
© worldbank.org
Централата на Световната банка във Вашингтон.
Световната банка обяви в края на миналата седмица, че замразява издаването на докладите Doing Business, които за 17 години добиха авторитет на един от важните източници за оценка на бизнес средата в цял свят. Те се публикуват през есента - обикновено към края на октомври - и през последните 4 години България трайно слиза в класацията до 61-во място (от 190 държави) в последния от докладите.
"Някои нередности бяха докладвани във връзка с промени в данните на докладите за 2018 и 2020 г., които не съответстват на методологията на Doing Business", се казва в официалното съобщение. Тези доклади се публикуват през 2017 и 2019 г. и в съобщението не се споменава с кои държави има проблем.
Но през 2018 г. имаше вътрешна проверка как се изготвят и тогава "Уолстрийт джърнъл" написа, че рейтингът не е манипулиран с политически мотиви, но методологията се променя толкова често, че създава объркване. В същия текст се посочваше, че Пол Ромер, бивш главен икономист на Световната банка, каза в интервю за изданието, че рейтингът, популярен сред инвеститорите, е изработен така, че да наказва определени държави като Чили. Без променената методология тази страна щеше да слезе с 2, а не с 23, места, каза той.
Сега индийско финансово издание пише, че в спорните доклади имало проблеми с Китай, Азербайджан, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
"Изцяло лишени от основания са притесненията, че персоналът на Световната банка прави промени в методологията, за да манипулира индикаторите на конкретни икономики или за да въздейства върху вътрешната политика на тези страни", се казва в одита от 2018 г. "Но честите промени в тази методология намаляват стойността на индикаторите за изследователи, политически лидери и медиите."
Тогава Кристалина Георгиева бе главен изпълнителен директор - вторият по важност пост в Световната банка, който тя зае от 2 януари 2017 г. до преместването ѝ като управляващ директор на Международния валутен фонд от 29 септември 2019 г.
Но проблемът с Doing Business е отпреди да стане главен изпълнителен директор в СБ. През 2013 г. външна за банката комисия препоръча да не се правят толкова често промени, защото заради тях има случаи, при които условията за бизнес в една страна не се е променил чувствително, а тя влошава позициите си в класацията. В този одит се препоръчваше на медиите винаги да обръщат внимание на частта за използваната методология - нещо, което те обикновено не правят, "а това може да влияе на националните политики и дори на изборите".
- започваме системен преглед и оценка на промените в данните, които са се случили при оценката на институционалната информация през последните 5 доклада Doing Business
- помолихме независимият вътрешен одит на Световната банка да направи ревизия на процеса на събиране и оценка на данните за Doing Business и контрола върху интегритета на защитата на данните
На базата на резултатите ще съберем със задна дата данни за държавите, които са най-засегнати от нередностите. Бордът на изпълнителните директори е информиран за ситуацията, както и най-засегнатите от нередностите с данните държави."
Световната банка винаги е настоявала, че предназначението на докладите е не толкова да се прави оценка на конкретна икономика, а да се дадат препоръки как тя да се подобри.
realguru
Рейтинг: 2788 НеутралноНо през 2018 г. имаше вътрешна проверка как се изготвят и тогава "Уолстрийт джърнъл" написа, че рейтингът не е манипулиран с политически мотиви, но методологията се променя толкова често, че създава объркване.
Какво значи това? Всяка година?
Или тъкмо направиш доклада за дадена страна и хоп смениш методологията и за следващата страна е по новата методология. :)
radelmarfx
Рейтинг: 852 НеутралноХехе, аз като казвам че навсякъде вече е комунизъм и шменти капели, ме мислят за луд.
Не поддържам никоя партия или чужда държава. Държавите са подтисници на свободния човек и на капитализма. Най удачната система която позволява най много свободи е анархическия капитализъм. Повече на моя канал: https://www.youtube.com/channel/UCtu_sd6wJycUkJwU8u4dkJw?view_as=subscriberСветовната банка, Международния Валутен Фонд и Банката за Международни Разплащатия са трите стожера на глобалния комунизъм. Фалшифицирането на данни и промотирането на зелен социализъм са част от техните идеи. Отпускането на заеми без покритие е другия феномен на невероятната некомпетентност там.
Миналата година Световната банка беше хваната в милиарна корупционна схема с изграждане на зелени технологии в Африка, където парите естественно потъваха в швейцарски банки, технологиите никога не бяха изградени а някои хора се обогатиха неимоверно. Световната банка се опита да потуши скандала но не успя
https://ftalphaville.ft.com/2020/02/17/1581940412000/The-World-Bank-paper-at-the-centre-of-a-controversy/
magnas
Рейтинг: 620 ЛюбопитноТежката и тромава бюрокрация е типична за учреждения с неясна собственост.
А там политическите съображения винаги са приоритет пред прагматизма и обективността.
radelmarfx
Рейтинг: 852 Неутралноhttps://www.vox.com/future-perfect/2020/2/21/21144624/development-aid-world-bank-paper
Не поддържам никоя партия или чужда държава. Държавите са подтисници на свободния човек и на капитализма. Най удачната система която позволява най много свободи е анархическия капитализъм. Повече на моя канал: https://www.youtube.com/channel/UCtu_sd6wJycUkJwU8u4dkJw?view_as=subscriberТова е и оригиналната статия
john_3volta
Рейтинг: 907 ЛюбопитноДали проблемите не започват със Симеон Дянков, чието име учтиво не се споменава в ататията?
Мишо Петров
Рейтинг: 363 НеутралноМай шефът на Световната банка преди 2018 г. е било някое комунистическо корумпе. Да не се е казвала Сталинка?
Molossian
Рейтинг: 1741 НеутралноДо коментар [#6] от "Мишо Петров":
Panta rhei....Май сте прав :)
Kamen Iliev
Рейтинг: 70 НеутралноВсичко е относително, и тези доклади също. Може пък да съкращават хора, кой знае.