
© CNSA
Ровърът Tianwen-1
Първата мисия на Китай до Марс - Tianwen 1 - се очаква да излети в следващите няколко дни, като роувърът за изследване на повърхността на планетата трябва да кацне в равнината Утопия (Utopia PLanitia) в източната част на северното полукълбо на Марс.
Достъпната информация за мисията бе оскъдна до момента, но в края на миналата седмица учени от екипа на мисията публикуваха кратка статия в списание Nature Astronomy.
Статията разкрива нови подробности за Tianwen-1, очертавайки предвидената му зона за кацане, научните цели и имената на инструментите на борда на мисията. Tianwen-1 по същество е космически кораб "три в едно", състоящ се от спътник, който ще обикаля около Марс, система за кацане и роувър, който ще търси вода и лед на повърхността.
Китай наскоро придоби значителен опит в изпращането на кораби и роботи на Луната и сега предприема следващата логична стъпка с експедиция до Марс.
Това ще бъде първата самостоятелна китайска мисия до Марс - първият опит на Китай да изследва планетата бе със сателита Yinghuo-1, изстрелян на руска ракета заедно с руската мисия Phobos-Grunt през ноември 2011 г., която трябваше да върне на Земята почва от марсианския сателит Фобос. Изстрелването беше провалено заради проблеми с двигателите.
Tienwen-1 може да се преведе като "въпроси към небето" и е взето от класическо стихотворение на Ку Юан (340-278 г. пр.н.е.). Очаква се мисията да полети на ракета Long March 5 в края на юли или началото на август от центъра за полети Уенчан в провинция Хайнан, гласи статията. По неофициална информация стартът ще е около 23 юли.
Космическият кораб ще достигне Марс през февруари 2021 г. по същото време като роувърът на НАСА Perseverance и мисията "Амал" на Обединените арабски емирства, която излетя в неделя (19 юли). Китайският роувър обаче ще остане прикрепен към спътника между два до три месеца, преди да опита да кацне, според статията.
© CNSA Ракетата Long March 5 бе транспортирана до площадката за изстрелване в петък, 17 юли
Избраната зона за кацане е в Utopia Planitia - огромен басейн, оформен при голям удар далеч назад в историята на Марс. Това е и регионът, където през 1976 г. кацна мисията Викинг-2 на НАСА. По-спефично, роувърът трябва да кацне някъде между равнината Изида (Isidis Planitia) и вулкана Елизиум монс. Perserverance на НАСА трябва да кацне сравнително наблизо - в кратера Джезеро/Йезеро в западната част на Isidis Planitia.
Ниската надморска височина на района означава, че ще има повече време и атмосфера за забавянето на апарата, така че спускането на повърхността би трябвало да е по-безопасно. Ширината - между около 20 и 30 градуса на север - също е подходяща за получаване на достатъчно слънчева светлина, която да захранва 240-килограмовия роувър. Сравнително гладката повърхност също би трябвало да подпомогне машината при придвижването й.

© CNSA
Очаква се роувърът да работи в продължение на около 90 марсиански дни. Спътникът на Tianwen-1 ще осигурява комуникационната връзка между Земята и роувъра, докато изпълнява собствените си научни наблюдения за една марсианска година, според статията. Един ден на Марс е около 40 минути по-дълъг от ден на Земята, а една марсианска година е 687 земни дни.
Спътникът ще бъде в полярна орбита, за да картографира морфологията и геоложкия строеж на Марс, като същевременно ще използва радарните си инструменти (Mars-Orbiting Subsurface Exploration Radar), за да изследва характеристиките на почвата и наличието на воден лед. Той също така ще измерва йоносферата и електромагнитните и гравитационните полета.
Роувърът ще проучи характеристиките на почвата и ще търси воден лен със собствен радар. Той също така ще анализира химичния състав на повърхностния материал и характеристиките на марсианския климат и околна среда.
Жан Ю, заместник-директор на мисията до Марс, заяви, че учените са провеждали съвместни тестове на множество системи на всички нива и са готови за изстрелване.
За да се справи с предизвикателствата, Аерокосмическият център за управление на полети в Пекин създаде отделен екип за полета до Марс в началото на 2018 г.
"Можем да гарантираме, че сондата ще кацне на определеното място на Марс в определеното време и ще може автоматично да започне да приема и предава информация", каза Жан Ю, цитиран от "Ройтерс"
© NASA/PL Utopia Planitia, заснета от Викинг-2
Четвъртата ракета Long March 5, която ще бъде използвана за полета, бе транспортирана вертикално до зоната за изстрелване в центъра Уенчан миналия петък, 17 юли.
8th_ball
Рейтинг: 862 НеутралноУспех!
Realist
Рейтинг: 3104 НеутралноИ от мен, успех!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Лонг Марш 5 е много странна ракета, която изглежда е събирана от няколко различни ракети. И вероятно е много скъпа за производство и поддръжка!
Централното ядро е на течен водород и течен кислород, страничните бустъри са на кесосин и течен кислород. Втората степен е на водориод и кислород.
Това ще е петият полет на тази ракета, от 5, един, по- точно третият полет бе неуспешен.
Преди няколко месеца, същата ракета изстреля за терст, новата китайска капсула за тайконавти в космоса.
Realist
Рейтинг: 3104 НеутралноВсъщност, полета ще е в следващите няколко часа!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Realist
Рейтинг: 3104 НеутралноДо коментар [#2] от "Realist":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро."Преди няколко месеца, същата ракета изстреля за терст, новата китайска капсула за тайконавти в космоса."
Тест на новата китайска капсула за хора!
И парче от втората степен падна на 200 километра от Ню Йорк. Имаше вероятност да падне в града.
Втората степен на тази ракета няма управляемо приземяване на Земята.
Realist
Рейтинг: 3104 НеутралноПолета ще е след 30 минути. Аз го гледам тук:
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.https://www.youtube.com/watch?v=nG2t5FgALSs
Alexander97
Рейтинг: 3052 НеутралноКъсметлий хора са излезли нюйоркчани!
Успех на "братския китайски народ"!
Преди 30-тина години нали тъй се поздравяваше.
Успех на мисията, не е майтап, много са напреднали, за разлика от другия брат, който напредва в изследване на дъното на океана-
Маршалов
Рейтинг: 538 НеутралноА българската ракета кога? Нали Боко се похвали с едни свободни 29 милиарда ойро. Има не за една ракета, ами за 101.
мурзилкаdejmos
Рейтинг: 2490 НеутралноНовият световен лидер .Вчера прочетох ,че икономическият ръст тази година ще е само 4% , и ще следват наказания за лидери на определени провинции. Това на фона на свиването с 7-20% на брутен продукт за останалите ..е феноменално
Realist
Рейтинг: 3104 НеутралноДо коментар [#6] от "Alexander97":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро."Успех на мисията, не е майтап, много са напреднали, за разлика от другия брат, който напредва в изследване на дъното на океана-"
Така е!
Realist
Рейтинг: 3104 НеутралноМежду другото, двигателите на страничните бустъри приличат на съветските НК и РД. Не знам дали са ривърс инженернати, но приликата е много голяма. Страничните бустъри приличат на страничните бустъри на съветската Енергия.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Realist
Рейтинг: 3104 НеутралноЦентралният бустър прилича на централният бустър на Ариане 5 или централният бустър на Делта 4 на Боинг. Дори двигателят му е подобен на RS-68 на Аероджет Рокетдайн.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.deaf
Рейтинг: 2274 ВеселоНа корпуса на ракетата ми се струва,че са отпечатани логота на фирми. Няма кинти и са решили да събират пари от реклама...
dark'star
Рейтинг: 1518 НеутралноКомунисти покоряват небесата, комсомолците след тях вървят
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО:-) .... из една забравена по тия земи песничка = УСПЕХ на другарите !
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3525 НеутралноБраво на китайците. Пожелавам им успех с мисията. Повече играчи, повече резултати.
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1318 НеутралноУспешен старт засега. Кофти предаване на живо.
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Ехото на Гласът
Рейтинг: 932 НеутралноTianwen-1 изглежда като евтино копие на Opportunity, американски роувър разработен преди 20 години.
Sleepy.J
Рейтинг: 40 ВеселоДо коментар [#14] от "Vlado Nikolov":
как браво бре?!? ей сега Дифендърчиту ше има разкаже играта на жълтите. + трибунал
Хи-хи
Рейтинг: 1491 НеутралноЕС кога ще пратят нещо. Щото САЩ и Китай са си кочини, ама много ербап го дават
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1318 НеутралноПървото видео на старта с по добро качество – https://s.weibo.com/weibo?q =#天问一号火星探测#&from=default
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1318 НеутралноДо коментар [#19] от "Jalis Ironhammer":
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Не се получи линка.
https://t.co/a5vbXcTijb?amp=1
venci4
Рейтинг: 1068 ВеселоТея мърлячи ще качат някоя чума на Марс
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpgevc43646304
Рейтинг: 8 НеутралноУспех!!
Ехото на Гласът
Рейтинг: 932 НеутралноПо-скоро ще построят някой остров там и ще обявят Марс за изконна китайска територия.
tigervi
Рейтинг: 737 НеутралноДо коментар [#18] от "Хи-хи":
Eddie lives... somewhere in time!ЕС нищо не праща, но европейската космическа агенция (ЕСА) изпрати преди 4 години и ще изпрати пак след 2.
vms2O649369
Рейтинг: 8 НеутралноНа Марс вече Сульо и Пульо изпращат апарати, да се пробват на Венера, Меркурий, спътници на други планети и пр.
tigervi
Рейтинг: 737 НеутралноДо коментар [#6] от "Alexander97":
Eddie lives... somewhere in time!Руснаците работят заедно с европейците, старта е планиран за 2022-ра година. За да летят самостоятелно им трябва цена на нефта над 100$. Е, аз предпочитам кооперирането в космическите изследвания. ;)
lpi31580057
Рейтинг: 364 НеутралноДо коментар [#23] от "Ехото на Гласът":
искаш да се сбият с македонците ли?
Иво
Рейтинг: 4593 Любопитно"Tianwen-1: Китай е готов с първата си мисия до Марс"
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Успех на мисията. Дано се постигнат поставените цели.
tigervi
Рейтинг: 737 НеутралноДо коментар [#25] от "vms2O649369":
Eddie lives... somewhere in time!Меркурий е прекалено далеч, реално е много трудно да се стигне до него. Условията на Венера не позволяват дълговременни експедиции, час-два и спускаемият апарат е приключил. Полетите до външните планети са много дълги, което значи много скъпи и изискват издръжлива на радиация електроника, а списъкът на страните произвеждащи или имащи достъп до такава е много къс.
vms2O649369
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#29] от "tigervi":
На крива ракета космосът ѝ пречи. Не съществуват нерешими технически проблеми за подобни мисии, просто не могат да се надскочат поради некадърност и шаблонна мисъл. Колко години ще го дъвчем тоя Марс.
Димитър Димитров
Рейтинг: 908 Любопитно[quote#30:"vms2O649369"]До коментар [#29] от "tigervi":На крива ракета космосът ѝ пречи. Не съществуват нерешими технически проблеми за подобни мисии,
Аре ве,не съществуват?Пълно е с такива проблеми.На този етап.След години-не се знае...
Alexander97
Рейтинг: 3052 НеутралноВерно е кооперират, но кооперират военната си индустрия с цивилната с приоритет на армията!
Машината за убиване им е приоритет на рашите!
Stargate
Рейтинг: 1865 Неутралноайде, поне 10 дизайнера и аниматора си намериха нова работа. :-)
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3525 ВеселоДо коментар [#17] от "Nick":
Ако не си е пил хаповете - може! 😀
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3525 ВеселоДо коментар [#25] от "vms2O649369":
На Венера руснаците изпратиха преди години. Имаше и апарати по кометите,на американците. В момента, Марс е по - интересен.
Хи-хи
Рейтинг: 1491 НеутралноДо коментар [#24] от "tigervi":
Тенкю, спокойни сме вече. Заглавието е фейк и китайците не пращат нищо явно.
tigervi
Рейтинг: 737 НеутралноПроблеми колкото искаш, но основният е че сме достигнали максимума на ракетните двигатели с химическо гориво. Eddie lives... somewhere in time!
tigervi
Рейтинг: 737 НеутралноДо коментар [#35] от "Vlado Nikolov":
Eddie lives... somewhere in time!Марс е относително лесно достъпен и с условия максимално близки до земните. Естествено е точно този обект да привлича най-много изследователи.
mausmiki
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#8] от "dejmos":
Има все още доста да напредват за да станат световен лидер.Брутния вътрешен продукт е поне два пъти по малък от тоя на Щатите
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
vms2O659369
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#37] от "tigervi":
Пълни глупости, нема такива проблеми. Колкото до ракетните двигатели - което важи за Марс, важи и за Венера и Меркурий.
tigervi
Рейтинг: 737 НеутралноДо коментар [#42] от "vms2O659369":
Eddie lives... somewhere in time!Delta-V за трансфер от земната орбита до:
Венера 640 м/с
Марс 1060 м/с
...
Нептун 5390 м/с
Меркурий 8650 м/с !
За мисия до далечния Нептун е нужна по-малко енергия от мисия до Меркурий. За полети до планети след Юпитер може да се използва мощната му гравитация за ускорение. За Меркурий се използва доста по-слабата гравитация на Венера и то при определено рядко срещано взаимно разположение на Земята, Венера и Меркурий.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.