
© Associated Press
Острото напрежение в Източното Средиземноморие ще е водеща тема на утрешната среща на върха на страните от южната част на ЕС под председателството на френския президент Еманюел Макрон на остров Корсика.
На неколкочасовата си среща в хотел в курорта Портичо, в залива на Аячо, лидерите на седемте южни страни на ЕС ще се опитат да съгласуват стратегията си, за да се избегне ескалация на кризата между Гърция и Гърция.
Силно ангажираният с този проблем Макрон ще го обсъди с лидерите на Италия Джузепе Конте, на Испания Педро Санчес, на Гърция Кириакос Мицотакис, на Португалия Антониу Коща, на Кипър Никос Анастасиадис и на Малта Роберт Абела.
Целта е "да се постигне напредък в консенсуса за отношенията на ЕС с Турция преди срещата на върха на ЕС на 24 и 25 септември (в Брюксел), която ще е посветена на този въпрос", уточни френското президентство.
Гърция и Кипър са на първа линия срещу Турция, която претендира за правото да експлоатира находища на изкопаеми горива в морска зона, която според Атина е под гръцки суверенитет. През последните седмици тези страни показваха мускули с войнствени изявления, военни учения и изпращания на кораби в тази зона.
Франция ясно изрази подкрепата си за Гърция, като разгърна бойни кораби и самолети в района. Инициативата ѝ беше остро разкритикувана от турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който вече беше ядосан на Париж.
Франция днес призовава за "изясняване" на отношенията с Турция, която според президентството е "важен партньор, с който трябва да може да се работи на здрава основа".
Преди началото на срещата на върха Еманюел Макрон ще разговаря на четири очи с гръцкия премиер Мицотакис и според гръцката преса е възможно двамата да обсъдят закупуването на самолети "Рафал" от Атина. Това е седмата среща на неформалния форум "Мед7", който се създаде през 2016 г. в обстановка на разрив между страните от Северна и от Южна Европа по време на гръцката икономическа криза.
Оттогава напрежението между Севера и Юга се успокои в ЕС, но страните от "Мед7" смятат за необходимо да се координират по-добре срещу общи предизвикателства: миграционните въпроси, либийската криза и отношенията със страните от южното крайбрежие на Средиземноморието. Според Елисейския дворец те "споделят волята да създадат нова динамика на сътрудничество в региона, по-специално в устойчивото развитие и суверенитета".
Те са съгласни и че занапред ЕС трябва да е по-солидарен, а през юли образуваха единен фронт срещу т.нар. пестеливи северни страни за европейския план за възстановяване в размер на 750 милиарда евро.
Преди срещата в Портичо президентът Макрон по-късно днес ще започне третото си посещение в Корсика от началото на мандата си. Той ще участва в церемония за годишнината от освобождението на Аячо, която ще е последвана от официална вечеря с хора на изборни длъжности. Утре сутрин президентът ще направи равносметка на напредъка на различни проекти за Корсика като водоснабдяването и прибирането на отпадъците.
Въпреки че обстановката значително се е успокоила, отношенията остават деликатни между правителството и националистите, които ръководят корсиканската изпълнителна власт и парламент и редовно изразяват недоволството си, че не получават по-широка автономия в управлението на острова. /БТА