
© Associated Press
Британската полиция няма право да използва технологии за лицево разпознаване в издирването на заподозрени, гласи съдебно решение, цитирано от агенция "Ройтерс". Според Апелативния съд на Англия и Уелс (най-висшата инстанция преди Върховния съд на Великобритания) тя нарушава неприкосновеността и защитата на данните.
Делото е заведено от гражданина на Кардиф Ед Бриджес срещу Полицията на Южен Уелс, задето лицето му е заснето без негово съгласие. От институцията заявиха, че няма да обжалват решението, но смятат внимателно да развиват и използват технологията. "Целият ѝ смисъл е да опази обществото в безопасност и да ни помогне в откриването на престъпници, да защити общността от опасни индивиди", гласи изявлението на полицията.
От молове на летища по света, лицевото разпознаване се използва все по-масово и това повдига въпроси за неприкосновеността и евентуална дискриминация. Критиците на технологията предупреждават, че тя е склонна към грешки, особено когато става въпрос за идентификация на етнически малцинства.
Полицията на Южен Уелс използва лицево разпознаване от 2017 г., сравнявайки лицата на минувачите на десетки локации с базата си данни за престъпници. Ако заподозрян за престъпление бъде идентифициран, той може да бъде спрян на място, докато неразпознатите лица не биват идентифицирани и данните им не се използват.
Според силите на реда благодарение на това са направени 61 ареста и връчвания на съдебни нареждания.
37-годишният ищец е завел делото, защото лицето му е било сканирано на два пъти - по време на протест и на пазаруване. В решението си Апелативният съд се съгласи с три от петте му аргумента - че полицията има прекалено широки правомощия; че няма ясни правила къде може тази технология да бъде използвана и кой може да бъде сложен в списъка за издирване.
Освен това институцията не е взела мерки, за да гарантира, че софтуерът не проявява грешки по отношение на расата или пола на заснетите лица. Няма и достатъчно добра оценка за работата с деликатни данни.
НеКой
Рейтинг: 1389 НеутралноВервайте, че ще е така.
Ако изпълняваха такива малоумни решения, един терорист нямаше да е заловен...
Peen40
Рейтинг: 360 НеутралноДо коментар [#1] от "НеКой":
Те и някой терорист,така може да оправдаят.Бил е разпознат,с незаконно сканиране.
deaf
Рейтинг: 3190 НеутралноНещо не се разбира от дописката... Ищецът се е оплакал,че са го снимали без неговото разрешение,а не че е против лицевото разпознаване.
Между другото,(пак е по темата),сега прочетох едно много точно определение,че задължаването да носим маски е ЕЛЕКТРОНЕН КОНЦЛАГЕР!
nassaux
Рейтинг: 556 НеутралноНа пътя в Англия също нямат право да те снимат. За това преди всяка камера има знак с ограничението и че има камера - така ако не искаш да те снимат, просто трябва да караш под ограничението... Бил си предупреден! Сега най-вероятно ще нафлякат знаци навсякъде, където има камери - да се покриеш или да не минаваш... Всек има право на избор. Не напразно са най-старата демокрация.
chepokalipsis
Рейтинг: 1380 НеутралноДа, добре...
dorn
Рейтинг: 934 НеутралноТия минават зад чертата на нормалното. Не вярвам да има и един добросъвестен гражданин който да се страхува че някъде щели да го снимат и разпознават. Ако и съдиите в миналото разсъждаваха като тия, то сега щеше да е забранено събирането на пръстови отпечатъци, база данни от ДНК и др. Това само може да навреди на индивидуалната и колективна сигурност в обществото. Между другото решението е кауза пердута, защото следене и лични данни се събират в огромни размери от интернет сайтове, търсачки и социални мрежи.
PisnaMi
Рейтинг: 2151 НеутралноТова не е добре за борбата с престъпността. Дано британското (прецедентно) право не повлияе на европейските съдилища, вкл. БГ.
deaf
Рейтинг: 3190 НеутралноСещам се защо компютърната програма много трудно разпознава едни от други чернокожи,араби и прочие. Защото е правена от бели хора. Вие бихте ли разпознали лесно един виетнамец от друг?
Fred
Рейтинг: 1684 НеутралноИзпуснали са да добавят в решението, че терористите имат право да използват бомби. И полицията няма право да ги претърсва за тях. От общества в които господстваща е джендър идеологията друго не се и очаква.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Корки
Рейтинг: 2486 Неутрално"Делото е заведено от гражданина на Кардиф Ед Бриджес срещу Полицията на Южен Уелс, задето лицето му е заснето без негово съгласие."
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.На обществени места няма ограничения да се заснемат хора. Разпознаването преди ИИ се правеше чрез сравняване със снимка. Съдът се е объркал.
гошо
Рейтинг: 957 ВеселоДо коментар [#8] от "deaf":
гошоЕ ти от твоя квартал явно не си мърдал То е същото като при войниците или при всякакви с униформа ,не ги различаваш един от друг първите дни ,после пък обратното Ти лекар дето си го виждал само в болницата по престилка ,на улицата цивиле може и въобще да не го познаеш
deaf
Рейтинг: 3190 НеутралноДо коментар [#12] от "гошо":
Именно. Компютърът вижда за ПЪРВИ път даден човек,(например негър),прави лицево разпознаване и го сбърква с друг негър! Точно защото го вижда за първи път. И защото е програмиран от бял човек.
Опитваш се да ми опонираш заради самото опониране,но не ти се получава.
dgerald
Рейтинг: 785 НеутралноТова просто не е вярно. Най-добрите в лицевото разпознаване са китайците. Младежите в Хонг Конг доста ги затрудняват :)
deaf
Рейтинг: 3190 НеутралноДо коментар [#14] от "dgerald":
Китайците може и да разпознават лесно лицата на хората от другите раси,но белият човек трудно ги разпознава,особено когато ги вижда за първи път. И говорим за чисти расови хора,а не за смесени като Уил Смит.
Живомир Нинов
Рейтинг: 15 НеутралноКакъв му е проблема на този Кардиф? Че бил сниман 2 пъти- на публично място?
В Англия забранено ли е да се снима на публично място?
pet_fire
Рейтинг: 5408 ВеселоМного напредничаво мислене има Британския съд
Даниел Панев
Рейтинг: 544 ЛюбопитноЧудя се защо ли още Ювенал се е питал:
Quis custodiet ipsos custodes?
Даниел Панев
Рейтинг: 544 ЛюбопитноЧудя се защо ли още Ювенал се е питал:
Quis custodiet ipsos custodes?
Ivan_
Рейтинг: 445 НеутралноВиждам едно неразбиране на проблемът от повечето, ако не и всички коментиращи. Малмо история. Кожаъо нацистите идват на власт във Германия започват да назначават свои хора на позиции във всякакви служ и. След това прокарват промени позволяващи им да събират информация за гражданкте. Тази информация бива отработена и систематизирана в бази данни в кокто е мобело по расови критерии или религиозна или друга принадлежносг да се изготвят списъци със хора по групи. Не е много известен факт, но първите систематично изизбитинот нацистите хора за германци които са били душевно болни. Убивали са ги в специални автомобили с газовете лт двигателя. След това вече знаете за геноцида по расов принзнск.. Та взимайки си поука от това минало, всяка съвремена държава е направила незаконно за властите да събират бази с данни за гражданите по расов или друг признак...
Модератора е неадекватен!Разглеждсйте решението на съда през тазинпризма. Не се разрешава на полицията да използва въпросната технология за субиранне на бази данни поради опасения за евентуални бъдещи репресии...
dream_er
Рейтинг: 331 НеутралноЛиберасти, сър.
Liberalism Is a Mental Disorder!TAC
Рейтинг: 672 РазстроеноПедерастията настъпва ясно!
rock n' roll is king!