Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
"МАЕ очаква възобновяемите енергийни източници да изпреварват въглищата като основно средство за производство на електроенергия до 2025 г."Дано тези прогнози на МАЕ се сбъднат!
Колкото се сбъднаха досегашните им прогнози за ВЕИ да са станали водещи до 2005; 2010; после 2015; 2020....В момента, в който спрат субсидиите и цялата кула от карти се разпада.
Се може и да има някакъв смисъл след последният напредък на фотоволтаиците. Някъде прочетох за пробив, който води може да доведе до 33% ефективност на преобразуване, с нормален силиций + перовскит и без да се използват френелови лещи за концентрация на светлината и въобще евтино за производство. Последните засега резултати на които попаднах са, че достигнали клетки с качество достатъчно да даде 25-26% ефективност, което все още е далеч от максимума, но вече осезаемо над ефикасността дори на най-добрите високоефективните фотоволтаици предлагани на пазара. Дано да успеят, щото евтини фотоволтаици с 33% ефективност, ще са наистина революция.
В Аляска мисля, че ще са най-доволни от задаващия се енергиен преход към перки и панели - 4 месеца полярна нощ на -30С, ветрогенератора се е обледил още през Септември - направо пей сърце ще е живота там...
Колкото и да им е мъчно на шейховете и на ядрените лобита - колкото и пари да инвестират в ПР и в защита на своите отмиращи бизнеси - бъдещето е на въстановяемите източници на енергия!!!
Не и в България!В България Теменужка на Тулупа са си поставили заветна цел - да служат на мафията с ТЕЦ-те като Ковачки и на американските маришки ТЕЦ-ве, поне до 2050 година. Това е ОФИЦИАЛНО ЗАПИСАНО!
—цитат от коментар 1 на Герб са КОМУНИСТИТЕ на България
Може и по-рано да стане,ако позволим на великият българин г-н Плевнелиев да лобира за този прекрасна енергия! 😎🦢😎🦢😎🦢😎
Много съм прост
Друг интерес въпрос е как ще се движи цената на Ел. енергията, ако около 40-50% от населението си задоволява потребността от електрическа енергия от слънцето?
Друг интерес въпрос е как ще се движи цената на Ел. енергията, ако около 40-50% от населението си задоволява потребността от електрическа енергия от слънцето?
—цитат от коментар 15 на Аз съм българче обичам наште планини зелени
Много лесно можете да разберете - спирате си договора с електроразпределителното дружество, режете довеждащите кабели, слагате си панелите на покрива и се наслаждавате на изобилно електричество от безплатното Слънце. После само ни кажете за колко месеца сте си избили инвестицията от спестените сметки.
Колкото се сбъднаха досегашните им прогнози за ВЕИ да са станали водещи до 2005; 2010; после 2015; 2020....В момента, в който спрат субсидиите и цялата кула от карти се разпада.
Абе не е баш така...В момента в България се изграждат доста фотоволтаици с мощности над 1MWp, които ще продават на свободен пазар. Сметката излиза при цени на тока там над 90лв./MWh. Това е доста под цените на ТЕЦ...
Делът на тока от ВЕИ да стане 30%?! И то до 2030 година??? Пак сънуват отвити, или са в друга реалност. Колко ВЕИ работят нон стоп 24/7? Май са само приливно отливните ЕЦ. И, до някъде ветрогенераторите в зоната на пасатите.
Много лесно можете да разберете - спирате си договора с електроразпределителното дружество, режете довеждащите кабели, слагате си панелите на покрива и се наслаждавате на изобилно електричество от безплатното Слънце. После само ни кажете за колко месеца сте си избили инвестицията от спестените сметки.
Много опростено мислене...Ако се откачиш от мрежата ще ти трябват яки акумулатори и тогава инвестицията се изплаща точно никога. В белите страни ти монтират двупосочен електромер и мрежата го играе акумулатора. Накрая на годината уравняват сметките и обикновено даваш много малко или те ти дават някой долар...Подобна инвестиция в България би се изплатила за около 6-7 години...
Нещо не виждам калифорнийци да са се разбързали в емиграцията си към България, където токът е почти безплатен, по техните мерки? Пък и Мъск реши да построи фабриката в Европа, там, където токът е 70ст, а минималната часова ставка за работа е колкото надник в България.
В тия бели "бели страни" дето ги цитирате държавата винаги субсидира ВЕИ с преференциални цени и гарантирано изкупуване биз значение дали има потребление - крайната сметка я плащат останалите данъкоплатци.
Много объркани послания... Щяло да намалее търсенето на нефт драстично, да намалеят замърсяващото производство на електричество от въглища, но драстично да се увеличи отделянето на вредни емисии в атмосферата?! Тоест, ще наливаме трилиони за чисти производства, които замърсяват повече от мръсните? Евала! Гениално!
До коментар [#30] от "Котаракът на Шрьодингер": Същата история като с "биодизела" който е по-скъп, а в същото време за производството на тон биодизел се изразходва повече енергия отколкото той дава. Редно е да се запитаме кой има полза от това.
"Системи за улавяне на въглероден диоксид при производство на цимент"До тук добре. А след като го уловят какво го правят? Пускат го, закопават го или го изнасят за третия свят?
СО2 се комбинира с Н2 и се получава СН4 - метан, което всъщност е природният газ. Нарича се изкуствен природен газ и по нищо не се отличава от естествения, само дето е по-чист. Това е един от начините да се акумулира слънчева енергия, когато има голямо подаване, но ниска консумация. Фирмата Ауди (автомобилната) преди 7-8 години строеше около 40 такива фабрики, които подават метан в газопреносната мрежа. Н2 се получава от електролиза на вода. КПД на процеса е около 53% - не е висок, но пък слънцето грее така или иначе, плюс че се използва СО2 вместо да се изхвърля в атмосферата. Тия резервоари на снимката са като термоси и СО2 е втечнен, сиреч, това са огромни количества. Журналистите все повече се затрудняват да обяснят какво всъщност става, понеже технологиите се отдалечават от възможността на повечето хора да ги разбират. Поместили снимка, но нямат идея като как СО2 се връзва с фотоволтаиците. Основното тук не е зелеността на енергията, основното е, че тия технологии позволяват де-централизация на енергиите. Бъдещето е в децентрализация на всичко - ето, вече, сериозна част от хората могат изцяло или частично да си работят от в къщи, градове, райони и общини стават все по-независими от държава, енергията започва да се децентрализира. В това има голяма математика децентрализирани мрежи, както при Биткоин. Децентрализираните системи имат много голяма ефикасност и от това печелят всички - индивиди, общини, бизнеси, даже и държави.
До коментар [#21] от "lz73":В тия бели "бели страни" дето ги цитирате държавата винаги субсидира ВЕИ с преференциални цени и гарантирано изкупуване биз значение дали има потребление - крайната сметка я плащат останалите данъкоплатци.
Да, но субсидиите ежегодно намаляват, докато стигнат до нула, сиреч, свободен пазар. Тия субсидии са за отрязък от време и целта им е технологиите да стигнат зрелост по-бързо. Тази цел е постигната - в Щатите е на основа свободен пазар. Бъдещето на тия енергии е огромно, това е бъдещето. Що се отнася до базови мощности - има много начини за балансиране на мрежата, като главният е мрежата да е голяма, защото в даден момент може да няма много вятър на Балкана, но в Северно море да къса диги. В Европа субсидиите още ги има, но няма да е задълго. В крайна сметка, критерий за истината е единствено Невидимата Ръка на Свободния Пазар.
Браво: и кои са, ако не броим Норвегия с незначителното и население и мижава икономика, ако не броим добива на петрол и газ? Хайде, кажи, че стана интересно.
Това въобще не е вярно. Токът от перки и соларки в крайна сметка е по-евтин от всякакви атомни и въглищни централи, погледнато в дълговременна перспектива. Тройна и петорна цена се получава заради политически лобирания от всякакъв вид. Например, в страните, в които всеки ИНДИВИД може да подава ток в мрежата, няма проблем с цената. Не е необходимо да ти плащат тока, който си подал, плащаш фиксирана цена за връзка с мрежата и толкоз! В Щатите вече десетки хиляди семейства плащат едни 20 долара за връзката, а по-рано са плащали едни 100 - 200 долара сметка за ток. Затова, всеки е заинтересован да сложи панели на покрива си. С 15 панела произвеждаш повече, от това, което консумираш. Вятърният еквивалент на една 1000 мегаватова АЕЦ са някъде около 200-300 вятърни турбини, но тяхното построяване струва доста по-малко от АЕЦ. Създава приличен брой работни места за подръжка и най-важното, няма замърсяване, няма отпадъци и няма непреодолимите разходи, които една АЕЦ има за нейното консервиране след края на експлоатационния срок. Както казах по-горе, проблемът за променливостта на вятър, слънце и пр. сиреч - базови мощности се решава по много начини - помпено - акумулиращи системи, акумулаторни системи (в Япония поне от 50 години имат батерийни системи с течен натрий именно за балансиране на системата, Елон Маск построи в Австралия 120 МВт акумулаторна електростанция, това е само началото). Проблемът не е в цена, не е в технология - технологиите са вече зрели и цената при свободен пазар трябва да е по-евтина от атомната и ТЕЦ-овата, проблемът е в интереси на политическо ниво. В България в момента, законът е изключително неадекватен - индивидът, който желае да сложи панели и да подава към мрежата има пред себе си непреодолими бариери от уж регулации, документи, изисквания и абсолютно ненужна бюрокрация при положение, че днес всеки може да купи не само панелите, но и инверторите, които синхронизират синусоидата на произвеждания от тях ток с тази на мрежата и никакви бюрократи нямат място да се бъркат в неща, които отдавна са вече стандартни и достъпни за всеки.
Има много начини енергията произведена през деня да се акумулира. Освен това, при големи мрежи, които обхващат 3-4 часови пояса, нощта не е толкова дълга. В недалечно бъдеще, енергията няма да се разглежда като мрежа на дадена държава, а като голяма мрежа - примерно Европейска енергийна мрежа и никой няма да строи електроцентрали с идеята за някакъв местен патриотизъм. Има страни, които имат големи хидро възможности и могат да акумулират. Други пък нямат тия дадености, но преграждат морето (Белгия) и пак постигат ПА-ВЕЦ. Трети получават метан от водород и СО2, като водорът именно се получава от вод и излишъци на електроенергия - има сто начина. Няма технически проблеми. Има политически и лобистки интереси и свързаната с тях пропаганда, на която се хващат едни 90% от хората, поради недостиг на научни и технически познания. Там е проблемът.
Така е за съжаление са само експериментални инсталации и проблемът е откъде идва водорода, защото до сега той се извлича от метан т.е. от природен газ. А относно цената не сте прав - още от времето един изобретател англичанин беше казал, че когато боговете плащат цената няма значение - имал е предвид субсидиите. Посочи една ВЕИ централа в бойколандия която работи на пазарна а не на субсидирана цена. Това се отнася и до големите ВЕЦ.
Тук в ЮАР, ако в законодателството влезе клауза, че всеки ИНДИВИД да подава в мрежата (и е неизбежно това да стане), на моя покрив, на най-добре изложения северен скат мога веднага да сложа 20 панела. Смятал съм го - панелите, инвертора и пр., при положение че си ги инсталирам аз, ще се изплатят за около 3-4 години. Ако ми ги инсталира фирма -4-5 години. Тук е особено добре, понеже има над 300 слънчеви дни в годината. Ако обаче съм напълно откъснат от мрежата (има и такива хора), трябва една бая голяма банка от акумулатори и там възвръщането на инвестицията отива към едни 12 години (батериите не са вечни). Т.е. тогава става скъпо.
Друг интерес въпрос е как ще се движи цената на Ел. енергията, ако около 40-50% от населението си задоволява потребността от електрическа енергия от слънцето?
—цитат от коментар 15 на Аз съм българче обичам наште планини зелени
Точно там ги сърби чепикът и държави и електро-дружества. При свободен пазар и законодателство с клауза, че всеки индивид да подава в мрежата, след 5 години ще са в огромен дефицит. Единственото логично нещо е да вдигнат цената за свързаност с мрежата, което е естествено, защото хората, които подават към мрежата имат огромна полза от това, че по всяко време могат да черпят от нея, а мрежата и големите производители осигуряват дистрибуция и акумулация, т.е. един постоянно променящ се баланс ще обезпечи функционирането на тия системи.
Не знам колко струват майка Ви и баща Ви, но изглежда коментиращите тук не са запознати с драстичния спад на цената на фотоволтаиците и съответно на себестойността на произведената енергия. Същевременно има и голям спад в цените на батериите, които могат да зареждат призведената през деня енергия. Така че описаното в статията е доста по-реалистично, отколкото предполагате.
В България максималното потребление зимата е 7 гигавата. Значи фотоволтаиците трябва да произведат ток за консумация в реално време плюс такъв,който да се акумулира.На теория може и да е възможно, на практика не.
Разбира се, че всички се броят заедно. Става въпрос за енергиен микс, който включва различни ВЕИ-та, такива произвеждащи електроенергия от слънце, вятър и вода (ВЕЦ-те и геотермалните централи).
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
За енергетиката има 2 вида централи - базови (ТЕЦ, АЕЦ, ВЕЦ) и несигурни (ФЕЦ, ВяЕЦ) - част от тактиката на лобистите на перките и панелите е да омешат категориите с някакви външни понятия кое било възобновяемо, кое било изчерпаемо за да направят един миш-маш, в който по-да не си личи, че ФЕЦ, ВяЕЦ са едно пето спомагателно колело в каруцата и реално повече пречат отколкото помагат за поддържане на мрежата.
Нещо не виждам калифорнийци да са се разбързали в емиграцията си към България, където токът е почти безплатен, по техните мерки? Пък и Мъск реши да построи фабриката в Европа, там, където токът е 70ст, а минималната часова ставка за работа е колкото надник в България.
Ами за България може и да не се изнасаят ама за Тексас, Аризона, Колорадо, Флорида се изнасят на тълпи. Както и любимия ви Мъск обяви, че си вдига чукалата от вашия социалистически където губернатора утре ще ти затвори бизнеса по негово усмотрение за неопределен период и ще ти вдигне данъка с още 5% ей така понеже досегашния 13% не му стигал...
До коментар [#4] от "telqk":Цимент сеправи от варовик и глина или от глинести варовици. От къде го вземат този СО2 и какво го правят? Баламосват ни нещо. Цялата дандания е да се намираме на работа, нещо да произвеждаме и да продаваме. И важното - да спрем развитието на бедните страни, защото с вятърна и слънчва енергия промишшленос и индустрия не се правят.
До коментар [#21] от "lz73":В тия бели "бели страни" дето ги цитирате държавата винаги субсидира ВЕИ с преференциални цени и гарантирано изкупуване биз значение дали има потребление - крайната сметка я плащат останалите данъкоплатци.
Предполагам, защото е опасна и скъпа директната употреба на водород. Ауди са изпробвали да обогатяват газа в газопреносната мрежа с водород, първо с 5%, после с 10% и е успешно (особено като се има пред вид, че има и газови турбини закачени на тая мрежа). Метанът е по-безопасен за съхранение и понеже е толкова широко употребяван, за него има всички необходими неща в готова продажба.
СО2 е отпадък от циментените производства в голямо количество -виж в нета. И абсолютно не си прав, че тия нови енергии били за да се спирало развитието - успехът на конспиративните теории отчасти се дължи на това, че винаги гледат нещата във фиксирана точка, без развитие и затова правят едни абсурдни изводи, чиято несъстоятелност се вижда веднага, когато погледнеш на нещата в голяма мащаб и дълговременна перспектива. Има вече много страни, които получават повече от половината си енергия от възобновяеми, предимно перки и солари. Виж в Нета. И виж темповете, с които тия енергии нарастват всяка година. Няма такъв растеж в никоя област. От поста ти прозира един начин на мислене, който е бил валиден докъм 80-те години, но днес си е направо грешен. Технологиите днес са много, ама много различни.
Изобщо не е пето колело на каруцата - виж Дания, Германия, Испания и пр. Перки и солари са бъдещето, в комбинация с подходящи централи за стабилизация и в огромни мрежи. Енергия има толкова много, че само покривите на сградите да им сложиш панели, и то само на най-добре изложените части ще получиш 3-4 АЕЦ-а от големите! Единственото, което трябва да се направи е законодателство - едно-единствено изречение - че всеки индивид може да подава в мрежата. След 5 години ще трябва планово да затварят и консервират сума ти ТЕЦ-ове, че и АЕЦ-и (стига да има достатъчно акумулиращи системи). Хората, които движат тия неща не са прости, тия работи се правят от елитни инженери и вече са стигнали пълна зрелост. Политически и лобистки интереси са, които пречат. Вятърни турбини има вече по 8 МВт - Сименс, Арева, които са гиганти в атомните неща, именно те правят най-сериозните вятърни турбини. Провери да видиш колко паднаха цените на панелите и виж в нета, колко струва инсталиране на един мегават вятърна турбина и сравни с един мегават атомна енергия, ще намериш достатъчно статистика в Нета - не само, че вятърната е доста по-евтина, но е чиста и пак създава работни места. Не случайно АЕЦ и ТЕЦ вече не се строят като по-рано и постепенно си отиват. И не е толкова трудно да имаш базови мощности - газотурбинни централи има навсякъде именно с такива цели.
От други теми съм останал с впечетлението, че сте интелигентен човек със стабилни консервативни въгледи пък явно по тая тема левундер-либераст-затоплистката пропаганда е успяла да ви подхлъзне. Дания, Германия и Испания са точно страните с най-скъп ток в света - що се получава така при положение, че слънцето и вятъра били без пари? Ами щото не подават постоянен ток и изискват бекъп от базови централи, които трябва ту да пускаш, ту да спираш. Наблъскването на една страна с перки и панели води до куп други проблеми - 1-2-5% в микса някак се търпят ама като станат 15-20% и тогава баланса на мрежата става супер труден - трябва във всеки един момент да си готов да внесеш отнякъде колосални количества ток ако вятъре вземе та утихне (каквото стана наскоро в Калифорния) или пък като в Южна Австралия дето бяха останали без ток за 1 ден понеже мрежата гръмнала когато "ненадейно се появил облак" над фермата с фотопанели. В Германия и Дания някак се оправят с тая сложна еквилибристика чрез огромен внос и износ в зависимост от условията - в тихо и мъгливо време купуват ток на тройни цени от Франция, Полша и Чехия а като се случи да има много вятър в 2 сутринта и рискуват да прегреят мрежата плащат на съседите си да го вземат това електричество дето няма пазар в тоя момент. После левундерските медии гръмват колко била паднала цената на тока произведен от вятърни и слънчеви централи...
Как бе - ей сега специалистите ще ти дадат примери с металургични комбинати, рафинерии, циментови, стъкларски, керамични заводи дето се захранват със слънчев ток и разкарват готовата продукция с транспорт само на вятър...
На теория не е възможно да имаш мин базов товар 2500мгв и максимлен над 7000 и цената на тока да не е вусока, но напрактика се получава. Въпрос е кой плаща сметката, дали отппляващите се с ток или бузнеса и всички останали, включително бюджета. Докато имаше износ през лятото нещата горе долу вървяха, но сега вече част от заплатите започват да се плащат дуректно от бюджета 50мил лв. Отделно се покриват и други загуби. Рая работа с отоплението с ток в такива размери може да съществува само при държавно субсидиране контрол и определяне на цени,, всичкият този студен резерв дето се олаща е за отоплени и ще стават все по големи плащанията.
Да, гъбаркам се с хора, дето си мислят, че знаят нещо за енергетиката. Истината е, че в бъдеще ще има все повече фотоволтаици. Цената им падна рязко, вече е изгодно да продаваш енергия от тях на борсата. Остава "малкият" проблем с базовите мощности...е, сори но без АЕЦ и големи ВЕЦ няма как да стане. Ако не искаме въглищни централи... В някои страни могат да останат само на ВЕИ, но трябва значителна част да са ВЕЦ. У нас не е така... Иначе и аз смятам, че борбата с климата е скъпо безумие, но то доведе до евтини фотоволтаици...Виж за вятърничавите централи.... https://technews.bg/article-15996.html
Точно и ясно: "Всичко е за пари, тъжно заключва ученият. ..."
Друг интерес въпрос е как ще се движи цената на Ел. енергията, ако около 40-50% от населението си задоволява потребността от електрическа енергия от слънцето?
—цитат от коментар 15 на Аз съм българче обичам наште планини зелени
Опасявате се, че слънцето ще спре да изгрява след като веднъж сте направили еднократните инвестиции за панелите ли? ;)
Или пък че вятърът ще спре да духа, след като са монтирани вятърните генератори? ;)
До коментар [#66] от "lz73":Човека, който по-горе говореше как електропреносната мрежа била акумулатор е малко смешно да говори за компетентност в енергетиката.
Нали! И аз така си помислих, няма как мрежата да е акумулатор...Щото когато произвеждаш енергия в излишък трябва непременно да я съхраниш в истински, скъпи, тежки и ненадеждни акумулатори. Е, ако си идиот и не разбираш от енергетика можеш да продадеш този излишък на ЕРП-то, а през нощта да си купиш пак от тях на съпоставими цени необходимата ти енергия. Ама за това трябва да не разбираш...Даже в момента ще им продадеш по-скъпо, от колкото ще купиш... И не бъркай електропреносна мрежа с мрежата, като цяло....такива грешки правят само хора с компетентност в енергетиката....с никаква компетентност!
Проблемите на калифорнийската електрическа мрежа са не възобновяемите източници, а инфраструктурата транспортираща електричеството. Заради едни кабели, които предизвикаха пожар преди няколко години ютилитито на Калифорния бе осъдено да плати няколко десетки милиарда $$$$$. На места тези кабели трябва да се закопаят, на други, растителността около тях да се изчисти. Това струва пари!
Дъждовете в Калифорния валят през зимата, а лятото и есента са сухи и горещи. Глобалното затопляне усилва тези разлики. В Тихият океан има ерфин глобален феномен, наречен Ел Ниньо и Ла Ниня (малчигана и малчуганката), които са отговорни за дъждовете и засушаванията по цялото западно крайбрежие. Тези феномени се усилват с глобалното затопляне. Също както се усилва честотата и силата на полярният вортекс, феномен, който предизвиква суилни застудявания в средният запад и Канада. Усилва се и честотата на ураганите по източното крайбрежие.
Колкото за интегрирането на фотоволтаиците, на Калофорния са и нужни около $20 милиарда нови инвестиции в индустриални батерии. И ако използват микрогрида и участват в батерийните инвестиции на отделните собственици, тази сума дори ще е около 25% от това.
$20 милиарда за $3.1 трилиона икономика не са нещо чак толкова непоносимо!
По принцип, блякаутите винаги са се случвали, когато лятото е изключително горещо. Защото всички включват климатиците. Тази година консумацията бе с над 7 гигавата (над 20%) повече от нормалната за лятото. Заради това бе недостига на ток! Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Мисля, дори, че общ енергиен пазар на всички западни щати ще реши също проблема с блякаутите в Калифорния. Такова нещо в момента няма, всеки щат си има собствен енергиен пазар, което е глупаво, защото енергийните им система са свързани.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Поуъруол на Тесла в момента струва около $6500 за батерия, за 15 киловатчаса батерия. За моят масив от 7.5 киловата соларни панели, Тесла съветва да инсталирам 2 Поуъруол-а. Те могат да се комбинират до 10 в единичен батериен масив без допълнителен хардуер. Всеки Поуъруол си има вграден инвертор и се включва директно в мрежата.
Ютилититата имат около 25% участие, тъй че на мен всичко + поставянето ще ми струва около $12к. 25% се поема от ютилитито.
От апп-а на Тесла можеш да управляваш кога да ти се зарежда батерията, кога да ти се разрежда и колко енергия искаш да дадеш на ютилитито и колко да остане за теб. По принцип с 2 батерии можеш да получиш около $1500-$2000 от ютилитито на година заради това че ти използва тока в тях по време на пикови натоварвания, когато тока е най- скъп.
Изплащат се за около 6-7 години, гаранцията за тях е 10 години, можеш да закупиш още 10 години на добра цена, и можеш да ги използваш 30 години.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
В повечето щати в САЩ, ако имаш соларни панели, плащаш само такса за свъзката. Ако имаш батерии обаче, ютилитито ти пклаща използването им по време на пикови натоварвания. Тогава вече получаваш пари. Колкото отпуснеш на ютилитито през апп-а на телефона ти или на комютъра.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Участват ВЕЦ, Гео термални, изгаряне на отпадъци, приливно отливни централи. Къде отидоха фотоволтаиците и ветрогенераторите? И там пише на едно место "предвижда се!" ВЕЦ са възобновяеми до време, защото се затлачва язовира. Не ми се пише по - подробно по цялата статия.
Новите енергии тепърва навлизат. Има най-различни проблеми, освен политика и лобизъм има географски, климатични, икономически фактори. Това неминуемо води до негативи, но нещата са в процес на развитие и напасване. В дълговременна перспектива печелим всички. И хич не съм затоплист - там е друга политика и става дума да ни вземат едни пари. Привърженик съм на новите енергии, понеже вече технологиите са зрели, същевременно се работи много за заместване на базовите мощности с нови неща, чисто е и най-вече - има пълно енергия около нас, и вече имаме средствата да черпим от нея, даже на индивидуално ниво.
Благодаря, опитвам се да разсъждавам по тия въпроси и всяка година преизчислявам колко ще ми струва да си сложа фотоволтаици. Допреди 5-6 години беше безсмислено. Тази година, сметнах, ще ми се изплати за около 3 години, малка система от 16 панела - около 5 КВ пик. При това, тук в ЮАР все още не можем да пращаме в мрежата, сиреч, амортизацията на системата е само за сметка на спестения ток. И така да е, мисля догодина вече да инсталирам. Защото единият само бойлер гълта към 40% от консумацията. После, разните там пералня, миялня и пр. могат да работят през деня. Инверторите и те са много добри и на добри цени, а две батерии от по 200 Ан стигат за блак-аут - осветлението на диоди, два компютера и примерно 2-3 кафета да си направиш и пр. дребни консуматори могат да се хранят. Около мен нараства броят на къщите с фотопанели. Та, дори при такива неблагоприятни законодателни условия, фотоволтаиците стремително навлизат. Големи молове и магазини инсталираха навеси на паркингите, само за да им сложат фотоволтаици. Има недалеч от където живея едно такова Макро - грубо оценявам, че имат над 500 КВт от тия панели. Много болници, офиси и пр. си офсетват значително разходите за ток със собствена система. Представям си какво ще стане, когато законодателството даде възможност на всеки индивид да подава в мрежата! (Вярно, тук в ЮАР има над 300 слънчеви дни в годината, няма запрашеност и въздухът е сух, слънцегреенето е страхотно (на плаж само с тениска и под чадър, иначе изгаряш, Южното полукълбо по някакви причини има повече УВ от Северното). Та, слънце има бол и панелите са евтини.
Когато казвам, че Щатите са на едни 30-50 години напред от останалия свят, хората спорят. Еми ето, това, което вие описвате във вашия коментар за батериите, е нещо, което по политически, лобистки и всякакви причини ще навлезе в останалия свят след много години.
Аз имам 30 панела на покрива инсталирани от 2013-та година. При нас всички електромери са двупосочни още от 2006-та, по програма още от времето на Буш, можеш да внасяш или изнасяш електричество от всеки дом.
Аз живея в Северна Невада, и при нас сме с 270-325 дни слънце в годината. Масивът ми прави 50 киловатчаса на ден през лятото и 28 киловатчаса на ден през зимата. Инверторът за панелите е свързан през електрическата мрежа до друго устройство в къщи, цялото в прах в момента, но работи, а то е свързано към домашният рутер и по интернет изпраща в реално време до ютилитито, всеки момент, колко електричество произвежда моят масив. И моят масив е свързан към да кажем 10 хиляди такива като мене във виртуална централа. И така участваме на борсата за ток.
Аз имам от 2011-та електрическа кола, месец след като я регистрирах, от ютилитито ми пратиха офетра за 2 различни тарифи през 9 месеца от годината (6 и 9 цента за киловатчас на ден) и 6 тарифи (от 6 до 45 цента за киловатчас на ден) за 3-те месеца през лятото. Ако не съм доволен, минавам на старата цена от 12 цента на киловатчас и ютилитито ми връща разликата за цялата година. Значи, лятото, сметката ми беше около и малко над $300 на месец с 12 киловатчаса на ден за лектрическата кола, но през 9-те останали месеца ме беше под $60 на месец.
Но и при 45 цента за киловатчас, транспорта ми излизаше двойно по- евтино от цената на бензина. Не че някога съм я зареждал на най- високата тарифа.
И 2013-та от ютилитито ми изпратиха друга офетра, че ако си сложа соларна система ще ми дадат максимално до $2200 кредит.
И тогава инсталирах системата, $18500 за всичко, $6000 (30%) федерален кредит и $2200, максималният кредит от ютилитито. Чека ми пратиха 2 дни след като свързаха системата!
И оттогава тази система работи без проблем. Вече даже съм с 2 електрически коли, 4 киловата и 11 киловата бързи зареждачки, и дори смятам да я ъпгрейдна на 10 киловата масив и 2-3 батерии Powerwall. Това, разбира се, планове за следващите 2-3 години.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
До коментар [#59] от "transvaal": В твоя текст прозират изобретенията на Винету. Тръгваш от вода и СО2. Получаваш метан, изгаряш го (нали?) и получаваш вода и СО2. Перпетуум мобиле! През това време си карал влакове и тротинетки. С химикалка можеш да напишеш всякакви формули. Я напиши енергийните формули. Разлагането на водата е ендотермичен процес, съединяването на СО2 с водород е ендотермичен процес. Екзотермиченият процес на горенето на метана ще е винаги по-малък поради кпд на всичките междинни процеси! Много ти здраве от един геохимик !
До коментар [#71] от "Realist":Нещо да не бъркаш? Неньо и Ниня вървят покрай Южна Америка и на север достигат до екватора, където ги пресич екваториалното течение. До там са "децата" На север е студеното калифорнийско течение.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноАма разбира се - питайте калифорнийците как добре работи всичко и колко им е поевтинял тока.
simval
Рейтинг: 643 Неутрално"Възобновяемата енергия ще е водеща на пазара до 2025 г."
Аз не зареждам в Лукойл.Ако под "водеща" се разбира най-много от всички, то аз лично силно се съмнявам.
telqk
Рейтинг: 438 Неутрално"Системи за улавяне на въглероден диоксид при производство на цимент"
До тук добре. А след като го уловят какво го правят? Пускат го, закопават го или го изнасят за третия свят?
Alex Ivanov
Рейтинг: 41 НеутралноПълни простотии. Целта е едни милиарди да се "усвоят", а цената да плати обикновеният човек. Щото тая, уж екологична енергия, струва майка си баща си.
Иво
Рейтинг: 3862 Любопитно"МАЕ очаква възобновяемите енергийни източници да изпреварват въглищата като основно средство за производство на електроенергия до 2025 г."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Дано тези прогнози на МАЕ се сбъднат!
Padrino
Рейтинг: 563 ВеселоЕ все пак са малко по-евтини от Аляска 🤣🤣🤣
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноКолкото се сбъднаха досегашните им прогнози за ВЕИ да са станали водещи до 2005; 2010; после 2015; 2020....В момента, в който спрат субсидиите и цялата кула от карти се разпада.
Маршалов
Рейтинг: 8 НеутралноСе може и да има някакъв смисъл след последният напредък на фотоволтаиците. Някъде прочетох за пробив, който води може да доведе до 33% ефективност на преобразуване, с нормален силиций + перовскит и без да се използват френелови лещи за концентрация на светлината и въобще евтино за производство. Последните засега резултати на които попаднах са, че достигнали клетки с качество достатъчно да даде 25-26% ефективност, което все още е далеч от максимума, но вече осезаемо над ефикасността дори на най-добрите високоефективните фотоволтаици предлагани на пазара. Дано да успеят, щото евтини фотоволтаици с 33% ефективност, ще са наистина революция.
мурзилкаjazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноДо коментар [#7] от "padrino":
В Аляска мисля, че ще са най-доволни от задаващия се енергиен преход към перки и панели - 4 месеца полярна нощ на -30С, ветрогенератора се е обледил още през Септември - направо пей сърце ще е живота там...
selqnin
Рейтинг: 2734 НеутралноКолкото и да им е мъчно на шейховете и на ядрените лобита - колкото и пари да инвестират в ПР и в защита на своите отмиращи бизнеси - бъдещето е на въстановяемите източници на енергия!!!
Resurrection
Рейтинг: 2403 НеутралноЗащо спряхте кредитите по програмите за енергийна ефективност?
Шакир Зулов
Рейтинг: 8 НеутралноМоже и по-рано да стане,ако позволим на великият българин г-н Плевнелиев да лобира за този прекрасна енергия!
😎🦢😎🦢😎🦢😎 Много съм прост
Дисидент в ЕССР
Рейтинг: 269 НеутралноДо коментар [#2] от "Jazzdevil":
Абсолютно. В Народна република Калифорния вече има режим на тока. Но Дневник е последната медия, в която ще прочетете такава новина.
До там води левичарството. Винаги.
Resurrection
Рейтинг: 2403 НеутралноДруг интерес въпрос е как ще се движи цената на Ел. енергията, ако около 40-50% от населението си задоволява потребността от електрическа енергия от слънцето?
pet_fire
Рейтинг: 3730 НеутралноПри нас леко забавят процеса, лобистки
telqk
Рейтинг: 438 НеутралноДо коментар [#15] от "Аз съм българче обичам наште планини зелени":
Елементарно - 1998г 1.квч в Германия 20 пфенига- 20ст.(още не бха въвели еврото) 2019г 31 евро цента- 62ст.
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноМного лесно можете да разберете - спирате си договора с електроразпределителното дружество, режете довеждащите кабели, слагате си панелите на покрива и се наслаждавате на изобилно електричество от безплатното Слънце. После само ни кажете за колко месеца сте си избили инвестицията от спестените сметки.
lz73
Рейтинг: 1376 НеутралноДо коментар [#8] от "Jazzdevil":
Абе не е баш така...В момента в България се изграждат доста фотоволтаици с мощности над 1MWp, които ще продават на свободен пазар. Сметката излиза при цени на тока там над 90лв./MWh. Това е доста под цените на ТЕЦ...
Vlado Nikolov
Рейтинг: 1306 НеутралноДелът на тока от ВЕИ да стане 30%?! И то до 2030 година??? Пак сънуват отвити, или са в друга реалност. Колко ВЕИ работят нон стоп 24/7? Май са само приливно отливните ЕЦ. И, до някъде ветрогенераторите в зоната на пасатите.
lz73
Рейтинг: 1376 НеутралноДо коментар [#18] от "Jazzdevil":
Много опростено мислене...Ако се откачиш от мрежата ще ти трябват яки акумулатори и тогава инвестицията се изплаща точно никога. В белите страни ти монтират двупосочен електромер и мрежата го играе акумулатора. Накрая на годината уравняват сметките и обикновено даваш много малко или те ти дават някой долар...Подобна инвестиция в България би се изплатила за около 6-7 години...
lz73
Рейтинг: 1376 НеутралноДо коментар [#20] от "Vlado Nikolov":
Ще се изненадаш ли ако ти кажа, че има развити държави с енергия от ВЕИ над 95%?
Destino
Рейтинг: 116 ВеселоНещо не виждам калифорнийци да са се разбързали в емиграцията си към България, където токът е почти безплатен, по техните мерки?
Пък и Мъск реши да построи фабриката в Европа, там, където токът е 70ст, а минималната часова ставка за работа е колкото надник в България.
Мусаши
Рейтинг: 833 НеутралноИнтересно какво правим през нощта,когато фотоволтаиците не работят?
hmi2664o461
Рейтинг: 8 НеутралноЩом има желаещи да плащат ток на тройна-петорна цена ...
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноДо коментар [#21] от "lz73":
В тия бели "бели страни" дето ги цитирате държавата винаги субсидира ВЕИ с преференциални цени и гарантирано изкупуване биз значение дали има потребление - крайната сметка я плащат останалите данъкоплатци.
selqnin
Рейтинг: 2734 НеутралноДо коментар [#22] от "lz73":
Няма да се изненада, защото него фактите просто не го интересуват!
Остриетата на пропагандата са отвъд Фактите!
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноДо коментар [#20] от "Vlado Nikolov":
ВЕИ които работят постоянно са само ТЕЦовете на боклук или пелети.
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноДо коментар [#22] от "lz73":
Това е обаче когато броите ВЕЦовете в същия кюп с перките и панелите.
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 269 НеутралноМного объркани послания... Щяло да намалее търсенето на нефт драстично, да намалеят замърсяващото производство на електричество от въглища, но драстично да се увеличи отделянето на вредни емисии в атмосферата?!
Тоест, ще наливаме трилиони за чисти производства, които замърсяват повече от мръсните? Евала! Гениално!
telqk
Рейтинг: 438 НеутралноДо коментар [#30] от "Котаракът на Шрьодингер":
Същата история като с "биодизела" който е по-скъп, а в същото време за производството на тон биодизел се изразходва повече енергия отколкото той дава. Редно е да се запитаме кой има полза от това.
transvaal
Рейтинг: 583 НеутралноСО2 се комбинира с Н2 и се получава СН4 - метан, което всъщност е природният газ. Нарича се изкуствен природен газ и по нищо не се отличава от естествения, само дето е по-чист. Това е един от начините да се акумулира слънчева енергия, когато има голямо подаване, но ниска консумация. Фирмата Ауди (автомобилната) преди 7-8 години строеше около 40 такива фабрики, които подават метан в газопреносната мрежа. Н2 се получава от електролиза на вода. КПД на процеса е около 53% - не е висок, но пък слънцето грее така или иначе, плюс че се използва СО2 вместо да се изхвърля в атмосферата. Тия резервоари на снимката са като термоси и СО2 е втечнен, сиреч, това са огромни количества. Журналистите все повече се затрудняват да обяснят какво всъщност става, понеже технологиите се отдалечават от възможността на повечето хора да ги разбират. Поместили снимка, но нямат идея като как СО2 се връзва с фотоволтаиците. Основното тук не е зелеността на енергията, основното е, че тия технологии позволяват де-централизация на енергиите. Бъдещето е в децентрализация на всичко - ето, вече, сериозна част от хората могат изцяло или частично да си работят от в къщи, градове, райони и общини стават все по-независими от държава, енергията започва да се децентрализира. В това има голяма математика децентрализирани мрежи, както при Биткоин. Децентрализираните системи имат много голяма ефикасност и от това печелят всички - индивиди, общини, бизнеси, даже и държави.
Resurrection
Рейтинг: 2403 НеутралноДо коментар [#18] от "Jazzdevil":
Е чакай! Ако тази инвестиция се прави за поне 30 години минимум- то тогава разделяш разходите за нея за 30 години.
Resurrection
Рейтинг: 2403 НеутралноДо коментар [#32] от "transvaal":
👍
transvaal
Рейтинг: 583 НеутралноДа, но субсидиите ежегодно намаляват, докато стигнат до нула, сиреч, свободен пазар. Тия субсидии са за отрязък от време и целта им е технологиите да стигнат зрелост по-бързо. Тази цел е постигната - в Щатите е на основа свободен пазар. Бъдещето на тия енергии е огромно, това е бъдещето. Що се отнася до базови мощности - има много начини за балансиране на мрежата, като главният е мрежата да е голяма, защото в даден момент може да няма много вятър на Балкана, но в Северно море да къса диги. В Европа субсидиите още ги има, но няма да е задълго. В крайна сметка, критерий за истината е единствено Невидимата Ръка на Свободния Пазар.
Resurrection
Рейтинг: 2403 НеутралноДо коментар [#32] от "transvaal":
Купихме кола на метан и за мен беше истинско чудо как от Смолян до Пловдив разхода ни струва само 5 лева
Dimitar Nekov
Рейтинг: 11 НеутралноДо коментар [#35] от "transvaal":
Напротив, правителствата се готвят да наливат трилиони в тия шитни !!! Там където спрат субсидиите, край на ВЕИ.
Dimitar Nekov
Рейтинг: 11 НеутралноДо коментар [#22] от "lz73":
Браво: и кои са, ако не броим Норвегия с незначителното и население и мижава икономика, ако не броим добива на петрол и газ? Хайде, кажи, че стана интересно.
Vlado Nikolov
Рейтинг: 1306 НеутралноДо коментар [#22] от "lz73":
Я дай пример!
transvaal
Рейтинг: 583 НеутралноТова въобще не е вярно. Токът от перки и соларки в крайна сметка е по-евтин от всякакви атомни и въглищни централи, погледнато в дълговременна перспектива. Тройна и петорна цена се получава заради политически лобирания от всякакъв вид. Например, в страните, в които всеки ИНДИВИД може да подава ток в мрежата, няма проблем с цената. Не е необходимо да ти плащат тока, който си подал, плащаш фиксирана цена за връзка с мрежата и толкоз! В Щатите вече десетки хиляди семейства плащат едни 20 долара за връзката, а по-рано са плащали едни 100 - 200 долара сметка за ток. Затова, всеки е заинтересован да сложи панели на покрива си. С 15 панела произвеждаш повече, от това, което консумираш. Вятърният еквивалент на една 1000 мегаватова АЕЦ са някъде около 200-300 вятърни турбини, но тяхното построяване струва доста по-малко от АЕЦ. Създава приличен брой работни места за подръжка и най-важното, няма замърсяване, няма отпадъци и няма непреодолимите разходи, които една АЕЦ има за нейното консервиране след края на експлоатационния срок. Както казах по-горе, проблемът за променливостта на вятър, слънце и пр. сиреч - базови мощности се решава по много начини - помпено - акумулиращи системи, акумулаторни системи (в Япония поне от 50 години имат батерийни системи с течен натрий именно за балансиране на системата, Елон Маск построи в Австралия 120 МВт акумулаторна електростанция, това е само началото). Проблемът не е в цена, не е в технология - технологиите са вече зрели и цената при свободен пазар трябва да е по-евтина от атомната и ТЕЦ-овата, проблемът е в интереси на политическо ниво. В България в момента, законът е изключително неадекватен - индивидът, който желае да сложи панели и да подава към мрежата има пред себе си непреодолими бариери от уж регулации, документи, изисквания и абсолютно ненужна бюрокрация при положение, че днес всеки може да купи не само панелите, но и инверторите, които синхронизират синусоидата на произвеждания от тях ток с тази на мрежата и никакви бюрократи нямат място да се бъркат в неща, които отдавна са вече стандартни и достъпни за всеки.
transvaal
Рейтинг: 583 НеутралноИма много начини енергията произведена през деня да се акумулира. Освен това, при големи мрежи, които обхващат 3-4 часови пояса, нощта не е толкова дълга. В недалечно бъдеще, енергията няма да се разглежда като мрежа на дадена държава, а като голяма мрежа - примерно Европейска енергийна мрежа и никой няма да строи електроцентрали с идеята за някакъв местен патриотизъм. Има страни, които имат големи хидро възможности и могат да акумулират. Други пък нямат тия дадености, но преграждат морето (Белгия) и пак постигат ПА-ВЕЦ. Трети получават метан от водород и СО2, като водорът именно се получава от вод и излишъци на електроенергия - има сто начина. Няма технически проблеми. Има политически и лобистки интереси и свързаната с тях пропаганда, на която се хващат едни 90% от хората, поради недостиг на научни и технически познания. Там е проблемът.
Шакир Зулов
Рейтинг: 8 ЛюбопитноФсе още нема,тва изненадва ли те?
🐮🐷🐮🐷🐮🐷🐮 Много съм прост
telqk
Рейтинг: 438 НеутралноДо коментар [#32] от "transvaal":
Така е за съжаление са само експериментални инсталации и проблемът е откъде идва водорода, защото до сега той се извлича от метан т.е. от природен газ. А относно цената не сте прав - още от времето един изобретател англичанин беше казал, че когато боговете плащат цената няма значение - имал е предвид субсидиите. Посочи една ВЕИ централа в бойколандия която работи на пазарна а не на субсидирана цена. Това се отнася и до големите ВЕЦ.
transvaal
Рейтинг: 583 Неутрално[quote#18:"Jazzdevil"][/quote]
Тук в ЮАР, ако в законодателството влезе клауза, че всеки ИНДИВИД да подава в мрежата (и е неизбежно това да стане), на моя покрив, на най-добре изложения северен скат мога веднага да сложа 20 панела. Смятал съм го - панелите, инвертора и пр., при положение че си ги инсталирам аз, ще се изплатят за около 3-4 години. Ако ми ги инсталира фирма -4-5 години. Тук е особено добре, понеже има над 300 слънчеви дни в годината. Ако обаче съм напълно откъснат от мрежата (има и такива хора), трябва една бая голяма банка от акумулатори и там възвръщането на инвестицията отива към едни 12 години (батериите не са вечни). Т.е. тогава става скъпо.
transvaal
Рейтинг: 583 НеутралноТочно там ги сърби чепикът и държави и електро-дружества. При свободен пазар и законодателство с клауза, че всеки индивид да подава в мрежата, след 5 години ще са в огромен дефицит. Единственото логично нещо е да вдигнат цената за свързаност с мрежата, което е естествено, защото хората, които подават към мрежата имат огромна полза от това, че по всяко време могат да черпят от нея, а мрежата и големите производители осигуряват дистрибуция и акумулация, т.е. един постоянно променящ се баланс ще обезпечи функционирането на тия системи.
palpatin
Рейтинг: 217 НеутралноНе знам колко струват майка Ви и баща Ви, но изглежда коментиращите тук не са запознати с драстичния спад на цената на фотоволтаиците и съответно на себестойността на произведената енергия. Същевременно има и голям спад в цените на батериите, които могат да зареждат призведената през деня енергия. Така че описаното в статията е доста по-реалистично, отколкото предполагате.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Мусаши
Рейтинг: 833 Неутрално[quote#41:"transvaal"][/quote]
В България максималното потребление зимата е 7 гигавата. Значи фотоволтаиците трябва да произведат ток за консумация в реално време плюс такъв,който да се акумулира.На теория може и да е възможно, на практика не.
rainbou1
Рейтинг: 1429 ВеселоНай-евтината енергия е спестената… :)
Иво
Рейтинг: 3862 ЛюбопитноДо коментар [#29] от "Jazzdevil":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Разбира се, че всички се броят заедно. Става въпрос за енергиен микс, който включва различни ВЕИ-та, такива произвеждащи електроенергия от слънце, вятър и вода (ВЕЦ-те и геотермалните централи).
Роси
Рейтинг: 7230 НеутралноА тука, вместо да създават програми за зелена енергия, препускат по гори и паланки с джипката и се крият от народната любов по горите.
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноДо коментар [#50] от "Иво":
За енергетиката има 2 вида централи - базови (ТЕЦ, АЕЦ, ВЕЦ) и несигурни (ФЕЦ, ВяЕЦ) - част от тактиката на лобистите на перките и панелите е да омешат категориите с някакви външни понятия кое било възобновяемо, кое било изчерпаемо за да направят един миш-маш, в който по-да не си личи, че ФЕЦ, ВяЕЦ са едно пето спомагателно колело в каруцата и реално повече пречат отколкото помагат за поддържане на мрежата.
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноАми за България може и да не се изнасаят ама за Тексас, Аризона, Колорадо, Флорида се изнасят на тълпи. Както и любимия ви Мъск обяви, че си вдига чукалата от вашия социалистически където губернатора утре ще ти затвори бизнеса по негово усмотрение за неопределен период и ще ти вдигне данъка с още 5% ей така понеже досегашния 13% не му стигал...
ahasver
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#4] от "telqk":Цимент сеправи от варовик и глина или от глинести варовици. От къде го вземат този СО2 и какво го правят?
Баламосват ни нещо. Цялата дандания е да се намираме на работа, нещо да произвеждаме и да продаваме. И важното - да спрем развитието на бедните страни, защото с вятърна и слънчва енергия промишшленос и индустрия не се правят.
lz73
Рейтинг: 1376 НеутралноДо коментар [#26] от "Jazzdevil":
Да субсидираш 95% от производството на ток?
Провери пак!
ahasver
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#32] от "transvaal": След като добиеш водород чрез елект
ролиза, защо не го използваш директно, а го превръщаш в метан? С това кпд пада.
lz73
Рейтинг: 1376 НеутралноДо коментар [#38] от "Dimitar Nekov":
До коментар [#39] от "Vlado Nikolov":
До коментар [#42] от "Шакир Зулов":
На картинка, като за вас...
https://www.infograf.bg/article/1468240564000
transvaal
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#56] от "ahasver":
Предполагам, защото е опасна и скъпа директната употреба на водород. Ауди са изпробвали да обогатяват газа в газопреносната мрежа с водород, първо с 5%, после с 10% и е успешно (особено като се има пред вид, че има и газови турбини закачени на тая мрежа). Метанът е по-безопасен за съхранение и понеже е толкова широко употребяван, за него има всички необходими неща в готова продажба.
transvaal
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#54] от "ahasver":
СО2 е отпадък от циментените производства в голямо количество -виж в нета. И абсолютно не си прав, че тия нови енергии били за да се спирало развитието - успехът на конспиративните теории отчасти се дължи на това, че винаги гледат нещата във фиксирана точка, без развитие и затова правят едни абсурдни изводи, чиято несъстоятелност се вижда веднага, когато погледнеш на нещата в голяма мащаб и дълговременна перспектива. Има вече много страни, които получават повече от половината си енергия от възобновяеми, предимно перки и солари. Виж в Нета. И виж темповете, с които тия енергии нарастват всяка година. Няма такъв растеж в никоя област. От поста ти прозира един начин на мислене, който е бил валиден докъм 80-те години, но днес си е направо грешен. Технологиите днес са много, ама много различни.
transvaal
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#52] от "Jazzdevil":
Изобщо не е пето колело на каруцата - виж Дания, Германия, Испания и пр. Перки и солари са бъдещето, в комбинация с подходящи централи за стабилизация и в огромни мрежи. Енергия има толкова много, че само покривите на сградите да им сложиш панели, и то само на най-добре изложените части ще получиш 3-4 АЕЦ-а от големите! Единственото, което трябва да се направи е законодателство - едно-единствено изречение - че всеки индивид може да подава в мрежата. След 5 години ще трябва планово да затварят и консервират сума ти ТЕЦ-ове, че и АЕЦ-и (стига да има достатъчно акумулиращи системи). Хората, които движат тия неща не са прости, тия работи се правят от елитни инженери и вече са стигнали пълна зрелост. Политически и лобистки интереси са, които пречат. Вятърни турбини има вече по 8 МВт - Сименс, Арева, които са гиганти в атомните неща, именно те правят най-сериозните вятърни турбини. Провери да видиш колко паднаха цените на панелите и виж в нета, колко струва инсталиране на един мегават вятърна турбина и сравни с един мегават атомна енергия, ще намериш достатъчно статистика в Нета - не само, че вятърната е доста по-евтина, но е чиста и пак създава работни места. Не случайно АЕЦ и ТЕЦ вече не се строят като по-рано и постепенно си отиват. И не е толкова трудно да имаш базови мощности - газотурбинни централи има навсякъде именно с такива цели.
charlesdegaulle
Рейтинг: 680 НеутралноДо коментар [#19] от "lz73":
+++! При това няма начин като как да гориш внесени от чужбина отпадъци на покрива си... И не минаваш през добре познатата схема "на ти, дай ми"!!!
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноДо коментар [#60] от "transvaal":
От други теми съм останал с впечетлението, че сте интелигентен човек със стабилни консервативни въгледи пък явно по тая тема левундер-либераст-затоплистката пропаганда е успяла да ви подхлъзне.
Дания, Германия и Испания са точно страните с най-скъп ток в света - що се получава така при положение, че слънцето и вятъра били без пари? Ами щото не подават постоянен ток и изискват бекъп от базови централи, които трябва ту да пускаш, ту да спираш. Наблъскването на една страна с перки и панели води до куп други проблеми - 1-2-5% в микса някак се търпят ама като станат 15-20% и тогава баланса на мрежата става супер труден - трябва във всеки един момент да си готов да внесеш отнякъде колосални количества ток ако вятъре вземе та утихне (каквото стана наскоро в Калифорния) или пък като в Южна Австралия дето бяха останали без ток за 1 ден понеже мрежата гръмнала когато "ненадейно се появил облак" над фермата с фотопанели. В Германия и Дания някак се оправят с тая сложна еквилибристика чрез огромен внос и износ в зависимост от условията - в тихо и мъгливо време купуват ток на тройни цени от Франция, Полша и Чехия а като се случи да има много вятър в 2 сутринта и рискуват да прегреят мрежата плащат на съседите си да го вземат това електричество дето няма пазар в тоя момент. После левундерските медии гръмват колко била паднала цената на тока произведен от вятърни и слънчеви централи...
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноДо коментар [#55] от "lz73":
Правите евтини манипулации с примери с държави с големи ВОДНИ централи.
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноКак бе - ей сега специалистите ще ти дадат примери с металургични комбинати, рафинерии, циментови, стъкларски, керамични заводи дето се захранват със слънчев ток и разкарват готовата продукция с транспорт само на вятър...
Nikolay Chushev
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#48] от "Мусаши":
На теория не е възможно да имаш мин базов товар 2500мгв и максимлен над 7000 и цената на тока да не е вусока, но напрактика се получава. Въпрос е кой плаща сметката, дали отппляващите се с ток или бузнеса и всички останали, включително бюджета. Докато имаше износ през лятото нещата горе долу вървяха, но сега вече част от заплатите започват да се плащат дуректно от бюджета 50мил лв. Отделно се покриват и други загуби. Рая работа с отоплението с ток в такива размери може да съществува само при държавно субсидиране контрол и определяне на цени,, всичкият този студен резерв дето се олаща е за отоплени и ще стават все по големи плащанията.
lz73
Рейтинг: 1376 НеутралноДо коментар [#63] от "Jazzdevil":
Да, гъбаркам се с хора, дето си мислят, че знаят нещо за енергетиката. Истината е, че в бъдеще ще има все повече фотоволтаици. Цената им падна рязко, вече е изгодно да продаваш енергия от тях на борсата. Остава "малкият" проблем с базовите мощности...е, сори но без АЕЦ и големи ВЕЦ няма как да стане. Ако не искаме въглищни централи... В някои страни могат да останат само на ВЕИ, но трябва значителна част да са ВЕЦ. У нас не е така...
Иначе и аз смятам, че борбата с климата е скъпо безумие, но то доведе до евтини фотоволтаици...Виж за вятърничавите централи....
https://technews.bg/article-15996.html
Точно и ясно: "Всичко е за пари, тъжно заключва ученият. ..."
lz73
Рейтинг: 1376 НеутралноДо коментар [#65] от "iqa35578297":
А възможно ли е на теория да имаш базов товар 2500 и два АЕЦ-а по 2000MW ?
Пиатам за една министърка...
jazzdevil
Рейтинг: 1936 НеутралноДо коментар [#66] от "lz73":
Човека, който по-горе говореше как електропреносната мрежа била акумулатор е малко смешно да говори за компетентност в енергетиката.
Kosta Delev
Рейтинг: 866 ВеселоОпасявате се, че слънцето ще спре да изгрява след като веднъж сте направили еднократните инвестиции за панелите ли? ;)
Или пък че вятърът ще спре да духа, след като са монтирани вятърните генератори? ;)
lz73
Рейтинг: 1376 ВеселоДо коментар [#68] от "Jazzdevil":
Нали! И аз така си помислих, няма как мрежата да е акумулатор...Щото когато произвеждаш енергия в излишък трябва непременно да я съхраниш в истински, скъпи, тежки и ненадеждни акумулатори. Е, ако си идиот и не разбираш от енергетика можеш да продадеш този излишък на ЕРП-то, а през нощта да си купиш пак от тях на съпоставими цени необходимата ти енергия. Ама за това трябва да не разбираш...Даже в момента ще им продадеш по-скъпо, от колкото ще купиш...
И не бъркай електропреносна мрежа с мрежата, като цяло....такива грешки правят само хора с компетентност в енергетиката....с никаква компетентност!
Realist
Рейтинг: 4074 НеутралноПроблемите на калифорнийската електрическа мрежа са не възобновяемите източници, а инфраструктурата транспортираща електричеството. Заради едни кабели, които предизвикаха пожар преди няколко години ютилитито на Калифорния бе осъдено да плати няколко десетки милиарда $$$$$. На места тези кабели трябва да се закопаят, на други, растителността около тях да се изчисти. Това струва пари!
Дъждовете в Калифорния валят през зимата, а лятото и есента са сухи и горещи. Глобалното затопляне усилва тези разлики. В Тихият океан има ерфин глобален феномен, наречен Ел Ниньо и Ла Ниня (малчигана и малчуганката), които са отговорни за дъждовете и засушаванията по цялото западно крайбрежие. Тези феномени се усилват с глобалното затопляне. Също както се усилва честотата и силата на полярният вортекс, феномен, който предизвиква суилни застудявания в средният запад и Канада. Усилва се и честотата на ураганите по източното крайбрежие.
Колкото за интегрирането на фотоволтаиците, на Калофорния са и нужни около $20 милиарда нови инвестиции в индустриални батерии. И ако използват микрогрида и участват в батерийните инвестиции на отделните собственици, тази сума дори ще е около 25% от това.
$20 милиарда за $3.1 трилиона икономика не са нещо чак толкова непоносимо!
По принцип, блякаутите винаги са се случвали, когато лятото е изключително горещо. Защото всички включват климатиците. Тази година консумацията бе с над 7 гигавата (над 20%) повече от нормалната за лятото. Заради това бе недостига на ток!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Realist
Рейтинг: 4074 НеутралноМисля, дори, че общ енергиен пазар на всички западни щати ще реши също проблема с блякаутите в Калифорния. Такова нещо в момента няма, всеки щат си има собствен енергиен пазар, което е глупаво, защото енергийните им система са свързани.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Realist
Рейтинг: 4074 НеутралноДо коментар [#60] от "transvaal":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.На всеки коментар, ако можеш, бих ти сложил поне 100 плюса!
Realist
Рейтинг: 4074 НеутралноПоуъруол на Тесла в момента струва около $6500 за батерия, за 15 киловатчаса батерия. За моят масив от 7.5 киловата соларни панели, Тесла съветва да инсталирам 2 Поуъруол-а. Те могат да се комбинират до 10 в единичен батериен масив без допълнителен хардуер. Всеки Поуъруол си има вграден инвертор и се включва директно в мрежата.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Ютилититата имат около 25% участие, тъй че на мен всичко + поставянето ще ми струва около $12к. 25% се поема от ютилитито.
От апп-а на Тесла можеш да управляваш кога да ти се зарежда батерията, кога да ти се разрежда и колко енергия искаш да дадеш на ютилитито и колко да остане за теб. По принцип с 2 батерии можеш да получиш около $1500-$2000 от ютилитито на година заради това че ти използва тока в тях по време на пикови натоварвания, когато тока е най- скъп.
Изплащат се за около 6-7 години, гаранцията за тях е 10 години, можеш да закупиш още 10 години на добра цена, и можеш да ги използваш 30 години.
Realist
Рейтинг: 4074 НеутралноДо коментар [#74] от "Realist":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.В повечето щати в САЩ, ако имаш соларни панели, плащаш само такса за свъзката. Ако имаш батерии обаче, ютилитито ти пклаща използването им по време на пикови натоварвания. Тогава вече получаваш пари. Колкото отпуснеш на ютилитито през апп-а на телефона ти или на комютъра.
Vlado Nikolov
Рейтинг: 1306 НеутралноДо коментар [#57] от "lz73":
Участват ВЕЦ, Гео термални, изгаряне на отпадъци, приливно отливни централи. Къде отидоха фотоволтаиците и ветрогенераторите? И там пише на едно место "предвижда се!" ВЕЦ са възобновяеми до време, защото се затлачва язовира. Не ми се пише по - подробно по цялата статия.
transvaal
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#62] от "Jazzdevil":
Новите енергии тепърва навлизат. Има най-различни проблеми, освен политика и лобизъм има географски, климатични, икономически фактори. Това неминуемо води до негативи, но нещата са в процес на развитие и напасване. В дълговременна перспектива печелим всички. И хич не съм затоплист - там е друга политика и става дума да ни вземат едни пари. Привърженик съм на новите енергии, понеже вече технологиите са зрели, същевременно се работи много за заместване на базовите мощности с нови неща, чисто е и най-вече - има пълно енергия около нас, и вече имаме средствата да черпим от нея, даже на индивидуално ниво.
transvaal
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#73] от "Realist":
Благодаря, опитвам се да разсъждавам по тия въпроси и всяка година преизчислявам колко ще ми струва да си сложа фотоволтаици. Допреди 5-6 години беше безсмислено. Тази година, сметнах, ще ми се изплати за около 3 години, малка система от 16 панела - около 5 КВ пик. При това, тук в ЮАР все още не можем да пращаме в мрежата, сиреч, амортизацията на системата е само за сметка на спестения ток. И така да е, мисля догодина вече да инсталирам. Защото единият само бойлер гълта към 40% от консумацията. После, разните там пералня, миялня и пр. могат да работят през деня. Инверторите и те са много добри и на добри цени, а две батерии от по 200 Ан стигат за блак-аут - осветлението на диоди, два компютера и примерно 2-3 кафета да си направиш и пр. дребни консуматори могат да се хранят. Около мен нараства броят на къщите с фотопанели. Та, дори при такива неблагоприятни законодателни условия, фотоволтаиците стремително навлизат. Големи молове и магазини инсталираха навеси на паркингите, само за да им сложат фотоволтаици. Има недалеч от където живея едно такова Макро - грубо оценявам, че имат над 500 КВт от тия панели. Много болници, офиси и пр. си офсетват значително разходите за ток със собствена система. Представям си какво ще стане, когато законодателството даде възможност на всеки индивид да подава в мрежата! (Вярно, тук в ЮАР има над 300 слънчеви дни в годината, няма запрашеност и въздухът е сух, слънцегреенето е страхотно (на плаж само с тениска и под чадър, иначе изгаряш, Южното полукълбо по някакви причини има повече УВ от Северното). Та, слънце има бол и панелите са евтини.
transvaal
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#75] от "Realist":
Когато казвам, че Щатите са на едни 30-50 години напред от останалия свят, хората спорят. Еми ето, това, което вие описвате във вашия коментар за батериите, е нещо, което по политически, лобистки и всякакви причини ще навлезе в останалия свят след много години.
Realist
Рейтинг: 4074 НеутралноАз имам 30 панела на покрива инсталирани от 2013-та година. При нас всички електромери са двупосочни още от 2006-та, по програма още от времето на Буш, можеш да внасяш или изнасяш електричество от всеки дом.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Аз живея в Северна Невада, и при нас сме с 270-325 дни слънце в годината. Масивът ми прави 50 киловатчаса на ден през лятото и 28 киловатчаса на ден през зимата. Инверторът за панелите е свързан през електрическата мрежа до друго устройство в къщи, цялото в прах в момента, но работи, а то е свързано към домашният рутер и по интернет изпраща в реално време до ютилитито, всеки момент, колко електричество произвежда моят масив. И моят масив е свързан към да кажем 10 хиляди такива като мене във виртуална централа. И така участваме на борсата за ток.
Аз имам от 2011-та електрическа кола, месец след като я регистрирах, от ютилитито ми пратиха офетра за 2 различни тарифи през 9 месеца от годината (6 и 9 цента за киловатчас на ден) и 6 тарифи (от 6 до 45 цента за киловатчас на ден) за 3-те месеца през лятото. Ако не съм доволен, минавам на старата цена от 12 цента на киловатчас и ютилитито ми връща разликата за цялата година. Значи, лятото, сметката ми беше около и малко над $300 на месец с 12 киловатчаса на ден за лектрическата кола, но през 9-те останали месеца ме беше под $60 на месец.
Но и при 45 цента за киловатчас, транспорта ми излизаше двойно по- евтино от цената на бензина. Не че някога съм я зареждал на най- високата тарифа.
И 2013-та от ютилитито ми изпратиха друга офетра, че ако си сложа соларна система ще ми дадат максимално до $2200 кредит.
И тогава инсталирах системата, $18500 за всичко, $6000 (30%) федерален кредит и $2200, максималният кредит от ютилитито. Чека ми пратиха 2 дни след като свързаха системата!
И оттогава тази система работи без проблем. Вече даже съм с 2 електрически коли, 4 киловата и 11 киловата бързи зареждачки, и дори смятам да я ъпгрейдна на 10 киловата масив и 2-3 батерии Powerwall. Това, разбира се, планове за следващите 2-3 години.
Realist
Рейтинг: 4074 НеутралноДо коментар [#79] от "transvaal":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Електромера показва 3 числа, колко си изразходил, колко си произвел и каква е разликата.
ahasver
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#59] от "transvaal":
В твоя текст прозират изобретенията на Винету.
Тръгваш от вода и СО2. Получаваш метан, изгаряш го (нали?) и получаваш вода и СО2. Перпетуум мобиле! През това време си карал влакове и тротинетки. С химикалка можеш да напишеш всякакви формули. Я напиши енергийните формули. Разлагането на водата е ендотермичен процес, съединяването на СО2 с водород е ендотермичен процес. Екзотермиченият процес на горенето на метана ще е винаги по-малък поради кпд на всичките междинни процеси!
Много ти здраве от един геохимик !
ahasver
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#71] от "Realist":Нещо да не бъркаш? Неньо и Ниня вървят покрай Южна Америка и на север достигат до екватора, където ги пресич екваториалното течение. До там са "децата" На север е студеното калифорнийско течение.