Китай.
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#17] от "dfjftriktrcdt":
Западният модел на капитализъм слага всяка една индустрия, всяка една икономическа сфера на свободния пазар и казва оправяйте се. Пазарът е вездесъщ. Той се саморегулира. Това не е валидно за всяка икономическа сфера.
Например, добре е да има голям дял държавно участие в сферата на здравеопазването, енергетиката, образованието. Така при криза като сегашната могат да се вземат решения, които са морално издържани и правилни в дългосрочен план.
И в тоя смисъл това как се развива Китай прави добро впечатление. И в много отношения Китайския модел опровергава западния икономически модел. И може би точно това е причината на запад да са толкова изплашени, защото губят теоретичната почва под краката си.
Например в САЩ няма нито един км влакове стрели. Ако живееш в град като Чикаго си в задръстване по средно 2 часа на ден и дишаш изгорели газове.
Китайците построиха първата линия 2009 година. Сега имат с пъти повече км булет трейн отколкото останалия свят взет заедно. Това оправдано ли е икономически? В краткосрочен план, не. На запад частна компания не би построила доата от тия линии защото рискът е голям, възвръщаемостта малка. Но това е само измеримата финансова възвръщаемост за една компания. Докато тоя финансов модел не отчита дългосрочните ползи от по-голяма свързаност, мобилност на населението, намаляване на фосилнив транспорт и тн.
Политическа система като Китайската обаче отчита тези ползи и затова строи. Причината е че тях не ги интересува дали ще гласуват за тях след 4 години. Не са принудени да мислят в краткосрочен план както много западни правителства. Те мислят 50-100 години напред. Това при нашата система на управление на запад е невъзможно да се случи.
conventi0nal
Рейтинг: 487 НеутралноДо коментар [#10] от "dpnps":
Проблемът, не е че не можеш да се издигнеш, а че се издигаш само и единствено с благоволението на партията. Частна инициатива и свободен пазар уж има на хартия, но всяка голяма фирма трябва да има минимум 50% държавно участие. Корупцията е повсеместна.
За липса на свобода на словото, наличие на еднопартийна система, следене, потъпкване на граждански права и свободи и т.н. и т.н. няма нужда даже и да говорим, те са неопровержим факт.
4i4oti
Рейтинг: 743 ВеселоОтдавна се чудя защо си губиш времето с "Дневник", а не отидеш да съветваш Жозеп Борел.
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#24] от "КМЕТ В СЯНКА":
Компаниите които са си отстъпили част от технологиите и ноу-хауто създавайки джоинт венчър проекти в Китай, повярвайте ми, добре са си направили сметката.
От друга страна получават достъп до евтина работна ръка и до най-големия консуматорски пазар на планетата.
samoedin
Рейтинг: 3559 ВеселоСтратегията на ЕС отчита факта, че Китай си прави каквото пожелае, а Съюза пише доклади по въпроса.....Сега щели да стават " по - агресивни" ? Как ? Последно една декларация, посочваща Китай в прав текст като виновник за премълчаване на истината относно размера на пандемията и първоизточника и, не посмя да приеме, сега бюрократите щели да громят поднебесната империя !
.....
88
Рейтинг: 0 НеутралноКомунистическта кочина трябва да бъде срината и Китай да се превърне в свободна държава. В противен случай светът ще бере много ядове.
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#29] от "conventi0nal":
"но всяка голяма фирма трябва да има минимум 50% държавно участие"
Доста погрешно схващане. Доста глеми компании са приватизирани и реално са в частни ръце. Особено в АйТи сектора.
И това е така защото Китайците осъзнаха че конкуренцията води до развитие. В момента най-големия конкурент на телефоните Хуауей например не са Апъл или Самсунг а са Шаоми и Оппо!
Тsonkooo
Рейтинг: 5378 НеутралноДо коментар [#27] от "ivanpopov":
С добре развитата социална система, европейците се отучиха да работят и учат. Като гледам стари филми как са работили свръх сили, за да постигнат мечтите си, имали са и амбиции, и цели.
4i4oti
Рейтинг: 743 ВеселоБъдещето е на огромните държави с многобройно население: разполагат с много по-големи ресурси и пазар, което предлага евтино масово производство. Дори Светът да си изтегли производствата от Китай, китайските пак ще бъдат най-конкурентни.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2327 НеутралноАзия си остава работилницата на света! Това са 50 години инфраструктура,инвестиции и образоване на труженици!
Как ще накарате западно европеец чиновник или меринджей да работи с 300-400 евро заплата в завод за моливи,тирбушони,легени, ВиК кранчета,джапанки и т.н.? Всичко това остава в Азия!
България можеше да направи много през този век ама последните няколко премиери са ни пълна скръб, нищо не се случва с бъдещето на страната в областта на индустрията и енергетиката!
Libertarianism is just anarchy for rich people
ivanpopov
Рейтинг: 2405 НеутралноДо коментар [#16] от "dfjftriktrcdt":
Интересно къде си видял прогнози, че Китай ще изпреварва САЩ, в обозримо бъдеще? Имаше прогноза, че ще ги минат по БВП, но преизчислен спрямо индекса на цените. И тази прогноза се сбъдна. Обаче това е частен критерий, интересен за инвеститорите и не характеризира общото състояние на икономиката. Просто за пример, по този критерий Русия изпреварва Германия.
Мен повече ме безпокоят месианските забежки на "първия" дипломат. Значи дай да инвестираме в Индия, че след 10г да ни потрябва нова стратегия и за тях!? А в ЕС КОГА ЩЕ ИНВЕСТИРАТЕ!? Защото без Великобритания ЕС слиза на около $16 трилиона, при Китай, който вече опира 15. И не се знае тази година кой повече ще си е изпатил от карантиите.
dpnps
Рейтинг: 520 ВеселоДа не стане накрая като вица с Къци Вапцаров.
"Момчета, аз май се прецаааках."
堅不可摧
Рейтинг: 363 НеутралноДа видим, че нещо не вярвам много на европолитиците! Защото са подвластни на корпорациите и кинтите!
samoedin
Рейтинг: 3559 ЛюбопитноДо коментар [#33] от "1908":
То именно корпоративната лакомия на Запада изгради тази " комунистическа кочина " с инвестиции в нея, износ на производството, Ноу хау , технологии, така че първо от там започва и промяната - безплатен обяд няма ! Западът най - добре трябва да знае това !
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#38] от "ivanpopov":
Те ги изпревариха отдавна на база БВП по паритетна покупателна способност.
In 2019, the U.S. economy, in terms of GDP (PPP), was at $21.44 trillion, while the Chinese economy was measured at $27.31 trillion.
owen
Рейтинг: 1449 НеутралноДо коментар [#10] от "dpnps":
тази обсесия на българина с тоталитарните режими е много интересна. вие това в някоя пропагандна брошура ли сте го чели? защото цялото ви изявление на такова прилича. китай бил по-демократичен от западните държави... ти да видиш, какво странно разбиране за демокрация и мериткрация трябва да има човек за да изрича подобни небивалици
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1334 НеутралноМомента е подходящ да се засилят отношенията с Индия като те имат сериозни проблемис Китай. Напрежението между тях започна преди няколко седмици привидно невинно с физически сблъсък между войници , но ескалира последните дни.В момента и Индия и Китай имат по бригада /10 000д./ на двете страни на границата.
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.ЕС трябва да втвърди отношението към Китай , но да държим максимална дистанция от американците.
Любопитно е че изказването на Борел е пред германски дипломати предвид последните социологически проучвания в Германия.
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#4] от "дедо Андро":
Китай и Индия така или иначе ще се изкачат на първите две места по производство. Това е неизбежно и е исторически тренд последните 3 хиляди години.
https://www.youtube.com/watch?v=4-2nqd6-ZXg
Онагледено е доста добре. Китай до 1820 година е бил на първо място по Номинален БВП, а някъде докъм 1890 е държал първото място по БВП на база Паритетна Покупателна Способност, което е икономически по-правилното сравнение. Но индустриалната Революция изстрелва Западните сили на първите места. Индия е превърната в колония и жестоко експлоатирана. Китай е разпарчатосан на сфери на влияние. Британците ги тъпчат с опиум. В някакъв момент 50% от населението е наркозависимо. После Японците в поредица от войни ги мачкат. И нормално, в тая ситуация и Индия и Китай се сриват като икономически сили, но сега се връщат на първите позиции.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
danubian.whale
Рейтинг: 891 ГневноПо-скоро "китайският век" е вече факт и той стана факт именно заради посредствените лидери на Европа като Борел, които само си заравяха главите като щрауси и не искаха да приемат истината. Разпъваха някакви мантри за свободен пазар като в същото време си затваряха очите за държавната подкрепа, кражбите на патенти и технологии от страна на Китай, които изкривяваха същия този "свободен" пазар. И докато европейските търговци и вносители си опъваха маржовете и изнесоха цялото производство не Европа там, животът беше песен. Докато в един момент не стана ясно, че това не е устойчив модел. И въпреки всичко, сега продължават да дрънкат някакви измишльотини за Индия. Ами като напомпите Индия, както напомпихте Китай какво ще правите? Ако искаме Европа да бъде някакъв фактор, а не музей на миналото, трябва да преместим производствата си тук. Източна Европа има потенциал за това, но има сериозни структурни проблеми, като основен от тях е демографският. Вместо да се чудят дали да сменяме Китай с Индия, европейските лидери да вземат да решат именно тези структурни проблеми. Ама така като ги гледам, едва ли.
EU defender
Рейтинг: 1070 НеутралноОт години говоря за опасността от Китай.
The best way to predict the future is to invent it.Ето че съм бил прав.
Спокойно, ще победим ние.
anonim440
Рейтинг: 2460 НеутралноНикой не иска да живее в Китай (дори самите китайци не искат и бягат навсякъде по света).
Някои отиват там да поработят да изкарат пари, и се махат. И да не мислите, че с нещо хубаво запомнят Китай?
conventi0nal
Рейтинг: 487 НеутралноДо коментар [#15] от "dpnps":
Такива прогнози излизат открай време, Индия специално доста дълго време я чакам да задмине всички, но нещо все не и се получава.
Всеки човек с някакви познания по икономика знае, че основният фактор за развитието на една икономика е човешкият капитал. Затова и държави като Швейцария, Дания, Холандия, Израел и т.н. са доста по-напред от държави с доста повече природни дадености.
От друга страна, в държави с авторитарно/тоталитарно управление, където личната инициатива е сведена до минимум и дъражават е "и майка, и баща" (за нас "скромните" 45 години), хората разбираемо не са научени на предприемчивост, комбинативност, иноваторство и други подобни качества, нужни за прогрес в съвременната конкурентна икономика. Моето лично убеждение е, че властимащите са израз на манталитета на народа, когото управляват, но това е различна тема, която няма да дискутирам.
Най-лесният критерий за сравнение на производителността на труда (тоест колко "добър" е човешкият капитал в 1 държава), е сравнението на брутния вътрешен продукт на глава от населението: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_ (PPP)_per_capita
В него Китай е на непрестижното 67мо място (България е на 59то), а Индия дори още по-надолу - на 116то.
С 1 дума, това значи, че производителността на труда в тези държави е ниска в сравнение с други.
Как се формира "човешки капитал" и кои са причините за "правилното му формиране" е друга тема.
Аз лично съм доста скептичен отночно такива бомбастични прогнози относно Китай и Индия, по-скоро бих заложил на сериозно развитие на Виетнам/Тайланд/Камбоджа/Бурма/Лаос в близко бъдеще, защото е неминуемо доста капитали да се оттеглят от Китай с оглед на текущата криза.
Веселяк У
Рейтинг: 404 НеутралноДо коментар [#48] от "EU defender":
Спокойно, ще загубите. Нещата си идват по местата.
ivanpopov
Рейтинг: 2405 НеутралноНе искам да побеждавам. Искам да ме оставят да се развивам, до колкото ми позволяват силите и способностите. Не искам, докато работя, да ми окачват на врата един нищо не правещ чиновник, двама социално слаби (с техните деца), половин "бежанец" (дето не е никакъв бежанец). Не искам да ме занимават със недоказани зелени тези, с истамбулски извращения и какво ли още не. Пък току виж не само сме престанали да мислим за Китай и Индия, ами пак сме успяли да дръпнем по-близо до САЩ.
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#49] от "anonim440":
https://youtu.be/c2iVRJYujsY
ivanpopov
Рейтинг: 2405 НеутралноДо коментар [#50] от "conventi0nal":
Поне в едно нещо Индия е задминала всички - по брой население. Не забравяй, че индуси обитават не само днешна Индия, но и Пакистан, Цейлон и Бангладеш.
Yavor Raychev
Рейтинг: 283 НеутралноАз не виждам как това ще стане без САЩ. Ясно е, че всички са се изпокарали с Тръмп, ама без САЩ, ЕС изобщо няма тежест в международните дела
conventi0nal
Рейтинг: 487 НеутралноМисля, че или нямате идея по въпроса, или целаносено игнорирате факти, защото имате предварително изградени (грешни) убеждения по въпроса, които искате да защитите. По-скоро е второто.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_Chinese_companies
Може да видите какво пише под "Type".
Моля, не пишете глупости.
samoedin
Рейтинг: 3559 ЛюбопитноДо коментар [#50] от "conventi0nal":
Така е, съгласен съм, но е крайно време богатите нации от Запада и САЩ да разберат, че подаряват стандарта си на живот на държава, която никога няма да бъде благодарна за това, меко казано ! Има много неща, които могат да се изградят в Източна Европа, Украйна, производства и технологии, които ще си останат тук, на континента ! Не знам дали не е прекалено късно за подобни стъпки вече....
Барба Ганьос прУфесУр доФтор на нЕУките
Рейтинг: 0 НеутралноБорел говори с остарелия речник и представи от Студената война - точно като Тръмпоня. И двамата сънуват някакъв римейк на света отпреди 30-40 години, което няма как да стане.
Бай Ганьо уби Алеко, Барба Ганьос - Милен!Конфликтът с Китай е нужен само на Сащ и Тръмп, защото Китай ги измества от Източна Азия, а без тези пазари и сфера на влияние Сащ ще загубят много по-бързо позициите си в световната икономика.
Европа и Китай не са геополитически конкуренти - на двата края на Евразия те са точно обратното - естествени партньори, които да балансират Евразия. Сащ и Америка са външни за Евразия, американците установиха контрол върху най-западните и най-източните части след ВСВ, възползвайки се от слабостта на големите държави и нации. Днес ситуацията е друга - светът се променя, а американците искат да запазят това влияние, изграждайки враждуващи лагери, на принципа "Разделяй и владей".
Това е в интерес само на американците обаче, Европа няма никакъв интерес да влиза в лагера на глобален конфликт срещу Китай, за да пази американските интереси.
Добре е, че за разлика от Борел има много по-осъзнати хора в Европа и това добре се видя на неотдавнашната конференция по сигурност.
Европа трябва да гради свои отношения с Китай а не да хвърля ресурсите си в нова "Студена война", за да се опитва да запазва спадащото глобално влияние на Сащ.
Така че Борел може да си запази мокрите сънища и да си ги споделя с Тръмпи.
dpnps
Рейтинг: 520 ВеселоДо коментар [#29] от "conventi0nal":
За потъпкването на гражданските права сигурно имате предвид правото на гражданите да живеят в бедност:
According to the World Bank, more than 850 million Chinese people have been lifted out of extreme poverty; China's poverty rate fell from 88 percent in 1981 to 0.7 percent in 2015, as measured by the percentage of people living on the equivalent of US$1.90 or less per day in 2011 purchasing price parity terms.
Наскоро потъпкаха и правото на обикновените китайци да си умрат от коронавирус инфекция.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2327 Неутрално. "В частта на западна Германия, където израснах, ни учеха, че ако поканите гост на вечеря и не ви върнат поканата, спирате да ги каните."
Libertarianism is just anarchy for rich people______________
Ай ся знаем се, германците са стиснати и ако канят някого на гости по веднъж в годината, като изключим родните е ясно какви гости канят и какви не им връщат поканата на 5-10 години!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
conventi0nal
Рейтинг: 487 НеутралноНе, имам предвид постоянните и целенасочени усилия на китайската комуниситческа партия да репресира и мачка всеки инакомислещ.
https://en.wikipedia.org/wiki/Human_rights_in_China
Инженер Раул Викторов
Рейтинг: 636 НеутралноЩо си траеш?
Камен
Рейтинг: 1177 НеутралноЧудно как предишната студена война беше възможна само на базата на разликите в идеологиите. Едните капитализъм, другите комунизъм, и в различни лагери. Абсурд беше да се изнесе например американско производство в Русия, защото заплатите там били по-ниски.
Сега с Китай разликата в идеологиите е подобна. Комунисти, партийният конгрес им управлява държавата, в Тибет и Хонг-Конг не дават гък да се каже за независимост, уйгурите в превъзпитателен лагер, целия китайски народ се следи от камери и смартфони, забранено е да разкажеш виц за партията... е това не е ли достатъчно освнование за нова студена война, тоест без армии и жертви, но с ембарго на пазарите, спиране на трансфера на технологии, и всички подобни действия.
За да не изгубят САЩ и Европа евтините китайски маратонки, сами си залагат дълбоки дългосрочни проблеми.
EU defender
Рейтинг: 1070 НеутралноАз винаги побеждавам. А вие ще ревете смазани. The best way to predict the future is to invent it.
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#57] от "samoedin":
Подаряват стандарта си на живот?
Това че някой работи 80 часа на седмица и е забогатял вие за подарък ли го имате?
В САЩ се работи по толкова и някак си го приемаме за нормално че имат висок стандарт. Защо в Азиатска страна това да не е възможно.
conventi0nal
Рейтинг: 487 Неутрално+++
Твърд поддръжник на свободния пазар съм. Но свободният пазар е свободен, до момента в който не наруши национанлата сигурност. Тогава вече трябва да се говори за санкции/мита/ембарго и т.н.
Всеки долар, налят в Китай неминуемо захранва ККП. Някои чак сега получиха това откровение.
conventi0nal
Рейтинг: 487 НеутралноДо коментар [#57] от "samoedin":
+
Както писах и по-горе, твърд поддръжник на свободния пазар съм. Но свободният пазар е свободен, до момента в който не наруши национанлата сигурност. Тогава вече трябва да се говори за санкции/мита/ембарго и т.н.
Всеки долар, налят в Китай неминуемо захранва ККП. Някои чак сега получиха това откровение.
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#56] от "conventi0nal":
As of 2018, China's private sector accounted for 60% of the GDP; the private sector is also responsible for 80% of urban employment and 90% of new jobs.
neut
Рейтинг: 3073 НеутралноДо коментар [#18] от "telqk":
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the rest+++++++++++++++++++++
Да, дотации - днес е мръсна дума
everlast666
Рейтинг: 1206 НеутралноНе виждате ли, че повечето големи европейски икономики Франция, Италия, Испания, Португалия, Гърция, така и не можаха да си вържат бюджета 12 години от предишната криза при уж бумтяща икономиката при щедри централни банки, минимална безработица до преди вируса.
Не могат да си покриват разходите за здравеопазване, пенсии, образование, инфраструктура, администрация и т.н. и всяка година ЗАЕМАТ по 2-3% от БВП за да успеят.
Всичко това със използване на евтина китайска работна ръка за всичко което може да се прехвърли в Китай.
Как въобще биха си балансирали бюджета НЯКОГА ако се замени евтиния китайски труд със скъп европейски?!?
От Европа и от САЩ въобще не виждаме бруталната работа която тече в момента в Китай за да бълват износа си.
Как си представяте Айфони да се правят в Калифорния на 15 часови работни смени с работниците натъпкани в общежития и преработени до такава степен, че предпочитат да скачат от прозорците?
Ще се правят при нормални работни условия, но ще струват по $4000 бройката.
Адидаски направени в Германия ще струват 400 евро, бяла техника от Италия по 2000 евро уреда и т.н.
Барба Ганьос прУфесУр доФтор на нЕУките
Рейтинг: 0 НеутралноДо коментар [#50] от "conventi0nal":
Бай Ганьо уби Алеко, Барба Ганьос - Милен!Ох майко, още един уонъби икУнУмист.
НИКОГА не е имало прогнози, че икономиката на Индия ще е задмине ЕС, Сащ или Китай към 2020. Но към 2050 вече ще е нещо друго.
Пльокнал си уики-то без да правиш разлика между номинално БВП и СПС или т.нар. РРР. Заплащане, стандарт на живот, цени, инфлация са различни във всяка държава и бвп/човек не може да сравни нищо реално, а само номинално.
Кат сложиш РРР става малко по-различно:
http://statisticstimes.com/economy/gdp-nominal-vs-gdp-ppp.php
Както се вижда, Китай отдавна са изпреварили Сащ по РРР и са РЕАЛНО най-голямата икономика в света.
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#62] от "conventi0nal":
В Китай инакомислещите са много пп-свободни да изразяват мнението си птколкото си мислите.
Замислеме се. В София има отдавна недоволство срещу замърсяването. В Китайските градове също. Проучете кои са топ 10 най замърсени градове в света преди 15 години и кои са сега. Колко от тях са Китайски.
Недоволството на гражданите намира отражение в политиката на страната и то сериозно.
Колкото и да не ви се вярва в Китай има и работнически протести.
И като цяло обществената пара, така да го наречем метафорично, в Китай отива в двигателя, на Запад май повече отива в свирката на локомотива.
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#72] от "Барба Ганьос прУфесУр доФтор на нЕУките":
Хаха да — очевидно всички са икономисти тук!! Много разбират :)
пс: +
bobbyperu
Рейтинг: 461 НеутралноДокато все още някакви пари падаха за социалните системи от свръхпечалбите на корпорациите изнесли производствата в Китай, европейците си мислеха( мислехме) че няма място за паника , обаче удари ни короната и се видя ,че всичко е отишло У реката, предпазни средства, медицинска апаратура дори бях шокиран когато прочетох,че 90% от лекарствените субстанции които се внасят в САЩ се произвеждат в Китай, и забележете нищо от тези неща,патенти, ноу -хау не е измислено в Китай, ама за няколко долара повече......и като прибавим тъпотиите за зелена политика, екология и т.н. се оказахме колос на глинени крака.......и благоденствието се оказа ,че е купено не със работа а със заеми които трябва да се връщат един ден!
metrologus
Рейтинг: 12 НеутралноДо коментар [#10] от "dpnps":
Хахахааааахахахаааа...а после казват че моите шеги са лоши!
Колко юана Ви плащат....майчице мила, Китай бил по-демократичен от Запада.....лелееееее..
Или сте платен или сте монументалено объркан, опасен за обществото, индивид.
Я бегом към Китай да Ви съберат органите за трансплантация....
Сатана Ликующий
Рейтинг: 1929 НеутралноКитай е производител на некачествени стоки (освен ако не ги сглобява по строги предписания и контрол), агресивен, присвоява западни технологии без да влага средства в разработка.
Само простите хора си мислят, че има прости неща!Когато му бъде отрязан достъпът до крадените технологии - други ще бъдат производствените му разходи, друго ще бъде качеството. Битпазарно ще бъде.
Затова Тръмп е прав!
ЕС-слепците едва сега съзряха какво прави Китай!
Препоръчвам по-голям диоптър и капки за очи и то немедленно! Начаса! Незабавно!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
eti mehter
Рейтинг: 3685 ЛюбопитноДо коментар [#36] от "4i4oti":
BukalemunБъдещето е на огромните държави с многобройно население
=======
Мамма мия.... Чак сега ли го проумявате това....?
Азия е бъдещето на тоя свят.....и всякаква жалка пропаганда против това, е безрезултатна....
Литекс се преименува на ЦСКА минус София
Рейтинг: 1459 НеутралноВсъщност, Япония и Южна Корея са същият "стратегически партньор", какъвто бе наричан доскоро Китай и по същество също се явява съперник на ЕС в почти всяка една област.
Тъй, че от това азиатския център на тежест няма да се измести нито сантиметър в посока Европа.
И се питам, дали в "сътрудничество си с Индия" ЕС няма да произведат от "сътрудника' още един крупен съперник, както се случи с Китай?
Дипломатите на ЕС изглеждат достатъчно тъпи да го направят.
eti mehter
Рейтинг: 3685 ЛюбопитноДо коментар [#78] от "EU defender":
BukalemunНо това да си платен слуга на Китай е много по-долно
======+
Ейтова е много интересно.....
Може ли да уточниш.....кой е китайски трол?
Някакви критерии....симптоми и т.н....
bobbyperu
Рейтинг: 461 НеутралноДо коментар [#72] от "Барба Ганьос прУфесУр доФтор на нЕУките":
До коментар [#74] от "dpnps":
Аха като Ви чета разбирам колко разбирате от икономика......този ППС показва съотношение на цените в страната спрямо САЩ и то крайно неточно.....защото последното което гледах беше спрямо ценовото равнище за Ню Йорк......а номинала отразява РЕАЛНАТА добавена стойност и себестойност на производството........то ако беше толкова лесно....Китай нямаше да изнася най-евтините стоки по номинал.....ами щеше да се натиска по ППС защото излизат ДВА пъти по-скъпо....!
just
Рейтинг: 642 НеутралноКитайския трол dnpns усилено сее китайска пропаганда под всяка статия споменаваща Китай.
just
Рейтинг: 642 Неутралноsorry, ника му е dpnps
Роси
Рейтинг: 8236 НеутралноБавно, но сигурно Европа стопля, кои са приятелите и кои враговете.
Барбас-Шехерезадов-КапуТски
Рейтинг: 132 НеутралноДо коментар [#4] от "дедо Андро":
Нищо подобно не се наблюдава камоли да се случва. Харесва или не, децата ви да учат китайски.
eti mehter
Рейтинг: 3685 ВеселоДо коментар [#83] от "just":
BukalemunАха....леееекинко взе да се прояснява...
Значи.... Ако Китай и Индия са вече от близо 10 години насам новите световни икономически господари.....
Ако от 2...3 години насам.....това се признава даже и от американски специалисти....
И ако изведнъж, някой го каже лично от свое име......КИТАЙСКИ ТРОЛ ли става....???
😀😝😀😝😀😝🍌🍌🍌❓🔀🔌
half truth
Рейтинг: 1852 ЛюбопитноСега западните фирми като изместят производствата си в Индия и Виетнам, какво става с Китай?
conventi0nal
Рейтинг: 487 НеутралноАко бяхте чели преди да пишете на зула, щяхте да видите, че точно Nominal GPD Per Capita (PPP) съм цитирал
България 59то място
Китай 67
Индия 116
Линкът не знам защо не е излязъл правилният
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_ (PPP)_per_capita
half truth
Рейтинг: 1852 ЛюбопитноБългария помага в борбата с пандемията на Виетнам.
Правителството ще отпусне финансова помощ на страни-партньори от Западните Балкани и Виетнам в размер на близо 225 хиляди лева за справяне с пандемията COVID-19 и последиците от нея.
blondofil
Рейтинг: 3226 НеутралноЕС досега бе предпазлив в подхода си към Китай, особено предвид атаките на американския президент Доналд Тръмп.
Срам не срам , трябва да признаем, че Тръмп е прав.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
eti mehter
Рейтинг: 3685 ВеселоДо коментар [#92] от "eti mehter":
Bukalemunзагубя
=====
Загрубя
wwwwww
Рейтинг: 516 НеутралноА аз го предвидих преди 20 години. Да кажем не на педерастията!
dpnps
Рейтинг: 520 НеутралноДо коментар [#76] от "metrologus":
“да Ви съберат органите за трансплантация....”
Разсмяхте ме!
По темата. Надявам се сте съгласен със следните две неща.
1. Политическата система наред с държавната администрация изпълняват ролята да съберат фийдбак пт обществото и да вземат решения за оптималното използване на обществените ресурси така че от една страна да удовлетворят желанието на всеки един индивид от друга да постигнат паксимална обшествена полза.
2 На запад считаме демокрацията за най-добрата система. Товст за нас тя е системата която най-добре изпълнява целите описани в 1.
Ако политическите системи в различните страни (без значение дали на хартия се водят демокрации или не) могат да бъдат измерени с индекс (обществено добруване реализирано от системата)/(оптимално обществено добруване изисквано от обществото) който индекс приема стойности от 0 до 1. (1 е перфектната система при която 100% от ресурсите са канализирани в най-оптималните проекти с максимален бенефит за обществото)
То моето мнение е че Китайската държава в този списък няма да е на последно място, а напротив, може ни ще е в Горната четвъртина и ще е по високо от някои демократични системи.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
eti mehter
Рейтинг: 3685 ВеселоДо коментар [#91] от "blondofil":
BukalemunСрам не срам , трябва да признаем, че Тръмп е прав.
========
Поради что се срамиш.....че си европеец ли......?
Не сдавай фронта....битката тепърва започва...
Този път политиката ви на протакване няма да ви донесе никакви ползи.....
Patsis
Рейтинг: 4700 ВеселоДо коментар [#16] от "dfjftriktrcdt":
САЩ имат почти двойно по голям БВП от Китай.
На собствения си кантар като се премерил, комарът тежал сто оки!
Методиката за изчисляване на БВП е такава, че Вуте и Нане, които си прехвърляли едно левче, докато карали вино за София (и докарали бурето празно) са произвели ен лева БВП в сферата на услугите и търговията!!
eti mehter
Рейтинг: 3685 ЛюбопитноДо коментар [#96] от "dpnps":
Bukalemunфакти
======
Ами факти....
Между другото.....търся полезен алгоритъм, чрез който да се обосновавам на факти и в същото време да не бъда обявен за трол.....
В противен случай, някой ден мога да бъда обявен за индиофил.....
half truth
Рейтинг: 1852 НеутралноСАЩ води безпрецедентна кампания против Китай.....
До коментар [#92] от "eti mehter":
По-важното е, че им води съдебно дело по обвинение за пандемията.
Ако в резултат не избухне война ще сме късметлии.