На живо

Коронавирусът по света: Турция затвори заведенията и ограничи излизането в почивните дни (хронология)



Дневник" следи разпространението и ефектите от коронавируса по света. Карта на болестта вижте тук, положението в България следете тук.




Италия регистрира 32 191 нови случая на зараза с коронавируса за денонощие и 731 починали от COVID-19, предадоха световните агенции. Извършени са 208 458 теста за последното денонощие.


Общо в страната потвърдените случаи на зараза от началото на пандемията са 1.24 млн., а починалите от усложнения от заразата са 46 464. Северната област Ломбардия си остава най-тежко засегната с 8448 нови случая на зараза.


Северната италианска провинция Южен Тирол ще тества за коронавируса хиляди хора в края на седмицата, съобщи нейният лидер Арно Компатшер, предаде ДПА. Масовото тестване ще започне в петък и ще продължи до неделя. Всички ще могат да се тестват без деца под 5 години, вече преболедувалите или намиращите се в изолация.

Над 2 млн. заразени във Франция

Франция прехвърли днес прага от 2 млн. заразени с коронавирус, съобщи генералният директор на френската здравна служба Жером Саломон, цитиран от "Франс прес".


От началото на пандемията в страната са регистрирани 2 036 755 случая. За последното денонощие инфекциите са 45 552. "Втората вълна е масивна, убийствена. . . Тази вечер прехвърляме прага от два милиона случая на COVID-19", каза Саломон.


По думите му "общите усилия започват да дават плодове", тъй като "епидемията се забавя". Броят на хоспитализираните пациенти в момента е 33 500, в това число 4854 в интензивни отделения.

Нови мерки в Турция

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви нови ограничения за справяне с коронавируса, предаде Анадолската агенция.


Реторантите и кафенетата могат да предлагат храна и напитки, но те не могат да се потребяват там. Затварят кината, моловете и пазарите ще работят само от 10 до 20 ч.


От 20 до 10 ч. в страната ще действа и и полицейски час, но само в почивните дни. През пролетта внезапното обявяване на забрана за излизане в събота и неделя в големите градове предизвика масово струпване по магазините.

Почти 5000 заразени в Сърбия

Нов рекорд в Сърбия - за ден заразените са 4994 души, макар и при повече тестове, отколкото обикновено прави България или 17 645 за денонощие.


Данните на властите, цитирани от телевизия N1, посочат и че смъртността остава ниска, с още 24 починали пациенти с коронавирус за денонощие. Починалите стават общо 1954, заразените - 92 375 от началото на пандемията.


Президентът Александър Вучич обяви вчера, че Сърбия е преминала през "най-тежкия си ден" и може да се наложат още мерки за овладяване на ситуацията.

Джонсън остава под карантина

Британският премиер Борис Джонсън е дал отрицателен резултат на тест за новия коронавирус, но ще остане под карантина съгласно правителствените изисквания, съобщи негов говорител, цитиран от "Ройтерс". Вчера му беше направен тест и той беше отрицателен, но съгласно правилата за самоизолация, премиерът ще остане под карантина, каза пред репортери говорителят му.


Борис Джонсън каза пред свои министри днес, че никак не е сигурен, че ще бъде постигнато търговско споразумение с Европейския съюз, а остава съвсем малко време. "Министър-председателят заяви, че позицията му е непроменена: Обединеното кралство е склонно да осигури сделка с ЕС, но не и с цената на основните ни принципи за нашия суверенитет и за контрола върху нашите закони, граници, пари, както и върху риболова ни", каза неговият говорител.


Джонсън е отбелязал, че важни въпроси остават нерешени и че британската страна работи упорито за намиране на решения, които съблюдават изцяло суверенитета на Великобритания, но далеч не е сигурно, че ще бъде постигнато споразумение, а времето за това изтича.

С нов договор ЕС може да получи още 405 млн. дози ваксина

Европейската комисия одобри пети договор с европейското фармацевтично дружество CureVac, по силата на който се предвижда първоначална покупка на 225 милиона дози от името на всички държави – членки на ЕС, с възможност да се поискат още до 180 милиона дози, като ваксините ще бъдат доставени, когато се докаже, че са безопасни и ефикасни срещу COVID-19, съобщи представителството на Европейската комисия.


Сключеният днес договор с CureVac допълва широкия набор от ваксини за производство в Европа, включващ вече подписаните договори с AstraZeneca,Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV и BioNtech-Pfizer, както и успешно проведените проучвателни разговори с Moderna. Благодарение на разнообразния набор от ваксини Европа ще бъде добре подготвена за извършването на ваксиниране, когато се докаже, че ваксините са безопасни и ефикасни. Държавите членки могат също така да даряват ваксините на държави с ниски и средни доходи или да ги пренасочват към други европейски държави.


"Няколко дни след нашия договор с BioNTech и Pfizer имам удоволствието да обявя ново споразумение с едно обещаващо европейско дружество," казва председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. "До днес Комисията е обезпечила най-малко 1,2 милиарда дози и изпълнява волята си за осигуряване на справедлив достъп до безопасни и ефикасни ваксини на поносими цени не само за гражданите на ЕС, но и за най-бедните и най-уязвимите хора по света.Повечето от тези евентуални ваксини са в напреднал етап на клинични изпитвания и се надяваме, че тези положителни резултати ще бъдат потвърдени с издаване на разрешение, след което ваксините ще бъдат бързо въведени в употреба и ще спомогнат за преодоляване на пандемията."


Решението на Комисията да подкрепи тази ваксина е взето въз основа на солидна научна оценка, използваната технология, опита на дружеството в разработването на ваксини и производствения му капацитет за снабдяване на целия ЕС.


Коронавирусът по света: Турция затвори заведенията и ограничи излизането в почивните дни (хронология)

© Associated Press


Случаите в Швеция не спират да се увеличават

Швеция регистрира 15 084 случая на коронавирус от петък, предадоха Ройтерс и ТАСС, като се позоваха на оповестени днес данни от националната здравна служба. Това е лек спад в сравнение с броя на случаите за същия период миналата седмица, които бяха 15 779.


Според статистиката общият брой на заразяванията в Швеция е достигнал 192 439. Страната е регистрирала още 61 починали, с което общият им брой е станал 6225.


Швеция има няколко пъти по-висока смъртност на глава от населението, отколкото другите северни държави около нея, но по-ниска в сравнение с някои по-големи европейски страни като Испания. През последните седмици има силно увеличение на случаите на коронавирус в 19 от общо 21 региона на Швеция. Поради това местните власти препоръчаха на хората да не ползват обществен транспорт, доколкото е възможно, а също да избягват да посещават без необходимост търговски центрове, музеи, библиотеки, басейни и спортни зали. От 20 ноември до края на февруари ще бъде забранена продажбата на алкохол след 22 ч., а баровете, ресторантите и нощните клубове ще затварят в 22,30 ч. От 24 ноември се ограничават събиранията на хора до максимум 8 човека.


Коронавирусът заема трето място сред най-разпространените причини за смърт в Швеция през първата половина на 2020 г., показват данни на агенцията за социална защита. Тази година ведомството за първи път представи шестмесечна статистика за смъртността в Швеция. Според данните за този период са регистрирани 51 534 смъртни случая. Най-разпространената причина за смърт продължават да са сърдечно-съдовите болести, следвани от онкологичните заболявания.


През първата половина на годината от сърдечно-съдови заболявания в Швеция са умрели 14 хил. човека, от рак - 11 600, а от COVID-19 - 5500. Когато се направи сравнение с данните от миналата година, става ясно, че пандемията от коронавирус е увеличила смъртността сред жените с 10 процента, а сред мъжете - с 14 процента. Смъртността е била най-висока през април.

Над 3300 нови "пациенти" в Турция

Заразените със симптоми в Турция - каквито единствено обявява страната от началото на пандемията - не спират да се увеличават на дневна база. За 24 часа те са 3316, при стойности около 1000 цяло лято и над 2000 през изминалите седмици (данните на "Хюриет" се обновяват ежедневно въпреки датата на цитирания материал).


Анкара не включва в статистиката хората без симптоми, както призна преди време здравният министър Фахретин Коджа, и не е известно колко точно са заразените. Потвърдените случаи достигат 417 594, смъртните - 11 601 с нови 94 за последните 24 часа.

Иран регистрира 13 352 нови случая на коронавирус за последните 24 часа - най-големият дневен брой от началото на пандемията, предадоха "Ройтерс" и ТАСС, като се позоваха на министерството на здравеопазването.


Предишният рекорд беше отчетен едва вчера, когато беше съобщено за 13 053 случая. По данни на здравното министерство общият брой на заразяванията в Иран е достигнал 788 473.

Австрия минава в строга карантина

Повечето магазини в Австрия днес останаха затворени, в сила влезе вечерен час, а много хора преминаха към работа от вкъщи с влизането на страната в нова фаза на карантина заради Ковид-19, която ще продължи около 3 седмици, до 6 декември, предаде ДПА.


След седмици на рязко увеличаване на броя на новите случаи на заразата в събота правителството обяви новите мерки, за да предотврати претоварване на болниците и интензивните отделения.


За период от 7 дни процентът на заразените на 100 000 души леко спада след рекордните 564 случаи миналия петък, но здравният министър Рудолф Аншобер очаква здравната система да се сблъска с върхов наплив в последната седмица на ноември, имайки предвид интервала от установяването на заразата и приемането в болница.


Карантината е подобна на тази, която беше наложена през март.


Само магазините за хранителни стоки, аптеките и дрогериите могат да обслужват клиенти.


Хората трябва да си стоят по домовете и могат да излизат, само за да отидат на работа, да изпълнят неотложни поръчки или да поспортуват.


Коронавирусът по света: Турция затвори заведенията и ограничи излизането в почивните дни (хронология)

© Associated Press


Въпреки че всички училища преминаха днес към дистанционно обучение, образователните власти приканиха учениците все пак да отидат на училище, ако се нуждаят от учителска помощ, ако нямат компютър или нужните условия у дома, за да учат.


Родители, чиято работа не позволява да се грижат за децата си през деня, също могат да ги изпращат на училище.


Този подход е различен от мартенския, когато всички бяха призовани да оставят децата си у дома, с изключение на работещи в ключови сектори като здравеопазването или търговията на дребно с храни.

Положението с новия коронавирус в Германия продължава да е много сериозно, въпреки че броят на заразените не нараства толкова бързо, каза канцлерката Ангела Меркел, след като федералните и провинциалните власти решиха да отложат за 25 ноември взимането на решение дали да се удължи срокът на ограничителните мерки, предаде "Ройтерс".


Меркел заяви, че би предпочела на вчерашното заседание с ръководителите на провинциите да е било взето решение за по-строги мерки и каза, че е много обезпокоена от безконтролното разпространение на вируса на някои места, включително в столицата Берлин. "Броят на заразените вече не нараства експоненциално, но продължава да е твърде висок. Затова трябва да ограничим контактите", заяви Меркел.

Южна Корея затяга мерките

Южна Корея обяви, че ще затегне мерките за социално дистанциране в района на столицата Сеул и някои части на източната провинция Кануъндо, за да бъде пресечена нова поява на коронавируса там, предаде "Асошиейтед прес".


Днешното съобщение от Сеул идва, след като статистиката за хода на пандемията в страната за четвърти ден поред сочи над 200 новозаразени. Този брой постоянно се увеличава, след като мерките за социално дистанциране бяха облекчени миналия месец.


Здравният министър Пак Ньон-ху каза, че е необходимо мерките да бъдат затегнати за две седмици, за да не плъзне вирусът из цялата страна.


Според новите правила от днес в посочените райони се забранява събирането на повече от 100 души на всякакви събития. Посетителите на театри, концерти и библиотеки трябва да стоят поне през едно място един от друг, а публиката на спортни събития се ограничава до 30 процента от капацитета на стадиона. Забранява се танцуването и смяната на местата в нощните клубове и други високорискови места за забавления, както и яденето и пиенето в караоке клубове и концертни зали.


Днес Южна Корея съобщи за нови 230 заразени с вируса, с което общият им брой в страната достигна почти 29 хиляди.

Индия регистрира 29 163 нови заразявания с коронавирус през последните 24 часа - най-ниското дневно ниво от четири месеца, предаде ДПА, като се позова на данни на здравното министерство.


Броят на дневните случаи в Индия за първи път падна под 30 000 от 15 юли, когато бяха регистрирани 29 429 заразявания. Оттогава случаите постоянно нарастваха и в средата на септември достигнаха върховото ниво от почти 98 000 заразявания, а след октомври значително намаляха.


Коронавирусът по света: Турция затвори заведенията и ограничи излизането в почивните дни (хронология)

© Associated Press

Новоустановените случаи на коронавирус в Испания от миналия петък до вчера се увеличиха с 38 273, показват данни на здравното министерство, което потвърждава тенденцията за намаляване на новите случаи след пика от над 55 000, достигнат на 2 ноември, предаде "Ройтерс".


С това увеличение случаите от началото на пандемията в Испания станаха 1 496 864 и по този показател страна е на второ място в Европа след Франция.


По последни данни починалите между петък и понеделник са 484, с които общият брой смъртни случаи нараства до 41 253.


В края на октомври Испания наложи шестмесечно извънредно положение, като даде на отделните региони право да въвеждат вечерен час и да ограничават придвижването.

Белгия се готви за безплатна, но незадължителна ваксинация

Белгия се подготвя да осигури безплатна ваксина за всички свои граждани, но поставянето й няма да бъде задължително, съобщават местни медии.


Предвижда се да бъде създаден национален щаб по въпроса с ваксинацията, в който да присъстват специалисти по комуникация, за да се създаде обществено доверие за нуждата от поставянето на ваксина.


Пред белгийския федерален парламент главният редактор на британското научно издание "Лансет" Ричард Хортън коментира, че основната част от смъртните случаи от новото заболяване досега в страната е можело да бъдат избегнати при по-добра работа на политиците. Белгийската политическа система бе неефективна в този случай, заяви Хортън и призова за определянето на главен говорител по въпросите на епидемията, който да работи за възстановяване на общественото доверие.


Коронавирусът по света: Турция затвори заведенията и ограничи излизането в почивните дни (хронология)

© Associated Press

Германия ще обмисля нови мерки идната седмица

Германските федерални и регионални лидери решиха да отложат за 25 ноември решението за евентуални нови карантинни мерки, които да забавят втората вълна от заразявания с коронавируса, предаде "Ройтерс".
Повечето местни лидери не искат да виждат засилване на ограниченията преди следващата седмица, заяви канцлерката Ангела Меркел. "Можех да си представя налагане на допълнителни ограничения върху контактите днес, но нямаше мнозинство за това", добави тя.


Частичната карантина, наложена в Германия в началото на месеца, успя да спре ръста на случаите на коронавирус в геометрична прогресия, но броят на заразените трябва да намалее още много, заяви канцлерката Ангела Меркел. Тя призова хората да сведат социалните си контакти до абсолютния минимум и заяви, че на предстоящата на 25 ноември среща на регионалните и федерални лидери ще бъдат взети по-мащабни и важни решения за борба с епидемията.


"Сегашните ограничения все още не са променили тенденцията", но промениха темпото на разпространение на заразата, подчерта тя пред медиите. "Ограниченията на контактите са формулата за успех. Имаме нужда от повече от тях."


Вместо задължителни разпоредби регионалните и федералното правителство отправиха призив към хората да се срещат с хора от най-много още едно домакинство. Освен това беше обявено, че най-уязвимите към коронавируса ще получат на по-ниска цена специални маски FFP-2, като разликата ще бъде покрита със субсидии на правителството, отбелязва ДПА.

Израел преговаря за покупка на руската ваксина

Израел продължи днес опитите да си осигури ваксина срещу COVID-19, обсъждайки с Москва покупката на руската ваксина "Спутник V", предаде "Ройтерс".


Разговарях с руския президент Владимир Путин за възможността да купим ваксина "Спутник V". Ще обсъдим това в близките дни, съобщи пред репортери израелският премиер Бенямин Нетаняху.


Израел сключи през юни договор с биотехнологичната компания "Модерна" за покупка на потенциална ваксина. Миналата седмица страната подписа друга сделка, с американската компания "Пфайзър". И "Модерна", и "Пфайзър" съобщиха за обнадеждаващи резултати от изпитванията.


Израел разработва и собствена ваксина, която, ако се окаже успешна, ще бъде готова да излезе на пазара до края на лятото догодина.
Целта ми е да осигуря възможно най-много ваксини от най-много източници за възможно най-много наши граждани, и то колкото може по-бързо, заяви Нетаняху.

Китай регистрира 15 нови случая на COVID-19 за последното денонощие, със седем повече от предишното, съобщи "Ройтерс", като се позовава на здравните власти.


Всички нови случаи били внесени от чужбина. Новите безсимптомни случаи са 12 при 14 предишния ден.
Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 в континентален Китай е 86 361, докато този на смъртните случаи продължава да е непроменен - 4634.

"Вашингтон пост" цитира интервю на главния американски експерт по заразни болести Антъни Фаучи, в което той казва, че е необходима "висша синергия между ваксината и мерките за обществено здраве, и само такава координация може да ни изведе от трудното положение, в което сме".


"Смятам себе си за реалист, но в основата си съм предпазлив оптимист", казва Фаучи в интервюто. "Имам усещането, че на практика процентът (на ефективност на ваксината) ще бъде нещо по-малко от сочените бомбастични цифри... Ваксина с 90 процента и повече ефективност е възможна, но аз не разчитам на това."


А британският "Гардиън" предупреждава, че успехите на създателите на ваксината са добра новина, но цената й може да ограничи достъпа до нея. Съобщенията от "Пфайзър" и "Модерна" наистина радват, но на по-бедните страни може да се наложи да търсят спасение другаде.


Ваксината на "Модерна" е много скъпа, пише "Гардиън", като отбелязва посочената още през лятото цена от 37 долара за доза - доста над тази на "Пфайзър" - 20 долара. Това, разбира се, са цени при все още малки произвеждани количества. Очевидно при големи поръчки тези цени ще спаднат, но "Модерна" е търговска компания, която не крие интереса си да печели.


Поради цената и поради връзките на компанията с американското правителство останалият свят ще трябва да почака, а по-бедните страни ще трябва да потърсят другаде, защото няма да могат да си позволят цени като тази на "Модерна", добавя вестникът.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK