
© imd.org
България трета поредна година е на едно и също място по конкурентоспособност в годишната класация на IMD - едно от най-авторитените висши училища за икономика и мениджмънт в света, базирано в Лозана.
След кратко подобрение се влошава бизнес ефективността - ако през 2106 г. по този показател е била 54-а, страната се е върнала на тази позиция в миналогодишния доклад и сега слиза още една стъпка надолу до 53-о място.
Има относително подобряване на инфраструктурата, но и там по-скоро има стагнация през последните три години. През 2016-2017 г. България е била 47-ма, после е слязла на 51-о място, за да "замръзне" през последните две години на позиция 50.
Ако се гледат чисто икономическите показатели за ефективност, на този фон България не изглежда толкова зле - в новия си доклад от IMD ѝ отреждат 34-о място, най-доброто досега, и то след като година по-рано бе регистрирано най-лошото 47-о.
Класацията на швейцарския университет се изработва от 1989 г. насам и за четирите категории са използвани 235 индикатора. Сред тях са т.нар. твърди макроикономически данни като безработица, БВП и правителствени разходи за здравопазване и образование, но къщо така и анкети с мениджъри на компании по теми като глобализация, корупция и сплотеност на обществото. Авторите напомнят, че конкурентоспособността е цел и средство в икономиката и казват, че че няма една универсална формула за подобряването ѝ, но е факт, че държавите на високи позиции са и с най-добри резултати по четирите категории. Това показва на интересуващите се от подобна информация и какви са перспективите за просперитет и забогатяване на едно общество.
-
- Топ 10 за 2020 г.:
- (в скоби е отбелязано с колко позиции се придвижва страната спрямо 2019 г.)
- 1 Сингапур -
- 2 Дания (6) ↑
- 3 Швейцария (1) ↑
- 4 Холандия (2) ↑
- 5 Хонконг (-3) ↓
- 6 Швеция (3) ↑
- 7 Норвегия (4) ↑
- 8 Канада (5) ↑
- 9 Обединени арабски емирства (-4) ↓
- 10 САЩ (-7) ↓
Засилването на конкурентоспособността се дължи основно на подобрената ефективност на правителството в Атина, на гъвкавостта в управлението, прозрачността и намаленият риск от политическа нестабилност. Бизнес ефективността също се е подобрила със 7 позиции (от 58 на 51), а ефективността на икономиката - с 5 позиции (от 60 на 55).