
© Reuters
По света се работи по множество потенциални ваксини срещу COVID-19 - но много учени смятат, че терапиите с антитела имат голям потенциал за лечението на заразени.
Как работят те
Тези лечения използват антитела, създадени от заразени хора или животни, за да се преборят с болестта у други. За терапия срещу COVID-19 учените изследват употребата на кръвна плазма и други медикаменти, създадени с кръв от наскоро възстановили се панциенти. Наскоро бяха създадени т.нар. "моноклонални антитела". Те могат да бъдат изолирани и произвеждание в големи количества, за да се борят с ебола или рак. За тях не е необходимо непрекъснато снабдяване с кръв.
Компании като Eli Lilly и Regeneron Pharmaceuticals опитват да приложат този подход, за да създадат свои лекарства срещу коронавируса.
Какви ги отличава от ваксините
Ваксините целят да предотвратят това човек да се разболее; продуктите от антитела лекуват. Главният научен директор на Regeneron Джордж Янкопулос коментира наскоро, че те могат да се ползват профилактично и да отворят път за създаването на ваксина, но това би било скъпо.
"Могат да се ползват в старческите домове или в армията, защото антителата имат дълъг период на полуразпад", казва д-р Бети Даймънд, директор по молекулярна медицина във Feinstein Institutes for Medical Research. "Може да се ползват за превенция при високорисковите групи, но не за цялата страна."
Количеството протеин в лекарствата, базирани на антитела, прави лечението по-скъпо от ваксините, обяснява главният оперативен директор на Shanghai Junshi Biosciences Фенг Хуй.
Кой работи по тях
Eli Lilly си сътрудничи с Junshi и канадската биотехнологична компания AbCellera Biologics за два различни медикамента, които вече се тестват върху хора.
Regeneron ще започне клинични експерименти този месец и се надява да има стотици хиляди превантивни дози до края на лятото или есента.
The CoVIg-19 Plasma Alliance, в който са японската Takeda Pharmaceuticals и CSL Behring, също работи върху терапия.
Проектът, финансиран от Европейската комисия, The Antibody Therapy Against Coronavirus (ATAC) вече тества терапии върху доброволци в Германия и животни в Швейцария.
Британската GlaxoSmithKline със сътрудничи с Vir Biotechnology за терапия, която подбира най-добрите антитела от кръвната плазма.
AbbVie също обяви, че се труди в тази посока, а AstraZeneca ще започне клинични изпитания на две лекарства в идните два месеца.
Сингапурската държавна изследователска агенция A*Star работи с японската Chugai Pharmabody Research по създаването на терапии с антитела за клинична употреба.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5543 НеутралноИ това го предвидих. Чакам сега хейтъри и "специалисти " !!!
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5543 НеутралноОчаквайте скоро и лечение с други кръвни продукти на друг принцип.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Solomon Bandaranaika
Рейтинг: 0 НеутралноНикога,не сме се съмнявали в теб....и в Корнелия! Опростачвай и владей!
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5543 НеутралноДо коментар [#3] от "Solomon Sigonalapa":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Това е чудесно ! Дерзай !!!
zle_platen_trol
Рейтинг: 501 ВеселоДо коментар [#1] от "КМЕТ В СЯНКА":
В коя от изброените компании си консултант? Или по-скоро, в коя не си?
www
Рейтинг: 221 НеутралноМалко е постничка статията. Да взема да добавя малко. Има 3 метода за производство на антитела.
1. От прекарали болестта донори. В БГ това беше пробвано на 7 пациенти. В миналото е правено с други инфекциозни заболявания така че някакъв опит у нас има. За съжаление както всичко останало беше направено на много примитивно равнище и такива бяха и резултатите. ВМА не е мястото за добив на антитела от пациенти! При този метод се иска да се намират пациентите с неутрализиращи антитела, да се подържа вирусна култура с ясен титър и щамова идентификация и такива разни неща до които колегите не са дорасли.
www
Рейтинг: 221 НеутралноПродължавам
2. Изолиране на антитела в животински серуми. В БГ има опит с коне и овце за производството на серуми против тетанус например. Прави се от БУЛБИО. Сега в разгара на епидемията те успяха да измолят пари за тази дейност но при тях липсват други условя за да стигнат до производство на антитела. Много са и не е необходимо да влизам в подробности.
3. Биотехнологично производство. Това правят изброените в статията компании. Няма кой да прави това в България. Много сме далече от такива технологии.
vpt
Рейтинг: 118 НеутралноДо коментар [#7] от "www":
Биотехнологично производство на антитела? Да, но не точно. Например биотехнологията на Редженерон е да използва генно модифицирана човешка кръв инжектирана в мишки. Мишките произвеждата антителата и от стотици такива (аннтитела) се подбират най-потентните. Чак тогава може да заработят биотехнологиите за масово производство и се прави коктейл от няколко антитела. Засега е невъзможно някой да направи потентно антитяло ей така - това е като да улучиш шестица от тотото. .. е една дума, номер 3) пак е номер 2) но с различен подход.
За справка - лекарството на Редженерон за Ебола което е изработено по гореописания начин.