
© Reuters
Дневник" следи разпространението и ефектите на коронавируса по света. Новините от България четете тук, карта на болестта вижте тук.
Рискът от вируса остава
Масовите събирания крият риск от "засилено разпространение", заяви представителят на СЗО Катрин Смолуд на пресконференция, посветена на обстановката с коронавируса в Русия. СЗО има възможност да даде насоки на руските власти как да бъде ограничен рискът, добави Смолуд. Русия е регистрирала над 560 000 случая на новия коронавирус и по този показател е на трето място в света след САЩ и Бразилия. Пряко свързаните с вируса смъртни случаи са над 7600, включително около 500 починали медици.
Представителят на СЗО Мелита Вуйнович заяви, че Русия е тествала около 11 процента от населението си, с което е очертала "реална картина" за разпространението на коронавируса на своя територия.
Парадът в чест на 75-тата годишнина от края на Втората световна война в Европа беше пренасрочен за 24 юни заради коронавирусната пандемия.
Досега беше необходимо връщащите се от Испания, една от европейските държави, засегната в най-голяма степен от коронавируса, да представят отрицателен тест за коронавируса или да се подложат на 14-дневна карантина. Тези мерки остават в сила за Швеция, Португалия и напусналата ЕС Великобритания.
Австрийският външен министър апелира отново всеки, който пътумва в чужбина, да прояви лична отговорност. Въпреки премахването на ограниченията за пътуване към много държави, все още съществува висок риск за цялото земно кълбо. "Глобално погледнато, ние сме в пандемия", заяви Шаленберг. Затова при повторна вълна не е изключено отново да се ограничи свободата на движение, добави той.
Маас припомни, че при появата на първата вълна германското правителство спешно върна в страната четвърт милион германски граждани, които бяха главно на почивка в различни кътчета на света. Евентуалната поява на втора вълна е причината, поради която остава в сила изричната препоръка на външно министерство да не се пътува, в случай че това не е наложително, и това се отнася особено за пътуванията по време на отпуск. От гледна точка на външно министерство, ако препоръката не бъде спазена, няма да възникнат никакви юридически последици. Тя е "апел към личната отговорност и нищо повече", заяви Шаленберг.
Къде ще се гласува по пощата в Полша
По думите му това ще са райони с висока заболеваемост.
Съгласно приетите промени в изборното законодателство на президентските избори на 28 юни, гласоподавателите ще могат да участват във вота или лично, или чрез пощенските услуги. Ще има обаче и райони, в които заради епидемията гласуването ще е само по пощата. До 16 юни всички, които не могат или не искат да гласуват лично, трябваше да декларират това. От тази възможност са се възползвали повече от 150 хиляди човека.
Заявки за участие в изборите трябваше да направят предварително и поляците, пребиваващи в чужбина. По данни на полското външно министерство са били подадени над 382 хиляди такива заявки.
Назърбаев е с коронавирус
Заради коронавирусната епидемия Казахстан ще затвори за събота и неделя (20 и 21 юни) моловете, пазарите и парковете в големите градове. Ще бъдат подготвени и допълнителни легла в болниците.
Казахстан отмени миналия месец строгата карантина, наложена заради коронавируса. След това обаче темпото на разпространение на заразата се ускори. В страната има потвърдени 15 877 случая на заразени и 100 починали от COVID-19.
Германия забрани масовите събирания до октомври
Целта е да се избегне нова вълна на коронавирусна инфекция. Миналия месец Меркел даде някои правомощия на провинциите да разхлабват мерките, но настоя, че социалната дистанция и носенето на маски остават важен елемент от справянето с кризата.
Ще може да има протести и демонстрации. Проследяването на заразата (за което вече помага и спецално приложение) обаче няма да е възможно на големи събирания.
Новите случаи са едва няколкостотин на ден, макар да отава проблемът с кланиците. Вчера "Тьонис" обяви, че стотици служители са заразени.
Втори ден с под 8000 заразени
Днес те са 7790, вчера бяха 7843. Броят на новите случаи не бе спадал под този праг от края на април.
Общо заразените са 561 091, починалите - 7660 (182 нови смъртни случая).
Оздравелите са 313 663 - с 9621 за денонощие.
Данните са базирани на 15.9 млн. теста.
Qantas отмени международните си полети
По-рано Австралия заяви, че границата ще остане затворена до следващата година, за да се ограничи разпространението на коронавируса.
Рекорд в Индия
Над 5000 починали в Швеция
Официалният брой на смъртните случаи от COVID-19 достигна днес 5041 спрямо 4939 вчера. За последното денонощие са регистрирани 102 починали. Общият брой на заразените с коронавирус достигна 54 562 души.
Швеция, чието население наброява 10.3 милиона души, възприе по-мек подход за борба с коронавируса, като остави отворени повечето училища, магазини и ресторанти, и разчиташе на доброволно спазване на мерките за социална дистанция и на хигиенните правила.
Шведският парламент днес запази минута мълчание на церемония в памет на жертвите на COVID-19 в страната, предаде ДПА. На церемонията присъстваха премиерът Стефан Льовен и членове на правителството. Подобни възпоменателни церемонии не са обичайни за шведския парламент, но са се провеждали например след цунамито в Индийския океан през 2004 г. и убийството на премиера Улоф Палме през 1986 г.
Починалите в резултат на коронавируса в Швеция са много повече, съотнесено с броя на населението, в сравнение с Дания, Норвегия и Финландия, където властите възприеха по-строг подход. Но броят им е по-малък в сравнение с Великобритания, Италия и Испания, където също беше наложена карантина, отбелязва "Ройтерс".
Над 8 млн. заразени
Към 11 часа вчера на планетата са били регистрирани общо 8 061 550 заразени - увеличение с почти 120 000 за деня, и 440 290 починали - увеличение с почти 5500, от COVID-19. Статистиката на СЗО отчита само официално потвърдени данни за заболеваемостта и смъртността.
Регионът на Северна и Южна Америка заема първо място по брой както на заразените - почти 3 900 000, така и на починалите - 205 555. В Европа досега са регистрирани малко над 2 452 000 заразени и почти 189 600 починали.
Трето място по брой на заразените заема източно средиземноморският район с 817 458 заразени, като починалите там са 20 699.
Най-много заразени са регистрирани в САЩ - 2 098 106. Следват Бразилия (955 377), Русия (553 301), Индия (354 065), Великобритания (298 140), Испания (244 328), Перу (над 240 000), Италия (237 500), Иран (192 439) и Германия (187 184). На пресконференцията Гебрейесус каза още, че докато светът се опитва да търси методи за лечение на COVID-19, трябва да бъдат ограничени новите случаи на зараза.
Заразените в Перу надхвърлиха тези в Италия
При това мерките в Перу се взеха рано, но властите не успяват да овладеят заразата. Смъртните случаи са сравнително малко на фона на други тежко ударени страни - 7257 според последните данни. С 3700 случая за последното денонощие се смята, че пикът от май - с почти два пъти повече заразени - е преминал.
В Латинска Америка, където в момента COVID-19 се разпространява най-бързо, има милиони заразени, но никъде броят (над 900 хил.) и смъртността (45 хил.) не е като в Бразилия.
© Reuters Протест заради липсата на предпазно облекло в Лима.