
Хуауей" (Huawei Technologies Co Ltd) продава своето подразделение за бюджетни смартфони Honor на консорциум от над 30 агенти и дилъри в опит да запази бизнеса жив, заявиха компанията и консорциума във вторник, предаде "Ройтерс".
Сделката идва, след като американските правителствени санкции ограничиха доставките на китайската компания с мотива, че фирмата представлява заплаха за националната сигурност на САЩ - нещо, което компанията отрича и иска конкретни доказателства.
Консорциумът излезе с изявление във вторник, в което обявява покупката, която ще бъде направена от нова компания, Shenzhen Zhixin New Information Technology.
"Хуауей" няма да притежава акции в новата компания след продажбата, се казва в изявлението.
"Хуауей" обяви, че нейният потребителски бизнес е подложен на "огромен натиск" поради "постоянната липса на технически елементи" за нейните смартфони.
"Този ход е направен от индустриалната верига на Honor, за да осигури собственото си оцеляване", каза компанията. Промяната на собствеността няма да повлияе на посоката на развитие на Honor, се казва и в двете изявления.
Не е посочена сума за сделката.
Източници, запознати със ситуацията, твърдят, че ограниченията на правителството на САЩ са принудили втория по големина производител на смартфони в света - след южнокорейската Samsung Electronics Co Ltd - да се съсредоточи върху мобилни телефони от висок клас и корпоративно ориентиран бизнес.
Ще бъде по-лесно за "Хуауей" да направи потенциално обратно изкупуване в бъдеще от този консорциум, което може да не е толкова лесно, ако го продаде на други производители на смартфони или електроника.
анализатор в IDC
Източник на "Ройтерс" заяви във вторник, че правителството на САЩ няма да има основание да прилага санкции към Honor, след като се отдели от "Хуауей".
Honor продава смартфони чрез собствени уебсайтове и търговци на дребно в Китай, където се конкурира с Xiaomi Corp, Oppo и Vivo на пазара с по-ниски цени. Компанията също така продава телефони в Югоизточна Азия и Европа и доставя 70 милиона броя годишно.
Магазинът за електронни уреди Suning.com е изброен сред купувачите, които включват няколко държавни инвестиционни фирми в родния град на "Хуауей" Шънджън.
Honor ще търси повече инвестиционни партньори в бъдеще, с възможност за евентуално излизане на борсата, казва източникът на "Ройтерс".
По-рано този месец беше съобщено, че "Хуауей" води преговори за продажбата на Honor в сделка от 100 милиарда юана (15.2 млрд. долара) на консорциум, воден от дистрибутора на слушалки Digital China и правителството на Шънджън.
Digital China не е бил част от крайната група купувачи, каза източникът.
"Хуауей" заяви, че нейната линия смартфони от по-висок клас също е застрашена от санкциите на САЩ, като ръководителят на потребителския бизнес заяви през август, че няма да може да продължи да произвежда чипове Kirin, които захранват премиум моделите.
Продажбата на Honor ще създаде на Huawei малко "място за маневриране", що се отнася до доставките за премиум моделите, докато се фокусира върху разработването на собствената си операционна система HarmonyOS за смартфони, каза Никол Пенг, вицепрезидент в консултантската фирма Canalys.
Продажбата ще помогне за поддържането на марката, като същевременно ще даде възможност за обратно изкупуване на Honor някой ден, смята Уил Уонг, анализатор в IDC.
Misinformed_808
Рейтинг: 322 НеутралноЛеле, леле тези колко са я закъсали и постоянно мажат ли, мажат отгоре.
plamenss
Рейтинг: 939 НеутралноКитайците трябва да се бият яко на всички фронтове, иначе става лошо.
samoedin
Рейтинг: 3580 Неутрално" Хуауей" обяви, че нейният потребителски бизнес е подложен на "огромен натиск" поради "постоянната липса на технически елементи" за нейните смартфони."
От Хуауеи има съвсем различно самочувствие преди американците да им наложат въпросните рестрикции ! Сега, вече може би повече от година след тях, битката е на живот и смърт, без комунистите от Пекин да могат особено да обърнат резултата, въпреки че новата студена война неминуемо удря и самите американци....
Густав
Рейтинг: 790 НеутралноЛюбопитен съм каква ще е политиката на Байдън към Китай. Сигурен съм, че Биг тек ще го натискат да направи обратен завой спрямо курса на Тръмп на тотална търговска война и твърда игра. На думи той сигурно ще го направи, дали ще го направи и на дела.
nikolay.
Рейтинг: 360 НеутралноИначе големи приказки бяха, ще си направим наша ОС, не ни трябва Гугъл стора, имаме си наши процесори, бла-бла... и след година: Продавай, продавай... А тука във форума видни наши ватенки бяха толкова въодушевени за победата на китайската фирма над САЩ... Опять обосрались.
Иван K
Рейтинг: 2721 НеутралноЕдно е ясно. Основният инструмент COCOM, използван от запада срещи СССР, дава добър резултат и срещу Китай.
подписИван K
Рейтинг: 2721 НеутралноВажно е добрите резултати в противопоставянето на САЩ и Китай да се случат преди Байдън да е встъпил в длъжност.
подписдерибеев
Рейтинг: 2816 НеутралноДо коментар [#5] от "nikolay.":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васОще по иначе имаше лозунги "дългата ръка на пазара", "свободна конкуренция"...
Иван K
Рейтинг: 2721 Неутрално"Още от същото" Техоноличните ограничения
подпис"Още от същото" могат да станат нещо като крилата фраза за възпиране на експанзията на диктаторски Китай. Технологичните ограничения и само те са важни.
Ще е много жалко ако Байдън започне да оценява Китай само по броя на политическите затворници.
Китай може да регулира всичко което знаем за Китай. Китай може да отлага във времето всякакви завоевателни планове, ако го оставим да трупа сили докато краде технологии и наука.
karatista
Рейтинг: 2558 НеутралноДо коментар [#8] от "дерибеев":
хаха, свободна конкуренция в китай. ей сега
дерибеев
Рейтинг: 2816 НеутралноДо коментар [#10] от "karatista":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васПрав си, затова всички се надпреварват да откриват гигафабрики там.
Лео
Рейтинг: 1006 Неутрално- Защо САЩ налагат санкции на Хуауей?
- Свободен пазар, сър!
Корки
Рейтинг: 2341 НеутралноГлавозамайването на Хуавей от успехите започна да преминава, изцепките че САЩ им дишат прахта се спихнаха и цел свят вижда кой държи козовете. САЩ не са толкова глупави и да кажат всичките си технологични тайни.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.motochristo
Рейтинг: 1254 НеутралноДо коментар [#11] от "дерибеев":
Гласуваш за прасе - получаваш кочина.Кои са па тия всички? Да не си чел вестник Дума отпреди 10 години?
moreee
Рейтинг: 1344 НеутралноИмам HONOR 8, купен от Алиекспреса. Железен телефон! За 2 години ползване нито веднъж не е забивал. Носи и на бой. За 2 години 3 дисплея смених.
motochristo
Рейтинг: 1254 НеутралноДо коментар [#15] от "moreee":
Гласуваш за прасе - получаваш кочина.Онзи ден отивам в теленор да си взема нов телефон. Продавачът ми вика "Ама вземете си Хуавей, супер са. Е, нямат нито едно гугълско приложение, но пък има алтернативи." И така си прекарахме времето - в шеги и закачки.
Dimiter Monev
Рейтинг: 1502 НеутралноКитайците са търпеливи и последователни. Ще си постигнат целите, САЩ могат само малко да ги забавят. Вижте ги къде бяха прди 20-30 години, къде са сега, и си правете извдите за след още 20-30 години.
karatista
Рейтинг: 2558 НеутралноДо коментар [#17] от "Dimiter Monev":
сега китайците като сринат хонг конг ще се наиграят. сингапур само дебне.
deaf
Рейтинг: 2965 НеутралноДо коментар [#5] от "nikolay.":
Според статистиката Китай е на първо место по броя на патентите през последните три-четири години. Това не знам как да го обясня?
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 1555 НеутралноБайдънистчетата във форума и видния ни китайски болшевик са в траур..."Хуауей" са притиснати яко в ъгъла от президент Тръмп и при втори мандат им казваме дружно Сбогом...
shlshlshlshldfjftriktrcdt
Рейтинг: 1555 НеутралноСега са на това ниво заради американските технологии,а без тях банкрутират... shlshlshlshl
motochristo
Рейтинг: 1254 НеутралноДо коментар [#19] от "deaf":
Гласуваш за прасе - получаваш кочина.Не е много трудно - с голямото население. Отдавна хората смятат брой патенти на 1 млн. души население и други коефициенти, които ясно показват, че ако нямаше обема, Китай щеше да е технологично джудже.
Ето и статистики. https://en.wikipedia.org/wiki/World_Intellectual_Property_Indicators
moreee
Рейтинг: 1344 ЛюбопитноДо коментар [#16] от "motochristo":
"Онзи ден отивам в теленор да си взема нов телефон. Продавачът ми вика "Ама вземете си Хуавей, супер са. Е, нямат нито едно гугълско приложение, но пък има алтернативи." И така си прекарахме времето - в шеги и закачки."
Че то освен Гугъл мап има ли друго гугълско приложение което може да се ползва за нещо?
puknatastotinka
Рейтинг: 1212 ВеселоМи, правилно - какво толкова има за подслушване при хората с нисък клас телефони?! Няма никаква възвращаемост на инвестицията.
motochristo
Рейтинг: 1254 ВеселоДо коментар [#23] от "moreee":
Гласуваш за прасе - получаваш кочина.Епа сигурно, ама зависи с какво се занимава човек. Ако пасе крави в Родопите мапс е от ключово значение, макар че има по-добри решения да си следиш сателитно животните. За шофьори и пр. също има алтернативи при навигацията.
Примерно аз ползвам редовно за работа 4 приложения на гугъл, а за лични неща още 2. Ако мина на алтернативни доставчици, ако и отделните приложения да са по-добри, на седмица ще ми отиват 2-3 часа само да сменям приложения. Предимството е в интеграцията. Страхотна забава е с Хуавей да си вземеш смартфон и да си достъпваш нещата през браузър - космически кораб с парен двигател.
limbize
Рейтинг: 1115 Любопитнохм, сделка за месец, логистика на компоненти още един. може би са имали въздух за 3 месеца, не повече.