
© Reuters
SpaceX на Илън Мъск изстреля четирима астронавти в полет до Международната космическа станция (МКС) в неделя - първата пълноценна мисия на НАСА, изпращаща екипаж в орбита на борда на частен космически кораб.
Това е едва вторият път, когато фирмата предоставя услугата.
Американската космическа агенция НАСА заяви, че сега навлиза в нова ера, в която рутинни пътувания на астронавти до ниската земна орбита ще се извършват от частни доставчици.
Четиримата астронавти на борда са американците Майкъл Хопкинс, Виктор Глоувър и Шанън Уокър, както и много опитният астронавт на японската космическа агенция (Jaxa) Соичи Ногучи. Участвайки в тази мисия, Ногучи става едва третият човек в историята, който напуска Земята в три различни типа космически превозни средства, като преди това е летял на руски "Союз" и американски совалки.
Мисията излетя от космическия център "Кенеди" в 19:27 местно време в неделя (03:27 българско време в понеделник).
На капсулата Dragon ще ѝ трябва малко повече от ден, за да стигне до МКС. Скачването с орбиталната станция е насрочено за около 04:00 GMT във вторник (07:00 българско време).
© Reuters
На МКС екипажът ще се присъедини към астронавта Кейт Рубинс от НАСА и космонавтите на "Роскосмос" Сергей Рижиков и Сергей Куд-Сверчков.
SpaceX има договор с НАСА на стойност над 3 млрд. долара за разработването, тестването и полети на капсули с екипажи до МКС.
През май компанията проведе демонстрационна мисия, в която астронавтите Дъг Хърли и Боб Бенкен излетяха до станцията и след това се върнаха безопасно на Земята.
Договорът е за шест "оперативни" или рутинни мисии - този полет е първият от тях.
© Reuters
НАСА има подобна сделка с авиокосмическия гигант "Боинг", но неговият проект изостава с повече от година от SpaceX. След неуспешен опит за скачване с МКС заради проблеми в софтуера, през декември се очаквашe "Боинг" да направи втори опит. В края на миналата седмица НАСА съобщи, че полетът на капсулата Starliner е отложен за началото на 2021 г. отново заради проблеми в софтуера.
Агенцията казва, че новият ѝ модел за възлагане на транспорта до ниска околоземна орбита на частни компании спестява милиарди долари.
НАСА възнамерява да използва тези средства, за да финансира амбициите си на Луната и Марс. За тази цел НАСА е близо до тестването на гигантската нова ракета SLS, която трябва да върне астронавтите обратно на лунната повърхност до 2024 г. или скоро след това.
27-часовото пътуване на Dragon до космическата станция първоначално трябваше да започне в събота. Но изстрелването беше отложено за един ден поради прогнози за поривисти ветрове - остатъци от тропическата буря Ета - които биха затруднили връщането на повторно използваемия бустер на ракетата Falcon 9, заявиха служители на НАСА.
Полетът до космическата станция трябва да бъде напълно автоматизиран, въпреки че екипажът може да поеме контрола, ако е необходимо.
Теч на въздух причини неочакван спад на налягането в капсулата по-малко от два часа преди изстрелването, но техниците на НАСА обявиха, че са извършили успешна проверка и са отстранили проблема.
Четири часа след излитането НАСА обяви, че разследва "проблем с нагревателите на гориво и продължава да събира данни". Половин час по-късно НАСА написа в "Туитър": "Екипите отстраняват проблеми с уредите, които загряват горивото на борда на Crew Dragon. Температурите остават стабилни и екипажът остава в безопасност", а след това добави, че проблемът е отстранен.
Ролята на нагревателите е да поддържат горивото над 15 градуса по Целзий според журналиста от CBS Уилям Харууд.
НАСА нарича полета първата си "оперативна" мисия с пилотирана капсула, която е в процес на разработка от 10 години насам, след края на полетите със совалки. Следващото изстрелване на екипаж с Crew Dragon е планирано за края на март 2021 г.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5538 НеутралноУспех на мисията.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!niksan1
Рейтинг: 1805 Неутрално
Без ДС - ченгета! Лустрация!Да видим какъв ще бъде отговорът от Байконур .
Norman Granz
Рейтинг: 3080 НеутралноСТРАХОТНА НОВИНА!!
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.Успех на мисията!
БГА Балкан
Рейтинг: 629 Неутрално"НАСА и SpaceX изстреляха първата редовна мисия до орбиталната станция"
И в морето ми е до колене .....................Браво. Хем напредък за цивилизацията, хем реклама на САЩ, хем реклама на свободната икономика хем заработени грантове за PR-стващите "медии".
witch_doctor
Рейтинг: 715 ВеселоДо коментар [#2] от "niksan1":
Що, от восточний не може ли да се изложат ватенките?
quatro_4x3
Рейтинг: 1544 ВеселоНяма ли кой да го счупи тоя батут?! Само нерви образуват с него!
РУСОФИЛЪТ Е СЪВРЕМЕННИЯТ АНАЛОГ НА ТУРКОФИЛА ПРЕЗ ТУРСКОТО РОБСТВО.Браво и успешна мисия!
quatro_4x3
Рейтинг: 1544 ВеселоРогозин ще напише още песни за космоса, а Путин ще ги пее. РУСОФИЛЪТ Е СЪВРЕМЕННИЯТ АНАЛОГ НА ТУРКОФИЛА ПРЕЗ ТУРСКОТО РОБСТВО.
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2705 НеутралноДо коментар [#2] от "niksan1":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.ще пуснат нова водка "ракетно гориво"
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2692 ВеселоДо коментар [#4] от "БГА Балкан":
Скромничиш!
Напиши направо: "То пък едно изстрелване! Руснаците откога го правят!"
Само че руските космос-таксиджии остават без клиенти! Най-малкото, което могат да направят е да свалят тарифата!
citoplast
Рейтинг: 1177 ВеселоДо коментар [#2] от "niksan1":
Имало едно време ссср...Не могат горките, не могат!
Лопе де Вега
Рейтинг: 865 ВеселоОт "Восточный! без подпис!
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2692 НеутралноДо коментар [#11] от "Лопе де Вега":
"Восточный" трябва да продължи да се строи! Планираната кражба не е достигната, защото приходите от ССеверната бензиностанция са недостатъчни!
ivanpopov
Рейтинг: 2435 НеутралноБраво, продължават да смъкват финансовата планка. 3 милиарда долара, преди 40г щяха да отидат само за предварителни изследвания.
Dimiter Monev
Рейтинг: 1691 ЛюбопитноБраво на японеца! Единствен летял на три различни кораба!
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5751 Весело19:27 във Флорида е 2:27 в София, а не 3:27. Дневник, карате по московско време.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевОтносно "теча": при затварянето на входния люк, се оказа, че някаво боклуче се е намърдало между уплътненията, затова отвориха отново този люк и го прегледаха. След махането на сламката, всичко беше ОК.
niksan1
Рейтинг: 1805 НеутралноМисля, че янките са откраднали последните нАучни постижения на руските другари и това им дава възможност да изстрелят тази редовна мисия до орбиталната станция . Те представа си нямат с какво се захващат, защото не са предвидили реакцията на исполина от Кремъл - струва си само да удари с огромния си юмрук по бюрото . Без ДС - ченгета! Лустрация!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
witch_doctor
Рейтинг: 715 ВеселоДо коментар [#16] от "niksan1":
Този се покри мишока в бункера и не смее да излезе. А "батута" работи ли работи!
Chironex
Рейтинг: 499 Неутрално- Абе какъв е тоя Илон Мъск, та всички говорят за него?
- Инжинер е.
- Като наш Вася ли?
- Не, наш Вася е главен инжинер.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Alex Ivanov
Рейтинг: 1648 НеутралноБраво, има черен, има жена .... полетът е политкоректен.
niksan1
Рейтинг: 1805 Неутрално[quote#11:"Лопе де Вега"][/quote]
Без ДС - ченгета! Лустрация!Признавам си, че не знаех за « Восточны «, защото си мислех, че още е във фазата на строеж . Благодаря !
« Век живи, век учись «
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
quatro_4x3
Рейтинг: 1544 НеутралноВечно ще е в строеж.
Космодрум - касичка! РУСОФИЛЪТ Е СЪВРЕМЕННИЯТ АНАЛОГ НА ТУРКОФИЛА ПРЕЗ ТУРСКОТО РОБСТВО.
bib45647808
Рейтинг: 686 ГневноДо гyша ми дойде
c доcтойнcтво да cе пеpчи лицемеpът,
богатият от бедни да кpаде,
нищожеcтва c почтени да cе меpят,
и yченият, yнизен, да пpоcи,
и много чеcто болен здpав да ноcи,
и доблеcтният – в xоpcките кpака,
и пpавият да cи кpиви дyшата,
и cловото c намоpдник вcе така,
и пpавдата – cлyгиня на лъжата.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Корки
Рейтинг: 2461 НеутралноРуснаците дали успяха да разберат кое устрйство обърква Союз при изстрелване от Васточний?
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.vesolr
Рейтинг: 4074 ЛюбопитноРогозин коментира ли нещо по въпроса?
От клеветника https://goo.gl/QdmktQEmil Dimov
Рейтинг: 554 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "niksan1":
Да видим какъв ще бъде отговорът от Байконур .
Той отговора е ясен след като в последните модификации на кораба Союз ТМ се скачва за 3 часа с МКС, а на кораба на Мъск са му нужни 27 часа изводите сами говорят!
hamiltonf
Рейтинг: 4150 НеутралноСоичи Ногучи с този страхотен дизайн на скафандър е неотразим!
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.putinxujlo
Рейтинг: 3322 ВеселоА по това време в Путенланд Рогозин обяви за пореден скок на руската космонавтика.
"Чуждестранен агент"Роскосмос вече ще произвежда:
парфюм,
дрехи
и водка "Поехали"
Как тебе такое, Илон Маск?!:)))))
https://pbs.twimg.com/media/Emut8UiXMAANVVM?format=png&name=small
Norman Granz
Рейтинг: 3080 НеутралноДо коментар [#33] от "putinxujlo":
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.$Роскосмос вече ще произвежда:
парфюм,
дрехи
и водка "Поехали"
Как тебе такое, Илон Маск?!:)))))$
Хахахаха... :))))
Dimiter Monev
Рейтинг: 1691 НеутралноНе се знае.... :)
valtoro
Рейтинг: 944 НеутралноСкоро ще направят и редовна линия, във 10.15м. на спирката !!!
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2705 НеутралноДо коментар [#28] от "Alex Ivanov":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.браво, правслявно-славянските мурзилки обсъдихте критично най-важното в новината., негрите, тръмп, другите педераси... Направо на пет пари ги направихте този Гнил Запад :)
lpi31580057
Рейтинг: 414 Неутрално"Роскосмос" ще произвежда алкохол с марката "Поехали!"
https://bnr.bg/post/101373100/roskosmos-shte-proizvejda-alkohol-s-markata-poehali
dma12587967
Рейтинг: 1036 НеутралноПървата снимка какво общо има със събитието?
Сър Джон
Рейтинг: 921 НеутралноБраво! Истината е в конкуренцията, пазара, надпреварата и иновациите.
"Хубава работа, ама либерална" - организацията на "Да, България" в СтолипиновоСамо не знам кога ще има европейски Илон Мъск, след като масово в училищата в Европа не се смята за много хубаво детето да е амбициозно, да иска да побеждава, да се развива и да е първо. Либерална простотия. Затова такива новини ще има основно от САЩ.
dejmos
Рейтинг: 2392 ВеселоПо въпроса за СВОБОДАТА НА СЛОВОТО ..., доброто правило е : Запушети им УСТАТА :))
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2705 НеутралноДо коментар [#31] от "Emil Dimov":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.И спейс-екс могат да пробват двуорбитно изкачване, но няма особена причина за това, защото кабината за екипажа е достатъчно комофртна.
morf
Рейтинг: 787 НеутралноСамо това ли можа да измислиш по темата? Иначе постиженията на черния, жълтия и жената и за три живота няма да можеш да ги постигнеш. Може би цветът на кожата и полът не помагат. Гадно, нали?
EU defender
Рейтинг: 1348 НеутралноБраво.
The best way to predict the future is to invent it.Alexander97
Рейтинг: 2795 ВеселоБайконур е написал кратко списъче с дефектите на кораба на Мъск, сравнен със руския такъв!
Тоалетната не била добре изолирана
Гаривото – токсично и много близо до космонавтите
- - - - - - - - - - -
Руската по-хубава, това е.
СпейсЕкс – дефекти!
Няма край наглостта руска!
thenomad
Рейтинг: 447 НеутралноОтговорът на Роскосмос не закъсня:
https://it.dir.bg/tehnologii/masovi-uvolneniya-v-roskosmos
Dimiter Monev
Рейтинг: 1691 НеутралноTo и Мъск не е завършил американска гимназия, нито американски университет.
Pontif New Dnevnik SUCK
Рейтинг: 2171 НеутралноНе е защото няма ред-нек, простак с МАГА шапка и комбойски ботуши. California Über Alles
mitko11
Рейтинг: 1732 ВеселоДо коментар [#2] от "niksan1":
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!Масови уволнения в Роскосмос
https://it.dir.bg/tehnologii/masovi-uvolneniya-v-roskosmos
thenomad
Рейтинг: 447 НеутралноИстината е, че на теб инкой не ти пречи да си абициозен, да искаш да побеждаваш, да си пръв и да се развиаш до безкарйност. Също така не ти пречи да си имаш колкото си искаш деца и да си ги амбицираш колкото си щеш.
Някак си ми се струва, че си търсиш оправданя за собствените си неуспехи.
mitko11
Рейтинг: 1732 ВеселоДо коментар [#34] от "Norman Granz":
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!Че Илон Мъск си е руснак:
http://37.157.249.186/content/photo/photo/podborochka_334/1.jpg
fpyyh
Рейтинг: 1663 НеутралноТова за НАСА и за Луната ще се види - беше мечтата на Тръмп, ако спечели втори мандат, по негово време пак да кацнат там. Байдън може да е малко по-рационален, но като цяло космическата програма на щатите е обвързана с толкова лобизъм, интереси и влияния, че ако не беше Мъск, щяха да са много закъсали дори за елементарни неща. От совалките насам нямат нито едно голямо постижение, само подобряват малко старите - пак кацат на планети и сателити, пращат роувъри, поддържат МКС, но нищо революционно като многократните ракети.
за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушитеPontif New Dnevnik SUCK
Рейтинг: 2171 НеутралноКакво означава това според тебе? Можеш ли да обясниш на нас по-простите защо е така и как това е някакво техническо певъзходство за Руснаците?
И като си на тази вълна можеш ли да ни кажеш на кой е рекорда за най-вързи скачване в орбита? California Über Alles
mitko11
Рейтинг: 1732 ВеселоДо коментар [#19] от "Chironex":
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!На кого ще вярваме - на Илон Мъск, който няма никакванаучна титла, или на доктора на науките Рогозин?
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5751 ВеселоЕмиле, през 1964 г Джемини 8 се скачва с Агена за 94 минути. Руснаците още не са и сънували тогава нещо като орбитално скачване. Това все още е рекордът за най-скоростно скачване. И двата кораба са изстреляни от Флорида. Флорида обаче не е най-удобното място за бързо скачване с МКС, която е изстреляна от Байконур и периодично минава точно над стартовата площадка. Ако Союз ТМ направи същото упражнение от Кейп Канаверал, тогава се тупайте по ватенките. Проста балистика. "Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботев
Pontif New Dnevnik SUCK
Рейтинг: 2171 НеутралноСвобода на словото - Да. Свобода на простотията - Не. California Über Alles
tacheaux
Рейтинг: 3911 НеутралноДо коментар [#22] от "niksan1":
"Признавам си, че не знаех за « Восточны «, защото си мислех, че още е във фазата на строеж . "
От фазата на строеж "Восточны" премина във фазата на завършен пореден неизползваем паметник на путиновия волунтаризъм.
Emil Dimov
Рейтинг: 554 ВеселоДо коментар [#42] от "GMO VACCINES CHEMICALS":
И спейс-екс могат да пробват двуорбитно изкачване, но няма особена причина за това, защото кабината за екипажа е достатъчно комофртна.
А след като смяташ, че го могат да го покажат! Та казваш по тази причина щото много им е конфортно могат да си се врътка 7 пъти повече (това са 27 часа, повече от едно денонощие?!)- смешки (ха-ха!)
morf
Рейтинг: 787 ЛюбопитноА кога ще отговорят с нещо наистина полезно и реално? Например да вместят 4 астронавта в кораба си, и те да не се чувстват, като в консервна кутия? Или пък да върнат първа степен? Или пък да направят пилотиран кораб, с човешки дизайн и условия за обитаване? Или да изстрелят полет до МКС от руска почва, а не от Байконур? Или да съкратят 190 000 служителя на Роскосмос, за да се доближат поне малко да личния състав на СпейЕкс? Въпросите сами говорят!
morf
Рейтинг: 787 ВеселоСмехкосмос и Спейсекс, 50 години разлика в две снимки:
https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-4e8539f7312bf6a4fbfb731a58472cea
https://external-preview.redd.it/uBtxLVUU74CCH9g3ZtQLpCvam9wShsWC3htrT_iXcBQ.jpg?auto=webp&s=1ddd38138a92222f1b04abfd1692c43cfad4a450
Сър Джон
Рейтинг: 921 НеутралноТака е, официална пречка няма. Но училището е много важно за това за нагласата на децата. Понякога е трудно да обясниш на детето, че е важно да учи и да има добри оценки - не заради оценките, а заради това, че на база тези оценки ще учи в хубав университет и ще може да постигне много. Ясно е - не може всички желаещи да бъдат приети да учат медицина, ядрена физика, ..... Зад Мъск стои армия от страхотни специалисти, които са такива, защото са си скъсвали задника от учене и от амбиции.
Хайде сега кажи как да обясниш това на дете, което в училище(поне в Германия масово) чува, че оценките не са толкова важни, не трябва да искаш винаги да си сред победителите(понеже това автоматично значи, че има и победени, а това е лошо за посредствените ученици и за цялата атмосфера).
Мъск не се вписва в тази картинка. Затова и е Мъск, затова и много други му дишат само прахта.
Конкуренция и амбиция - другото е оправдание за посредствеността и мързела.
"Хубава работа, ама либерална" - организацията на "Да, България" в Столипиново
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5751 НеутралноДо коментар [#58] от "Emil Dimov":
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевЕмиле, не разбра ли, че такова бързо достигане до целта за скачване американците са го направили още през далечната 1964 г. Това е възможно, само ако и двата кораба са тръгнали от една и съща точка.
vassilun
Рейтинг: 4428 НеутралноДо коментар [#9] от "Tzar Vova Josei-ki":
Трудно ще свалят тарифата! Защото няма да остане за крадене! А без крадене, няма смисъл Роскосмос да съществува! Това, последното е мисъл на Рогозин!
vassilun
Рейтинг: 4428 НеутралноДо коментар [#11] от "Лопе де Вега":
"Восточной" е като нашето АЕЦ Белене! В увеличен стократно мащаб! Никой не иска да го построи, но всеки иска строителството да продължи! За да се краде!
vassilun
Рейтинг: 4428 НеутралноДо коментар [#26] от "quatro_4x3":
"Космодрум - касичка!"
Като "АЕЦ - касичка" за Белене!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Dimiter Monev
Рейтинг: 1691 Неутрално[quote#55:"Незнайко в Слънчевия град"][/quote]
1966, но другото е вярно.
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2705 НеутралноДо коментар [#66] от "klecho":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.е не всичко е черно-бяло
Emil Dimov
Рейтинг: 554 ЛюбопитноДо коментар [#59] от "morf":
А кога ще отговорят с нещо наистина полезно и реално? Например да вместят 4 -ма космонавта в кораба си или пък да върнат първа степен? Или пък да направят пилотиран кораб, с човешки дизайн и условия за обитаване? Или да изстрелят полет до МКС от руска почва, а не от Байконур?
Тези въпроси са за конструкторите не за хора, които гледат от страни и всеки се опитва да е от страната дето някой ще го поощрява, че е от правилната "политкоректна" страна, а истината е че и руснаци и американци в момента нямат конструктори от калибъра на Каральов и Вернер фон Браун и едните и другите са много далече от истината за далечни орбитални полети щом едно растояние от 300 км им отмена 27 часа, ако трябва да отидат по далече колко дена "път с камили" ще им отнеме?!!!!
emil
Рейтинг: 1475 НеутралноИнтересно че от гледна точка на балансирана екипност американците искат да продължат да летят на Съюз, но само срещу бартерни полети на руснаци на Драгон и Старлайнър. Не срещу кеш. Руснаците засега се назлъндисват.
УТОЧНЕНИЕ: СТАТИИТЕ ПОД КОИТО ПОСТВАМ ИЗРАЗЯВАТ ИЗЦЯЛО МНЕНИЕТО НА ДНЕВНИК И В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ СЪВПАДАТ С МОЕТО МНЕНИЕdejmos
Рейтинг: 2392 НеутралноДо коментар [#56] от "Pontif New Dnevnik SUCK":
Мдаааааа...имаш критерии !! :)) Те и СОЦИАЛНИТЕ ГОЛЕМИ ..така , едните с 30 000 души да проверяват дали едно съдържание е КОРЕКТНО :)) Другите с автоматически настройки да се ЗАТВАРЯ УСТАТА :)
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 1742 НеутралноСАЩ вече напълно самостоятелно осъщестява своите мисии със собствени технологии..Космическа сила номер 1..Бъдещето е в сътрудничеството с частни компании ,разработващи космически технологии като SpaseX..
shlshlshlshl****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Kahles
Рейтинг: 172 НеутралноНай-якото при Союзите е, че приборният панел е доста далеч от космонавтите, както се вижда. За целта пилотът е снабден с метална пръчка с дръжка, с която да натиска бутоните. Вързана е с връвчица за ръката му, че ако я изтърве в тая теснотия, става катастрофа. В буквалния смисъл!
Роси
Рейтинг: 7912 НеутралноДа пристигнат живи и здрави!
Маршалов
Рейтинг: 1152 НеутралноИма един-два проблема, които неслучайно са пропуснали в статията. Единият е малък, необичайни прочитания на различни датчици. Вторият е квалифициран като голям. Три от четирите системи за предварително подгряване на горивото са отказали. Което можеше, да доведе до провал и то смъртоносен. Общо се, такива неща не се пишат в статии за славословене на сащ.
мурзилка1001
Рейтинг: 1625 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "niksan1":
Какъв да е САЩ си върнаха компетенциите от 70-те години, то и Русия не са мръднали от там де
1001
Рейтинг: 1625 ЛюбопитноДо коментар [#64] от "vassilun":
не е имат си по кофти космодрум - Плесецк, но за него забравяте
Там идеята е че рано или късно ще ги изритат от Байконур и трябва да иват резервен вариант
sbaleev
Рейтинг: 429 НеутралноБраво, браво, браво!!!
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5751 НеутралноДо коментар [#67] от "Dimiter Monev":
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевМоя грешка, 1966.
Относно дизайна и философията на Драгон и Союз, разликата е като между телефон с шайба и смартфон.
Или като между Рубин 714 и QLED серията на Самсунг, например.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Realist
Рейтинг: 3199 ВеселоДо коментар [#77] от "Маршалов":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Нямаше проблеми, старшина, както каза Кати Людерс, шефа на НАСА за пилотираните полети на пресконференцията след изстрелването на ракетата, това са неща, които често се случват и винаги се оправят от персонала на Земята.
Няма проблеми, споко, в момента капсулата е 10 километра под станцията!
Realist
Рейтинг: 3199 Весело3 от 4-те нагревателя на една от секциите на резервоара за гориво се изключиха. Оказа се, че са били програмирани на по- малка температурна разлика от изискванията за космоса. Всеки от тях е отделен компютър. Рестарт при първият полет над релейна станция над Земята и промяна на параметрите и всичко заработи нормално. През цялото това време температурата на горивото беше в рамките на нормалното.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Както казаха, станцията може да приеме кораба с 2 от 4 неработещи подгревателя.
Realist
Рейтинг: 3199 ВеселоПлесецк е само полярни орбити, старшина, не можеш да отидеш до МКС оттам. За екваториални орбити, колкото по- на юг толкова по- добре, тъй че, Байконур. И не случайно Жул Верн слага оръдието за Луната във Флорида, едно от най- добрите места в света за изстрелване на ракети.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Realist
Рейтинг: 3199 ВеселоСАЩ имат 5 космически порта.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Кейп Канаверал, Флорида и Мид Атлантик (Уалъп Айлънд, Вирджиния) са двата порта на САЩ за екваториални орбити.
Ванденбърг, Калифорния и Пасифик спейс комплекс (Кодиак, Аляска) са за полярни орбити.
Атола Куажалейн, откъдето Спейс Екс изстрелваше Фалкън 1 преди десетина години поддържа всички орбити.
Маршалов
Рейтинг: 1152 НеутралноДо коментар [#83] от "Realist":
мурзилкаДокато не ги направят безотказни риск има, ми ако на земята също има проблем и не могат да пратят команди, или закъснеят и дракона падне без необходимите корекции за спускане, кво става. Мамо, мамо, виж падаща звезда! Астронавтите излизат с чук в ръка да поправят нагревателите свещи?
Realist
Рейтинг: 3199 ВеселоДо коментар [#87] от "Маршалов":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Не се е стигало до замръзване на горивото, старшина. На пресконференцията след изстрелването казаха, че температурата е в параметрите, 75 градуса по фаренхайт, 24 градуса по целзий.
Realist
Рейтинг: 3199 ВеселоДумите на НАСА бяха, че като включиш толкова комплексна машина, все нещо няма да заработи правилно от първият път. Това се случи и с охлаждането на кабината, единият от двата кръга (А и Б) се изключи, след минути го пуснаха отново и двата кръга заработиха нормално.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Лопе де Вега
Рейтинг: 865 НеутралноАми всъщност може да се каже, че още е в строеж, защото нищо не работи. Там каквото откраднаха чебурашките, не е за вярване. Можеха цяла ракета да свият, ако имаше. без подпис!
Realist
Рейтинг: 3199 ВеселоВ момента, след като се събудиха, астронавтите дори започнаха да постват в Туитър. Ето поста преди от преди минута на Виктор Гловър, пилота на капсулата:
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.https://twitter.com/AstroVicGlover/status/1328396222835539968
Go Falcon9, Go Crew Dragon, Go Resilience!!! Big thank you to the teams at
@NASA and @SpaceX for keeping us safe on the ride up. Next stop, @Space_Station.
Това означава, че имат дори интернет в капсулата.
Realist
Рейтинг: 3199 ВеселоНадявайте се следващият полет да има "расово чист и мъжествен" измекяр от айтоските села (обаждаш се на име, Гуню), от форумната руско- съветска Тръмп дружинка, "Калинка"!
Мъ опитите с кучетата Лайка и Белка отдавна приключиха!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
GreenEyes
Рейтинг: 2522 НеутралноДо коментар [#91] от "Realist":
Спейс Екс не само има предимство пред висчки останали що се касае до технологията в ракетостроенето, но също така и за софтуера. Аз мисля, че по-скоро Спейс Екс ще направи пробив в междупланетните полети, отколкото НАСА, Боинг и останалите участващи в играта. Даже и за Луната не съм сигурен, че НАСА ще успее с програмата Артемис в следващите 5-6 години, макар че имат срок до 2024 да пратят хора на Луната.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
emil
Рейтинг: 1475 НеутралноПреди малко показаха кратко включване от борда. За първи път виждаме капсула летяща с четири човека и вътре беше просторно поне като в купе на влак. подаваха си камерата и беше явно че кабината е достатъчно просторна за да има поне още 3-ма астронавти на долната палуба. Е, не е совалката, която ако човек види на живо губи и ума и дума, но все пак е достатъчно просторно.
УТОЧНЕНИЕ: СТАТИИТЕ ПОД КОИТО ПОСТВАМ ИЗРАЗЯВАТ ИЗЦЯЛО МНЕНИЕТО НА ДНЕВНИК И В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ СЪВПАДАТ С МОЕТО МНЕНИЕПрез 1975 за кратко имаше 4 души в орбиталния отсек на Съюз по време на скачването между Аполо и Съюз. Тогава, така да се каже беше доста задушевно в орбиталния отсек.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.