Дълбока политическа криза с убити и ранени - Перу сменя президент след президент

Дълбока политическа криза с убити и ранени - Перу сменя президент след президент

© Associated Press



Двама убити, над 100 ранени, 41 изчезнали демонстранти, обвинения в полицейска бруталност, отправяни от активисти, политици и журналисти в публичното пространство - Перу минава през непозната напоследък криза. За последната седмица трима са били президенти, за последните две години - четирима.


Франсиско Сагасти стана вчера държавен глава на латиноамериканската страна, след като предшественикът му Мануел Мерино, временно заемащ поста като председател на парламента, не подаде оставка след пет дни на поста. Кризата започна, след като президентът Мартин Вискара бе отстранен от конгреса на 9 ноември.


Същият конгрес, ръководен към момента от Мерино, го обяви за "морално негоден" и процедурата по импийчмънт завърши със 105 гласа "за" и 19 "против" отстраняването му. Хиляди перуанци обаче протестираха срещу обвиненията, които смятат за политически мотивирани и "държавен преврат", каквито всъщност неведнъж разтърсват Перу през 20 в.




Поддръжниците на мярката са на друго мнение, след като местно издание писа, че Вискара е бил замесен в корупционни схеми между 2011 и 2014 г. като губернатор на щата Мокегуа, в Южно Перу.


Франсиско Сагасти

© Associated Press

Франсиско Сагасти


Вискара стана президент през март 2018 г., след като Педро Пабло кучински подаде оставка в разгара на друг корупционен скандал. Проучванията сочеха, че повечето перуанци биха искали той да остане на власт до края на мандата си през юли 2021 г. Ползващият се с голяма популярност Вискара бе ключова фигура в усилията за борба с пандемията в страна със стотици хиляди заразени. С него се свързва и антикорупционна кампания, която обаче се сблъска със съпротивата на конгреса.


Срещу Мерино вчера започна разследване заради двата смъртни случая по време на протестите. Предприемачът и член на партията "Народно действие" в дясната част на спектъра бе критикуван - наравно с депутатите - че действа срещу Вискара в момент, когато страната се нуждае от политическа стабилност за справяне с икономическата криза. В разгара на перуанската пролет не е известна и развръзката на коронавирусната криза - с над 35 хил. починали при население от 31 млн. души Перу е страната с най-много жертви на глава от населението.


Който и да управлява Перу, е изправен пред трудна задача - политическата поляризация се задълбочава, за хиляди жители парламентът, отстранил Вискара, е лишен от легитимност. Перу е президентска република, но пълномощията на парламента се засилват през последните години и това създава напрежение с държавния глава (и Кучински през 2018 г., подавайки оставката си, напусна поста с особената процедура "освобождаване на длъжността държавен глава, обявена от законодателния орган). В момента повече от половината депутати са разследвани от корупция, за каквато последните шестима президенти са или осъдени, или обвинявани.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK