Азербайджан ще преговаря след прекратяване на огъня, Армения - ако Турция не се меси

Домът на азербайджанец, поразен при обстрел в Нагорни Карабах

© Reuters

Домът на азербайджанец, поразен при обстрел в Нагорни Карабах



Азербайджанският президент Илхам Алиев обяви, че Баку ще обмисли завръщане на масата за преговори с Ереван, когато свърши "острата фаза" на противопоставянето в населения предимно с арменци анклав Нагорни Карабах и обяви, че Турция има право да участва в решаването на конфликта.


Арменският премиер Никол Пашинян обаче изключи това да стане, докато Турция е част от него и нарече ставащото "азерско-арменска терористична атака" като част от "продължаващия арменски геноцид и политиката на възстановяването на Турската империя".


Ролята на Турция, която открито подкрепя Азербайджан, е само една от разделителните линии между двете Баку и Ереван. Агенциите ТАСС и "Ройтерс" цитира двамата в отделни коментари от 11-ия ден на ескалация в Нагорни Карабах, със стотици (но неизвестен брой) жертви и ранени, с взаимни обвинения (включително за това кой е започнал първи) и с нарастващи опасения от външна намеса. И двете страни съобщават за ракетни нападения по свои цели от противника, съответно срещу Армения или срещу непризнатата Нагорно-Карабахска република.




По информация на Ереван са нанесени и удари по склад за горива на Азербайджан, от силите на Баку е започнал нов обстрел на столицата на НКР Степанакерт и е продължил цяла нощ. Само от страната на НКР загиналите военнослужещи са 320 души според собствените ѝ данни, като 40 от тях са последния ден. Азербайджан и Армения не предоставят друга точна информация за жертвите си.


Според "Франс прес" вече има и пристигнали арменци от Франция - където с такъв произход са стотици хиляди граждани - за да участват в бойните действия.


"Регионална война"


Междувременно продължиха коментарите от Москва и Техеран, географски най-близките (освен Грузия и Турция) до конфликта държави, след като вчера те изразиха притеснение от присъствието на чужди бойци, а руското външно разузнаане дори спомена организация, зад която стои бившият клон на "Ал Кайда" в Сирия.


Арменци протестират в Брюксел по време на заседание, на което темата бе обсъдена и в Европарламента.

Арменци протестират в Брюксел по време на заседание, на което темата бе обсъдена и в Европарламента.


Руският президент Владимир Путин нарече ставащото трагедия и изрази надежда, че "конфликтът ще приключи в много близкото бъдеще," но добави, че е в постоянен контакт с Пашинян и Русия "ще изпълни задълженията си", ако сраженията се пренесат на арменска територия. Москва и Ереван са заедно в отбранителен съюз, но за задействане на Договора за колективна сигурност заплахата срещу държава членка трябва да е на собствената ѝ територия.


Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков по-късно отбеляза, че Путин е в контакт и с Алиев по темата, за пръв път официално е разговарял с него и диалогът ще продължи.


Иранският президент Хасан Рохани предупреди, за опасността от регионална война и добави, че Иран няма да позволи на други държави да "изпращат терористи до границите ни по различни поводи". Армения и Франция открито обвиняват Турция, че праща сирийски боици (за Ереван броят е най-малко 4000 души) в Нагорни Карабах. Турция и Азербайджан отричат и твърдят, че арменските власти използват бойци от Кюрдската работническа партия (ПКК).

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK