Оздравелите от COVID-19 може да загубят имунитета си

Оздравелите от COVID-19 може да загубят имунитета си

© Associated Press



Хората, оздравели от COVID-19, може да загубят имунитета си за месеци, а вирусът може да заразява повторно година след година. Това сочи изследване на Кралския колеж в Лондон, предаде "Гардиън".


В първото подобно изследване учени анализират имунитета на 96 пациенти и здравни работници в британска болница.


Три седмици след първите симптоми антителата, произвеждани от организма в резултат на вируса, достигат максимална концентрация, след това бързо намаляват.




Кръвните тестове сочат, че макар в 60% от случаите човешкият организъм да разработва "мощен" отговор с антитела, едва в 17% от случаите нивата на антитела остават същите след 3 месеца. За този период в някои от изследваните случаи нивата спадат до 23 пъти. В други дори не се откриват след този период.


Според д-р Кейти Дурс, ръководила изследването, въпросът колко време ще останат антителата в кръвта зависи от това "колко голям е бил пикът". Освен това пациентите с по-тежки случаи показват по-сериозна концентрация на антитела, която намалява по-бавно.


"Еднократна ваксина може да не стига"


Данните от това изследване може да имат последици както при разработването на ваксина, така и в процеса на изграждане на "колективен имунитет". Въпросът е, че имунната система може да разполага с много начини за справяне с коронавируса, но ако антителата са "първа линия", хората може да се разболяват сезонно, а ваксините да не ги пазят дълго.


Според Дурс това може да означава, че еднократна ваксина може да не е достатъчна. Учените смятат, че коронавирусът SARS-CoV-2, който причинява COVID-19, може да е в същата категория като известните, циркулиращи сред хората и причиняващи настинки коронавируси, при която "хората често могат да се заразят отново".


Според проф. "Джонатан Хийни", вирусолог от Кеймбриджкия университет, изследването потвърждава все по-солидния обем научни доказателства, че имунитетът срещу COVID-19 е краткотраен. "Най-важното - слага още един пирон в ковчега на опасното понятие "колективен имунитет", казва той.


Картината обаче се усложнява от т.нар. Т-клетки, които според някои изследвания могат също да предлагат защита от COVID-19, казва проф. Арне Акбар от "Юнивърсити колидж Лондон". При наличие на тези клетки може и да не е нужна голяма концентрация на антитела, за да се справи организмът.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK