
© NASA
Следващата мисия на НАСА е само една от трите през последните седмици, които имат за цел Марс, но е може би най-сложната. Марсоходът Persevеrance ще трябва да произведе годен за дишане от хора кислород от марсианската атмосфера, да проведе първия полет на хеликоптер на планетата, и да постави началото на системата за връщане на образци от марсианска почва на Земята.
Междувременно Perseverance ще използва наличните си инструменти да продължи търсенето на живот на планетата.
Perseverance (в превод на български - "упоритост") ще кацне в кратера Джезъро (Jezero), разположен на западния ръб на равнината Изидис - гигантски ударен басейн на север от марсианския екватор на около 18 градуса ширина, 77 градуса дължина. Основната цел на Perseverance е астробиологична - да търси признаци на древен микробен живот - и роувърът ще кацне на място с висок потенциал за откриване на подобни данни.
Западната част на равнината Изидис е една от най-старите и интересни от гледна точка на науката части на Марс. Учените от НАСА смятат, че кратерът с ширина 45 км е бил дъно на езеро преди 3.5 млрд. години - името Jezero идва от славянската дума за "езеро" - както и на древна делта на река. На подобни места биха могли да бъдат запазени древни органични молекули.
Кратерът предлага много обещаващи цели за вземане на проби от поне пет вида скали, особено от ръба на кратера. Части от кратера са особено богати на карбонати - утаечни скали и минерали, които на Земята помагат за запазването на фосилизирани признаци на древен живот.
Джезъро и Изидис са част от по-голямата равнина Утопия - това е предпочитаното място за кацане не само за НАСА, но и вече за сондите на Китай, заради равниния си терен и ниската надморска височина - това означава, че има повече време и атмосфера за забавянето на апарата, така че спускането на повърхността би трябвало да е по-безопасно.
Сондата Beagle на Европейската космическа агенция също се бе насочила към този регион, но претърпя катастрофа при кацането.
© NASA
След сондите Mariner през 60-те и 70-те години на миналия век, които направиха първите снимки от планетата, Viking 1 и 2 на НАСА продължиха търсенето на живот на Марс, което доведе и до роувъра Curiosity.
"Научихме, че Марс има разнообразие от обитаеми среди", казва астробиологът Кенда Линч от Университета в Хюстън. "Хората са по-позитивни, защото потенциално могат да намерят доказателства, че животът, в някакъв момент от миналото на Марс, е съществувал."
Ако всичко мине по план, Perseverance трябва да кацне на 18 февруари 2021 г.
"Това не е единствената делта на Марс, но е една от най-добре разположените за кацане", казва Тимъти Гудж от Jackson School of Geosciences, който е един от хората, които за взели решението за мястото за кацане на Persveverance.
Процесът е отнел проучването на над 60 евентуални места за кацане за последните пет години.
hasmokar
Рейтинг: 913 НеутралноЖабешкоооо.
dark'star
Рейтинг: 1600 НеутралноБРАВО ! Успех . :-) успех на всички поели към Марс. Преди години България също имаше апарат за Марс ... за жалост не успяхме.
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОivanpopov
Рейтинг: 2545 НеутралноУспех!
Lubomir Ganchev
Рейтинг: 17 НеутралноЩе чакаме резултатите с интерес.
bretschneider
Рейтинг: 978 НеутралноГлейте само да да не докарата некоа каргания от там че ще ни се разкаже играта!
walking.dead
Рейтинг: 505 НеутралноЧушкопека ли имаш предвит?
geordgeo
Рейтинг: 1434 ВеселоЕвалата на всички учени от целия свят, които разширяват кръгозора ни с нови знания за непознати места.
Пожелавам успех на мисията и дано ни сюрпризират с някое (не)очаквано откритие...
Ехото на Гласът
Рейтинг: 1158 НеутралноНай-вероятно има предвид Фобос-1 и Фобос-2.
Иво
Рейтинг: 4421 ЛюбопитноУспех и на тази трета за тази година Марсианска мисия.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Big Muzzy
Рейтинг: 1436 НеутралноДо коментар [#6] от "walking.dead":
Чушкопекът също ще се пкаже необходим когато излезе първата реколта пт оранжерията.
tigervi
Рейтинг: 660 НеутралноДо коментар [#2] от "dark'star":
Eddie lives... somewhere in time!Доколкото си спомням, българският уред бе на орбиталния модул, който нямаше проблеми?
Фат Ким
Рейтинг: 572 НеутралноБългарския уред се казва Люлин МО и беше изстрелян през 2016 година към орбитата на Марс по прохрамата на ЕКА и Роскосмос Exo Mars, втората мисия планирана за 2022 ще има пак български уред от тази серия и е предвидено кацане на Марс и директно измерване от повърхността на планетата.
dasho
Рейтинг: 605 НеутралноСъсипаха я тая планета :)
Веселяк У
Рейтинг: 265 НеутралноНа снимката се вижда зеленина. Да не се окаже че на Марс има гори?
Веселяк У
Рейтинг: 265 НеутралноДо коментар [#13] от "dasho":
Чаааакайте, това нищо не е! Това са само спорадични посещения. Още не са построили градове, заводи...още не са надупчили повърхността за полезни изкопаеми...свинщината предстои!
Ivan Gun
Рейтинг: 36 Неутралнолуната на 450 000 км, вече я заселихме , ходихме , подскачахме на нея , сега идва ред на марс - ха ха ха ха