
© Reuters
С вдъхновение от "Междузвездни войни" сингапурски изследователи създадоха "електронна кожа", способна да пресъздаде усещането за допир или дори температура и болка при хора, загубили крайници, съобщава "Ройтерс".
Разработката, носеща името ACES (Asynchronous Coded Electronic Skin), се състои от 100 малки сензора и за момента представлява устройство с размер 1 кв. см. Изследователите от Националния университет на Сингапур казват, че то може да обработва информация по-бързо от човешката нервна система и разпознава 20 или 30 различни вида повърхности. Тя също така "чете" Брайловата азбука с над 90% точност.
По принцип "хората трябва да плъзнат (пръста си), за да усетят повърхност, но в този случай кожата само с едно докосване е способна да засича повърхности с различна грапавина, казва Бенджамин Тий, който ръководи екипа. По думите му "кожата" работи с алгоритми, базирани на изкуствен интелект.
Сега хората с протези се сблъскват с невъзможността да държат човешка ръка, да усещат топлотата ѝ и силата, с която другият човек ги държи, продължава Тий. Признава, че идеята е вдъхновена от "Междузвездни войни" и Люк Скайуокър, който губи дясната си ръка, а, изглежда, въпреки това може да усеща допир.
По думите на разработчика технологията още е на експериментален етап, но има "огромен интерес" от медицинската общност.