
© Reuters
"Шанел" е премахнала талка от пудрите си за лице и се е отказала от пудрите за тяло с талк заради негативните нагласи сред потребителите за този минерал. "Ревлон" го е отстранила от продуктите си за тяло, а "Л'Ореал" търси алтернативи, казват за "Ройтерс" от двете компании.
Талкът се намира понякога в азбеста, който е известен като мощен канцероген, но десетилетия наред се използва в козметиката, защото абсорбира влагата, омекотява кожата и предотвратява изсъхване и напукване на грима.
Но потребители, регулатори и производители са все по-негативно настроени и резултатът са хиляди съдебни искове още от 2013 г. насам срещу Johnson & Johnson с твърдение, че тези продукти са виновни за заболяване от рак. От 2017 г. започнаха обвиненията на потребители, че има козметични продукти, замърсени с азбест. Искове има и срещу Revlon, Chanel и Avon.
През март 2020 г. представител на "Шанел" е обвил в документ по едно от делата в Лос Анджелис, че през 2017 г. компанията е прекратила използването на пудра за тяло на базата на талк и ароматизирана с легендарния парфюм No. 5, който произвежда от 1924 г. насам. Делото е по иск на жена, която смята, че се е разболяла от мезотелиома, защото десетилетия наред е ползвала пудри на Chanel и J&J. Единственият установен причинител на това нелечимо раково заболяване е азбестът.
Представител на "Шанел" отрича пудрите на компанията да съдържат азбест и обяснява, че първият съдебен иск по този повод е от 2016 г. "Знаем, че това е безопасен продукт", се казва в депозираното мнение. Той обаче е изтеглен от пазара "предвид общественото мнение".
Компанията продължава да използва талк в сенките за очи, руж и пресованата пудра. От "Шанел" отговарят на "Ройтерс", че това става "съгласно строги критерии за чистота, напълно в съответствие със сегашните глобални регулации и е безопасно съгласно стандартните условия за употреба на козметика".
© Reuters
От "Ревлон" казват, че са премахнали талка от продуктите си за тяло, но не посочва кога и защо е направено това.
От "Л'Ореал" обясняват, че изискват всяка година доставчиците да гарантират, че в талка няма азбест, правят проверки на място (и не са открили следи от този материал) и търсят заместител, но все още не са открили нещо толкова ефективно.
Други известни имена в сектора вече направиха промени. Германската Beiersdorf премина през 2018 г. на царевично нишесте в бебешката пудра Nivea. От Bausch Health промениха също през 2018 г. формулата на пудрата Shower to Shower, но обясняват, че не е заради притеснения за безопасността ѝ, а "за да бъде продуктът в крак с пазарните тенденции и предпочитанията на клиентите".
Avon посочи в съобщение до борсата, че срещу нея има 128 съдебни иска по повод продуктите ѝ с талк.
От Sanofi, производител на пудрата Gold Bond, казват за "Ройтерс", че продуктите им с талк са безопасни и категорично ще се защитават в съда.
По данни на Euromonitor International тази година потребителите ще закупят продукти с общо 139 350 тона талк.
germina
Рейтинг: 605 НеутралноТалка изсушава. Добре е да се премахне ако има с какво да се замести.
xm...
Рейтинг: 3050 ВеселоЗаради щуращината на щатската правосъдна система.
По спомен освен силиций в талка има още само манган и една хидроксилна група (май).
xm...
Рейтинг: 3050 ВеселоНямал е и няма проблем за бебешките дупета, ама за дрътите дупета мно'о кофти, а!
Ми мажете се със зехтин!
Някой да им го слага зорлем на порестналите?
dpnps
Рейтинг: 581 НеутралноПърво бяха Джонсън & Джонсън.
И не го просто защото, цитирам: “продажбите намалели”.
Естествено това няма нищо общо с факта че продуктът е доказано кнцерогенен заради съдържанието на азбест. ;)
vladek
Рейтинг: 513 ЛюбопитноТе установяват това след колко години масова употреба?
Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy.Е сега си представете скоростните ваксини срещу Коронката...
Не казвам нищо, сами си правете изводите...
soldierism
Рейтинг: 477 НеутралноПренастройка спрямо търсенето.
MyTwoCents
Рейтинг: 734 НеутралноУстановили са дръжки. Едни адвокати да приберат пари от големи компании е цялата работа. А „обществените нагласи“ са на нивото на антиваксъри, анти-5G и прочие средновековни суеверия.
