На живо

Коронавирусът по света: Няма смисъл от затваряне на границите, смята Брюксел (хронология)

Коронавирусът по света: Няма смисъл от затваряне на границите, смята Брюксел (хронология)

© Associated Press



Дневник" следи разпространението и ефектите от коронавируса по света. Карта на болестта вижте тук, положението в България следете тук.




Няма смисъл от затваряне на граници

Затварянето на границите в ЕС заради пандемията е безсмислено, заяви днес пред Европейския парламент председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.


Нуждаем се от общ подход, ЕК ще направи съответните предложения, добави тя. Фон дер Лайен призова държавите от ЕС да използват възможностите на европейската лекарствена агенция, за да проследяват щамовете на вируса на ковид. По нейните думи досега само две от 27-те страни в ЕС се възползват от тези възможности.

Преболедувалите поляци може да са 10 пъти повече

Реалният брой жители на Полша, преболедували COVID-19, може да е 9-10 пъти по-голям, отколкото сочат официалните данни. Това пише днес полският вестник "Дженик Газета правна", предаде ТАСС.


Изданието се позовава на изчисления, направени от професор Роберт Флишак, председател на полското сдружение на епидемиолозите. Според тях фактически преболедувалите коронавируса в Полша може да са 12-13 милиона души, имайки предвид хората прекарали безсимптомно болестта.


"За да престане коронавирусът да е проблем и разпространението му да се сведе до минимум, имунитет трябва да имат 25 милиона души", смята професорът. "А това означава, че броят на преболедували или ваксинирани трябва да е двойно по-голям, отколкото е сега."


Според официалната статистика от началото на пандемията в Полша са регистрирани над 1,4 милиона заразени. Ваксинирани са вече над 500 000 души

Ситуацията с COVID-19 във Франция вероятно ще е доста тежка през следващите месеци, особено през март, поради появата на по-заразния вариант на коронавируса, заяви днес ръководителката на парижката болница за инфекциозни заболявания "Сен Антоан" Карин Лакомб, цитирана от "Франс прес".


Пред телевизия Бе Еф Ем тя каза, че за овладяване на заболяването в някои райони вероятно ще са нужни допълнителни ограничителни мерки освен сега действащия в цялата страна вечерен час от 18 ч.


Коронавирусът по света: Няма смисъл от затваряне на границите, смята Брюксел (хронология)

© Associated Press

Дания приоритизира ваксинацията на бездомниците

Дания обяви вчера, че изтегля бездомниците по-напред в приоритетния ред за достъп до ваксина срещу COVID-19 след призиви на граждански сдружения и депутати, отправени заради по-големия риск за тази част от населението, предаде агенция "Франс прес".


В датската стратегия за ваксиниране има 12 групи, като в момента първите пет могат да получат ваксината в зависимост от това къде живеят.


"Бездомниците и социално слабите, които са особено рискови, се ваксинират в категория 5", съобщи министерството на вътрешните работи и социалното осигуряване. Другите от тази група, които не влизат в тази категория, също ще имат приоритет спрямо общото население, уточни то.


В Дания в момента има около 6500 бездомни хора.


Близо 3 процента от датското население са получили първа доза ваксина срещу Ковид-19, а 0,05 процента - втора, което поставя Дания начело сред страните от ЕС.

Австрия разследва неприоритетно ваксиниране

Австрийските власти разследват след информации в медиите случаи, при които неприоритетни лица са били ваксинирани срещу коронавируса, предаде "Франс прес". Според правителствената стратегия с приоритет са обитателите и служителите на старчески домове. Според медии обаче в страната имало няколко случая на неспазване на разпоредбата на министерството на здравеопазването. Ваксини са били поставени на роднини на персонала в старческите домове, на народни избраници или на общински служители.Във Виена според медийни информации се проверява неправомерно ваксиниране на монахини, свещеник и на стажант.

Британският щам присъства в над 60 държави

Британският вариант на новия коронавирус продължава да се разпространява по целия свят и към миналата седмица е присъствал в 60 държави и територии, с 10 повече отколкото на 12 януари, съобщи Световната здравна организация (СЗО), цитирана от агенция "Франс прес".


Коронавирусът по света: Няма смисъл от затваряне на границите, смята Брюксел (хронология)

© Associated Press


Южноафриканският вариант, който подобно на британския е много по-заразен от оригиналния щам на коронавируса, се разпространява по-бавно и присъства в 23 държави и територии, или с 3 повече, отколкото на 12 януари, уточнява СЗО в седмичния си епидемиологичен преглед.


Освен това СЗО следи разпространението на два други щама, които се появиха в Бразилия. Единият от тях е открит и в Япония при четирима пристигнали от Бразилия.


"За момента има прекалено малко информация, за да направим оценка" дали тези нови варианти се разпространяват по-лесно, или водят до по-тежък вариант на болестта, отбелязва СЗО, но подчертава, че генетичните им характеристики са подобни на британския и южноафриканския вариант, което налага по-нататъшни проучвания. Британският вариант, открит миналата година, се смята за 50 до 70 на сто по-заразен от оригиналния коронавирус и присъства в шестте географски района, наблюдавани от СЗО.


Южноафриканският вариант присъства само в 4 от тях, съобщи организацията без повече подробности.


Тези два нови щама се смятат за много по-заразни, но не са по-опасни според последните изследвания. Като водят до увеличаване на броя на заболелите обаче, те подлагат на по-голям натиск здравните системи, които в някои страни като Великобритания или САЩ могат да са на ръба на колапса.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK