"Хуауей" продаде Honor, за да защити доставките

"Хуауей" продаде Honor, за да защити доставките


Хуауей" (Huawei Technologies Co Ltd) продава своето подразделение за бюджетни смартфони Honor на консорциум от над 30 агенти и дилъри в опит да запази бизнеса жив, заявиха компанията и консорциума във вторник, предаде "Ройтерс".


Сделката идва, след като американските правителствени санкции ограничиха доставките на китайската компания с мотива, че фирмата представлява заплаха за националната сигурност на САЩ - нещо, което компанията отрича и иска конкретни доказателства.


Консорциумът излезе с изявление във вторник, в което обявява покупката, която ще бъде направена от нова компания, Shenzhen Zhixin New Information Technology.




"Хуауей" няма да притежава акции в новата компания след продажбата, се казва в изявлението.


"Хуауей" обяви, че нейният потребителски бизнес е подложен на "огромен натиск" поради "постоянната липса на технически елементи" за нейните смартфони.


"Този ход е направен от индустриалната верига на Honor, за да осигури собственото си оцеляване", каза компанията. Промяната на собствеността няма да повлияе на посоката на развитие на Honor, се казва и в двете изявления.


Не е посочена сума за сделката.


Източници, запознати със ситуацията, твърдят, че ограниченията на правителството на САЩ са принудили втория по големина производител на смартфони в света - след южнокорейската Samsung Electronics Co Ltd - да се съсредоточи върху мобилни телефони от висок клас и корпоративно ориентиран бизнес.


Ще бъде по-лесно за "Хуауей" да направи потенциално обратно изкупуване в бъдеще от този консорциум, което може да не е толкова лесно, ако го продаде на други производители на смартфони или електроника.


Уил Уонг,

анализатор в IDC


Източник на "Ройтерс" заяви във вторник, че правителството на САЩ няма да има основание да прилага санкции към Honor, след като се отдели от "Хуауей".


Honor продава смартфони чрез собствени уебсайтове и търговци на дребно в Китай, където се конкурира с Xiaomi Corp, Oppo и Vivo на пазара с по-ниски цени. Компанията също така продава телефони в Югоизточна Азия и Европа и доставя 70 милиона броя годишно.


Магазинът за електронни уреди Suning.com е изброен сред купувачите, които включват няколко държавни инвестиционни фирми в родния град на "Хуауей" Шънджън.


Honor ще търси повече инвестиционни партньори в бъдеще, с възможност за евентуално излизане на борсата, казва източникът на "Ройтерс".


"Хуауей" продаде Honor, за да защити доставките


По-рано този месец беше съобщено, че "Хуауей" води преговори за продажбата на Honor в сделка от 100 милиарда юана (15.2 млрд. долара) на консорциум, воден от дистрибутора на слушалки Digital China и правителството на Шънджън.


Digital China не е бил част от крайната група купувачи, каза източникът.


"Хуауей" заяви, че нейната линия смартфони от по-висок клас също е застрашена от санкциите на САЩ, като ръководителят на потребителския бизнес заяви през август, че няма да може да продължи да произвежда чипове Kirin, които захранват премиум моделите.


Продажбата на Honor ще създаде на Huawei малко "място за маневриране", що се отнася до доставките за премиум моделите, докато се фокусира върху разработването на собствената си операционна система HarmonyOS за смартфони, каза Никол Пенг, вицепрезидент в консултантската фирма Canalys.


Продажбата ще помогне за поддържането на марката, като същевременно ще даде възможност за обратно изкупуване на Honor някой ден, смята Уил Уонг, анализатор в IDC.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK