
© Associated Press
През нощта в Париж отново цари тишина и "сега има само метро, работа, спане": баровете на столицата, след като работиха през лятото, снощи затвориха врати, примирени, макар и недоволни от новото затягане на санитарните мерки.
Бутилките с вино, които трябва да се изпразнят, са на плота. Дървените подноси с мезета са двойно по-пълни, за да не остават бързо развалящи се стоки.
"Научихме се. След всичко, което трябваше да изхвърлим през март, вече бяхме готови", казва Омар Алик, 41-годишният управител на бар "Туле" в 11-и район на Париж. "Тъжното е, че не знаем колко дълго ще продължи това. Без заплата, с 15 000 евро наем и разходи, без никакви постъпления, малките предприятия като моето нямат достъп до фонда за обезщетение", обяснява този мениджър, който ще използва идните седмици, за да "отдели повече време на дъщеря си" и "да води счетоводството".
Ефимерният вятър на нормалността и безгрижието, който позволи на парижките барове да работят с пълен капаците от юни насам, благодарение главно на безпрецедентна система с временни тераси, приключва в момента, когато втората вълна от COVID-19 засегна френската столица и тя вече е в максимална готовност.
Затварянето влиза в сила днес и ще продължи петнадесет дни, защото Париж и близките му околности бяха включени в зоната с максимален риск.
"Идваме заради Омар, за да го подкрепим тази последна вечер след ужасна година. Тъжно е, малко сме меланхолични, край на чашките след работа, сега вече - метро, работа, сън", коментира на бара с бира в ръка един от редовните клиенти - Ромен Карийон, 34-годишен архитект.
"Да остане отворен с десет места между 18 и 22 ч., без никаква помощ. . . .това също би било невъзможно", отчаяно казва Жан-Батист Адриан, сервитьор в друг бар в квартала. Този специалист по коктейлите с дебела брада под маската, който "обича работата си", ще бъде частично безработен (благодарение на финансиране от държавата) до второ нареждане.
"Остават само ограниченията"
На тази весела улица на френската столица няколко бара бързат да разглобят подвижните си тераси. На тротоара се трупат купища палети, мокри от дъжда. Вътре баровете се пълнят.
"Доста повече от обичайното за понеделник вечер", радва се Давид Гамрасни, 44-годишен, собственик на "Пили Пили" - малък космополитен бар с флорални тапети, където силно звучи рок музика.
С това затваряне "губим автентичността на социалните връзки, губим нашите алтернативни места, възможността да бъдем тези, които сме, ще ни останат само ограниченията, без забавните моменти", казва 44-годишният собственик, който е с дънки и каубойски ботуши.
Никой от тези търговци няма решение как да се съчетае животът в нощния бар, който по дефиниция е неконтролиран, с необходимостта от спазване на здравните разпоредби.
"Ние сме изкупителни жертви, това е просто претекст. . . имайки предвид претъпканите вагони на метрото, докато ние правим, каквото можем, за да спазваме ограниченията, на място, където в крайна сметка, за разлика от метрото, хората не са длъжни да идват", казва Давид Гамрасни.
Баровете в източната част на Париж, които от няколко дни са обединени в асоциация, смятат по-често да организират събрания и планират символични протестни действия през следващите дни.
"Хората в крайна сметка ще побеснеят, а ние, търговците, не сме задължително революционери, но ще се наложи да станем", коментира той. /БТА
WWW
Рейтинг: 481 Неутралнопарижанин - това винаги е било символ на простотия.
единица мярка за неадекватност и тъпост.
Суджук Герберите
Рейтинг: 636 Неутралноpoor bastards
... с двеста...Bedtime for Democracy
Рейтинг: 1050 НеутралноДо коментар [#1] от "WWW":
Pure Chewing SatisfactionТи там ли си родом?
Иначе евала на френските власти, постигат мечтата на всеки владетел.... Народа да бачка спи и яде...
amerikanbastard
Рейтинг: 905 НеутралноГоляма част от парижаните отдавна са на такъв режим. Безделниците са по баровете.
Freedom's just another word for nothin' left to loseulp16877311
Рейтинг: 0 ВеселоА преди бяха на режим: бар-работа-бар-работа.....
anonim440
Рейтинг: 2641 НеутралноАко животът ти е само бара... Тея са нещастни хора...
geordgeo
Рейтинг: 1259 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "WWW":
По-тъп коментар не бях чувал, баси...
Dr_Doolittle
Рейтинг: 1958 НеутралноДвучасовият (често и тричасов ) обяд от 12 до 15 ч ще трябва да е в къщи. ха-ха-ха
http://www.flickr.com/photos/[email protected]/3712408729/Dr_Doolittle
Рейтинг: 1958 НеутралноДо коментар [#1] от "WWW":
http://www.flickr.com/photos/[email protected]/3712408729/Имаш предвид парижанинът Омар Алик ,нали?
blondofil
Рейтинг: 3389 НеутралноОт 5-7 с любовницата нали не са го отменили?
Sabbath
Рейтинг: 1112 ЛюбопитноВирусът не влиза в метрото?
hamiltonf
Рейтинг: 4079 ВеселоИ 2-3 пъти секс...
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Шоршо
Рейтинг: 686 ВеселоА бе аз цял живот съм на този режим.... така че парижаните да не се оплакват.
eti mehter
Рейтинг: 3914 НеутралноИ периодични прекъсвания на тока да има.....
BukalemunНека и те се научат.....как се гради "светло бъдеще".....
historama
Рейтинг: 4221 НеутралноДа отидеш в Париж, и да не можеш седнеш на тераса за едно кафе, чаша вино, или обяд с крок мосю и чаша червено - ами за какво да ходя в Париж?
fpyyh
Рейтинг: 1918 НеутралноДо коментар [#15] от "historama":
за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушитеМузеите още работят и са празни, доста от забележителностите на открито също са без тълпи. Разбира се, терасите липсват, но като се стегнат и намалеят заболелите, ще ги отворят отново.
ulp16877311
Рейтинг: 0 ВеселоТова е друга тема, ковида ще свърши някога. Тогава горките парижани как ще преодолеят стреса и ще премината в режим бар-работа-бар-работа.
Страшна статия.