Разрез с традицията - държавен секретар на САЩ посети еврейско селище на Западния бряг

Разрез с традицията - държавен секретар на САЩ посети еврейско селище на Западния бряг

© Associated Press



Майк Помпео стана днес първият държавен секретар на САЩ, посетил еврейско селище на Западния бряг на река Йордан, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.


Това разгневи палестинците, особено след решения, пряко засягащи обозначенията на продукти, произведени в земите им (които те се надяват да са част от бъдещата палестинска държава), но на територията на еврейските селища.


Помпео отиде в лозарското стопанство Псагот, чиито административни сгради се намират в индустриалната зона Шаар Бенямин, която е част от заселнически блок. Визитата протече при сериозно израелско военно присъствие. Според израелски журналисти стопаните са решили да кръстят вино "Помпео" в негова чест.




Районът е близо до Рамала, където е базирана палестинската автономна власт. Помпео пътува дотам с хеликоптер.


По-рано днес на съвместна пресконференция с израелския премиер Бенямин Нетаняху в Ерусалим държавният секретар на САЩ изрази намерение да посети днес и окупираните от Израел Голански възвишения - също прецедент.


Подаръци


Помпео вече направи и други характерни за администрацията на Доналд Тръмп завои в американската политика за Близкия изток. Миналата година например обяви, че еврейските селища, разпръснати из Западния бряг и със стотици хиляди жители, вече няма да се смятат от САЩ за незаконни. От Палестинската автономия дойдоха гневни коментари след днешната визита - според властите се очаква Помпео да "направи някой друг прецедент" в международното право в последните седмици на Тръмп и че държавният секретар е "опиянен от виното на апартейда, откраднато от палестинската земя" (с това вероятно се има предвид виното, което носи неговото име).


Селищата, разпръснати из територията на Западния бряг, формално не са част от територията на Израел. Спорна сделка, задвижена от администрацията на Тръмп, предвиждаше възможност Израел да анексира част от тях, но впоследствие този ход бе замразен в замяна на сделки за нормализация на отношенията с арабските страни от Персийския залив. Анексията бе спорна, защото се разглеждаше като удар по идеята за решение на израелско-палестинския конфликт чрез създаване на две държави - израелска и палестинска.


"Ройтерс" определи визитата като "подарък преди отпътуване" за премиера Бенямин Нетаняху - един от най-близките международни съюзници на Тръмп, който не бе преизбран този месец.


"Джерузалем пост" разказва и за други подаръци - като обявеното от Помпео решение САЩ да позволят продуктите, създадени в Западния бряг и внасяни в страната, да носят етикет "Произведено в Израел" - политиката бе различна в поледните 24 години и надписът бе "Произведено в Западния бряг". По думите му идеята е както стоките "в Израел", така и тези "от палестински произход" да се отбелязват "в съответствие с външнополитическия ни подход, базиран на реалността".


Съединените щати освен това ще предприемат незабавно мерки срещу организации, свързани с международното движение за бойкотиране на Израел "Бойкот, Лишаване от инвестиции, Санкции", каза още Помпейо. Той нарече "антисемитско" движението, което води световна кампания за икономически, културен и научен бойкот на Израел с цел да се сложи край на израелската окупация и колонизация на палестинските територии.


САЩ ще предприемат незабавно мерки, за да идентифицират организациите, замесени в кампанията за омраза, водена от движението, и ще прекратят американската помощ за тях, предупреди Помпео.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK