
© Reuters
Днес вечерта се очаква "Епъл" (Apple Inc) да представи нови компютри Macintosh, използващи собствените вътрешни процесорни чипове на компанията - ход, който може да възобнови надпреварата за контрол на пазара за компютърни чипове и да облагодетелства фирми като Qualcomm, пише "Ройтерс".
Пазарът е доминиран от "Интел" (Intel Corp) и AMD (Advanced Micro Devices Inc) от 2006 г. насам, когато "Епъл" се присъедини към повечето други големи производители на компютри в използването на чипове, базирани на изчислителната архитектура на "Интел" x86.
Във вторник се очаква "Епъл" да започне двегодишен процес на прекратяване на близо 15-годишната си връзка с "Интел", като представи Mac компютри с проектирани от "Епъл" чипове, базирани на технология на Arm Ltd, които Nvidia купи по-рано тази година в сделка за 40 млрд. долара.
"Епъл" ще проектира чиповете с помощта на архитектурата на Arm и ще ги произвежда чрез партньор, най-вероятно Taiwan Semiconductor Manufacturing, която прави процесорите за iPhone. Технологията на базираната във Великобритания Arm стои и зад повечето телефони с "Андроид".
Новите машини на "Епъл" вече имат конкуренция от Qualcomm, която от 2016 г. работи с "Майкрософт" за адаптирането на операционната система "Уиндоус" към базираните си на Arm процесори.
Qualcomm и "Майкрософт" работят с производители на компютри като "Леново" (Lenovo Group Ltd) и "Асус" (Asustek Computer), за да продават лаптопи с новите чипове, а собственият Surface Pro X на "Майкрософт", пуснат миналата година, също използва процесор на Qualcomm.
Днес тези устройства са предимно нишови, но навлизането на "Епъл" на пазара вероятно ще привлече вниманието на потребителите около нововъзникващата технологична промяна, особено ако "Епъл" започне да разработва чипове, които се конкурират с тези на "Интел".
"Свързването на "Епъл" с Arm ще ускори този процес", смята Патрик Мурхед, основател на технологичните консултанти Moor Insights & Strategy.
Базираните на Arm компютри имат ключови разлики от машините, базирани на "Интел". Тъй като чиповете използват опита и технологиите на смартфоните, където консумацията на енергия е ключова, те имат по-добър живот на батерията от конвенционалните лаптопи. Подобно на смартфоните, те също се включват бързо и могат да останат постоянно свързани с клетъчни мрежи за данни.
© Reuters
"Където свързаността наистина проби, това бе в работата от дома", каза Мигел Нунес, старши директор за управление на продукти в Qualcomm. "Виждаме как много хора осъзнават, че домашният им WiFi не може да се справи с всичко."
Има и няколко важни препятствия. Повечето софтуер, написан през последните 20 години, е за машини на "Интел" и докато не бъде пренаписан, може да се наложи да разчита на "емулация", която може да забави приложенията.
Технологията на "Интел" "дава възможност на хората да използват любимите си приложения за "Уиндоус", без да изпитват проблеми, свързани със стартирането на неприродни приложения на архитектура, различна от x86, или да се притесняват дали любимите им приложения въобще ще работят на тяхната платформа", каза "Интел" в изявление.
Бен Бажарин, главен анализатор в Creative Strategies, заяви пред "Ройтерс", че критичният тест за компютри, базирани на Arm, ще бъде дали разработчиците ще пренапишат софтуера, използван от големите компании, които все още са най-големият купувач на машини. Навлизането на "Епъл" на пазара не гарантира, че това ще се случи.
"По-голямата част от твърдата база за разработчици на "Епъл" ще използва собствените инструменти на "Епъл", каза той. Но тъй като "Майкрософт" предоставя и инструменти за разработка за "Уиндоус" на Arm, "не е извън сферата на възможностите да видим по-голяма промяна".
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
chepokalipsis
Рейтинг: 1366 Неутрално"дали разработчиците ще пренапишат софтуера"
Успех с това, малко компании ще се хванат, да го правят. Изисква време и ресурси, за не толкова голям пазар.
zo
Рейтинг: 754 Неутрално>Mac на "Епъл"
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGYКакъв е тоя мармалад от писмености? Пишете или „мак на Епъл“ или „Mac на Apple“, за да е ясно как да се чете от не запознати.
Ipolit
Рейтинг: 208 НеутралноМоже и да няма нужда. В последните години всички драпат в посока SaaS (Software As A Service). Така се разчита на абонамент за необходимия софтуер и се използва през уеб браузър или нещо, което може да се даунлоудва, но осигурява само визуализация. Иначе всичко се случва на отдалечени сървъри (облак)
Тъй че, щом има браузър и интернет, хората могат да си ползват всичко.
Предполагам, че няма да имат проблеми с игрите, щото там отдавна се поддържа АРМ архитектура.
Въпросът е какво правим като няма интернет, но със сигурност ще има базови приложения за гледане на снимки, документообработка и слушане на музика.
Тъй че въпросът е по-скоро хората как ще приемат подобна смяна на концепцията.
Със сигурност ще е лъщарка, тъй айзомбитата ще ги купуват.
Go Go
Рейтинг: 935 ВеселоДа ви издам ли една много стара тайна, която обаче доста малко хора знаят. Надявам се, че данните все още се публикуват на сайта на CETI, всъщност вече е METI.
73! Go Gohttp://meti.org/
Та навремето използваха милиони китайски сметала по света за обработка на данните от радиотелескопа. Примерно инсталирате една тяхна програмка на домашното си сметало и го оставяте включено и вързано в мрежата. Програмката се свързва с техния сървър, дърпа парче информация и започва да го обработва. Като го обработи, изпраща само резултата и дърпа следващото парче, а аритметиката е яка, процесорът аха да прегрее.
Така, а сега идва интересното. Апапите публикуваха на сайта информация за това какви китайски сметала и под каква операционна система колко парчета информация са обработили. Сега се хванете по-здраво за сметалото, пардон, за стола! Едно и също сметало (в смисъл същият процесор със същата тактова честота и примерно същите по обем динамични спомени) под Linux работи 2.5 пъти по-бързо отколкото под дограмата на бате ви Били...
Лео
Рейтинг: 1051 НеутралноТова на втората снимка затвор ли е или офис на "компанията за плодове от Колорадо", както са задължени да я наричат партньорите във вътрешна кореспонденция?
ivanpopov
Рейтинг: 2366 НеутралноОт това потребителят само би спечелил, но се съмняван да се случи.
Perkele
Рейтинг: 52 Неутралнощо да го пренаписват? Не могат ли да го прекомпилират?
2.5
Рейтинг: 1526 Неутрално"Има и няколко важни препятствия. Повечето софтуер, написан през последните 20 години, е за машини на "Интел" и докато не бъде пренаписан, може да се наложи да разчита на "емулация", която може да забави приложенията."
I Want To BelieveНякои от приложенията на Аdobe вървят на Маc , iPad и iPhone.
След като за тях не е проблем, не виждам защо да бъде и за други производители
redguy
Рейтинг: 932 ВеселоДо коментар [#8] от "Go Go":
Линуксът като почне да подкарва и половината софтуер и хардуер, дето вървят на дограмата на бат Били, да се обадите.
chepokalipsis
Рейтинг: 1366 НеутралноДо коментар [#7] от "Ipolit":
Mak и игри, малко по-сериозно...
Сатана Ликующий
Рейтинг: 1680 Неутралнопроблеми, свързани със стартирането на неприродни приложения на архитектура, различна от x86
Само простите хора си мислят, че има прости неща!Да се чете
проблеми, свързани със стартирането на приложения с код неприсъстващ в архитектура на x86
irobot
Рейтинг: 586 Неутрално> "Епъл" ще проектира чиповете с помощта на архитектурата на Arm
Не ги проектира с "помощта" на някой, а просто използват лиценза на ARM за инстръкшън сета (AArch64). Това е просто един интерфейс, който представя на програмиста набор от инструкции и регистри със съответната кодировка и семантика. Всичко друго под капака си е разработка на Епъл. От години имат опит със собствен дизайн на ядра, а не ползват готовите лицензни Cortex ядра на ARM.
Да не говорим, че усвоиха и 5-нанометровия процес, което позволява милиарди повече транзистори на един чип и значително по-добра енергоефективност.
Сатана Ликующий
Рейтинг: 1680 НеутралноДо коментар [#8] от "Go Go":
Само простите хора си мислят, че има прости неща!Това е естествено, понеже Уиндоус има включен графичен интерфейс, който първо заема много памет и второ натоварва силно процесора.
Линукс работи в две състояния - 3/то и 5/то. Едното е с графичен интерфейс, ако щайгата се използва за офисни приложения. Другото изключва графичния интерфейс и се използва за сърверни приложения. В него процесорът и паметта не са натоварени с графични приложения и имат повече ресурс за обработка на данни.
Ние, системните оператори, точно от това си изкарваме хляба!
anonim440
Рейтинг: 2088 Неутрално"Повечето софтуер, написан през последните 20 години, е за машини на "Интел" и докато не бъде пренаписан, може да се наложи да разчита на "емулация", която може да забави приложенията."
Това може да се каже и по друг начин, но тогава ще стане ясно, че "Интел" искат насила да завладеят пазара.
irobot
Рейтинг: 586 НеутралноДо коментар [#12] от "2.5":
Пълни глупости са това с "пренаписването". Повечето софтуер се пише на езици от високо ниво (C, Objective-C, C++) и в 95% от случаите е достатъчно просто да се прекомпилира софтуера с новия ARM тулчайн. Само ако е нещо performance-sensitive с инлайн фрагменти на асемблер, тогава трябва ръчна преработка, или ако е някакъв системен софтуер който управлява да кажем, power management-а.
Епъл от своя страна също има много опит с компилаторите защото инвестира в LLVM. Там процесът по миграция няма да е много труден, защото отдавна си имат Clang за AArch64.
tlr33621309
Рейтинг: 101 НеутралноЛинукс Щайнмайер
Всичко, което може да се яде е обект на власттаPerkele
Рейтинг: 52 НеутралноДо коментар [#13] от "redguy":
обаждам се!
deutschland
Рейтинг: 1387 ВеселоМоже би на македонски е мас.
deutschland
Рейтинг: 1387 ВеселоМоже би на македонски е мас.
sameman
Рейтинг: 237 НеутралноТова ще е старта на поредният технологичен скок.
quatro_4x3
Рейтинг: 1546 ВеселоДневник, благодаря за перфектния превод! Възхитен съм от това "неприродни приложения"!
Нямам такъв дворец, не е кичозен и мебелите в него са красиви!!!Я си карайте само на статии от ТАСС. Защо си слагате таралеж в гащите с тая Ройтерс?!
Perkele
Рейтинг: 52 Неутралноябълкови природо-суобразни компоти, упс, компютри с природни приложения...
какво не еясно?
quatro_4x3
Рейтинг: 1546 НеутралноДо коментар [#8] от "Go Go": " под Linux работи 2.5 пъти по-бързо отколкото под дограмата на бате ви Били..."
Нямам такъв дворец, не е кичозен и мебелите в него са красиви!!!Ползвай си Линукса и му се радвай, докато не ти е минал Линукс - ентусиазма. След това тихичко ще минеш отново на Уиндоус. Това е добре позната история през която и аз съм минал. Линукс ентусиазтите мислите ползващите Уиндоус за балами, докато се убедите, че нещата стоят по обратния начин, прегърнете отново Уиндоус и подритнете Линукс в ъгъла.
schwimmwagen
Рейтинг: 1496 НеутралноПак сме в пророчество - могат, ама могат и да не могат. Предвид съмнителния успех на Сърфейс, надали с ниския клас макбук ще е по различно.
"...Thereafter the man-loving God who arranges everything, and who did not abandon man without an intellect, sent unto him Saint Constantine the Philosopher, called Cyril, a righteous and truth-loving man, and he created for them thirty-eight letters..."Darulio
Рейтинг: 1082 НеутралноПрез последните години Интел положиха много усилия да погребат x86, но последните процесори на АМД показаха, че тази архитектура може да ни даде и добри продукти, не само недоразуменията на Интел.
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКАКато цяло винаги съм бил привърженик на RISC процесорите и смятам, че това е правилната посока на развитие, затова и възлагам големи надежди на експеримента на Епъл. Надявам се след няколко години на пазара на персонални компютри да почнат да се предлагат и по-мощни платформи от raspberry pi и подобните нему, но дотогава с кеф ще продължа да ползвам продуктите на AMD.
До коментар [#3] от "xlk43675951":
Нищо ново. Надявам се, че покрай закупуването на АРМ от нвидиа повече производители ще се огледат към RISC-V, ама още е рано.
Иначе ЕС все така продължава да налива кеш в разработки. Един добър разход, но да видим какво ще излезе. https://www.european-processor-initiative.eu/
Калник
Рейтинг: 647 НеутралноНяма нужда. Уиндоус върви доста добре във виртуална машина под Линукс. И Уиндоус и Линукс са инструменти. Добрият майстор използва най-добрия инструмент за дадена задача.
Darulio
Рейтинг: 1082 ВеселоДо коментар [#27] от "quatro_4x3":
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКА15 години не е минал. Колко още да чакам?
Това, че поради една или друга причина не можеш или не искаш да ползваш една операционна система, не я прави по-малко производителна или по-малко удобна. През годините съм сменял и дистрибуции, и десктоп среди, но никога не съм се връщал към Уиндоус. От около 7-8 години се спрях на дистрибуция, която ми допада и оттам насетне само превключвам периодично между КДЕ под Х и Гном, за да видя докъде са я докарали пичовете с уейланд и това е. Оттогава и не съм преинсталирал.
Единствената причина изобщо да държа инсталиран Уиндоус са игрите, но благодарение на Стийм и протон вече и това се случва веднъж на няколко месеца.
znayko84
Рейтинг: 508 НеутралноАбе то хубаво, но като се стигне до някое тежичко приложение и си требе Интел или АМД.
babameca
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#27] от "quatro_4x3":
Това просто нема как да стане. От 10 години съм с линукс и нема начин да ме накараш да ползвам бозата. Като се почне с 10 секунди старт-ъп срещу колко ??? на дограмата?
Molossian
Рейтинг: 1580 НеутралноДо коментар [#22] от "deutschland":
Panta rhei....Ово е макЕДОНСКИ компитер!
slon
Рейтинг: 572 НеутралноДо коментар [#6] от "zo":
По принцип ми се струва правилно изобщо да не се използват латински букви за изписване на текст, който като цяло е писан на български (кирилица).
Но господата и госпожите журналя се мислят за много оригинални като мешат двете, да кажем азбуки.
Общо взето никой не е длъжен да може да чете латински букви. Все пак българският език и българската азбука са официално ползваните.
Jd
Рейтинг: 701 Весело"неприродни приложения" :D
като превеждате, поне гледайте как превеждате
morf
Рейтинг: 791 Неутрално"Епъл", Qualcomm, "Майкрософт", Arm, "Леново" (Lenovo Group Ltd) и "Асус" (Asustek Computer), Surface Pro X, "Интел", Moor Insights & Strategy, Creative Strategies, "Уиндоус", "Андроид"...
Дневник, хайде по-сериозно! Статията е нечитаема. Защо един път изписвате имената в кавички, друг път не, защо един път името е изписано на кирилица, друг път не, трети път и двете. Използваните термини също са абсурдни: "вътрешни процесорни чипове", "стартирането на неприродни приложения".
stg
Рейтинг: 1257 Неутралноквото каже гугъл транслейт това е "Ceterum censeo ГЕРБ esse delendam"
Фат Ким
Рейтинг: 556 НеутралноАко Епъл повлече крак и отново зададе тренда, днес би било епохална дата в историята. АРМ има и достатъчно мощни ядра, а тези които Епъл проектира сами, са наравно спрямо най-добрите десктоп процесори на Интел и АМД при една и съща тактова честота. Легендите как АРМ били слаби и немощни спрямо орехотрошачките х86, от няколко години не важи. И все още Нвидиа не е купила АРМ, ще минат доста месеци ако въобще сделката се случи.
uq
Рейтинг: 2133 НеутралноАз таковата.....старата Мас да я фърлям ли или още мое пържим комир с нея?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.