На живо

Коронавирусът по света: Великобритания отложи новото разхлабване на мерките (хронология)



"Дневник" следи разпространението и ефектите на коронавируса по света. Новините от България четете тук, карта на болестта вижте тук.




Великобритания отложи новото отхлабване на мерките

Британското правителство реши да отложи с най-малко две седмици следващия етап от разхлабването на коронавирусните мерки в Англия, което беше предвидено за утре с повторното отваряне на някои обществени места, заради скок на новите случаи на заразяване с коронавируса, предаде "Франс прес".


Очакваше се от утре да бъдат наново отворени казината, залите за боулинг, ледените пързалки и концертните зали. Трябваше да бъдат отново разрешени и сватбените приеми до 30 души.


Задължителното носене на предпазни маски, което до момента важеше само за търговските обекти, ще бъде въведено от 8 август и за други места като музеите, киносалоните и религиозните обекти.


"Знам, че мерките, които вземаме, ще са тежък удар за много хора, за всички, чиито сватбени планове сега са нарушени или които не могат да празнуват Курбан байрам както биха искали. Наистина съжалявам, но просто не можем да поемаме рискове", заяви премиерът Борис Джонсън.

Белгия решава дали да тества пристигащите със самолет

Градският съд в Брюксел ще заседава следващата седмица по жалба на лекар, който съди Белгия с искане още на летищата преди пресичането на държавната граница да се извършват задължителни изследвания за COVID-19 на пътниците, които пристигат от т.нар. червени зони.


В тези зони, определяни с решения на министерството на външните работи, засега попадат части от Испания, Португалия и Великобритания. За всички, които се връщат от тези места, се налагат задължителна карантина и изследване. Същите мерки се препоръчват и за пътниците от т.нар. оранжеви зони, в които попада и България наред с Люксембург, Швеция и Румъния, както и части от Австрия, Хърватия, Франция, Чехия, Полша, Словения. Прилагането на препоръчителните мерки се преценява от общинските власти.


Коронавирусът по света: Великобритания отложи новото разхлабване на мерките (хронология)

© Reuters

Брутният вътрешен продукт на Португалия се е свил през второто тримесечие на годината с рекордните 14.1% спрямо първите 3 месеца на годината, сочат предварителните данни на националната статистика. В сравнение с второто тримесечие на 2019 г. сривът е от 16.5%, а основната причина е рухването на частното потребление, инвестициите и износа. Никой не е изненадан от тези мрачни данни, защото Испания и Германия - двете страни, най-големи вносители на португалски стоки, отчетоха за същия период свиване на икономиките си с 18.5% и 10.1%.


Сигнал за продължаваща слабост е понижаването на инфлацията с 1.3% през юли, след като растеше с 0.9% през предходния месец. И тук е особено осезаем ударът по туризма, заемащ 15% от португалската икономика. Централната банка прогнозира приключване на годината при рецесия от 9.5% - най-дълбоката в историята на страната през последните 100 години. Безработицата също тревожи - от 5.9% през май тя се е повишила на 7% през юни и това най-вероятно не е реалната картина. В южния район Алгарве през юни регистрираните безработни са се увеличили с 231%.

Заразените с новия коронавирус вероятно не разпространяват COVID-19 отвъд деветия ден, в който са се появили симптомите, независимо че в носа и гърлото им продължава още дълго установяването на наличие на вируса. Това сочат данни, събрани от британски изследователи, обобщили 79 анализа. Публикацията на хипотезата им е в платформата medRxiv и тепърва подлежи на проверка и потвърждение от техни колеги.

Испанската икономика е пропаднала в най-дълбоката рецесия от Гражданската война през 30-те години на миналия век, а новият удар по туризма не дава надежди това да се промени скоро. През март икономическата активност на практика е замръзнала и почти не е имало раздвижване до края на юни. Данни на националната статистика, разпространени в петък, показват, че в сравнение с предходното тримесечие свиването в периода април - юни е с 18.5%. Това се равнява на заличаване на всичко, което е било постигнато от финансовата криза през 2009 г. насам. През първото тримесечие свиването на икономиката е било 5.2% и тогава това бяха най-лошите три месеца в историята. Само по време на войната от 1936-1939 г. е имало по-голям срив. Туризмът, който заема над 12% от БВП в Испания, няма да излезе от шока, но има позитивни данни за земеделието, както и от правителствените стимули. Властите прогнозират рецесия от 9.2% за цялата 2020 г. и ръст от 6.8% догодина.

Франция позволи на градовете сами да въвеждат маски

Правителството в Париж позволи на местните власти да въвеждат задължително носене на защитни маски на тяхна територия. Това веднага бе използвано от Лил, където от понеделник всички трябва да са с маски на открити обществени места като пешеходните зони и парковете. През последните 7 дни средно над 1000 души дневно се заразяват и това са показатели, каквито не е имало от първата половина на май. Сега властите се надяват с локални мерки да предотвратят налагането на ограничения в национален мащаб.

Всеки четвърти заразен с COVID-19 в австралийския щат Виктория не спазва карантинните правила, заяви днес пред репортери регионалният премиер Даниъл Андрюс, предаде ДПА.


При проверка на здравни инспектори през последните два дни на над 500 души, дали положителна проба за коронавирус, станало ясно, че 130 от тях не спазват карантинните правила и са отишли на работа или на друго място, където има много хора, съобщи Андрюс.


"За бога, ако сте заразени, трябва да си стоите у дома", каза регионалният лидер на своята всекидневна пресконференция.

БВП на Франция с рекорден спад

Брутният вътрешен продукт на Франция отчита исторически спад от 13.8 на сто за второто тримесечие в резултат на пандемията от коронавирус, съобщи националният статистически институт "Инсее" (Insee), цитиран от "Франс прес".


Никога досега статистическият институт не е регистрирал толкова голям тримесечен спад на френската икономика. Той е преразгледал и данните за първото тримесечие, когато икономическата активност се е свила с 5.9 на сто вместо с обявените по-рано 5.3 на сто.


Икономическият спад през второто тримесечие обаче е по-малък, отколкото очакваха повечето анализатори и самият "Инсее", който през юни прогнозираше тримесечно понижение от 17 на сто.

Германия съобщи днес за още 870 потвърдени случая на коронавирус, предаде "Ройтерс", като цитира данни на института "Роберт Кох" за изминалото денонощие. С това общият брой на регистрираните случаи на COVID-19 в страната достигна 208 698.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK