
© Associated Press
Социалната мрежа "Фейсбук" класифицира конспиративното движение QAnon като опасно и започна да премахва групи и страници, както и акаунти в "Инстаграм", свързани с него.
Компанията утежнява вече взети през август мерки - тогава тя забрани една трета от тези групи с мотива, че подтикват към насилие. Сега "Фейсбук" вече няма да разчита на докладвания от потребители, а ще се отнася към QAnon като към милитаризирана организация.
"Посланията им се менят много бързо и наблюдаваме мрежи поддръжници, които натрупват аудиторията с едно послание, а след това се изместват към друго", казват от "Фейсбук" в блогпост.
Скорошни послания включват лъжлива информация за изборите и за COVID-19, включително такава, че президентът Доналд Тръмп е излъгал за диагнозата си, за да може да уреди тайни арести.
Според ФБР QAnon е потенциален източник на вътрешен тероризъм.
Какво е QAnon
Движението започна от анонимен потребител с никнейм Q, който твърди, че има вътрешна информация за администрацията на Тръмп. Първите му теории бяха, че президентът тайно се бори с мрежа от педофили, която включва известни демократи, звезди от Холивуд и хора от "дълбоката държава". Тази "теория" се разпространяваше и по време на изборите през 2016 г. - че пицария във Вашингтон е прикритие за педофилска мрежа и Хилари Клинтън е свързана с него.
Как се разпространяват посланията
Q започна да публикува през 2017 г. във форума 4chan, а сега - в 8kun, новата версия на закрития форум 8chan. По-широка публика те добиват в масовите социални мрежи - "Туитър", "Фейсбук", "Инстаграм" и "Ютюб". А алгоритмите им показват на хората, заинтересувани от конспиративни теории, още повече такива материали.
Броят на потребителите, участващи в дискусии за QAnon, се е увеличил тази година, показва проучване на Института за стратегически диалог, цитирано от "Ройтерс". Само за март във "Фейсбук" те са се увеличили със 120%.
Какво правят социалните мрежи
През юли "Туитър" обяви, че ще спре да препоръчва съдържание на тези групи и акаунти, очаквайки около 150 хил. профила да бъдат засегнати. URL адреси към съдържание на QAnon също бяха блокирани.
"Фейсбук" последва през август и сега с нови мерки. Видео платформата TikTok съобщи, че съдържанието на QAnon "често включва дезинформация и реч на омразата" и че десетки хаштази са блокирани.
Reddit премахва теми още 2018 г.
"Ютюб" e премахнала десетки хиляди свързани с QAnon видеа, но не е заложила забрана за монетизиране на такива съдържание.
Тръмп пак разпространява дезинформация
"Фейсбук" и "Туитър" изтриха постове на президента Тръмп с дезинформация за коронавируса. "Фейсбук" изтри сравнение на COVID-19 с грип, но не преди да бъде споделено 26 хил. пъти. "Туитър" премахна споделянето на подобен туит на Тръмп и добави предупреждение, че той нарушава правилата против дезинформацията, но е в обществен интерес да остане видим.