
© Associated Press
Иран обяви, че продължава с обогатяването на уран до 20% в нарушение на ядреното споразумение с шест световни сили.
Говорител на правителството направи изявлението за англоезичния сайт на агенция "Мер" дни след като Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) съобщи, че ислямската република я е уведомила за плановете си да се върне към обогатяването на уран до 20%.
Това съобщение съвпадна с новините в други ирански медии за задържан южнокорейски танкер, "замърсявал с химикали" Персийския залив и с това принудил Революционната гвардия да се намеси.
Сателитни данни в MarineTraffic.com потвърждават, че танкерът Hankuk Chemi е пристигнал в пристанището Бандар Абас без обяснение, на път от Саудитска Арабия към Обединените арабски емирства.
© Reuters Южнокорейският танкер Hankuk Chemi.
Напрежение
В последните месеци расте напрежението между Техеран и Вашингтон, който се изтегли от ядрената сделка през 2018 г. по решение на президента Доналд Тръмп и възстанови санкциите, отменени от ООН след споразумението. Иран прие нов закон, с който при поддържане на санкциите властите се задължават да подновят обогатяването на уран.
Приетата стойност е много под 90-те процента обогатяване на уран, необходими за създаване на бомба. Тя обаче надвишава в пъти прага от 3.67%, договорен със сделката от 2015 г. И в момента това споразумение се нарушава, след като Техеран започна да се отказва от някои клаузи (в опит да убеди Европа да работи за връщането на САЩ към документа) и обогатява до 4.5 на сто.
Новият праг от 20% значително би скъсил (вероятно - до няколко месеца) времето, необходимо за създаване на бомба. Ислямската република настоява, че програмата ѝ е единствено за мирни цели, но прие сделката през 2015 г., за да разсее съмненията, че може да се сдобие с ядрено оръжие до месеци, а в замяна ООН свали санкциите срещу нея. Тръмп обаче нарече постигнатия пробив "най-лошата сделка" и прекрати участието на САЩ въпреки несъгласието на европейските партньори, Русия и Китай, също подписали документа.
Новият закон бе приет след убийството на учения Мохсен Фахризаде при мистериозни обстоятелства. Смъртта на ядрения физик, смятан за движеща сила на иранската ядрена програма, подтикна Иран да постави ултиматум на избрания за президент на САЩ Джо Байдън да се откаже от санкциите и да промени подхода на предшественика си, щом влезе в Белия дом.
Ултиматум
Рязкото увеличаване на степента на обогатяване на уран обаче предшества с над две седмици началото на мандата на Байдън, макар иранските власти да бяха поставили срок, изтичащ около две седмици след встъпването му в длъжност. То съвпада с първата годишнина от убийството на ръководителя на поделението за външни операции "Кудс" ("Ерусалим") на Революционната гвардия Касем Солеймани. И приемникът му Есмаил Каани, и проиранското ливанско движение "Хизбула" заявиха в края на миналата седмица, че Иран ще отговори на убийството сам в момент, който избере за подходящ.
Байдън, чието поле за маневри обаче бе намалено от действията на Иран, обяви, че само стриктното придържане към сделката би довело до сваляне на американските санкции. Според външния министър на Иран Мохамад Джавад Зариф САЩ в момента не са в позиция да поставят условия, след като сами нарушиха сделката.
В средата на декември МААЕ съобщи, че Иран е започнал строителни работи в подземното ядрено съоръжение във Фордо - същото, в което Техеран твърди, че е подновено обогатяването на уран до 20%.
Реакции
Научихме за съобщението на Техеран за намерение производството на уран да бъде увеличено с 20 на сто, заяви днес говорител на Европейската комисия. "Ако тези намерения бъдат приложени, това ще представлява значително отклонение от поетите от Техеран задължения по ядрената сделка, с тежки последици за неразпространението на ядрено оръжие, добави той, цитиран от БТА. Важно е да се избягват всякакви стъпки в разрез със споразумението."
По неговите думи засега МААЕ не е изяснила практическите последици от обявеното намерение на Техеран. Той отбеляза, че по-късно днес агенцията ще съобщи на държавите по споразумението най-новите данни, с които разполага. Нека изчакаме данните на МААЕ, на чиято основа взимаме решения, призова говорителят. Споразумението ще остане в сила, докато всички участващи страни спазват в действията си поетите задължения, добави той.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху, верен съюзник на Тръмп и противник на споразумението (с аргумента, че на Иран не може да се има доверие и опасността за Израел остава), обяви, че днешното съобщение само доказва стремежа на ислямската република да се сдобие с ядрено оръжие.
МиГ-29
Рейтинг: 571 НеутралноВдига залога преди новата сделка.
zero_day
Рейтинг: 722 НеутралноИмам чувството, че отново центрофугите по мистериозен начин ще се повредят, а нищо чудно и някоя и друга водеща чалма да хвръкне след няколко седмици или месеца...
МиГ-29
Рейтинг: 571 НеутралноИран е въздух под налягане.
Отчаяно има нужда от сделка.
Видяхме ги колко струват и военно Дончо каза Бау и взеха да стрелят напосоки и да свалят граждански самолети дето са излетели от Ирански летища.
Такава им е и армията паника и безхаберие страх и мързел.
deaf
Рейтинг: 2394 НеутралноДо коментар [#1] от "МиГ-29":
Сигурен ли си,че Иран иска сделка,а не да си направи атомна бомба?
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1334 НеутралноИ Биби и дони излизат от власт. Дано не се искушат да направят някоя глупост. Дотук неуспех на израелските опити да спрат иранската програма. Не могат да ги бомбардират а американският " максимален натиск" беше пълен провал също като със Северна Корея.
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.pet_fire
Рейтинг: 5513 НеутралноДано новата администрация на САЩ се справят по-добре с Иран
selqnin
Рейтинг: 1412 НеутралноОтново, както обикновено евреите ще трябва да свършат тихо и кротко работата!!!
НеКой
Рейтинг: 1300 НеутралноВидяха, че идват демократите и могат да си развяват гащите.
Потурите де.
МиГ-29
Рейтинг: 571 НеутралноДо коментар [#4] от "deaf":
Нищо не могат да направят. Но вървят по пътя на Сев ерна Корея скоро няма да имат какво да ядат.
Без сделка режима ще се срути.
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 1559 НеутралноИран винаги си е обогатявал уран за направата на ядрени бомби.За това президент Тръмп скъса ядрената и ракетна сделка-недоносче сключена от администрацията на двойката Обама-Байдън.
shlshlshlshlDarulio
Рейтинг: 1005 ВеселоОпа, ще има нов Stuxnet и фойерверки от учени и генерали.
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКАVladiznaiko
Рейтинг: 739 НеутралноПерфектно извинение защо Теъмп да остане на власт... Скалъпват един доклад, свалят един самолет случайно и хоп
Животът е прекрасен!3biri
Рейтинг: 728 НеутралноАма този в Северна Корея кога се срути?
МиГ-29
Рейтинг: 571 НеутралноДо коментар [#13] от "3biri":
Тоя в СК го потдържа Китай щото така му е изгодно.
Без Китай ще се срути за месец.
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 1559 НеутралноВсички ислямисти са въздух под налягане,като почнеш от Турция,преминеш през Иран и завършиш с Палестина и техните отрочета от Хамас,Фатах ,ИД и Ал Кайда...Западът или някой друг им прави оръжието,а те даже не знаят да пуцат...могат само невинни хора да убиват. shlshlshlshl
klimentm
Рейтинг: 3910 ВеселоТомахвки кога?!
klimentmJalis Ironhammer
Рейтинг: 1334 НеутралноДо коментар [#16] от "klimentm":
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Това е проблема. Иранците се усетиха и всички инсталации са под земята. Томахавката не върши работа. Трябва GBU 57 MOP , за съжаление на Израел само вие имате подобно.
.
Рейтинг: 1745 НеутралноИ защо Иран да не обогатява уран до 20%, това е тъпотия. 20% обогатен уран е за гориво в атомните реактори, Иран има много уран, а 20% за бомби не стават.
pixel
Рейтинг: 679 Неутралнокакто преди месец , нали
голяма патардия вдигнаха в Иран
ivanpopov
Рейтинг: 2405 НеутралноЩе има работа за хел ха'авир
Ахмед Фере
Рейтинг: 22 НеутралноТия саудитски копелета и израелските ционисти начело с Сащ ще распалят нова война но последиците ще понесат тъпите араби и израел.