Вучич и Тачи приеха поканата на Тръмп в Белия дом, Европа спешно възобновява преговорите

Специалният пратеник на САЩ Ричард Гренел. Зад него са (в левия ъгъл) президентът на Косово Хашим Тачи и (вдясно) сръбският му колега Александър Вучич.

© Reuters

Специалният пратеник на САЩ Ричард Гренел. Зад него са (в левия ъгъл) президентът на Косово Хашим Тачи и (вдясно) сръбският му колега Александър Вучич.



Президентите на Сърбия и Косово дадоха знак, че ще бъдат в Белия дом за среща с американския си колега Доналд Тръмп в момент, когато САЩ се опитват да издействат сделка между Белград и Прищина на фона на европейските усилия за диалог.


Това стана броени дни преди парламентарния вот в неделя в Сърбия. Според специалния пратеник на американския президент Ричард Гренел Белград временно спира кампанията срещу признаването на Косово, а Прищина - опитите да влезе в международни институции.


Часове след съобщението на Гренел Сърбия и Косово навлизат в дни на трескава дипломация предвид възможната среща в Белия дом другата седмица.




В Прищина извънредно пристигна новият европейски представител в диалога, словакът Мирослав Лайчак, който трябваше да посети двете столици след вота с надеждата това да даде нов тласък на разговорите (Лайчак не бе приет от косовския президент Хашим Тачи) - сегашният план е да пристигне най-късно в четвъртък.


По думите му "има нова дата" за преговори на Сърбия и Косово, но още не може да обяви, тъй като всичко трябва да се координира с партньорите. Лайчак обясни, че знае за срещата във Вашингтон, но най-важна сега е не тя, а опитът за диалог, за да се осигури европейското бъдеще на Косово.


Тест за електората в Белград, опит за триумф в Белия дом


Президентът Александър Вучич на практика потвърди, че ще бъде във Вашингтон, като обеща признаването на Косово да не е тема и че американците са обещали да се разговаря само за икономика.


Косово няма време за губене, заяви на свой ред Тачи и каза, че страната приема поканата (която иначе бе отправена към премиера).


Кампанията на Белград бе повод за гордост за властите - лицето ѝ, външният министър социалист Ивица Дачич, обявяваше имената на държави, оттеглили решението си да признаят независимостта на Косово.


Експерти отбелязват, че това може да е тест за електората в момент, когато Сръбската прогресивна партия на Вучич се очаква убедително да спечели новия вот при ниска активност и бойкот на опозицията.


Отляво надясно: президентът на Косово Хашим Тачи, бившият еврокомисар за разширяването Йоханес Хан, австрийският канцлер Себастиан Курц и сръбският президент Александър Вучич на ежегодния политически форум в Алпбах, Австрия, август 2018 г.

© Associated Press

Отляво надясно: президентът на Косово Хашим Тачи, бившият еврокомисар за разширяването Йоханес Хан, австрийският канцлер Себастиан Курц и сръбският президент Александър Вучич на ежегодния политически форум в Алпбах, Австрия, август 2018 г.


За Европейския съюз и Съединените щати (Тръмп търси външнополитически успех преди изборите) това може да означава остър сблъсък на позиции. Причината е, че Вашингтон приема спорен план за взаимно признаване, потенциално включващ размяна на територии, който Вучич и Тачи частично бяха склонни да приемат. Разведряване със Сърбия днес търси и правителството на Авдула Хоти, утвърдено от парламента този месец.


Какво мисли Европа


Макар идеята за размяна на територии да не се отхвърляше от предишната Европейска комисия, сегашната изразява повече резерви към нея (въпреки смесените сигнали, идващи от върховния представител Жозеп Борел). Мнението е разделено и в други европейски институции. На брифинг преди пленарната сесия на европарламента евродепутатът Илхан Кючюк от ДПС/"Обнови Европа" категорично отхвърли всеки сценарий размяна на територии. Ангел Джамбазки от ВМРО/Европейски консерватори и реформисти, напротив, заяви, че "размяната на територии ще се случи", независимо какво направи Европа.


Същевременно Гренел, основно в диалог с Вучич и Тачи, успя да спечели по-голямо разположение на Сърбия и Косово към САЩ, а Брюксел често е критикуван, че за години диалог резултатите са слаби. Едва от седмици ЕС има официален представител за Западните Балкани.


Остават въпроси и за състава на преговорната делегация, ако действително има среща в Белия дом. Тачи заяви миналата седмица, че ще е част от диалога със Сърбия, макар участието му в последните години да бе повод за многобройни критики (мандатът бе на премиера).


Това не е първият опит на Тръмп да покани Вучич и Тачи в Белия дом за "историческа" сделка - направи го и в края на 2018 г., няколко месеца след провала на опита за сделката с размяна на територии.


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK