
© Associated Press
Бундестагът - долната камара на германския парламент, гласува снощи да се забрани раздаването на леки найлонови торбички на клиентите при плащанията на покупките на касите на супермаркетите, предаде ДПА.
Забраната ще бъде въведена от 2022 г. след преходен период, който по настояване на търговците бе удължен от 6 на 12 месеца.
От забраната са изключени стабилните пластмасови чанти за многократна употреба и най-тънките найлонови торбички в секторите за плодове и зеленчуци, в които клиентите слагат и теглят стоките си.
"Пластмасовите торби са най-типичният пример за прахосване на ресурси", каза министърът на околната среда Свеня Шулце, цитирана от ДПА, по чиято инициатива се въвежда забраната. "Добри алтернативи на този амбалаж са кошниците за пазаруване, торбите от плат за плодове и зеленчуци, които могат да се перат, както и кутии за многократна употреба за стоки от щандовете за свежи продукти."
За екологичните организации в страната, както и за опозиционната крайна левица и за Зелените обаче тази мярка е недостатъчна и няма да сложи край на използването на пакетиращи материали за еднократна употреба, отбелязва ДПА. / БТА
themtrx
Рейтинг: 217 НеутралноБраво! Остава Италия и някои други европейски държави да го направят и България ще се облагодетелства с това, че ще има по-малко нерециклируеми боклуци внесени от чужбина за изгаряне.
Е, някои "бизнесмени" и политици няма да са доволни, но пък ще могат да се отдадат на другите си незаконни и неморални дейности.
bat_plamen
Рейтинг: 4432 НеутралноМного разумен ход от страна на германците!По-малко пластмаси и найлони- по-чиста природа!
bat_plamen
Рейтинг: 4432 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "themtrx":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Да си призная , че не се замислих от този ъгъл на нещата , но е много вярно!
anonim440
Рейтинг: 2443 НеутралноБезсмислено, защото тези тънките найлонови торбички се използват вече за всичко. Преди в България да забранят найлоновите торбички (това се води пликче с дръжки) на местата за плодове и зеленчуци, някак си не се използваха толкова тънките торбички. Сега вече всеки взима като за световно. Нима по този начин се намалило използването?
Просто сега нямат дръжки, но пък са безплатни.
Всички такива псевдо-загрижености за природата са само за да може западняците да си успокояват съвестта, че нещо се прави в правилната посока. Реалността обаче е съвсем друга. Това важи и за електрическите автомобили дето уж не цапали природата. А ток как се произвежда? А колко % от батериите на тези автомобили са рециклират? Знае се като попадне в земята една батерийка на gsm колко вреда нанася.
Хората просто са заети да си угаждат и да си живеят живота, че "веднъж се живее". "След мен и потоп". Не знам моето поколение дали ще хване това време, но идва време на липса на питейна вода. И замърсяването на почвата ще доведе и до глад. Въздухът вече и без това не става за дишане (в София и големите градове по Света).
pxn28694177
Рейтинг: 197 НеутралноЛека торбичка направена от рециклиран найлон, който се разгражда след 200 дни е "прахосване на ресурс".
Но, масивна еднократна пластмасова кутия за зеленчуци, сирене или месо в Лидл или Куфланд е напълно ОК.
Има нещо много сбъркано в логиката на германците.
Тангра
Рейтинг: 511 НеутралноЕ, тоя 1 трлн за "стабилен климат" трябва да се оправдае някак.
Местим от крачол в крачол, "Петилетката за 3 години".
Jazzdevil
Рейтинг: 1313 НеутралноТе в Германия така или иначе ги горят тия найлони в ТЕЦовете за отпадък и произвеждат "зелена енергия"...
tqh42306221
Рейтинг: 519 НеутралноА кривите краставици кога ще бъдат забранени от гусин Ферхойген и госпожа Фонунтердерлиндентаратунгенмарамунген!??
Мама,льотчика люблю,я без льотчик не магу.Он летает на высока,набывает на дълбока!Lazarus
Рейтинг: 918 НеутралноКато си перем платнените торби, не прахосваме ли ресурс?
dma12587967
Рейтинг: 1073 НеутралноНе знаех, че в Германия цените са в долари! (според снимката)
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6036 ВеселоДо коментар [#10] от "dma12587967":
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевДневник, сър...
tacheaux
Рейтинг: 4209 НеутралноНапълно съгласен.Найлоновите торбички трябва да са последна грижа за еколозите, защото те са нищожно малка част от екологичното замърсяване на природата. Както вървят нещата , ще се стигне и до забрана на опаковките на стоките , които като тегло са съизмерими с теглото на опакованата стока. Германските политици стават все по-неразумни и неадекватни.
kamenof
Рейтинг: 366 НеутралноНе знам тая забрана каква е, но при пазаруване от открития пазар /който впрочем е общински/, на всяка сергия, за всяко едно дребно нещичко, всеки търговец веднага те обзавежда с торбичка /с дръжки/ да си го носиш. Ако мина през няколко сергии и не съм със собствена чанта ме украсяват като коледна елха с найлонови торбички.
tochka87
Рейтинг: 425 НеутралноЕееех, дали ще доживеем и тук?
army
Рейтинг: 580 НеутралноТака де! Един от най-големите замърсители под път и над път!
Гражданин
Рейтинг: 1436 НеутралноПървото нещо, което трябва да се премахне, са опакованите в найлон колбаси и други продукти. Често теглото на опаковката е измеримо с теглото на съдържанието, което си е простотия. Да не говорим, че целта на найлона е да задържи инжектираната в месото вода.
Аскет
Рейтинг: 3089 НеутралноЦитат:
Германия забранява найлоновите торбички от 2022 г.
---
Еко-фанатиците продължават борбата си срещу Природата с безумие след безумие...
Тукана има по-млади и не знаят доста неща, които са щателно укривани.
За Амбалажа...
Преди някъде 40-45 години еко-фанатиците, организирани и неорганизирани, подлудиха цял свят със своите врескотни - как било трябвало немедленннно да се забрани използването на хартията за Амбалаж, защото се били секли горите и Амазония се била обезлесявала.
И хартиеният Амбалаж да бъде заменен немедленнно с пластмасов/найлонов такъв.
Което моменталически щяло било да доведе до възстановяване на земния горски фонд не само в Амазония, но и навсякъде по света*.
И Амбалажът хартиен се замени с Амбалаж пластмасов/найлонов.
Ся пък същите еко-фанатици (или техните деца) крещят как било трябвало немедленннннннно да се замени днешният Амбалаж с какво - тъй и досега не съм разбрал!
----
заб.* - ся, да си призная, не си спомням дали предвещаваха самозалесяване и самоозеленяване на пустините, но като им слушам днешните идиотщини - нищо чудно и това да са правили.
Роси
Рейтинг: 8386 НеутралноНие дотам още не сме стигнали. По-бавно я караме, да имаме проблеми всеки ден.
georgi_ww
Рейтинг: 616 НеутралноНе са само торбичките, уви... Като се прибера от магазина и видя колко много пластмаса съм донесъл във вид на тавички с найлонче отгоре, лошо ми става. В Германия с рециклирането са много напред, ама тези тавички от месо някои ги мият и изхвърлят с пластмасата, но само някои - и пак са в общия боклук...
Не е добре работата...
Густав
Рейтинг: 893 НеутралноБезплатните торбички не вярвам да се разграждат за 200 дни. Видях разликата като ги забраниха (направиха платени за 5 пенита) в Англия. Почти не се виждат да летят по улиците вече. Сега само маски и ръкавици се разнасят.
Иначе относно безмислените опаковки на зеленчуци съм съгласен.
pxn28694177
Рейтинг: 197 НеутралноДо коментар [#19] от "georgi_ww":
Този проблем рязко изчезва когато започнете да пазарувате в местните месарница, млекарница и плод-зеленчук.
Проверено е и работи. А и на бюджета се отразява доста добре. Тези тонове опаковки, както и гигантските разходи за маркетинг във големите вериги, винаги биват плащани от потребителя.
pxn28694177
Рейтинг: 197 НеутралноДо коментар [#20] от "Густав":
Не знам, как е в по-изостаналите страни, но повечето найлонови торби за пазар в България се изработват от Дегрален, продукт който се разпада до биомаса под въздействието на UV лъчи и кислород.
Въпреки това на държавата не и пречи да продължава да събира продуктова такса за торбичките понеже сме комунист-капиталисти и другарите трябва "да дават".
sablezub
Рейтинг: 621 НеутралноТ.е. след като Китай спря да приема боклука на Европа всички барабар с Германия станаха ТОЛКОВА екологични с тия торбички, че да не се удавят в собствения си боклук почнаха да се ТРЪШКАТ на пода по гръб колко са екологични и да забраняват пластмасите? Аферим, бабо, машалла!