Не е за чудене, че в тази страна няма тринайсети етажи, стаи, редове на седалки в самолети и т.н. Пак „доказано“ и „установено“ ще кажете, нали? Просто „обществени нагласи“... @)----,--'--
hamiltonf
Рейтинг: 4215 Неутрално"Представител на "Шанел" отрича пудрите на компанията да съдържат азбест..."
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.За пудрите на "Шанел" не знам, но за китайските латексови ръкавици с талк, със сигурност... А колко хора си докараха бели по ръцете от носенето на подобни ръкавици?!
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2685 НеутралноДо коментар [#2] от "xm...":
Магнезий!
Mg3Si4O10(OH)2
Соколов
Рейтинг: 119 НеутралноДо коментар [#2] от "xm...":
Талка не е асбест, това е така. Проблема е че и двата минерала се сформират много близо един до друг, и когато се копаят обикновенно попада азпест в талка, от там стига и в продуктите които използваме. Няма (икономично изгоден) начин да се гарантира 100% чистота на талка от азбест, колко и да се опитват.
А това, че в Америка позволиха компаниите да носят отговорност за това е друга бира. Според мен заслужено, защото в края на деня трябва да си пише на всеки продукт дали е опасен или не, а те не го правят.
Соколов
Рейтинг: 119 НеутралноДо коментар [#2] от "xm...":
И макар с 3 грешки на азбест казаното по-горе е вярно :)
daskal1
Рейтинг: 4427 НеутралноЕстествено е Европейските козметични фирми да се съобразяват с тенденциите в правната среда на САЩ и разглеждането на талка като канцерогенен, просто това е един от най-големите пазари за тях.
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2685 НеутралноДо коментар [#8] от "hamiltonf":
https://www.thesun.co.uk/news/11813293/coronavirus-first-hit-china-last-summer-new-study/
От Китай и сигурност е като от умрял писмо!
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2324 НеутралноМалко рак не вреди или как!?
Libertarianism is just anarchy for rich peopleИ друг път съм казва колко е интересно ,че големите гиганти в граната и козметика разболяват а другите големи гиганти във фармацията и частни вериги болници лекуват уж такива заболявания! Кое е общото ли ? Ми разни чичковци завъртяха милиарди в схемата с едната ръка да тровят потребители а с другата да ги лекуват!
Особено задругата около Уорън Бъфет направи трилиони! Доста пара изпадна от Johnson & Johnson.
Цецо
Рейтинг: 1481 НеутралноДо коментар [#4] от "dpnps":
Covid live matter. Stop the genocide.Ако успеете да обясните и каква е връзката между талк и азбест ще е супер. Съвсем различни минерали са. Башка, че азбеста причинява азбестоза при вдишване в продължение на години на значителни количества микрочастици.
hope
Рейтинг: 3213 НеутралноНе знаех, че има пудри за тяло! Освен бебешките!
Любовта ще спаси света!!!Пудра за лице, да, и минералните са доста по-скъпи.
Има и минерални слънцезащитни кремове.
Разликата в качеството на декоративната козметика е отчайващо голяма, сега и този талк, и то в Шанел?
Дано са го изследвали, за 100 лв. кутийката.
гошо
Рейтинг: 957 НеутралноДо коментар [#10] от "Соколов":
гошоТо тия медиците още не са установили кое причинява рака ,но съдебните заседатели в САЩ вече ясно знаят причинителя
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2730 НеутралноМного ясно, че ще съди Revlon, Chanel и Avon, а не кварталното магазинче. От 1000 години пудрят подсечените бебета с талк и изведнъж една хитруша взела, че се разболяла.
Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)valerie pvi
Рейтинг: 234 НеутралноЕ , поне тая маркетингово добре разпространявана глупост с бебешкия талк не успя да пробие на българския пазар . Поне от това опазихме децата си
dpnps
Рейтинг: 581 НеутралноМоже да видите тук.
https://www.asbestos.com/news/2020/05/20/johnson-johnson-asbestos-baby-powder/
proza
Рейтинг: 985 НеутралноНякои много обичат да съдят големи компании за нанесени въображаеми щети и да получават милиони компенсации за това. Имаше един случай как една беше си изгорила езика от горещото кафе в Макдоналдс. Ако беше у нас, щяха да и кажат да го духа. В САЩ има адвокати, които само с това се прехранват, водят подобни дела. Те даже започват делата без заплащане от страна на клиента, но после си удържат сумата от компенсацията. Компаниите плащат, само и само да не се подрони авторитета им. Това са днешните взаимоттнощения производител-потребител.