
© Pixabay.com
Глобалното затопляне кара дърветата да губят листата си по-рано според ново изследване, което опровергава идеята, че по-високите температури ще отлагат началото на есента.
Констатацията е важна, тъй като дърветата черпят огромни количества въглероден диоксид от въздуха и следователно играят ключова роля в управлението на климата.
Повишаването на температурите също означава, че пролетта пристига по-рано и като цяло вегетационният сезон на дърветата (период от годината, през който е възможен растежът и развитието на растенията) в умерените зони на планетата се удължава. По-ранните есени обаче означават, че значително по-малко въглерод може да се съхранява в дърветата, отколкото се смяташе досега, което само ще засили глобалното затопляне според учените от Федералния технологичен университет в Цюрих (ETH Zurich).
Учените все още се опитват да установят колко голям ще е ефектът, но може да достигне 1 млрд. тона CO2 годишно.
Новото изследване, публикувано в списание Science, се основава на огромен набор от данни от наблюдения на европейски дървета, експерименти с различни нива на светлина и CO2 и математически модели. То показа, че освен температурата и продължителността на деня количеството въглерод, което едно дърво е усвоило през сезона, е ключов фактор при определянето кога то вече не се нуждае от листата си.
Константин Зонер от ETH Zurich и колегите му са изследвали данните за есенните периоди от 1948 г. до 2015 г. за шест умерени дървесни вида в близо 4000 обекта в Централна Европа. След това те провеждат два експеримента, за да видят каква роля играят CO2 и слънчевата светлина за определяне на времето на падането на листата. Първият сравнява дървета в камери с близко до днешните атмосферни нива на CO2 с такива в камери с двойно по-голямо количество, докато вторият тества въздействието на сянката.
Обединявайки резултатите, учените моделират какво ще се случи до 2100 г., ако въглеродните емисии на човечеството останат високи. Вместо установеното очакване, че по-топлите есени ще донесат по-дълъг вегетационен сезон с падане на листата около 2 до 3 седмици по-късно, екипът на Зонер установява, че това вероятно ще се случи 3 до 6 дни по-рано от сега.
"Ключовата констатация е тази огромна разлика в това кога започва есента в сравнение с предишните модели, които не включват количеството въглерод, което едно дърво поглъща през сезона", казва Зонер.
От десетилетия предполагаме, че вегетационните сезони се увеличават, и че загубата на листата през есента става по-късно. Това изследване обаче предполага, че с увеличаване на "производителността" на дърветата листата всъщност падат по-рано. Така че увеличението в съхранението на въглерод няма да е толкова голямо, колкото очаквахме.
профeсор по екология в ETH Zurich
Фотосинтезата в листата превръща CO2 от атмосферата във въглеродни съединения, които дървото използва, за да живее и расте. Ако дървото вече не може да използва въглерода, то спира да поддържа листата си и те падат.
Това изследване показва, че широколистните дървета могат да абсорбират само определено количество въглерод всяка година и след като тази граница бъде достигната, дървото не може да абсорбира повече. В този момент листата започват да променят цвета си. Тази граница се определя от наличието на хранителни вещества, особено азот, и физическата структура на самото растение, особено вътрешните съдове, през които се предвижват вода и разтворени хранителни вещества. Азотът е основно хранително вещество, от което растенията се нуждаят, за да растат, и често количеството наличен азот ограничава общия растеж. Ето защо фермерите и градинарите използват азотни торове, за да преодолеят това ограничение.
Заедно тези ограничения означават, че усвояването на въглерод през вегетационния период е саморегулиращ се механизъм при дърветата и тревистите растения.
Не е известно кой конкретен фактор или комбинация от фактори предизвиква това спиране на растежа, но може да е наличието на азот. Около 94% от широколистните дървета не могат да си доставят собствен азот, така че изследователите смятат, че техните открития вероятно ще се отнасят до повечето дървета в умерените зони по света.
Данните показват, че по-високите нива на CO2, температурите или нивата на осветеност карат листата да бъдат по-продуктивни през пролетта и лятото, което ускорява тяхната смърт през есента. "Това, което смятаме, че се случва, е, че растенията, изглежда, имат тази вътрешна граница доколко продуктивни могат да бъдат", казва Зонер.
Макар да няма точни изчисления, според Зонер разликата между по-късното и по-ранното падане на листата може да възлиза на около 1 гигатон по-малко въглерод, съхраняван в световен мащаб всяка година от умерените гори, приблизително една десета от това, което човечеството отделя годишно.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5538 НеутралноВсеки е длъжен да посади поне 2 дръвчета в живота си и да се погрижи да се захванат.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!nhh18551388
Рейтинг: 683 ВеселоАйдее, днес се почна се рано-рано със затоплистката пропаганда.
dlh48570945
Рейтинг: 346 Неутралнотез измекяри дето само усвояват пари вече започнаха да говорят абсолютни глупости, съмнявам се даже, че са и учени, по-скоро са актьори. Листата от мнгоо години падат все по-късно, тази година в началото на ноември повечето дървета бяха зелени
Stargate
Рейтинг: 1784 Неутралноврели некипели пак!
pxn28694177
Рейтинг: 174 НеутралноМакар да няма точни изчисления, според Зонер разликата между по-късното и по-ранното падане на листата може да възлиза на около 1 гигатон по-малко въглерод, съхраняван в световен мащаб всяка година от умерените гори, приблизително една десета от това, което човечеството отделя годишно.
--------
Т.е. не знаем какво и дали изобщо се случва, нямаме доказателства за НИЩО, но със сигурност е СТРАШНО!
Моля?!?!? И това го пробутвате като "наука". В странни времена живеем, човек да се смее ли да плаче ли...
Тони КОСТОВ
Рейтинг: 937 НеутралноЧитавите еколози са много малко. И не пишат в "Дневник" 😀
Molossian
Рейтинг: 1428 НеутралноВероятно бъркам, но си спомням че в детството ми листата на дърветата опадаха най-късно в началото на ноември.
Panta rhei....Сега - значително по-късно.
Judjuk
Рейтинг: 3275 НеутралноГледам през прозореца, листата още си стоят, а утре е декември.
nhh18551388
Рейтинг: 683 ВеселоКмете, не знам кой от червения екип е на смяна ама много философства.
Вместо да кара по същество и да наклепа общинарите, че не събират листата по градинките или да плювне нещо по адрес на Юрдечка за листата по тротоарите, той ни кани дървета да садим.
Смех!
Костадин Иванов
Рейтинг: 3570 НеутралноДърти мошеници. Никога листата не са се задържали толкова, колкото тази година, имам спомени от половин век. Орехът отсреща окапа преди пет дни, някои още държат листа.
ЕретикКъсна зима, късна есен, късен листопад.
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 1033 Неутрално"Повишаването на температурите също означава, че пролетта пристига по-рано и като цяло вегетационният сезон на дърветата (период от годината, през който е възможен растежът и развитието на растенията) в умерените зони на планетата се удължава. По-ранните есени обаче означават, че значително по-малко въглерод може да се съхранява в дърветата"
Вегетационният период се удължавал, поради по-ранната пролет, тоест листатата се задържали повече, но падали по-рано и това означавало, че се задържат по-малко?! Леле! Тия зелени учЕни, ако го бяха го написали тоя извод на северно македонски, тоест на югозападен български, щеше да звучи така: "Сакам да кажам дека не знам што сакам да кажам". 😂😂
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5538 НеутралноДо коментар [#9] от "nhh18551388":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Ако посадиш дръвче имаш шанс да компенсираш част от дефицитите.
deutschland
Рейтинг: 1496 ВеселоТова не е добре(суеверие).
Ралица Лозанова
Рейтинг: 40 НеутралноДо коментар [#3] от "dlh48570945":
Актьорите рядко получават нещо различно от тройки в училище, та затова няма как с едната си мозъчна клетка да изчислят количество въглерод в толкова сложна формула.....
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 1033 Неутрално"Констатацията е важна, тъй като дърветата черпят огромни количества въглероден диоксид от въздуха и следователно играят ключова роля в управлението на климата."
Ох, милите! Не дърветата, а фитопланктона в океаните играе ключова роля в усвояването на въглероден диоксид от въздуха и произвежда 80% от кислорода, който дишаме. А на всичкото отгоре, в резултат на повечето въглероден диоксид и масово залесяване, дърветата растат по-буйно и изследванията на НАСА доказаха, че планетата се раззеленява.
„Увеличаването на зелените площи на планетата през последните две десетилетия представлява увеличение на листната площта на растенията и дърветата, еквивалентно на площта, покрита с всички тропически гори на Амазонка. Сега има повече от пет милиона квадратни километра допълнителна зелена площ годишно, в сравнение с началото на 2000 г – увеличение с 5%“, съобщава NASA.
Chen et al. 2019 China and India lead in greening of the world through land-use. Nature Sustainability 2, 122–129;
zaki
Рейтинг: 524 НеутралноДо коментар [#10] от "Костадин Иванов":
Може би не е лошо да питат хора, които имат дървета в двора. Като мен. Листата не се задържат дълго след първата слана. Безоблачно и тихо време , и сутринта става под нулата. Тогава им слана. Случвало се е, да е през краят на септември. най често е през октомври. Тази година беше към средата на ноември Листата опадаха доста по-късно от обикновенно. Точно затова. А след сланата , каквото и циганско лято да има /най-често има/ листата си жълтеят , кафенеят и окапват.
www
Рейтинг: 221 НеутралноТова са казва манипулатори. В първоизточника, научната публикация, се казва че повишаването на температурата увеличава!!!, а не намалява вегетацията с 3 седмици. Там се обсъждат разни теории които журналистите захапват като ефект от климатични промени и коренно променят проучването. Дърветата всъщност еволюционно се чувстват много по-добре на топло и с повече въглероден диоксид защото климата на земята през огромната част от историята е бил такъв.
Роси
Рейтинг: 7912 НеутралноА на нашата улица повечето дървета още са със зелени листа.
realguru
Рейтинг: 2603 Неутрално"Това изследване показва, че широколистните дървета могат да абсорбират само определено количество въглерод всяка година и след като тази граница бъде достигната, дървото не може да абсорбира повече."
Ъъъ, а догодина като пораснат пак ли толкоз ще абсорбират или повече?
Или дърветата не растат?
Щото аз всяка година чистя оградата на вилата от обрасли храсти и дървета.
realguru
Рейтинг: 2603 НеутралноЕ то в САЩ гледаш как палят, грабят и рушат, но протестите били мирни. :)
laskovf
Рейтинг: 639 НеутралноПлашеща информация.
dma12587967
Рейтинг: 1036 НеутралноТази година много закъсня листопада. Други години към 1-ви декември почти няма листа, а сега повече от половината са още зелени.
Снимка направена преди 5 мин:
https://i.postimg.cc/1XmZmXfW/P01130-122018.jpg
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 1033 НеутралноДо коментар [#22] от "dma12587967":
Проблемът е, че вярваш на очите си! Трябва да вярваш на компютърните модели на учЕните затоплисти. Те доказват, че въглеродният диоксид е вреден за растенията, така както водата е вредна за рибите. 😂😂 Нищо, че сме учили обратното. Науката се променяла, ръиш ли. И трябва да сме в крак с времето и да вярваме в светлото либерастко бъдеще.
Stargate
Рейтинг: 1784 НеутралноДо коментар [#23] от "Котаракът на Шрьодингер":
Наистина не знам защо тези идиоти нарочиха въглеродния диоксид. Яко е как повтарят като папагали, че нараствал и това било вредно за "климата".
lz2
Рейтинг: 2536 Неутралнолистата, ледниците, белите мечки...и всичко се свежда до "Дайте много пари, иначе...."!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!idianata
Рейтинг: 645 НеутралноДо коментар [#3] от "dlh48570945":
Тамън това щях да казвам и аз - тези хора като си измислят теориите си и пр., поне през прозореца поглеждат ли от време на време?
gost22
Рейтинг: 2035 ВеселоИ да и не. Примерно за водата и рибите, що не пуснеш сладководни риби в морето? Нали все е вода... Или на тебе да ти повиша нивото на кислорода във въздуха, дето дишаш. Кво толкоз бе, нали ти трябва кислород за да живееш, кво се оплакваш като ти е в повече... или май "дозата прави отровата", както го знаят в един бранш...
В тази посока, по-дългото задържане на листата вдига риска ранно паднал сняг да претовари и изпочупи дърветата, което догодина води до по-малко листна маса в засегнатите области.
Много трудно се оценява посоката на общата промяна, ако се промени едно нещо в една сложна система. Отделно, че дали знаеш кой е виновен или не, накрая трябва да се справяш с променената околна среда. Аха, пука ми дали затоплистите са прави или не, обаче вече съжителствам с кофти видове комари, дето са тук щото имаме къси и меки зими. "Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Quo Vadis?
Рейтинг: 1000 ЛюбопитноДо коментар [#27] от "gost22":
Човек може да живее при концентация на
кислород м/у 19 и 37%
въглероден диоксид 0.01 и 2%
Dariya Koleva
Рейтинг: 2877 НеутралноТези затоплисти вече се чудят с каква по-измислена история да ни убедят, че имало промяна на климата в резултат на човешката дейност.
Преди няколко месеца пуснаха псевдонаучен докуфилм, където за измирането на динозаврите обвиниха живеещите тогава хора, били им изяли храната и освен това убивали динозаври за да се хранят с тях! Смях ....
bobyb
Рейтинг: 1017 НеутралноПрез прозореца ли гледаш?
Enter_K
Рейтинг: 1394 НеутралноДо коментар [#3] от "dlh48570945":
3 дървета на улицата пред зида и едно в двора олесяваха още през октомври. Вече е декември и са още зелени в листопад. Едногодишни цветя в градината дето отдавна трябваше да са заминали са още живи и с остатъчни цветове.
Каня великите учени да видят (но само в градината, в хола и един чай няма им сипя).