
© Associated Press
Палестинците три години разчитаха на смяна на американския президент с надеждата за шанс да натиснат бутона за рестарт на отношенията с Вашингтон.
Нямаше незабавен отговор от палестинския президент Махмуд Абас, след като Джо Байдън бе обявен за победител в президентските избори в САЩ от големите телевизионни мрежи в събота. Но първото ключово решение, пред което е изправен Абас обаче, е дали той ще възобнови политическите контакти със САЩ.
Преди три години Абас прекъсна контактите с Белия дом, управляван от президента Доналд Тръмп, обвинявайки го в произраелско пристрастие заради решението на Тръмп да се отклони от десетилетната американската политика, като признае Ерусалим за столица на Израел и премести посолството на САЩ в града.
"Не очакваме чудотворна трансформация, но поне очакваме опасните деструктивни политики на Тръмп напълно да спрат," каза Ханан Ашрауи, ветеран преговарящ и член на Изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина. "Време е да променим курса, добави тя. Те трябва да променят курса и да се отнасят към палестинския въпрос на основата на законност, равенство и справедливост, а не за да отговарят на специални интереси на произраелските лобита или други подобни."
Други решения на Тръмп, вбесили палестинците, бяха дефинансирането на агенцията на ООН, която се занимава с палестинските бежанци, и затварянето на палестинската дипломатическа мисия във Вашингтон. Тръмп също така публикува план за Близкия изток през януари, който предвижда суверенитет на Израел над части от окупирания от Израел Западен бряг.
"Да се вгледаме в себе си"
"Денят е щастлив. Тръмп го няма, каза Ум Мохамад, майка на четири деца в Газа. Надявам се, че Байдън не прави същите грешки и че не следва сляпо Израел."
"Хамас", ислямистката войнствена група, която контролира Газа и се счита за терористична група от САЩ и Израел, също приветства неуспеха за настоящия обитател на Белия дом. "Радваме се на напускането на престъпника Тръмп и ще съдим Байдън чрез позициите, които той ще заеме по отношение на палестинската кауза", каза той ("Хамас" е смятана за терористична организация в ЕС и САЩ - бел. ред.).
Мохамед Дахлан, бивш шеф на палестинската сигурност, базиран в Абу Даби, заяви, че победата на Байдън "ще отвори нов хоризонт за мир, който се основава на решението за две държави, както Байдън обеща по време на предизборната си кампания". Въпреки това Дахлан, който живее в изгнание и е в конфликт с Абас, партиен лидер (на управляващата в Западния бряг "Фатах" - бел. ред.), призова за вътрешни реформи.
"Премахването на опасността на Тръмп не е достатъчно, трябва да се справим с вътрешния си дисбаланс, като прекратим разделенията и изберем нови институции и законни лидери", каза той в публикация на страницата си във "Фейсбук". За това говори и Салем Барахме, изпълнителен директор на Палестинския институт за обществена дипломация, който предупреди, че Байдън няма да осигури освобождение за палестинците или независимата държавност, която те искат. "Отделете това време, за да се вгледаме в собствените си хора и да изградим единство", написа той в "Туитър" и призова за "представителна/приобщаваща/демократична политическа система и жизнеспособна стратегия за освобождение, която вдъхновява/мобилизира".
Инженер Раул Викторов
Рейтинг: 496 НеутралноБлаженни са вярващите
Лопе де Вега
Рейтинг: 762 НеутралноНе знам къде е Тръмп, но Биби си е на мястото! Да не се радват прекалено много.
без подпис!Аскет
Рейтинг: 2838 НеутралноКакто предсказах култивирането на култ към Байдън върви в съкратени срокове и с изпреварващи темпове...
Иво
Рейтинг: 4309 Любопитно"Те (американците) трябва да променят курса и да се отнасят към палестинския въпрос на основата на законност, равенство и справедливост, а не за да отговарят на специални интереси на произраелските лобита или други подобни."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Точно това трябва да направи САЩ по отношение на палестинския въпрос.
Иво
Рейтинг: 4309 Любопитно"Мохамед Дахлан, бивш шеф на палестинската сигурност, базиран в Абу Даби, заяви, че победата на Байдън "ще отвори нов хоризонт за мир, който се основава на решението за две държави, както Байдън обеща по време на предизборната си кампания".
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36А, дано стане така. Но палестинците не трябва да бъдат прекалени оптимисти, защото за 8 години Обама също не успя да наложи това справедливо решение (двудържавно) на израелците.
За да се случи то трябва да има политическа воля и от израелска страна, а за съжаление в момента такава няма.
vesolr
Рейтинг: 4029 НеутралноГорките палестинци така и не разбраха, че който и да е президент, САЩ няма да обърнат гръб на единствената истинска демокрация в региона. Вместо да мрънкат против лошия “Сатана”, да разкарат тарторите си, които ги държат в мизерия и ги насъскват постоянно срещу евреите. Тогава животът им качествено ще се подобри.
От клеветника https://goo.gl/QdmktQxm...
Рейтинг: 2950 ВеселоСамо дето изпуснаха да му дадат Нобеловка.
Но не е късно и догодина.
Само дето ще трябва да я откраднат от Гретето, че за мир някакси много ще е копи/пейст с Обамата ...
Или да въведат Нобеловка "За цялостно творчество" :)))))
pvy34646150
Рейтинг: 74 НеутралноДълго обещавания мер в Близкия Изток от Тръмп така и не настъпи. Не става с рогата напред - трябва и малко мисъл.
puknatastotinka
Рейтинг: 1228 ВеселоАз като ви говоря, че глобалистката клика ще ни сложи и чалми само и само да се възползва от младото арабско население...
Voiko
Рейтинг: 1619 НеутралноНищо не се знае. Американската политика години наред не е довела до нищо добро в Близкия изток.
Аскет
Рейтинг: 2838 НеутралноМоже и Нобел за развитие на Пощенското Дело...
Ramon Asvalda
Рейтинг: 1131 ВеселоДо коментар [#8] от "pvy34646150":
Що ти какво си направил, за да осигуриш мир по света, г-н форумен трол ? :))
pvy34646150
Рейтинг: 74 НеутралноНе лъжа като теб.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Ramon Asvalda
Рейтинг: 1131 ВеселоДо коментар [#13] от "pvy34646150":
Мога да допусна, че в поне от 10 от 150 профила не лъжеш :)) Все пак си човек :))
Viva la Evolution
Рейтинг: 1408 НеутралноНе вярвам Байдън да вземе страната на палестинските терористи. То вече част от арабските страни поумняха и им обърнаха гръб.
Раковски: "Русите са били един най-див и най-варварски народ, както са си и досега останали такива в най-голямата си част. "****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
xm...
Рейтинг: 2950 НеутралноА, за нея чака Цола, посмъртно ...
tsvetko_51
Рейтинг: 1717 НеутралноСпасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се.
За съжаление и палестниците не се различават и дори са по-зле от много други по отношение на образование и умствен багаж, като средно статистически данни и позволяват вътрешните им мераклии за началници да ги разделят и манипулират за свои лични цели. Те съзнателно и предумишлено поддържат огъня и терора срещу Израел. От страна на Израел също не малко са представителите на служби и институции, които също имат полза от обтегнати отношения и на моменти военни схватки и така си подават шайбата с "ястребите" от палестинската страна , а обикновените хора страдат.
bulgarofilche
Рейтинг: 632 НеутралноЕто, за да видиш, че съм обективен - напълно съм съгласен с мнението ти.
groznik90
Рейтинг: 630 НеутралноАбе бай ви Джо май също не е цвете за мирисане
tacheaux
Рейтинг: 3802 Неутрално"Денят е щастлив, Тръмп го няма" - палестинците си отдъхнаха, но са предпазливи"
Не само палестинците. Всякакви диктатори, терористи и престъпници по света са радостни с избора на Байдън за президент, така както бяха радостни , когато Обама стана президент за първия си мандат.
tacheaux
Рейтинг: 3802 НеутралноНа Обама връчиха Нобела дни след като официално встъпи в длъжност президент.
Не изчакаха да навърти стаж поне една година.
Цайко
Рейтинг: 1144 НеутралноВсичкото палестинско ром е влезНАло в голема грешка, че дедо Дони е сменен от Бангу Васил и че ото тук нататък ще им е широко около врата и тясно около... както и да е.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
selqnin
Рейтинг: 1592 НеутралноТочно тези нямат никаква причина да се радват и ще го разберат много скоро!!!
pvy34646150
Рейтинг: 74 ВеселоТръмпае начело в търсенията за ЛУЗЪР в Туитър:
https://www.businessinsider.com/donald-trump-twitter-loser-search-result-presidential-election-2020-11
Stargate
Рейтинг: 1718 НеутралноДо коментар [#6] от "vesolr":
май само Вие не сте схванали, че пишмандемократите са първи дружки с ислямистите!
pvy34646150
Рейтинг: 74 НеутралноПутин поздрави Доня моментално. НО все още не е поздравил Байдън, европейските лидери вече го направиха.
https://www.nbcnews.com/news/world/putin-congratulated-trump-almost-immediately-2016-not-after-biden-win-n1247072
Личи си че Путин бе на страната на Тръмп.
pvy34646150
Рейтинг: 74 НеутралноСамо вий май не сте схванали, че такива прости инсинуации, каквито си опитвате да повтаряте до безкрай с надеждата да станат истина, отблъснаха хората от неоконсерватизма навсякъде.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
dlagnikov
Рейтинг: 716 НеутралноТръмп си отива, спете спокойно деца!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
chichka
Рейтинг: 2094 НеутралноИ нито дума как с "гласуване по пощата" се купиха изборите. Русия- проказата на планетата Земя.
дерибеев
Рейтинг: 2961 ВеселоДо коментар [#6] от "vesolr":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васТова с "единствената истинска демокрация в региона" е много яко
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Judjuk
Рейтинг: 3282 НеутралноМи що пък? Тръмп ли беше, дето нападна Афганистан и Ирак, срина Сирия и опропасти целия Близък изток?
vassilun
Рейтинг: 4433 НеутралноДо коментар [#3] от "Аскет":
Да! Култът към Тръмп се замества от култ към нормалността! Един клоун ще бъде скоро сменен от един разумен и отговорен човек!
vassilun
Рейтинг: 4433 НеутралноДо коментар [#8] от "pvy34646150":
"Не става с рогата напред - трябва и малко мисъл."
Точно това липсваше през последните четири години в Белия дом! Мисъл и разум! Тръмп действаше винаги импулсивно без дори да се замисля! Е, сега ще има време да осмисли грешките си.
vassilun
Рейтинг: 4433 НеутралноДо коментар [#22] от "tacheaux":
Ти си приятел с всякакви диктатори, терористи и престъпници, нали? Заради това те са ти споделили, че се радват за Байдън! Вероятно Байдън очаква с нетърпение да встъпи в длъжност, за да се срещне с недиктатора Фат Ким и да го легитимира пред света!
vassilun
Рейтинг: 4433 НеутралноДо коментар [#30] от "pvy34646150":
Простите инсинуации са типични за тръмпистите!
vassilun
Рейтинг: 4433 ЛюбопитноДо коментар [#34] от "chichka":
Кога обявиха гласуването по пощата в САЩ за незаконно?
venci4
Рейтинг: 1048 ВеселоТръмп го нямя, ама Биби го има 😂😂 Ахаа ха ха ха
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpgИван K
Рейтинг: 2873 НеутралноВчера показаха документален филм за ползването на водните ресурси по света.
подписЗа Израел твърдят, че добива 60% от водата си чрез обезсоляване и рециклира 80% от отпадната вода.
Нищо не може да заличи тази разлика между евреи и араби.
vesolr
Рейтинг: 4029 НеутралноДо коментар [#28] от "Stargate":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQТвоите фантазии малко ме вълнуват.
Stargate
Рейтинг: 1718 НеутралноДо коментар [#46] от "vesolr":
Мен пък слабо ме вълнува, теб какво те вълнува. Аз казвам обективни факти! Другарите ти марксисти са първи дружки с ислямистите!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Sabbath
Рейтинг: 1126 ЛюбопитноНормален и почитател на японо-германския стил,а не като оня фашага Тръмп.Не напразно т.н."палестинци" и др.прогресивни и нормални сили му се радват
https://bit.ly/2U9bgfZ
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
chichka
Рейтинг: 2094 НеутралноНикога не съм го твърдял. Но вече разбрах как е протекло гласуването. Тръмпи се усети късно, Байдън събра 770 млн и огромна чета от застъпници, активисти, организира кампания по квартали, общности на улиците, по клубове и места за социални контакти. Барбекю и бира са задължителни. Раздават се флаери, говорят се малко приказки, "кебапчета" и бира и..... персонална помощ за гражданите на сбирки и по домовете за попълване на бюлетините и пускането им по пощата. В някои щати дори не се изисква подпис удостоверяващ подателя.
Исторически, предния подобен избор е бил на Кенеди с помоща на "синдикатите"! Русия- проказата на планетата Земя.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Sabbath
Рейтинг: 1126 ЛюбопитноВ Комитета за външни отношения на САЩ в Израел млад сенатор на име Джо Бай Пън се изправи срещу премиера Менахем от 1982 г заплаши го да спре помощта за Израел, ако не вземе териториите в политиката, която САЩ искат.
На това му отговори Менахем Начало с тези думи:
′′ Не ни заплашвайте с отмяна на помощите. Не съм евреин с треперещи колене, горд евреин съм с 3,700 години културна история. Никой не ни идва на помощ, когато бяхме елиминирани в газовите камери и фурни. Никой няма да ни се притече на помощ, когато сме подрили да създадем държавата си. Ние платихме за това. Борихме се за това. Пожертвахме живота си за това. Ще застанем зад принципите си. Защитавайте ги. При необходимост и ние ще умрем за тях отново, със или без вашето съдействие!״.
Предполагам, че Джо Бай Пън помни това и до днес,въпреки деменцията.
vesolr
Рейтинг: 4029 НеутралноДо коментар [#35] от "дерибеев":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQБлагодаря, но не го намирам за яко. Банална истина просто.
half truth
Рейтинг: 2042 Неутрално“единствената истинска демокрация в региона.”
До коментар [#6] от "vesolr":
Ердо твърди, че това е Турция !
Роси
Рейтинг: 7887 НеутралноКога ще можем и ние за Борисов да кажем това.
dtw35686410
Рейтинг: 8 Неутрално🤪демокрацията в Израел в момента Ена нивото на турската,Биби=ЕрдоДо коментар [#57] от "half truth":
Костадин Иванов
Рейтинг: 3664 ВеселоДо коментар [#21] от "groznik90":
Еретик"Абе бай ви Джо май също не е цвете за мирисане"
===========
Всъщност, изобщо не е цвете.... Даже без мирисане...
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2640 Неутрално"Денят е щастлив. Тръмп го няма, каза Ум Мохамад, майка на четири деца в Газа. Надявам се, че Байдън не прави същите грешки и че не следва сляпо Израел."
Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)Тази като излязла от форума на Дневник.
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2640 НеутралноА. това са Божии работи. Нобелова награда се дава само приживе.
Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)
waterfall
Рейтинг: 866 НеутралноДо коментар [#39] от "vassilun":
Ха-ха-ха! Е, това вече е смешно
stg
Рейтинг: 1257 Неутрално[quote#29:"pvy34646150"][/quote]
"Ceterum censeo ГЕРБ esse delendam"И Си Дзинпин ли ? щото и той не е поздравил неизбрания още президент