
© Reuters
Един от най-известните астрономически телескопи - 305-метровият радиотелескоп в Аресибо, Пуерто Рико - ще бъде затворен завинаги. Инженерите не могат да намерят безопасен начин да го поправят, след като два кабела, поддържащи конструкцията, се скъсаха - един през август и един в началото на ноември.
Това е краят на един от най-емблематичните и научно продуктивни телескопи в историята на астрономията.
Телескопът Аресибо, построен през 1963 г., бе най-големият радиотелескоп в света за десетилетия и има историческо значение в астрономията. Това беше мястото, от което астрономи изпратиха междузвездно радиосъобщение през 1974 г. (Аресибо бе част от проекта за търсене на извънземен живот SETI), и където беше открита първата планета извън Слънчевата система през 1992 г.
Той също така бе в основата на изучаването на астероиди в близост до Земята и много други явления като бързите радиовълни в космоса.
Телескопът се състои от радиоприемник, който е широк 305 метра, с 900-тонна платформа за апаратура, окачена на 137 м над чинията. Платформата е окачена чрез кабели, свързани към три кули.
Инженерите изследваха конструкцията от август насам, когато едно от нейните поддържащи стоманени въжета се скъса - все още не е е установена причината за първоначалната повреда на кабела, каза говорител на Националната научна фондация (NSF) на САЩ по време на пресконференция в четвъртък.
© Reuters
Университетът в Централна Флорида, който управлява съоръжението, беше измислил решение за стабилизиране на конструкцията. Но на 6 ноември се скъса друг кабел.
Въз основа на напреженията, действащи върху втория счупен кабел, инженерите стигнаха до заключението, че останалите кабели вероятно са по-слаби, отколкото се смяташе до момента.
NSF, която финансира и е собственик на телескопа, прегледа множество оценки от независими инженерни компании и стигна до заключението, че конструкцията на телескопа е "в опасност от катастрофална повреда" и кабелите му може вече да не могат да носят натоварванията, за които са предназначени.
Освен това в няколко оценки се посочва, че всякакви опити за ремонт могат да изложат работниците на животозастрашаваща опасност.
Оценка на щетите
Кабелите, които са се скъсали, помагаха за поддържането на 900-тонната платформа от научни инструменти, която виси над основния корпус на телескопа. Първият кабел се измъкна от гнездото си и счупи панелите по ръба на чинията, но вторият се счупи наполовина и е нанесъл огромни щети в централната част на чинията.
© Reuters
Сателитно изображение с висока разделителна способност, заснето по искане на списание Nature от Planet, компания за наблюдение на Земята, показва степента на щетите, нанесени от втория кабел - зеленината на растителността отдолу се вижда през големи дупки в чинията. Втора снимка, публикувана тази седмица от служители на обсерваторията, също разкрива разрушенията.
Ако повече кабели се повредят - което може да се случи по всяко време - цялата платформа може да се срине върху чинията отдолу. NSF работи по планове за безопасното сваляне на платформата по контролиран начин.
Но разработването на тези планове ще отнеме седмици и няма яснота дали междувременно платформата може да се срине неконтролируемо.
"Дори опитите за стабилизация или за тестване на кабелите могат да доведат до ускоряване на катастрофата", каза Ралф Гаум, директор на астрономическия отдел на NSF, на брифинга на 19 ноември.
© Reuters
Затова NSF решава да затвори за постоянно Аресибо.
Затварянето е шок за по-широката астрономическа общност. Кампания в социалните медии с хаштаг #WhatAreciboMeansToMe се появи почти веднага, като астрономи, инженери и други учени - най-вече от Пуерто Рико - споделяха истории за това как обсерваторията е оформила кариерата им.
Служители на NSF настояват, че повредата на кабела е била изненада. След първия проблем през август инженерните екипи забелязват няколко скъсани влакна по втория кабел, който е по-важен за поддържането на конструкцията, но не го считат за основен проблем, тъй като теглото, което носи, е в рамките на проектния му капацитет.
Но този основен кабел, който е инсталиран в началото на 60-те години, очевидно се е влошавал с течение на времето. През годините комисиите за външен преглед подчертаваха продължаващата необходимост от поддържане на остаряващите кабели на телескопа и от NSF настояват, че поддръжката е била по график.
Последните големи проблеми с кабелите в обсерваторията бяха през януари 2014 г., когато земетресение с магнитуд 6.4 по Рихтер причини повреда на друг от основните кабели, който инженерите поправиха, напомня Nature. Остарялата структура претърпя други сътресения през последните години, включително урагана Мария през 2017 г. и поредица от земетресения през януари тази година.
© Reuters
Все още няма оценка на разходите за извеждане от експлоатация на телескопа.
Легендарен телескоп
Аресибо е построен с намерението да се изследва йонизираната горна част на земната атмосфера, йоносферата. Но скоро след това започва се използва като универсална радиообсерватория.
Радиоастрономията изучава явления и обекти във Вселената чрез радиочестоти. Редица космически явления като пулсарите - магнетизирани въртящи се звезди - излъчват сигнали на дължините на радиовълните.
Обсерваторията предостави първите солидни доказателства за тип обект, известен като неутронна звезда. Той бе използван и за идентифициране на първия пример за двоичен пулсар (две магнетизирани неутронни звезди, обикалящи около общ център на масата), който носи на своите откриватели Нобелова награда за физика.
Телескопът е допринесъл за откриването на астероида Бену през 1999 г., което постави основите на мисията на НАСА да изпрати там роботизирана сонда, която да събере и в крайна сметка да върне първата си проба от астероид две десетилетия по-късно.
© Reuters
Проучванията на подобни астероиди в близост до Земята бяха специалитетът на Аресибо. Телескопът можеше лесно да ги изучава с радиовълни, за да разкрие формата и въртенето им. Липсата на Аресибо "ще бъде голяма загуба", казва Алън Харис, астероиден учен в Ла Канада, Калифорния. Сравнително новият телескоп FAST на Китай, който е с размери 500 метра, понастоящем няма възможност да извършва такива радарни изследвания.
Някои от научните проекти на обсерваторията могат да бъдат прехвърлени в други съоръжения. Голяма част от работата, извършена в Аресибо, обаче можеше да бъде свършена само с уникалния набор от астрономически инструменти. "Телескопът Аресибо е незаменим", се казва в изявление на две големи американски радиоастрономически организации, Националната организация по радиоастрономия и Националната радиоастрономическа обсерватория в Грийн Банк, Западна Вирджиния.
Телескопът беше редовно модернизиран, като през следващите години трябваше да бъдат инсталирани няколко нови инструмента. "Телескопът по никакъв начин не е остарял", казва Кристофър Салтър, астроном от Грийн Банк който е работил в Аресибо години наред, пред Nature.
Бъдещите модернизации, които са в ход, сега са на изчакване, включително антена за 5.8 милиона долара, която се разработваше за платформата на телескопа и би увеличила драстично чувствителността му. Брайън Джефс, инженер от университета "Бригъм Йънг" в Прово, Юта, който ръководи проекта, казва, че екипът му очаква в крайна сметка да обсъди варианти за бъдещето си с NSF. "Най-големите ни притеснения са за прекрасния научен, технически, управленски и помощен персонал" на обсерваторията, казва той.
© NSF
Обсерваторията е основен научно-образователен център за Пуерто Рико, насърчаващ кариерата на много астрономи и инженери. И тя се превърна в част от лексикона на поп културата с участието си в големи филми като "Контакт", базиран на романа на Карл Сейгън, и филма от поредицата за Джеймс Бонд "Златното око" (GoldenEye).
Последното голямо бедствие с радиотелескоп се случи през 1988 г., когато антена с широчина 90 м в обсерваторията в Грийн Банк се срути една нощ поради структурна повреда.
tsvetko_51
Рейтинг: 1747 НеутралноВпечатляващо съоръжение и в случая, става дума за липса на и/или проектна невъзможност за непрекъснато набл'юдение и информация за състоянието на важни елементи.
Все пак, като се има предвид че е проектирано,произведено и монтирано преди толкова много години, най-вероятно му е дошло времето да бъде заменено.
jel47547128
Рейтинг: 228 НеутралноТам нямаше ли сцена в един от филмите за Джеймс Бонд?
georgi_ww
Рейтинг: 597 НеутралноДано тези инженери на са проектирали и мост...
Jazzdevil
Рейтинг: 1271 НеутралноТова ми звучи несериозно - съоръжение за милиарди да няма система от датчици дето да следят напреженията и деформациите в конструкцията.
Manol Nedyalkov
Рейтинг: 369 НеутралноВпечатляващо е!
pariah
Рейтинг: 1627 Неутрално57 години кариера.
- A witty saying proves nothing. VoltaireТова е и много, и малко...
Откровено казано (не съм инженер), ми се струва доста кратко време живот за тези мастодонтски кабели, видими от снимките.
А и като окачаш нещо толкова тежко, надали няма протокол за регулярен контрол върху структурите и оборудванията...
Жалко.
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5751 НеутралноКогато Александрийският фар се е срутил, не са могли да го построят отново....
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевКорки
Рейтинг: 2461 НеутралноЖалко че това върхово инженерно постижение ще бъде разрушено. Напомня ми крилата фраза "Това дето е построено, не можете да го боядисате"!
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.Сд
Рейтинг: 659 НеутралноСега модата е телескопите да са в космоса,като Хъбъл
pinoccio
Рейтинг: 699 НеутралноЖалко е, но продължаваме напред.
Стига сме наблюдавали, време е да полетим към звездите!
Корки
Рейтинг: 2461 НеутралноСлед като Китай пусна през 2016 Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST), Аресибо не е уникален и затова се отказват от него.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.Маршалов
Рейтинг: 1152 НеутралноДа пратят нашего братчет ром да набере металите. За нула време ще очисти сичко и на празното, ще може да се изгради чисто нова машина, на която висящата платформа ще е оборудвано с уреди с последните постижения на микроелектрониката и вместо 900 тона джаджи с релета и ел. схеми, ще е чипове и ще тежи само 50 тона.
мурзилкаоuzo
Рейтинг: 458 НеутралноМестим се в Китай
rkf46690675
Рейтинг: 630 НеутралноКАБЕЛИ???НОСЯТ КОНСТРУКЦИЯ?????
ДНЕВНИК,КАКВО ПУШИТЕ???
КАБЕЛИТЕ СА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ТОК...
СТОМАНЕНИ ВЪЖЕТА ДЪРЖАТ КОНСТРУКЦИИТЕ..
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2705 НеутралноДо коментар [#4] от "Jazzdevil":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.преди 60 години, през 1960 са слагали датчици и компютри с тъч скрийн и на тостерите.
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2705 НеутралноДо коментар [#6] от "pariah":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.има контрол но явно не са преценили правилно. то така от страни е лесно...
Go Go
Рейтинг: 845 ВеселоВсъщност радиотелескопът може да бъде ремонтиран, друг е въпросът колко ще струва защото трябва да се смени цялата конструкция, която виси на стоманени въжета. А причината за дефектите се нарича умора на материала на съпроматаджийски език. А това дето го е рекъл Крис Салтър важи за апаратурата, но не и за стоманените въжета. Висяща конструкция с тегло 900 тона не е майтап. Предполагам че навремето изобщо не са мислили, че това чудо ще изкара 57 години и не са предвидили възможност за периодична подмяна на въжетата. Няма вечни материали.
73! Go GoЦайко
Рейтинг: 1168 НеутралноДа разбираме, че инженерната мисъл е деградирала в сравнение с от преди 60 години. Ревем, да очакваме скоро да затворят и Голдън гейт, че той гони 90, представям си тогава колко поп-напред е била инженерната мисъл в сравнение със сега.
Gunners
Рейтинг: 1622 НеутралноПравилно решение.
Jazzdevil
Рейтинг: 1271 НеутралноДо коментар [#15] от "GMO VACCINES CHEMICALS":
Ами в случая ня говорим за тостер а за свръхскъп телескоп - можело е да монтират системата в последствие, вместо да чакат въжето да се скъса.
olimpipanov
Рейтинг: 941 НеутралноМного тъжна новина за цялата научна общност на физици изучаващи космоса.
Дано се намерят средства и това уникално съоръжение получи нов живот под един или друг вид.
Не е за вярване, преживя земетресения, урагани....
Имам колеги и познати, които работят там... направо не искам да повярвам.
deutschland
Рейтинг: 1496 НеутралноТуй де виси отгоре 900тона? съмнителна работа.
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2705 НеутралноДо коментар [#22] от "deutschland":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.това обличкото дето виси отгоре е 27 метра... само то. без конструкцията от която виси
Петър Петров
Рейтинг: 855 НеутралноСегашните компютърджии - архитекти, не могат да решат това,което навремето са го решавали с пергел и прав ъгъл.
Инсталатор на оптика в Мадрид и в свободното време - компютри мрежи сайтове.jrb31673167
Рейтинг: 0 Неутралноселски, архитектите не смятат конструкции. има си строителни инженери-конструктори
jrb31673167
Рейтинг: 0 НеутралноДо коментар [#24] от "Петър Петров":
От едно 200 години, мааалко преди компотите и тъпизмите ти
otrqdnik
Рейтинг: 920 НеутралноАко беше толкова ценен за научната общност щяха със сигурност да намерят пари да го възстановят.
Истината е че радиовълните са стар метод за изследване на космоса. Целия му потенциал е проучен и изчерпан, затова хората казват, че вече служи повече за обучение отколкото за научни цели. Огромното разсейване и изкривяване на радиоспектъра ни позволява да проучваме само слънчевата система по-добре. Тези съобщения дето ги пращахме миналия век са пълен абсурд, те не могат да стигнат и до най-близката звезда, а дори и да стинат ще са в напълно непригоден вид за разчитане.
Новите методи за сондиране на космоса трябва да включат нови частици - примерно гравитона.
jrb31673167
Рейтинг: 0 НеутралноБУХАХАХАХААААААААА, разбирачи секви тука
https://eventhorizontelescope.org/
https://www.almaobservatory.org/en/home/
само двечки от по-екзотичните, проучени и изчерпани ралти
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2692 НеутралноДо коментар [#6] от "pariah":
Ясно!
Не си прочел Статията!
Радиотелескопът е строен за други цели; изпълнил си е задачата!
Преди половин век е малко наивно да се говори за прекалено много датчици или сензори!
(А и явно не им трябва чак толкова много!)
mrpetrov
Рейтинг: 243 НеутралноИмах честа да го посетя преди 5 години на ексурзия до Пуерто Рико. Внушително съоражение. И един от любимите ми гилми, Контакт, е дниман там, жалко.
lpi31580057
Рейтинг: 414 Неутралнотази технология е малко остаряла. сега строят мрежи от малки радио телескопи, които работят в синхрон. в ЮА, Австралия и Чили. цялото южно полукълбо е обхванато.
One Square Mile Array
Хи-хи
Рейтинг: 1519 НеутралноНикъде не се говори за пари, значи става въпрос за много пари. Мина времето на романтизма и държавите трудно отпускат кинти за такива проекти. А частните хич без държавни гаранции...
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2705 НеутралноДо коментар [#32] от "Хи-хи":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.романтизма?
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2705 НеутралноДо коментар [#32] от "Хи-хи":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.тука има едни още по големи романтици :)
http://www.china.org.cn/china/2020-06/09/content_76143378.htm
Разумен Октопод
Рейтинг: 130 НеутралноДо коментар [#31] от "lpi31580057":
Дойдох да кажа това. Много по-ефикасно, евтино и лесно за поддръжка е да имаш 100 малки "телескопа", които работят в синхрон.
blagoj
Рейтинг: 1233 НеутралноОчевидно са се скъсали въжета, а не кабели.
Маршалов
Рейтинг: 1152 НеутралноДо коментар [#31] от "lpi31580057":
мурзилкаНе може по този начин ефективно да се работи с дълги вълни. Интерферометричният режим върши работа с оптичният диапазон и микровълните. Ако можеше, никой никога нямаше да строи радиотелескопи с големи единични антени.
Маршалов
Рейтинг: 1152 НеутралноДо коментар [#24] от "Петър Петров":
мурзилкаЩот сега се занимават с правенето на "мини" за добив на виртуални валути, като крадат електричество.
nigel
Рейтинг: 833 НеутралноПросто директен превод от английски. Терминът за носещи въжета е cables, подобен на този за електрическите кабели.
nigel
Рейтинг: 833 НеутралноВсъщност устойчивостта на тази конструкция е впечатляваща. Отделно теглото и сложното окачване, но трябва да се има предвид и отвратителните климатични условия в тропиците - висока влажност, урагани ...
Не бих се учудил ако наистина не са я проектирали с идеята да работи толкова години.
deutschland
Рейтинг: 1496 НеутралноЯсно, значи може и 9000 тона да е?
blondofil
Рейтинг: 3189 НеутралноЕдна тел не могат да вържат.
smehur_co
Рейтинг: 551 НеутралноДо коментар [#6] от "pariah":
Вяра. Надежда. Любов.Дис из УСА, контрол е лоша дума. Грейт е хубава дума.
zz_s
Рейтинг: 1481 ВеселоМи в английския с кабел се наричат и носещите стоманени въжета. та преводачката се е буквализирала. "Терминът "русофоб" е измислен от руснаците и техните мекерета, за да дамгосат българските патриоти, поставящи интересите на България над интересите на Русия." #GRETA, GO TO SCHOOL !
MyTwoCents
Рейтинг: 704 НеутралноАз също. Май по същото време. Беше ми мечта от дете. Взех си много готина тениска.
Между другото финансирането беше почти изцяло от дарения и това може би е основната причина да бъде закрит след тези поражения. Имайки предвид за колко различни неща е ползван извън първоначалната му функция за наблюдения на атмосферата, е наистина впечатляваща научната му „кариера“. @)----,--'--
mihail_p
Рейтинг: 1436 НеутралноДо коментар [#17] от "Go Go":
според мен е друга причината.
поддръжката е била на ниско ниво.
не е ттрудно за всеки инженер
да разбере, че връзката на кабелите с
кулите е била компрометирана. но никой не е правил
разчети за конструктивни укрепвания/подмяна
на скрепителните елементи на въжетата.
липса на адекватха поддръжка.
за съжаление сега няма какво да се направи.
Dariya Koleva
Рейтинг: 2877 ВеселоПреводачката, ако не е Гугъл, не става за технически преводи, просто е друга бира!
Dariya Koleva
Рейтинг: 2877 ВеселоСлед първия проблем през август инженерните екипи забелязват няколко скъсани влакна по втория кабел, който е по-важен за поддържането на конструкцията, но не го считат за основен проблем, тъй като теглото, което носи, е в рамките на проектния му капацитет.
_____________________________________________________
Това е тотална безотговорност, а си представете, че на Голдън Гейт Бридж забележат няколко скъсани влакна на стоманено носещо въже какво ще се случи?
dgapi
Рейтинг: 502 НеутралноДо коментар [#12] от "Маршалов":
Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно. Уолтър Липманмного жИлязо бе
Ivan Gun
Рейтинг: 26 НеутралноДо коментар [#10] от "pinoccio":
то летим от 1957 година и кво? едно голямо нищо,
Ivan Gun
Рейтинг: 26 НеутралноДо коментар [#45] от "MyTwoCents":
значи щом финансирането му е от дарения, толкова е бил важен
MyTwoCents
Рейтинг: 704 НеутралноСтранна логика. Човешки животи се спасяват с дарения, Софийския университет е направен с дарения, Паметника на Шипка - също. Значи ли, че не са важни? Не са важни за корпорациите, за които важността се изчерпва с печалба, но са важни за даряващите. @)----,--'--
BohrMottelson
Рейтинг: 726 НеутралноДо коментар [#27] от "otrqdnik":
BohrMottelsonДо коментар [#27] от "otrqdnik":
Грешиш. Радиотелескопите имат важна роля. По няколко причини. Едната е , че оптичните телескопи имат много тясна честотна лента. Гама телескопите пък "хващат" много по-високоенергийни лъчения. Без радиотелескопите остават огромни дупки в електромагнитния спектър, за които няма да имаме данни. Например, как предлагаш да се изследват магнетари?
Друга причина е, че ЕМ вълни с различни дължини се поглъщат различно. Често може да се наблюдава радиосигнал от оптично "тъмна" част от небето.
Като цяло, данните от радиотелескопи се комбинират с данни ц оптични и гама данни и така се създава по-пълна картина за наблюдаваното събитие.
Що се отнася до гравитоните, те са хипотетични частици. Как точно предлагаш да се сондира с частици, които не знаем дали съществуват?