Демократите започнаха процедура за втори импийчмънт на Тръмп

Демократите започнаха процедура за втори импийчмънт на Тръмп

© Reuters



Демократи от Камарата на представителите на САЩ внесоха обвинение срещу президента Доналд Тръмп, с което формално започва процедура за втори опит той да бъде отстранен от поста заради нарушаване на закона. Никога в историята на страната подобно нещо не се е случвало с държавен глава, особено в един и същи негов мандат.


Вероятността реално да се приключи процедурата е нищожна 9 дни преди края на президентството на Тръмп. За отстраняване е нужно одобрението на над половината конгресмени и две трети от Сената, който ще се събере на заседание на 19 януари, т.е. ден пред ивстъпването в длъжност на Джо Байдън като нов президент.


Обвинението е едно - подстрекателство към насилствен бунт срещу управлението на Съединените щати. В резолюцията от името на трима конгресмени демократи са цитирани неоснователните обвинения на президента, че е спечелил изборите през ноември, речта му пред митинга във Вашингтон миналата сряда, прераснал в щурм на парламента, както и телефонния разговор от миналата неделя с натиск над организаторите на изборите в щата Джорджия да му "намерят" гласове, които да обърнат резултата.




"По този начин президентът Тръмп изключително много застраши сигурността на САЩ и правителствените институции", пише в текста. Той заплаши честността на демократичната система, намеси се в мирното предаване на властта и затрудни работата на равностоен клон на управлението. По този начин той предаде доверието към него като президент и нанесе щети на народа на Съединените щати."


Безпрецедентният пробив в сигурността на Капитолия съвпадна с последното гласуване на двете камари на парламента за потвърждаване на резултатите от избора на президент. Ако тълпата беше въоръжена, щеше да има десетки, а може би и стотици убити конгресмени и сенатори. В сградата в този момент бяха първите трима, които поемат поста на президент на САЩ в случай, че Тръмп бъде отстранен или обявен за негоден за поста. Това са вицепрезидентът Майк Пенс, председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и временният председател (president pro tempore) на Сената Чък Граси. След това законът определя, че поста на президент могат да заемат министри според определен ред.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK