На живо

Коронавирусът по света: ЕС ще подпише още една сделка за 405 млн. дози ваксина (хронология)

Коронавирусът по света: ЕС ще подпише още една сделка за 405 млн. дози ваксина (хронология)

© Associated Press



Карта на болестта вижте тук, положението в България следете тук.




"Не е моментът за самодоволство"

Световната здравна организация (СЗО) предупреди, че сега не е моментът за самодоволство в борбата с коронавируса, въпреки положителните новини за възможни ваксини, предаде "Ройтерс". "Точно в момента сме изключително притеснени от нарастването на броя на случаите на Ковид-19, което виждаме в някои страни", заяви в "Туитър" генералният директор на организация Тедрос Аданом Гебрейесус. "Особено в Европа и в двете Америки здравни работници и здравни системи са на точката на пречупване", предупреди той.


Над 54.44 млн. души по цял свят са се заразили с коронавируса, а 1 318 042 са починали, показва преброяване на Ройтерс. Случаи на заразяване са регистрирани в над 210 страни и територии от откриването на първите случаи в Китай през 2019 г..


Борбата срещу коронавируса не е избор между живота и препитанието, подчерта Тедрос на виртуална пресконференция в Женева. "Най-бързият начин за отваряне на икономиките е да бъде победен вирусът", добави той.

Испанското правителство ще удължи държавното кредитиране с шест месеца до края на юни 2021 година, както и падежите на заемите и гратисните периоди по схемата за подкрепа на затруднени компании, съобщи днес министърът на икономиката Надя Калвиньо, цитирана от "Ройтерс". Управителят на централната банка Пабло Ернандес де Кос призова за удължаване на тези подкрепящи инструменти възможно най-скоро, за да се избегне кредитен колапс, тъй като втората вълна на COVID-19 заплашва възстановяването.


Надя Калвиньо каза на пресконференция, че Европейската комисия е разрешила удължаването на срока.
Испания, чиято икономика разчита изключително много на туризма, е ударена тежко от коронавируса като общо заразените са 1,5 милиона, а починалите - 40 769.


Компаниите имаха срок до декември да кандидатстват по схемата за гарантирано от държавата финансиране на обща стойност 140 милиарда евро. Гратисният период на много от заемите приключва през април, а редица малки компании се опасяват, че няма да могат да се справят с плащанията толкова бързо.

Над 27 хил. заразени в Италия

Италия е регистрирала през последното денонощие 27 354 нови заразени с коронавирус и 504 смъртни случая, свързани COVID-19, обяви днес италианското здравно министерство, цитирано от "Ройтерс". Пред предходните 24 часа новите случаи са били 33 979, като спадът се дължи на обичайния по-малък брой тестове, които се правят в неделя. Вчера са били анализирани 152 663 теста, а в събота - 195 275.


В Италия, която беше първата западна държава, поразена от новия вирус, от февруари досега са починали 45 733 души с COVID-19, а заразените са около 1 206 000. По общ брой на заразените тя се нарежда втора в Европа след Великобритания.


Северната италианска област Ломбардия остава най-засегната от коронавируса в страната, с 4128 нови случая при 8060 вчера. Южната област Кампания, която е с много по-малко население от Ломбардия, е съобщава за 4079 нови заразени за денонощие.

Още 405 млн. дози ваксини

Европейската комисия ще одобри утре споразумение с германската биотехнологична фирма "Кюрвак" (CureVac), която ще гарантира до 405 милиона дози от потенциалната й ваксина срещу COVID-19, заяви председателят ѝ Урсула фон дер Лайен, цитирана от "Ройтерс".


"Радвам се да съобщя за ново споразумение. Утре ще одобрим нов договор, за да гарантираме още една ваксина срещу COVID-19 за европейците", заяви тя. Фон дер Лайен каза, че договорът с германската фирма се сключва след предоставяне от ЕС на финансиране на компанията за разработване на ваксината й. Председателят на ЕК заяви също, че се надява скоро да сключи сделка с компания "Модерна" (Moderna) за нейната ваксина срещу COVID-19.


Комисията е постигнала споразумения за доставка на ваксини с предприятията "АстраЗенека" (AstraZeneca) "Джонсън и Джонсън" (Johnson & Johnson), "Санофи" (Sanofi) и "Пфайзър" (Pfizer).

Швеция въвежда още ограничения

Степента на спазване на препоръките на правителството в Швеция срещу коронавируса е намаляла от пролетта насам и събиранията на публични места ще бъдат вече с лимит 8 души вместо досегашните 300. Това обяви днес на пресконференция шведският премиер Стефан Льовен, цитиран от "Ройтерс". "Това е нова норма за цялото ни общество", каза той и добави: "Не ходете на фитнес, не ходете в библиотеки, на канете гости на вечеря. Откажете се". По думите му правителството "не вярва в пълния локдаун" и смята, че наложените мерки са уместни.


Вътрешният министър Микаел Дамберг поясни, че ограничението до 8 души в група ще е в сила четири седмици, но срокът му може да бъде удължен и по време на коледните и новогодишните празници.
Швеция привлече вниманието на света с необичайния си отговор на коронавирусната пандемия, тъй като не въведе национална карантина и задължително носене на маски, а разчиташе на доброволни мерки. Досега в страната има над 6000 смъртни случая, свързани с COVID-19. Нивото на смъртността в Швеция от COVID-19 на човек от населението е няколко пъти по-високо, отколкото в съседките ѝ в Северна Европа, но много по-ниско от други европейски държави като Испания.


Втората вълна на коронавируса удари Швеция по-късно от останалата част на Европа, но броят на новозаразените стремително се покачи в края на миналия и началото на този месец. Увеличи се и броят на настанените в болница, включително в интензивните отделения, припомни "Ройтерс".

Русия съобщи за рекордните 22 778 нови случаи на заразяване с КОВИД-19 днес, а властите на Москва превърнаха ледена пързалка във временна болница, за да поемат потока от пациенти, предаде "Ройтерс".


Общият брой на заразените с новия коронавирус в Русия става 1 948 603. Страната е на пето място по този показател в света след САЩ, Индия, Бразилия и Франция.


Ледена пързалка в Крилатское, където се провеждат международни състезания по бързо пързаляне с кънки, беше преоборудвана като временна болница за пациенти с Ковид-19. Болницата с над 1300 болнични легла е обслужвана от над 100 лекари и медицински сестри. В нея се лекуват около 600 души, като всеки ден се приемат и изписват между 60 и 80 нови пациенти.


Въпреки неотдавнашния пик в броя на новозаразените, руските власти не налагат нова национална карантина, а вместо това наблягат на необходимостта от лична хигиена, спазване на дистанция и конкретни мерки в отделни региони, отбелязва "Ройтерс".


От днес в сибирската република Бурятия са затворени ресторантите, търговските центрове, баровете и обществените обекти за две седмици. Това е първата административна област в Русия, която въвежда строги ограничения в отговор на втората вълна на пандемията. Там са регистрирани 271 новозаразени за последните 24 часа.

Германската икономика се свива

Германската икономика вероятно е в застой или се свива, тъй като ограничителните мерки в страната и чужбина, заради втората вълна на пандемията от коронавирус, удрят по развлекателния сектор и износа, предупреди днес Бундесбанк, цитирана от "Ройтерс".


Германия избра по-мек подход в сравнение със съседите си в борбата срещу Ковид-19 и училищата са отворени, а ограниченията засягат главно сектора на ресторантьорството и хотелиерството. Страната обаче ще търпи последици от по-слабото търсене в чужбина.


Цялостното икономическо представяне може да бъде стагнация или дори спад след значителния растеж през лятото, отбелязва германската централна банка в месечния си доклад.

Заразените с коронавирус в Швейцария се увеличиха от 14 до 16 ноември с 12 839, с което общият им брой достигна 269 974, съобщи днес Федералната здравна служба на страната, цитирана от ТАСС. През последните две седмици са регистрирани 89 571 нови случая на коронавирус. От началото на пандемията в страната от КОВИД-19 са починали общо 3158 пациенти. Общият брой на хоспитализираните е 10 448, включително 483 за последните 72 часа.

94.5% ефективност на ваксината на "Модерна"

Фармацевтичната компания "Модерна" (Moderna) съобщи, че експерименталната ѝ ваксина е 94.5% ефективна за предотвратяване на COVID-19 въз основа на междинни данни от трети етап на клинично изпитване.
"Модерна" получи милиард долара от администрацията на Доналд Тръмп, макар "Уолстрийт джърнъл" и "Ройтерс" да съобщиха, че тя няма досега одобрена нито една ваксина в САЩ и че се възникнали спорове с работещи за правителството учени, според които има съмнения, че биотехнологичната компания има достатъчно опит и персонал за провеждане на мащабни тестове сред десетки хиляди доброволци.

Стойността на борсата на млади фармацевтични стартъпи и биотехнологични компании рязко се повишаваше понякога тази година под влиянието на напредъка в търсенето на ваксина срещи Ковид-19. Една от тези компании е германската "БионТек" (BionTech), която съобщи за огромен напредък в съвместната си работа с "Пфайзер" (Pfizer), предаде агенция "Франс прес".


"БионТек" има 1500 служители и акциите ѝ се търгуват на Уолстрийт. Тя е основана само преди 12 години, а котировките й са скочили с 225 процента от началото на годината. Стойността й днес е близо 26 милиарда долара и двамата й основатели влязоха в клуба на най-богатите германци.


Покрай нея се поскъпнаха акциите и на "малки" лаборатории, понякога без дори да са постигнали по-големи резултати. Акциите на германската "Кюървак" (CureVac) скочиха с 300 процента тази година, на американската "Новавекс" (Novavax) - с 2040 процента, а на "Модерна" (Moderna) с 326 процента и са на стойност над 30 милиарда евро.
е
Апетитът на инвеститорите се отрази и на първичното публично предлагане на борсата. Меката за биотехнологиите Уолстрийт и борсата Насдак регистрираха 65 нови компании, които привлякоха 16,2 милиарда евро, най-голямата сума в историята, според компанията за финансови данни "Дийлоджик" (Dealogic).

Започват тестове на COVID ваксина от компанията, с която има договор България

Американската компания Johnson & Johnson - единствената, с която България има предварителен договор за доставка на ваксина за COVID-19 - обяви мащабно тестване на свой експерименталнен продукт. Изпитанията първо трябва да съберат до 30 хиляди доброволци. Подробности четете тук.

Два американски щата с нови тежки мерки

Американските щати Мичиган и Вашингтон наложиха в неделя тежки нови ограничения за събирания, включително спиране на обслужването на ресторанти в затворени помещения, за да забавят разпространението на коронавируса.


Губернаторът на Мичиган Гретчен Уитмър спря обученията на живо в гимназиите и колежите, както и забранени работата на заведенията за хранене на закрито за три седмици, започвайки от сряда.


Спрени са публичните събития в концертни зали, казина, киносалони, пързалки и други места, докато срещите по домовете ще бъдат ограничени до 10 души от не повече от две домакинства.


Губернаторът на щата Вашингтон Джей Инсли обяви едномесечна забрана за обслужване на закрито в ресторанти и спортни зали. Събирането на закрито ще бъде забранено извън домакинството, а събиранията на открито ще бъдат ограничени до петима души..

Задължителни маски в транспорта в Нова Зеландия

Нова Зеландия направи задължителни маските за пътуващите в обществения транспорт в Окланд и за вътрешните полети, предаде агенция "Ройтерс". Властите обявиха, че сега е правилното време за тази стъпка поради нарасналия брой новозаразени с коронавирус в общината.


Положителният тест за Ковид-19 от миналата седмица на студент, след като местните власти успяха на два пъти почти да спрат предаването на вируса в общността, се свързва с известен случай в изолационно помещение на границата. Това предполага по-малък риск от по-широко разпространение на коронавируса.


Добавянето на маските към инструментариума от мерки срещу Ковид-19 е разумна предпазна мярка и сега е подходящото време за този ход, каза днес министърът на мерките срещу Ковид-19 Крис Хипкинс на пресконференция.Мерките влизат в сила от четвъртък за всички пътници над 12 години в обществения транспорт в и извън Окланд. Таксиметровите водачи и шофьорите на "Юбър" (Uber) също трябва да носят маски, въпреки че правилото не важи за пътниците им.


Мярката няма да засегне децата, които ходят на училище, добави Хипкинс, уточнявайки, че полицията може да прилага правилата като последна инстанция.

Станете герои, останете си вкъщи, призова Берлин

Германското правителство представи 90-секунден клип, призоваващ гражданите да си стоят у дома, като част от усилията на Берлин да убеди хората, и най-вече младите, колко важно е да се спазват правилата за ограничаване на контактите в борбата с разпространението на COVID-19, съобщава телевизия Бе Еф Ем Те Ве (BFMTV).


Във видеото възрастен мъж, заснет като в документален филм със спомени от войната, разказва за времето, когато е бил на 22 години през... 2020 година.


"Бях студент по инженерство в Кемниц, когато дойде втората вълна. На 22 години човек е на възраст, когато още му се купонясва, иска да учи, да се среща с нови хора, да излезе на чашка с приятели. Съдбата обаче е имала други планове за нас", разказва човекът, представен като Антон Леман и говорещ на фона на класическа музика.


"Пред тази невидима заплаха, която застрашаваше всичко, в което вярвахме, внезапно съдбата на страната ни беше в нашите ръце", продължава възрастният мъж.


"Тогава събрахме цялата си смелост и направихме това, което се очакваше от нас, единственото правилно нещо. Да не правим нищо", посочва той.


Тук обстановката в клипа се променя и се появява пенсионерът като младеж през зимата на 2020 година, ту на канапето, ту в леглото си пред екрана на компютъра, похапващ парчета пържено пиле.


"Останахме денем и нощем у дома, за да се борим срещу разпространението на вируса. Нашето канапе беше на предната линия, а нашето търпение беше нашето оръжие", изтъква възрастният мъж в заключение. Следва епилог с посланието на правителството: "Вие също можете да станете герой, като си останете вкъщи!"


Венецуела ще купи 10 млн. дози от руската ваксина

Венецуела ще купи 10 милиона дози от руската ваксина срещу новия коронавирус "Спутник V", съобщи президентът Николас Мадуро, цитиран от "Франс прес".


"Гарантирахме повече от 10 милиона ваксини за първото тримесечие на следващата година... а също и че Венецуела ще произвежда руската ваксина в своите лаборатории", каза президентът социалист на официално събитие в столицата Каракас, излъчвано по държавната телевизия.


Миналата седмица венецуелска делегация, водена от вицепрезидента Делси Родригес, бе на посещение в Русия. Мадуро обясни, че основната цел на визитата е била именно "да бъдат постигнати споразумения за ваксината".


В момента "Спутник V" е на третия етап от клиничните си изпитания. Русия каза, че ефективността на нейната ваксина е 92 процента.

Ваксината на "Санофи" ще се съхранява по-лесно от тази на "Пфайзър"

Ваксината, разработвана от френската група "Санофи" срещу COVID-19 с цел евентуално разпространение през юни 2021 г., няма нужда да бъде замразявана, казва президентът на компанията Франс Оливие Богийо, предаде "Франс прес".


За разлика от ваксината, разработвана от американската компания "Пфайзър" и от германската "БиоНТек", която е начело сред кандидатите за ваксини, но се нуждае от много ниски температури, за да бъде съхранявана (минус 70 градуса по Целзий), ваксината на "Санофи" ще е като ваксините за грип, човек може да я сложи в хладилника си, казва Богийо. Според него това ще е предимство за някои страни. Какъв е проблемът със съхранението на ваксината на "Пфайзър" четете тук.


Богийо казва, че резултатите от изпитанията във фаза две на ваксината върху няколкостотин болни трябва да бъдат оповестени в началото на декември и засега не са негативни. Ако резултатите се окажат положителни дотогава, "Санофи" ще започне изпитанията в трета фаза върху няколко десетки хиляди пациенти и ще поеме риска да започне паралелно с това и производството. Резултатите от фаза 3 трябва после да бъдат публикувани през май. Лабораторията не знае все още дали ще трябва една или две дози, за да бъде ваксината ефикасна.


Целта ни е до края на 2021 г. да имаме един милиард дози. През 2022 г. можем дори да увеличим производството, за да прехвърлим това число, казва президентът на "Санофи". Ваксините ще бъдат произвеждани във Франция, близо до Париж.


От тридесетината кандидати за ваксини 11 са в трета фаза на изпитания. Европейската агенция за лекарствата предвижда да даде своето положително мнение за първа ваксина до края на годината с цел започване на разпространение от януари догодина.


Как се определя ефикасността на ваксина четете тук.

Рекорден брой заразени по целия свят

Световната здравна организация (СЗО) е регистрирала рекорден брой нови случаи на коронавирус за едно денонощие, предаде "Франс прес".


В събота СЗО е отчела 660 905 новозаразени по света. Предишният рекорд от 645 410 случая бе поставен едва в петък.


По данни на СЗО от началото на пандемията по света са били регистрирани повече от 53,7 милиона заразени. Над 1,3 милиона души са починали.

Броят на случаите на коронавирус в Съединените щати надхвърли вчера 11 милиона, съобщи университетът "Джонс Хопкинс", цитиран от световните агенции.


Последният милион бе отчетен само за шест дни. Броят на потвърдените случаи премина прага от 10 милиона на 9 ноември.


Съединените щати са най-тежко засегнатата от пандемията държава, с най-много заразени и починали (повече от 246 хиляди според университета "Джонс Хопкинс").


Сега страната преживява трета вълна на епидемията. Броят на новите случаи на коронавирус е по-висок, отколкото по време на предишните две, макар починалите да са по-малко. Здравната система е подложена на изпитание в цялата страна.


На САЩ се пада дял от около 4 процента от населението на Земята, но приблизително 20 процента от регистрираните случаи на коронавирус.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK