
© Георги Хинков, WWF- България
Разширяването на защитените зони би могло да доведе до възвръщаемост от поне 5 долара за всеки 1 похарчен, дори само ако се даде на природата повече място да се развива.
Това от своя страна би увеличило добивите в селското и горското стопанство, ще подобри запасите от сладка вода, ще запази дивата природа и ще помогне за борбата с изменението на климата - всичко това би увеличило световната икономическа продукция средно с около 250 милиарда долара годишно, твърди група от повече от 100 учени в доклад, публикуван тази седмица.
Докладът представлява едно от най-изчерпателните проучвания за потенциалните икономически ползи от опазването на природата - област, изпълнена най-често с предположения за паричната стойност на животни, растения и непокътнати екосистеми.
Основната цел на изследването е да оспоро схващането, че опазването на природата е скъпо начинание и идва в момент, когато Организацията на обединените нации лобира правителствата да отделят 30% от тяхната земя и море до 2030 г. за консервация.
"Не можете да сложите цена на природата, но икономическите факти са в полза на нейната защита", казва Антъни Уолдрон, еколог от Университета в Кеймбридж, който ръководи групата, изследваща икономическите последици от определянето на една трета от Земята като природен резерват.
Други поставят под въпрос доколко е възможно точното отчитане на икономическия принос на природата, каза Брам Бюшер, политолог от Университета във Вагенинген, Холандия.
"Колко струват две патици? И дали тези патици струват същото в САЩ и в Латинска Америка? И как бихте сравнили тези неща?", каза Бюшер пред "Ройтерс".
© Reuters
Използвайки изключително икономически аргументи може да има обратен ефект, ако правителствата в крайна сметка решат да отворят за развитие ценни природни зони за най-доходоносните предложения, предупреждава Джулия Щайнбергер, икономист по околната среда в Университета в Лийдс.
"Всичко, което е необходимо, е един лобист да дойде и да каже "Тази програма вече не е икономически жизнеспособна ", каза Щайнбергер. "Това е рискът, пред който се изправяме, когато обвързваме опазването на околната среда с икономическите резултати."
Но дори грубата оценка на икономическата стойност на природата е по-добра от нищо, като се има предвид мащабът на въпроса, твърдят авторите на доклада. Учените изчисляват, че най-малко милион биологични вида са заплашени от изчезване през следващите няколко десетилетия до голяма степен поради човешки дейности, включително загуба на местообитания, замърсяване и изменение на климата.
Надявайки се да спрат глобалното изчезване на видове, 30 държави вече подкрепят проектодокумент, който обещава да консервира 30% от земната повърхност до 2030 г. - предложението ще бъде обсъдено на Конвенцията за биологично разнообразие на ООН, отложена за следващата година в Кунмин, Китай.
В момента около 15% от земята и 7% от океаните имат известна степен на защита.
© Reuters
Целта за опазване на 30%, освен производството на природни ресурси като рибни запаси и дървен материал, също би помогнала за гарантиране на по-здрави екосистеми, които да осигуряват допълнителни 350 милиарда долара годишно в услуги, които са от съществено значение за живота, включително филтриране на вода, изчистване на замърсители от въздуха или предотвратяване на ерозията на крайбрежните зони ерозия, се казва в доклада.
Подобна цел ще изисква средно годишна инвестиция от около 140 милиарда долара до 2030 г., изчислиха изследователите. В момента около 24 милиарда долара се изразходват в световен мащаб годишно за опазване на природните зони.
Всяко голямо разширение на защитените територии трябва да бъде направено внимателно, за да се гарантира равномерното разпределение на икономическите ползи сред населението, предупреждават учените.
Разбирането на тези икономически ползи може също да помогне на политиците да решат, например, дали дадена гора може да бъде отсечена за дървен материал или по-добре да остане незасегната, за да абсорбира въглероден диоксид и да подпомогне цикъла на дивата природа или водата.
Изследването е направено по поръчка на Campaign for Nature - партньорство на Wyss Campaign for Nature, National Geographic Society и повече от 100 организации за опазване на природата по света.
Bedtime for Democracy
Рейтинг: 965 НеутралноА ползите от подпорните стени?
Pure Chewing SatisfactionАз съм българче обичам наште планини зелени
Рейтинг: 2404 НеутралноДНЕВНИК ВКЛЮЧЕТЕ НА ЖИВО ОТ РОСЕНЕЦ СТИГА СТЕ ПУСКАЛИ ГЛУПОСТИ!
edin drugii
Рейтинг: 2121 НеутралноВ България няма кой да защитава природата , всичко е пари и интереси .
Stargate
Рейтинг: 1790 НеутралноПолзите за кого са 5 пъти повече? За усвоващите парите ползите може и 500 пъти да са по-големи! Аман от глупости! Не съм против природата, даже напротив, всеки уикенд съм някъде в гората с кемпера. Но лапането на пари от разни активисти НЕ Е защита на природата.
Günther
Рейтинг: 595 ЛюбопитноНаистина ли приходите от опазването на прОродата са пет пъти повече от разходите?
Бог да благослови Америка за България!zz_s
Рейтинг: 740 НеутралноОстава въпроса със старите индустриални държави.
"Терминът "русофоб" е измислен от руснаците и техните мекерета, за да дамгосат българските патриоти, поставящи интересите на България над интересите на Русия." #GRETA, GO TO SCHOOL !Защо например не се опитат да увеличат зоната на пребиваване по натура 2000 в Нидерландия.
Естествено че новоразвиващите се икономики да са против такива политики.
Основния проблем на Земята е прекомерната и населеност, но за това се мълчи.
zz_s
Рейтинг: 740 Весело.......зоната на пребиваване по натура 2000 в Нидерландия. - > зоната на пребиваване на кафявата мечка по натура 2000 в Нидерландия.
"Терминът "русофоб" е измислен от руснаците и техните мекерета, за да дамгосат българските патриоти, поставящи интересите на България над интересите на Русия." #GRETA, GO TO SCHOOL !dinko
Рейтинг: 554 НеутралноДо коментар [#6] от "zz_s":
Къде видя че в България някой иска да увеличава зоната?
zz_s
Рейтинг: 740 НеутралноТи пък къде прочете от мен че пиша конкретно за България.
Само да попитам , нима всичките международни усилия спряха изсичането на джунглата в Бразилия?
За съжаление, не. "Терминът "русофоб" е измислен от руснаците и техните мекерета, за да дамгосат българските патриоти, поставящи интересите на България над интересите на Русия." #GRETA, GO TO SCHOOL !
svoboden
Рейтинг: 1542 Неутрално:) И кои са тези анонимни "учени", които са направили тези "сметки"?
jord bond
Рейтинг: 929 ЛюбопитноНай вече стремежът ни към охолство. Навсякъде където върлува капитализмът е така. Проблемът е, че вече дори е късно да се промени трендът...
Обречени сме да се боричкаме до последно, за остатъците от природата(ресурсите), и това явно ни е орисията на Земята. https://go.nature.com/2ZksnyQ
Планетата на човеците: https://youtu.be/Zk11vI-7czE