На живо

Коронавирусът по света: ЕС предупреди Унгария за руската ваксина "Спутник V"

Коронавирусът по света: ЕС предупреди Унгария за руската ваксина "Спутник V"

© Associated Press



Дневник" следи разпространението и ефектите от коронавируса по света. Карта на болестта вижте тук, положението в България следете тук.




Повечето деца се заразяват с COVID-19 извън училище

Вероятността децата в германския град Хамбург да се заразят с COVID-19 на събирания по домове и заведения е била 4 пъти по-голяма, отколкото от събирането им в училище. Това показват данни от периода август-октомври, цитирани от "Ройтерс".


Според училищните власти в града 78% от случаите при 372 заразени деца в тези месеци се дължат на контакти извън училище. Тези под 12 години е два пъти по-малко вероятон да се заразят от по-големите ученици. Повечето случаи се дължат на носител на коронавируса в домакинството, на купони или частни събирания. От 472 училища в Хамбург са регистрирани заразени в 171, но само в 23 има няколко случая.


Според Лотар Вилер, директора на института "Роберт Кох", в Германия има около 475 огнища в училища и над 100 в детски градини От 2 ноември в Германия отново има строги ограничения, но училищата работят. Тази седмица канцлерът Ангела Меркел предложи да е задължително носенето на маски и в училище и намаляването на учениците в клас, но федералните провинции отхвърлиха идеята.

ЕС предупреди Унгария за руската ваксина "Спутник V"

Планът на Унгария да внесе и по възможност да използва руската ваксина "Спутник V" притесни Европейската комисия, предаде "Ройтерс". Агенцията отбелязва, че предупреждението ѝ отваря нов фронт в и без това напрегнатите отношения на Брюксел и Будапеща.


Унгария планира да направи клинични изпитания, а е възможно дори да използва ваксината - би била първата държава от ЕС с подобно решение. Според говорител на комисията обаче "възниква въпросът дали страна членка би искала да дава на гражданите си ваксина, която не е била оценена от Европейската агенция за лекарствата". Именно това би бил проблемът на Брюксел - в държавите членки трябва да се използват одобрени по единен ваксини, за да няма съмнения за безопасността им и да не се създава съпротива сред населението.


Правителството на Виктор Орбан обаче обяви, че планира да направи изпитания и ако те са успешни, да я одобри, а и да внесе малко количество дози и дори по-голямо с възможност за производство в Унгария, ако ваксината се окаже безопасна и работеща.

Над 6000 заразени в Сърбия

Общо 6109 са се заразили с коронавирус за 24 часа в Сърбия, предаде телевизия N1. Това е най-големият брой случаи за денонощие. Днес е поставен и антирекорд за починали - едва 29 души. Смъртността остава ниска в сравнение със сходни като население държави като България, но доскоро тя успяваше и да овладее заразата достатъчно и случаите бяха стотици на ден.


Днешните заразени са малко под една трета от направените 18 980 теста.


Общо 1110 са починалите, а заразените - 104 097 от началото на пандемията.

"Карфур" отмени "Черния петък" след призив на министър

"Карфур" отмени "Черния петък" след призив на министър "Карфур" - най-голямата европейска верига супермаркети, е съгласна да замрази продажбите по промоцията "Черен петък", която тази година е от 27 до 29 ноември, съобщи говорителка на компанията, цитирана от "Ройтерс". Според нея изпълнителният директор и председател на управителния съвет Александр Бомбар е разговарял с финансовия министър Брюно льо Мер. В сряда министърът призова супермаркетите и онлайн магазините да отложат продажбите за "ерен петък", докато е в сила забраната да работят магазини за стоки, които не са от първа необходимост. Също в сряда директорът на "Амазон" за Франция Фредерик Дювал не даде признаци, че онлайн гигантът ще откликне на призива.


Коронавирусът по света: ЕС предупреди Унгария за руската ваксина "Спутник V"

© Associated Press

Европа може да избегне блокадите, затварянето на училища не помага, смята СЗО

Нови блокади в Европа могат да се избегнат и един от начините е почти всички да носят маски. Това заяви Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа, цитиран от "Ройтерс".


Блокадите могат да бъдат избегнати, стоя зад позицията си, че блокадите са крайна мярка. Ако използването на маски достигне 95%, блокадите не биха били нужни.


Ханс Клуге,

директор на СЗО за Европа


Същевременно началните училища трябва да останат отворени. Причината е, че подрастващите не са основен източник на разпространението на коронавируса, а затварянето им не помага.


Коронавирусът по света: ЕС предупреди Унгария за руската ваксина "Спутник V"

© Associated Press

Рекорден брой заразени в Украйна

Украйна регистрира през последното денонощие рекордните 13 357 нови случая на коронавирус, предаде Ройтерс, като цитира здравния министър Максим Степанов.


Предишният пик, отчетен миналата седмица, беше 12 524 новозаразени.


Броят на смъртните случаи през последното денонощие също е рекорден - 257. Предишният пик от 256 - само с един починал по-малко, - бе регистриран едва вчера.


Общо броят на случаите на коронавирус в Украйна достигна 583 510. Починали са 10 369 души.

Над 2 млн. заразени в Русия

В Русия вече има 2 015 608 потвърдени случая на коронавирус след днешните 23 610 за 24 часа, предаде оперативният щаб на страната. Най-много от новите случаи остават в Москва (над 6000), следва Санкт Петербург. Навсякъде другаде броят е трицифрен.


Починалите са общо 34 850, от които 463-ма - за последното денонощие. Русия е пета по заразени след САЩ, Индия, Бразилия и Франция.

Французите не подкрепят задължително ваксиниране

Французите като цяло вярват на публикуваната в медиите информация за ефикасността на разработваните ваксини срещу COVID-19, но повечето от тях смятат, че не е нужно ваксинацията да е задължителна. Това показват публикувани вчера данни от допитване на социологическата агенция "Елаб", предаде ТАСС.


Шестдесет на сто от французите са на мнение, че няма смисъл ваксинирането срещу коронавируса да е задължително за цялото население в следващите месеци, посочват социолозите.


Преобладаващата част от далите този отговор са във възрастовата група 25-34 години. Само 21 на сто от участвалите в допитването са за задължително ваксиниране, а 19 на сто нямат отговор. Като цяло 64 процента от французите смятат, че очакваните в скоро време ваксини ще са ефективни. Но само 40 на сто са съгласни сега да им инжектират препарата. От 46-те процента, които не желаят в скоро време да се ваксинират, 54 на сто се опасяват от странични ефекти, 29 на сто нямат доверие на лекарите и клиниките, а 11 на сто казват, че не се страхуват от заразата. От 30 октомври във Франция е в сила режим на самоизолация. Президентът Еманюел Макрон нареди ограниченията да включват затваряне на кафенета, ресторанти, барове, спортни зали и клубове, магазини, без тези за стоки от първа необходимост.


Коронавирусът по света: ЕС предупреди Унгария за руската ваксина "Спутник V"

© Associated Press


По данни на "Елаб" обаче гражданите се обявяват за отваряне на библиотеките и книжарниците (79 на сто), магазините за дрехи и бижута (74 на сто), ресторантите (61 на сто), за отваряне на киносалоните, театрите и музеите (48 процента). За отваряне на баровете настояват 36 на сто, а 39 на сто - за възможност да посещават спортните зали; 41 процента са за възобновяване на службите в местата за молитва.
Повторното въвеждане на режим на самоизолация подкрепят 72 на сто от анкетираните, а след 30 октомври броят им дори нарасна с 1 пункт.


Вчера във Франция бяха починали още 427 болни от COVID-19 за един ден, но броят на пациентите в реанимация леко намаля за втори пореден ден според официалната статистика, предаде "Франс прес". Общо починалите са 46 700 от началото на пандемията. В реанимация са 4759 пациенти, а за едно денонощие са били приети още 361. В различни болнични отделения са настанени общо 32 811 при 33 500 ден по-рано.

Много нови случаи, но далеч под антирекорда

Броят на потвърдените случаи на зараза с коронавирус по света надхвърли 55.32 милиона, а за последното денонощие увеличението е с 536 224, сочат данни на Световната здравна организация, цитирани от ТАСС.
Броят на починалите е нараснал с още 9220 и е надхвърлил 1.33 млн. По най-нови данни на СЗО заразените са общо 55 326 907, а починалите - 1 333 742. Антирекорд по ръст на заболеваемост е бил регистриран на 14 ноември - 670 785. Над 45 процента от случаите на зараза, данни за които са постъпили в СЗО, са от Европейския регион (244 710).

Над 250 хил. починали в САЩ

Броят на американците, починали от коронавирус, достигна вчера 250 029, сочат данни на университета "Джонс Хопкинс", цитирани от световните агенции. За пръв път от началото на пандемията е преминат прагът от 250 хил., посочва "Франс прес".


До момента в САЩ са регистрирани 11 468 739 случая на зараза, оздравелите са 4 293 640.


От починалите като цяло 34 173 са в щата Ню Йорк, където броят на заразените достигна 574 072. Най-много заразени има в щатите Тексас (1 078 875) и Калифорния (1 059 245).

Светът ще трябва да се справи без ваксини (засега)

Ваксините няма да се появят навреме, за да помогнат в борбата срещу втората вълна на пандемията от COVID-19, и много страни "ще продължат да се сблъскват с нея без ваксини", заяви началникът на програмата на СЗО за извънредни ситуации Майкъл Райън, цитиран от "Франс прес".


"Мисля, че ще отнеме най-малко 4 до 6 месеца, преди да има достатъчни нива на ваксинация където и да било", заяви вчера Райън, отговаряйки на въпроси в социалните мрежи. Той подчерта, че ваксините не бива да се смятат за "вълшебна отвара".


Все още нямаме ваксина въпреки обещаващите неотдавнашни съобщения за ваксини, ефективни в 90 на сто или повече от случаите, подчерта той. Много страни са изправени пред втора вълна и те ще я преодолеят и ще продължат да се борят с нея без ваксини, добави той. Трябва да го разберем и да осъзнаем, че този път ще трябва да се справим без ваксини, добави той.


В понеделник американското биотехнологично предприятие Moderna съобщи за разработването на ваксина, ефективна в 94.5 на сто от случаите. Предишната седмица Pfizer и BioNTech съобщиха, че е достигната ефективност от 90 на сто, предизвиквайки вълна от оптимизъм по цял свят. Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус приветства новите постижения в разработването на ваксини, но предупреди страните да не се "отпускат" в битката с пандемията.

Стотици задържани в Берлин

Полицията в германската столица Берлин задържа вчера 365 души във връзка с протестите срещу ограниченията, наложени заради заразата от коронавирус, предаде ДПА, цитирана от БТА.


Ранени са 10 служители на полицията. Сред тях е полицайка, която била ритната по главата, когато свалила шлема си, съобщи полицейски говорител. Друга полицайка е със счупена китка. Има и униформен с изкълчено рамо.


Около 2400 полицаи са били разположени в района на демонстрациите, в които са участвали към 7000 души, повечето без предпазни маски. Те са били по улиците около сградата на парламента, Бранденбургската врата и колоната на победата в парка "Тиргартен".


Наложи се полицията да използва водни оръдия и сълзотворен газ, за да разпръсне множеството.
Късно снощи повечето демонстранти се бяха изтеглили, но няколко отделни групички останаха на улицата под наблюдението на полицията, каза говорител.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK