Край на "земетръсната дипломация" - напрежението между Турция и Гърция отново расте

Край на "земетръсната дипломация" - напрежението между Турция и Гърция отново расте

© Associated Press



Анкара удължи срока за работа на сеизмичния кораб "Оруч реис" в Източното Средиземноморие близо до гръцкия остров Кастелоризо, а Атина започва нова дипломатическа офанзива, за да защити позициите си за Турция на европейско и световно ниво.


Това става дни след силното земетресение, засегнало и двете държави, но довело до повече жертви в Турция, чиито жертви по последни данни са 85 (83 от тях - само в Измир).


В петък, когато трусът с магнитуд 7 по Рихтер отне животи и причини материални щети на Самос, в Измир и другаде, гръцкият премиер Кириакос Мицотакис каза, че различията по други въпроси трябва да отстъпят място на солидарността след трагедията.




Три дни по-късно "Катимерини" пише, че Гърция работи по многостранни формати, с които да дава глас на позициите си в Източното Средиземноморие - Атина смята, че с проучванията за петрол и газ на километри от Кастелоризо Анкара нарушава международното право. Една от идеите е за схема за сътрудничество с Индия и Обединените арабски емирства, като ОАЕ, важен геополитически противник на Турция, може да влезе и в поддържания от САЩ формат 3+1 (Гърция, Кипър и Израел) за защита на интересите им в Средиземноморието. Възможност е присъединяването на Египет.


"Напрежение в уязвим регион"


Турция от своя страна обяви, че сеизмичният кораб ще остане в района до 14 ноември. С нова нота "Навтекс", известие до плавателните съдове в региона, Анкара измести датата на изтеглянето на "Оруч реис" с 10 дни. Гърция реагира гневно, като осъди "незаконните действия" на съседката си. Според външното министерство този подход "само повишава напрежението в уязвим регион, където вниманието е насочено към помощ, подкрепа и солидарност" след земетресението, каза институцията.


В тези условия медии в двете страни си припомниха за разведряването през 1999 г., когато трусове в Турция и Гърция затоплиха отношенията. Атина помогна след опустошителното земетресение в Измит (с над 17 хил. жертви), а жестът бе върнат при последвалия седмици по-късно трус край гръцката столица с по-малко (над 140) починали, но със значителни материални щети.


Турското външно министерство междувременно настоя, че страната е готова на преговори "без предварителни условия" с Гърция.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK