На живо

Коронавирусът по света: Мексико надмина Иран по брой заразени (хронология)

Коронавирусът по света: Мексико надмина Иран по брой заразени (хронология)

© Reuters



Дневник" следи разпространението и ефектите на коронавируса по света. Новините от България четете тук, карта на болестта вижте тук.




Португалия одобри допълнителен бюджет срещу кризата

Португалският парламент одобри днес на последно четене допълнителен бюджет, който увеличава разходите с 4.3 милиарда евро, като целта е да се подкрепи икономиката, предаде агенция "Ройтерс".
По-голямата част от опозицията се въздържа.


Социалистическото правителство на малцинството предвижда 1.6 милиарда евро за работа, професионално обучение и нова схема за временно освободените от работа, данъчни облекчения и отлагане на данъчни плащания за силно засегнатите от кризата компании или пък желаещите да инвестират. Освен това се предвиждат 500 милиона евро за национални здравни услуги.

Пекин вдига ограниченията за напускане

Градската управа на Пекин, където в средата на юни отново се увеличиха случаите на COVID-19, съобщи днес, че вдига повечето ограничения за напускане на столицата, и увери, че е спряла разпространението на заразата, предаде агенция "Франс прес".


След два месеца без новооткрити заразени, което според властите е било благодарение на строгите санитарни мерки, миналия месец броят на случаите в 21-милионния град внезапно рязко нарасна. Там бяха инфектирани най-малко 331 души.


От юни администрацията приканваше местните жители да се въздържат от неналожителни пътувания извън града и изискваше отрицателен тест за коронавируса от желаещите да напуснат столицата. Тези рестрикции ще бъдат вдигнати от полунощ (15.00 ч. по Гринуич днес), заяви кметството.

Мексико надмина Иран по брой заразени

Мексико регистрира вчера дневен рекорд на случаите на заразяване с коронавирус - 6741, предаде "Ройтерс", като се позова на мексиканското здравно министерство.


Общият брой на заразените с вируса в Мексико е вече 238 511. Така Мексико задмина Иран по брой на заразени.
Мексиканските власти регистрираха 679 нови смъртни случая, като общият брой на починалите от вируса в Мексико е вече 29 189.

Заразените в Токио отново растат, предимно млади хора

Властите на Токио за втори пореден ден обявиха над 100 случая на заразяване с новия коронавирус, повечето от които са при млади хора на възраст между 20 и 30 години, предаде ТАСС.


Губернаторката на Токио Юрико Коике заяви, че трябва да се постигне баланс между бизнес дейността и мерките по предотвратяването на разпространението на вируса.


Правителственият говорител Йошихиде Суга каза, че в момента не е необходимо да се въвежда наново извънредно положение заради нарастването на броя на новите заразени в Токио. Той отбеляза, че тази тенденция се дължи на повишената интензивност на тестване за коронавируса, включително сред работещите в барове и развлекателни заведения. "Младите хора са около 70 процента от новите заразени. Броят на хоспитализираните пациенти расте, но болните в тежко състояние намаляват", добави той.

Хавана разхлабва мерките

В Хавана от днес кубинските власти разхлабват ограничителните мерки, въведени заради коронавируса, а по-голямата част от страната преминава към фаза две от тристепенния процес на нормализация на живота, предадоха "Ройтер" с маски и да спазват социална дистанция на обществените места.
Кубинските власти са на мнение, че са овладели разпространението на коронавируса.
Хавана, чието население наброява 2 милиона души и новите случаи са концентрирани предимно там, бе единственото място в страната, в което бе въведена тотална карантина.


Коронавирусът по света: Мексико надмина Иран по брой заразени (хронология)

© Reuters

Английските деца се връщат в училище

Британското правителство заяви, че планира да задължи всички английски ученици да се върнат на училище от септември, предаде "Франс прес".


"Изключително важно е нито едно дете да не губи повече време за образование и по тази причина от септември всички деца, които могат да ходят на училище, трябва да се върнат на училище", заяви пред парламента британският министър на образованието Гавин Уилямсън.

