
© Associated Press
От самото начало създателят на "Парлър" (Parler) Джон Мец позиционира социалната мрежа като такава за "свобода на словото", където хората най-вече могат да казват каквото си искат. Това беше залог, който наскоро се изплати, тъй като милиони поддръжници на президента Тръмп, възмутени от това, което смятат за цензура във Facebook и Twitter, се стичаха вместо това в Parler, разказва в. "Ню Йорк таймс"
В приложението, което се превърна в най-популярното изтегляне в App Store на Apple, дискусиите за политиката се увеличиха - но с тях и конспиративните теории, които твърдят, че изборите са откраднати.
27-годишният Мец е софтуерен инженер от Лас Вегас и изпълнителен директор на Parler. До събота вечерта Apple и Google премахнаха Parler от своите магазини за приложения, а Amazon заяви, че вече няма да хоства сайта с мотива, че той че не е налагал достатъчно строг контрол на публикации, които подбуждат към насилие.
Мец заяви в неделя, че се бори да запази данните на около 15 милиона потребители на Parler от сървърите на Amazon. "Вярвам, че Amazon, Google и Apple са работили заедно, за да се уверят, че нямат конкуренция", писа Мец e в Parler късно в събота. "НЯМА да спечелят! Ние сме последната надежда в света за свобода на словото и безплатна информация. " Той каза, че приложението вероятно ще се изключи "до седмица, докато се възстановяваме от нулата".
Parler сега е тестови случай в отново разпаления дебат за свободата на словото в интернет и по темата дали технологичните гиганти като Facebook, Google, Apple и Amazon имат твърде много власт. Този дебат се засили, след като миналата седмица Twitter и Facebook спряха акаунтите на Тръмп.
Този им ход насочи вниманието върху това колко власт имат те да решават кой да бъде онлайн и кой не. Бен Уизнър от Американския съюз за граждански свободи (ACLU), заяви, че е разбираемо, че никоя компания не иска да бъде свързана с "отблъскващата реч", която насърчи атаката срещу Капитолия. Но той каза, че и случилото се с Parler е обезпокоително..
Това, че Apple и Google премахнаха Parler от" "магазините си за приложения" и спирането на уеб хостинга му при Amazon надхвърли действията на Twitter или Facebook, които ограничават акаунта на потребителя или публикациите му, смята Уизнър. "Мисля, че трябва да признаем колко е важна неутралността, когато говорим за инфраструктурата на интернет", каза той.
Parler бе основан през 2018 г. от Мец с цел да се възползва от нарастващия гняв на поддръжниците на Тръмп от Силициевата долина. Но социалната мрежа имаше значително предимство: пари. Ребека Мърсър, един от най-големите дарители на Тръмп, помогна финансово. Приложението по същество е клонинг на Twitter. Той дава възможност на хората да излъчват съобщения - известни като "parleys", а не "tweets" - на последователи. Потребителите могат също да коментират и да републикуват публикации на други потребители.
Parler нарастваше бавно до началото на 2020 г., когато Twitter започна да слага етикети на туитовете на Тръмп за неточности и фалшиви новини като неточни. След изборите през ноември Parler нарасна още по-бързо, тъй като Facebook и Twitter ограничиха неверните твърдения, че гласуването е фалшифицирано. Толкова много потребители се регистрираха, че понякога претоварваха системите на компанията.
Приложението е изтеглено над 10 милиона пъти миналата година, като 80% са в Съединените щати, според Sensor Tower.
Миналата сряда Тръмп насърчи своите поддръжници да идат до Капитолия, за да окажат натиск на Конгреса. В сблъсъците петима души загинаха. Митингът беше планиран във Facebook, Twitter и другаде, но в Parler хората публикуваха съвети по кои улици да се тръгне, за да се избегне полицията; някои публикуваха информация за носене на оръжия в Капитолия.
В интервю за The New York Times часове след като тълпата щурмува Капитолия, Мец каза: "Не се чувствам отговорен за нищо от това, а също и платформата, тъй като сме неутрален градски площад, който просто се придържа към закона."