
© ESA/Gaia/DPAC
Астрономите от Gaia Data Processing and Analysis Consortium (DPAC) показаха най-прецизната до момента 3D карта на Млечния път, което обещава да хвърли нова светлина върху развитието на нашата галактика и Вселената.
Огромният електронен атлас е съставен от данни, събрани от обсерваторията на Европейската космическа агенция (ESA) Gaia, която изследва небето, откакто бе изстреляна през 2013 г. от космодрума Куру във Френска Гвиана.
Картата съдържа достатъчно подробности, за да могат астрономите да измерват ускорението на Слънчевата система и да изчисляват масата на галактиката. Тези данни от своя страна ще дадат улики за това как се е образувала Слънчевата система и скоростта, с която Вселената се е разширила от началото на времето.
"Това, което всъщност правим тук, е да получим много подробна карта на локалната вселена, която е в три измерения за звезди на разстояние до няколкостотин светлинни години", обясни пред в. "Гардиън" Никълъс Уолтън, член на научния екип на ESA Gaia от Института по астрономия в Университета в Кеймбридж.
Чрез картографирането на позициите и движенията на звездите, сондата е разкрила разрушителни процеси отвъд ръба на Млечния път. Слаб поток от звезди, забелязани между две близки галактики, е доказателство, че по-масивният Голям Магеланов Облак непрекъснато поглъща по-малкия Малък Магеланов Облак.
© ESA/Gaia/DPAC
Много от телата, които Gaia наблюдава, са квазари - изключително отдалечени и интензивно ярки обекти, задвижвани от черни дупки, милиард пъти по-големи от масата на Слънцето. Измервайки движението на Слънчевата система спрямо тях, данните на Gaia показват, че Слънчевата система пада към центъра на Млечния път с ускорение от около 7 мм в секунда всяка година.
Обсерваторията обикаля планетата от гравитационно стабилна позиция, известна като "точка на Лагранж" на 1.47 млн. км от Земята в обратна посока от Слънцето. През последните седем години сондата измерва позициите и скоростите на близо 2 милиарда звезди. Освен че разкриват еволюцията на звездите, данните позволяват на астрономите да определят разпределението на материята в Млечния път, откъдето биха могли да преценят масата на галактиката.
© ESA/Gaia/DPAC
Публикуването на данните днес е третото подред от Gaia и включват наблюдения от близо три години, по-малко от половината от събраното до момента. Забавянето произтича от огромния обем данни, които обсерваторията събира, и работата по обработката им, която 400-те членове на екипа от цяла Европа, трябва да свършат, за да се превърнат в публични резултати. Планират се поне още две публикации на данни, потенциално повече, ако мисията на Gaia бъде удължена, за да продължи цяло десетилетие.
Новите данни са достъпни през страницата на ESA.
Маршалов
Рейтинг: 1167 ВеселоДа знам да не се губят друг път с летящата чиния, че виж като нямах добра карта на нея скапана планета попаднах.
мурзилкаhamiltonf
Рейтинг: 4307 НеутралноЯко...
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2821 ВеселоЗа автостоп, става ли?
geordgeo
Рейтинг: 1434 ЛюбопитноТрябва да имаш много развихрено въображение, за да се справяш успешно с гледките в космоса. Дори не мога да си представя колко сме нищожни на фона на целия този безкрай, (донякъде) тъжна работа...
Judjuk
Рейтинг: 3417 НеутралноМи аз нищо не виждам! Туристически маршрути, круизи, екскурзии, хотели, СПА-центрове, археология...., нищо няма, за къв ми е такава карта? Къш бе!
Николай Бучков
Рейтинг: 4876 РазстроеноТози факт с приближаването ни към центъра на Млечния път ще успокои всички , които си мислят за съдбата на Земята.......
valtoro
Рейтинг: 974 НеутралноТова е уникално постижение, за строежа на Млечния път нямахме полкова
подробна информация !!!
Емо
Рейтинг: 647 НеутралноАвторът да уточни: "7 мм в секунда" не е ускорение, а скорост. В крайна сметка това какво е, защото ако е ускорение, т.е. 7 мм/сек.кв. то не е толкова безобидно, както ако е линейна скорост.
Аз съм умнокрасив соросоиден либераст и съм благодарен, че не съм станал грознотъп путиновски диктатомачовец.Роси
Рейтинг: 8246 Неутрално"Слънчевата система пада към центъра на Млечния път с ускорение от около 7 мм в секунда всяка година."
И какво следва от тпва?
PisnaMi
Рейтинг: 2232 НеутралноКоректен коментар! Статията не е подписана, т.е. гугъл преводач или някой от стажантите - напълно разбираема грешка :)
PisnaMi
Рейтинг: 2232 ВеселоПенсионната ни система едва ли ще издържи до окончателното ни падане в Центъра :)
profesionalist
Рейтинг: 1284 НеутралноГолемо постижение.Сиренето в млечния път ни излиза безплатно....
johnniewalker
Рейтинг: 974 НеутралноБраво за статията
johnniewalker
Рейтинг: 974 НеутралноНа крива ракета, Космосът й пречи!
Борис
Рейтинг: 1446 НеутралноИнтересно каква е траекторията на Млечния път?