Пътуващи за Швейцария лица от 29 държави от 6 юли ще трябва да се регистрират при пристигането си и да се самоизолират, за да се предотврати активизиране на коронавируса, съобщи вчера швейцарското правителство, цитирано от "Ройтерс".


В списъка са САЩ, Швеция, Бразилия и Русия, определени като държави с висок риск от зараза. Пристигащи в Швейцария, които са били в посочените държави през 14-те дни преди идването си, трябва да уведомят швейцарските власти, веднага след влизането си в страната и след това да се карантинират за 10 дни, обяви правителството.


В списъка с рисковите държави са също Аржентина, Чили, Колумбия, Саудитска Арабия, Южна Африка и Сърбия. Списъкът ще се обновява в зависимост от обстановката. През последните дни броят на заразените в Швейцария започна да се увеличава, което засили опасенията за втора вълна от COVID-19, но границите с Италия, Австрия, Германия и Франция в момента са отворени.


Страната обаче ще отвори границите си за граждани на ЕС, но извън Шенген, включително и българи, от 20 юли.

Словения вади Хърватия, Франция и Чехия от сигурния списък

Словения ще извади Хърватия, Франция и Чехия от своя списък на "сигурните страни" за пътуване в условията на пандемията от новия коронавирус, съобщи националната информационна агенция СТА, цитирана от ДПА.


Всички, които пристигат в Словения от въпросните три държави, ще бъдат поставяни под карантина за две седмици, каза говорителят на словенското правителство Желко Качин. Той отбеляза, че изискването няма да важи за граждани на Словения.


Решението, което е било взето заради влошаването на епидемиологичната ситуация в тези три страни, ще влезе в сила от събота, уточни Качин. В същото време той съобщи, че Словения ще включи Нидерландия и Белгия в "белия списък" на сигурните държави.


Качин повтори предупреждението към словенските граждани да не пътуват до страните от Западните Балкани извън Европейския съюз - Сърбия, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Косово и Албания - заради бързо влошаващата се ситуация с коронавируса там.

Премиерът на Полша Матеуш Моравецки призова днес поляците да не се боят да гласуват на втория тур от президентските избори на 12 юли, защото COVID-19 вече е болест "като всяка друга", предаде "Ройтерс".


На балотажа по-следващата неделя действащият президент Анджей Дуда, кандидат на управляващата консервативна партия "Право и справедливост", се изправя срещу представителя на центристката опозиция Рафал Тшасковски. Двамата се класираха съответно на първо и второ място на първия тур в неделя.


Полша се справя сравнително успешно с пандемията от новия коронавирус с под 1500 смъртни случая от причиняваното от него заболяване COVID-19 при население от около 38 милиона души. Случаите на коронавирус обаче продължават да се увеличават със стотици на денонощие, отбелязва "Ройтерс".


"Това сега е заболяване, за което можем да кажем, че е като всяко друго, и само очакваме ваксина", каза днес Моравецки. "Институциите, които оценяваха първия тур, потвърдиха, че той е бил организиран по много подходящ начин. Нека не се страхуваме да участваме във втория тур", добави той.

Смъртността в 20 европейски държави е по-висока през март-април

Смъртните случаи в над 20 европейски страни през март-април тази година са били с 200 000 повече от средното за този период през 2016-2019 г. Това показва официална статистика, събрана от Европейската мрежа за журналистика на данните, съобщи на своя сайт телевизия Евронюз.


Смъртността през този период, когато пандемията от новия коронавирус бе в разгара си, е била по-висока в някои страни, отколкото в други. Така например, броят на починалите във Великобритания, Италия, Франция и Испания - държави, които бяха тежко засегнати от коронавируса - е много по-голям в сравнение с предишни години.


В България, Норвегия и Словакия обаче през март-април тази година са били регистрирани по-малко смъртни случаи от средното равнище за последните няколко години.


В 14 италиански области смъртността е била с между 80 процента и 347 процента по-висока. Най-тежко засегнатият европейски регион е северната италианска провинция Бергамо (ръст от 347 процента)
На обратния полюс, броят на починалите не е по-голям в нито една норвежка област.


В България, смъртността е по-висока само в един регион - Ямбол, с 8 процента.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK