
© Reuters
Хуауей" (Huawei Technologies) планира да построи завод за чипове в Шанхай, без да използва американски технологии, докато най-голямата технологична компания в Китай по продажби търси нова стратегия за преодоляване на все по-строгите санкции на САЩ, съобщава "Файненшъл таймс".
Очаква се съоръжението да започне с производството на чипове от 45 нанометра (nm) от нисък клас, съобщи вестникът в събота, позовавайки се на хора, запознати с проекта. Компанията ще се стреми да направи 28 nm чипове за интернет свързани устройства до края на следващата година и да произведе 20 nm чипове за 5G телекомуникационно оборудване до края на 2022 г.
"Хуауей", най-големият производител на телекомуникационно оборудване в света, няма опит в производството на чипове.
Заводът ще се управлява от Шанхайския център за научноизследователска и развойна дейност, изследователска компания, подкрепена от правителството на града, според FT.
Китай заложи посока към по-голяма икономическа независимост в новите си петгодишни планове и обеща да изгради свои собствени основни технологии, като заяви, че не може да разчита да ги купува от другаде. Една от основните области са полупроводниците, където Китай изостава от водещите производители, включително САЩ, Южна Корея и Тайван.
Целта на Пекин е да увеличи дела на китайските чипове от сегашните 25% на 70% за пет години.
Докато САЩ контролират технологиите за високо прецизни чипове, Китай има способността и капацитета да увеличи производството на ниско прецизни чипове. Всъщност по-голямата част от индустриалното търсене е за ниско прецизни чипове - тези от 40 nm или повече представляват близо 80% от общото търсене на чипове.
"Хуауей" се очерта като основна точка във влошаващите се отношения между САЩ и Китай, като администрацията на американския президент Доналд Тръмп твърди, че оборудването на компанията може да бъде използвано от Пекин за шпионаж - твърдение, което компанията многократно отрича.
© Reuters Президентите на САЩ и Китай Доналд Тръмп и Си Дзинпин през 2017 г.
Когато ескалиращите американски ограничения прекъснаха доставките за "Хуауей", тя реагира, като натрупа дялове в китайските компании за полупроводници и други технологични предприятия, за да укрепи своята верига за доставки. Инвестиционно звено, създадено от "Хуауей" през април миналата година, приключи 17 сделки за дялове в китайски технологични компании от август 2019 г. насам, показват данните от края на септември.
Но докато инвестициите може да помогнат на "Хуауей" в бъдеще, анализатори казват, че досега компанията не е направила достатъчно за справяне с пропуските във веригата на доставки, които подкопават нейния бизнес със смартфони и в крайна сметка могат да застрашат основният ѝ бизнес за телекомуникационно оборудване. Много от бизнесите във веригите за доставки, в които "Хуауей" вече има дял, също са на ранен етап от своето развитие.
Александър
Рейтинг: 0 ЛюбопитноИ кво... гласуваш за Байдън, а печели Китай ? 🤔
EU defender
Рейтинг: 1270 НеутралноА собствен Андроид ще си построи ли :)
The best way to predict the future is to invent it.valtoro
Рейтинг: 933 НеутралноДа не бързат, Тръмп си отива !!!
EU defender
Рейтинг: 1270 Неутрално"търси нова стратегия за преодоляване на все по-строгите санкции на САЩ"
The best way to predict the future is to invent it.Няма стратегия за преодоляване на все по-строги санкции. Това се нарича разгром.
Petko Boukov
Рейтинг: 651 НеутралноКитайците вече имат лаптоп с техен процесор: https://www.tomshardware.com/news/chinese-laptop-featuring-new-14nm-loongsoon-3a4000-cpu-appears
Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства. Волтер, 1765Поне на тоя етап е доста назад е по производителност от Интел и АМД, но направиха нещо, което руснаците не успяха. Ричард Столман, пионерът на свободния софтуер, ползва такъв, защото работи с изцяло свободен софтуер без фирмени двоични файлове с неизвестно съдържание.
Иво
Рейтинг: 4309 Любопитно"Една от основните области са полупроводниците, където Китай изостава от водещите производители, включително САЩ, Южна Корея и Тайван. Целта на Пекин е да увеличи дела на китайските чипове от сегашните 25% на 70% за пет години."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36С много усилия и работа могат да го постигнат. Желая им успех. Както при всеки друг бизнес конкуренцията в производството на чипове е нещо добро, включително за потребителите по света.
Иво
Рейтинг: 4309 ВеселоДо коментар [#2] от "EU defender":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Вече имат своя операционна система на име Harmony. ;-)
EU defender
Рейтинг: 1270 НеутралноДо коментар [#6] от "Иво":
The best way to predict the future is to invent it.Няма да имат успех. Предстоят им много провали и нещастия. Намесиха се в Божиите дела и ги наказахме жестоко.
Иво
Рейтинг: 4309 ЛюбопитноИнтересна статия по темата:
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36https://bg.mondediplo.com/article1707.html
xm...
Рейтинг: 2950 ВеселоТова са глупости от ХоремаКа, разбира се!
Без значение кой ще е новият президент на Щатите - държавната им политика на САЩ по стратегическите въпроси е ясна и обективно предопределена.
dejmos
Рейтинг: 2443 НеутралноТръмп е прав да защитава американските интереси , но това означава че няма вече ПАЗАРНО ОБЩЕСТВО !! Тази битка не може да се спечели от САЩ , Китай ще произведе неободимите компоненти , .......като произвежда десетки хиляди неща.. Стигаме до МАРКС и капитализм, а той в последната фаза се отрича от себе си ...и започва да прилича на СОЦИАЛИЗЪМ . Тук Китай са не просто с една /две обиколко напред ...те диктуват модата на съвременият СОЦИАЛИЗЪМ , и това може да продължи много дълго!!
witch_doctor
Рейтинг: 694 ВеселоХахаааа, 45, 28, 20, нанометра...
Ами когато започнат да произвеждат 7 и 5 нано...без американско оборудване да се обадят!
samoedin
Рейтинг: 3700 Неутрално" "Хуауей", най-големият производител на телекомуникационно оборудване в света, няма опит в производството на чипове."
За съжаление, липсата на опит е сериозно препятствие пред това да постигнеш чип собствено производство, пък било то и т.нар. нископрецизни чипове, които държат 80 % от световния пазар в тази сфера ! Трудно ще е , защото Китай все повече бива изолиран не само от американските, но и от европейските пазари в момент, когато износът му се е свил и без това драстично !
Иван K
Рейтинг: 2873 ВеселоКога ще ги стигнем американците - питайте Тодор Колев.
подписА Гарабед казал:
- Да ги стигнем съм съм съгласен, но не и да ги изпреварим.
- Какво пречи да ги изпреварим след като ги стигнем.
- Защото ще ни се види мръсният г-ъ-з
venci4
Рейтинг: 1048 ВеселоЗначи още от сега са им ясни резултатите от изборите в САЩ😂😂😂
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpgkonservator.bg
Рейтинг: 902 НеутралноСамо чакам да излезе и да си купя ХуяВей със собствени чипове и ще си го купя, защото се чудя какво да си чукам от главата!
xyi25666099
Рейтинг: 370 НеутралноДа са живи и здрави у бедните провинции където мизерията е като в първобитно общинния.
"Дневник" следи в реално време събитията около сблъсъците между институциите и протестите срещу правителството и главния прокурор, които навлизат в 266-cтия си денВсе пак те ще правят чипове за 5Ж, а не онея в Пекин.
Да са им честити.
1107
Рейтинг: 820 НеутралноХуавейските телефони явно няма да са АРМ базирани, щото АРМ е собственост на нВидиа, а основната им дейност са в Кембридж, УК.
Шоршо
Рейтинг: 687 НеутралноСега като дойде Байдън ще им се решат проблемите.
Шоршо
Рейтинг: 687 НеутралноДо коментар [#12] от "witch_doctor":
Нещо си се объркал оборудването е холандско на ASML.
Иво
Рейтинг: 4309 ЛюбопитноИ това го казва, човек който е атеист. :-)
Иначе, чакай да те питам нещо. Остава ли в сила твоята прогноза, която даде преди няколко дни, че през 2021 г. Huawei ще фалират!? "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
dedoliben
Рейтинг: 2382 НеутралноЕто реалноста на длан.
"Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис IIIКолко е напред Китай.
Тази година Матетата биеха Тупанът за 5нм а сега 45нм и то под условие.
Та приказките за нечия смърт са силно преовеличени.
А и фирмата която е разработила 5нм технология е ....?
Европейска.
grajdanin1
Рейтинг: 690 НеутралноДо коментар [#4] от "EU defender":
"Няма стратегия за преодоляване на все по-строги санкции. Това се нарича разгром."
Да приемем за момент, че САЩ успеят да разгромят китайската промишленост. Първо, какво лично вие ще спечелите от това, като най-вероятно в резултат на този евентуален разгром цените ще скочат. Второ - какво светът ще спечели от това, след като огромна част от производтсвото на водещите компании в света е изнесено в Китай. Трето - какво ще спечелят САЩ, при условие, че Китай май е на-големият притежател на американска валута, а в самите САЩ Китай има немалко вложени капитали.
Обаче, разгром няма как да има - не можеш да спреш прогреса, а изолационизмът и протекционизмът, който САЩ налагат (това не идва от Тъмп, а изглежда е необходимост) говорят точно за това - чрез неикономически средства САЩ се опитват да добият предимството, което не мога да спечелят с икономически.
kondio_savov
Рейтинг: 235 НеутралноФакт е, че след като наложиха санкции на ZTE последните бяха пред спускане на кепенцата в рамките на месец, докато Хуавей деянат вече година.
Ще им бъде трудно специално с чиповете, напр. с литографията, където макар да има и холандска фирма-доставик тя няма цялото портфолио и е зависима от САЩ. Отделно, ARM беше продадена на американската nvidia и ако го санкционират в тази насока са дотам поне с телефонния бизнес, затова и се очаква китайските регулатори да не одобрят сделката. За производство на дисплеи също зависят от американски материали на Corning, 3M и т.н. Обаче с R&D или действия на тихия фронт не се знае докъде може да стигнат и дали няма след някоя и друга година да се окажат лидери и там, както стана с радио телекомуникационно оборудване, където Северна Америка постепенно изпусна козите (Лусент, Моторола, Нортел дадоха фира) и в момента американците са зависими от европейските Ериксон и Нокия.
donyon
Рейтинг: 636 НеутралноХуауей настъпиха мотиката и следва провал.Сами са си виновни-искаха да свирят първа цигулка с чужд инструмент.Завод за чипове,хм,ами колко време ще им е нужно,за да настигнат Интел и АМД?А през това време те ще стоят и ще чакат Хуауей ...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
xyq47646139
Рейтинг: 103 ВеселоАбе Тъмп една стеничка не може да дигне 5 километра, напиня се да спирал Китай.... га, га, га...
xm...
Рейтинг: 2950 НеутралноДо коментар [#24] от "kondio_savov":
Само да добавя, че през 80-те американците бяха в подобна ситуация с Япония - изпуснаха битоват електроника и бяха се завайкали по същият начин както сега. И успяха да си върнат лидерството.
Само дето Китай не е Япония ...
Манчо
Рейтинг: 2014 НеутралноЕдна от последиците на задълбочаващия се неикономически опит за задушаване на китайската икономика е тази: притиснати до стената, китайците приемат предизвикателството и за пореден път ще се опитат да вдигнат летвата на конкуренцията, чрез опит да стъпят на най-високото технологично ниво в областта на чиповете. Какво се случи при предишните опити да се конкурират с най-добрите вече знаем. Да видим дали и сега ще успеят да направят нещо подобно. Само за протокола - ако китайците се справят и тук, лошо, лошо - ще се окаже, че санкциите са се върнали като бумеранг към санкциониращите... Защото видиш ли веднъж китайския гръб в някаква област, стигане няма...
Истинско удоволствие за полуграмотни хора, като мен, е да общуват с големите демократично-джазови интелектуалци от форума на Дневник!TYUIOP
Рейтинг: 384 НеутралноОсновните производители на фото-литографско оборудване са - ASML, Canon, Nikon. На практика, всички производители (на чипове) ползваха оборудване на ASML, за водещите си поточни линии от вече доста поколения (на чипове). Това няма изгледи да се промени.
Cymer (САЩ) са подразделението за EUV "осветление" на ASML. Също и част от производствените им мощности са също в САЩ. Освен оборудването за литография, много от съпътстващи дейности също са базирани в САЩ или партньори на САЩ.
ARM са базирани в UK, но имат подразделения в САЩ.
На практика, за производство на процесори, докато траят ограниченията ... Китай е изолиран от водещите технологии.
Правят инвестиции в тази насока, но предполагам ще им трябва поне десетилетие за да догонят чиповете които бяха съвременни преди 5 години. - https://cntechpost.com/2020/06/05/first-china-made-28nm-lithography-machine-expected-to-be-delivered-in-2021-2022/
За техен късмет, TSMC са базирани в Тайван. Надали ще приобщят Тайван скоро време, но съм сигурен че ще шпионират и крадат яко.
witch_doctor
Рейтинг: 694 ВеселоДо коментар [#20] от "Шоршо":
И като е Нидерландско, защо САЩ им налагат санкции бе каскет?
TYUIOP
Рейтинг: 384 НеутралноДо коментар [#30] от "TYUIOP":
Да, зарежем Китай и САЩ ... Аз се надявам Европа да инвестира (стратегически) производствени мощности за хардуер. Освен фабриката на Globalfoundries (беше AMD) в Дрезден, май няма нищо друго.
Да, това с инвестиции за десетилетия, но имайки предвид че живеем в информационната ера, е неразумно да останем без местно производство и човешки капацитет.
Иван K
Рейтинг: 2873 НеутралноДо коментар [#30] от "TYUIOP":
подпис"За техен късмет, TSMC са базирани в Тайван. Надали ще приобщят Тайван скоро време"
Комунистите приобщават винаги със сила.
Дълго време САЩ беше изоставил Тайван на милостта на ККП, но Тръмп обърна тази политика.
Манчо
Рейтинг: 2014 ВеселоТака е, станаха най-добрите. А това е наказуемо в свят, в който всички са равни, но на първото място трябва да е Епъл...
Истинско удоволствие за полуграмотни хора, като мен, е да общуват с големите демократично-джазови интелектуалци от форума на Дневник!
TYUIOP
Рейтинг: 384 НеутралноДо коментар [#34] от "Манчо":
За телефони и потребителска техника не мога да коментирам, но мрежовото им оборудване стана водещо и широко използвано благодарение на сериозен финансов гръб от китайската държава. Честно или не, го направиха и сега берат плодовете на тази политика.
Нямам проблем с китайците, просто е време "развития" свят да каже СТИГА за безскрупулното крадене на технологии и не пазарни методи на конкуренция.
Манчо
Рейтинг: 2014 ВеселоИдеята, че само с "финансов гръб" можеш да постигнеш онова, което Хуауей постигна във високотехнологичната област на мрежовото оборудване, е много симпатична проява на свръхинтелигентност ;) Истинско удоволствие за полуграмотни хора, като мен, е да общуват с големите демократично-джазови интелектуалци от форума на Дневник!
motochristo
Рейтинг: 1294 НеутралноТука хората как коментират, все едно, че Китай е село с петстотин души население, или че пък политиката на щатите се определя в някоя кръчма на чаша ракия, лимонада и пръжки.
Гласуваш за прасе - получаваш кочина.Иво
Рейтинг: 4309 ЛюбопитноДо коментар [#32] от "TYUIOP":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36И аз се надявам на това, за доброто на ЕС! +++
fpyyh
Рейтинг: 1631 НеутралноИма алтернатива - RISC-V, която се ползва вече от някои компании, с инвестиции ще потръгне платформата за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушите
atmanpg
Рейтинг: 2153 НеутралноЗавод може и да построи, ама няма право да призвежда нищо по-сериозно от осембитови чипове.
Патентите за останалите се държат от АМД и Интел и са забранени за продажба.
MPetr
Рейтинг: 2271 Весело"ще строи завод"..... Не е точно завод, ама арееее...... "завод" е в българските медии, иначе е "изграждане на собствена чип индустрия"......... https://www.asiatimesfinancial.com/china-forming-a-national-alliance-to-build-its-own-chip-industry
Роси
Рейтинг: 7887 НеутралноА Тръмп какво промени, освен че китайците ще си направят собствени чипове.?
Larry Laffer
Рейтинг: 36 НеутралноНяма ли поне да се научите да лъжете както трябва - не се лъже за неща които всеки може да провери за под 1 минута..къде е това драстично свиване на износа?
China Exports Hit All-Time High in September
Exports from China rose 9.9 percent year-on-year to an all-time high of USD 239.8 billion in September 2020, the fourth straight month of increase and broadly in line with market consensus, as the global demand continued to recover from the pandemic hit.
https://tradingeconomics.com/china/exports
motochristo
Рейтинг: 1294 НеутралноДо коментар [#43] от "Larry Laffer":
Гласуваш за прасе - получаваш кочина.Вероятно има предвид износа на чипове и техноогични продукти, свързани с това.
Има и основание да е така, защото големите купувачи в САЩ и Европа вече избягват китайско оборудване от висок клас, което може да е обект на санкции, защото освен самият сорсинг изстиват постепенно и съпорта и гаранциите. Защо да се обвързваш с доставчик, който може утре да се появи в някой черен списък и дори да не можеш да му платиш, дори и да може да свърши работата.
Enter_K
Рейтинг: 1297 НеутралноДо коментар [#4] от "EU defender":
Дефи, разходи се из някои от по-високотехнологичните фабрики в Китай да видиш що е разгром.