
© Associated Press
Португалците ще гласуват в неделя на президентски избори, които ще са белязани повече от драматичната ситуация в здравеопазването, принудила страната отново да въведе карантина, отколкото от очакваното преизбиране на досегашния президент консерватор Марселу Ребелу де Соуза.
Поради рязкото увеличаване на случаите на COVID-19, което постави Португалия на първо място в света по брой на заразените спрямо населението, не бяха планирани никакви класически митинги, каквито се организираха в последния ден на предизборната кампания преди традиционния "ден за размисъл".
Извънредното положение, което е в сила от началото на ноември, и втората национална карантина, въведена само преди седмица, няма обаче да се отразят на графика, фиксиран в изборния закон, който не подлежи на промяна.
Имайки предвид, че не бе възможно отлагане на изборите, кандидати и наблюдатели се опасяват, че ще избирателната активност ще е рекордно ниска. Това създава известна несигурност около социологическите допитвания, които въпреки всичко единодушно предричат победа за досегашния президент още на първия тур.
За да насърчат активността на 9.8-те милиона португалци, имащи право на глас, от които 1.5 милиона са в чужбина, миналата неделя изборните власти за първи път организираха предварително гласуване.
Близо двеста хиляди избиратели се възползваха от тази възможност, но кадрите, показващи образувалите се дълги опашки пред някои избирателни секции, най-вече в Лисабон, нямаха очаквания насърчителен ефект.
Втори тур?
Освен това екипи от доброволци обикаляха от врата на врата, за да съберат бюлетините на около 13 хиляди души, поставени под карантина или намиращи се в домове за възрастни хора. В страната в продължение на няколко дни бе регистриран рекордно голям брой смъртни случаи, а от днес за 15 дни са затворени училищата - още един сигнал, че страната е в строга карантина.
"Преди година се очертаваше лесна победа на тези избори" за досегашния президент, който е 72-годишен бивш преподавател по право, станал популярен като телевизионен политически анализатор. Сега обаче "може да се окаже, че няма да му е толкова лесно", казва Паула Еспириту Санту, политоложка от Лисабонския университет.
Кои са другите важни избори в Европа тази година, четете тук.
"Достатъчно е 70 процента от избирателите да не гласуват, за да е почти почти неизбежно да има втори тур", изрази тази седмица опасенията си Марселу Ребелу де Соуза, опитвайки се да накара повече хора да гласуват за него на фона на слабите шансове на шестимата му съперници да постигнат успех на тези избори.
И четиримата президенти на Португалия след идването на демокрацията през 1974 г. са избрани още на първи тур.
Действащият държавен глава, който продължава да е доста популярен пет години след избирането си, съжителства без сериозни търкания с правителството на социалистите на премиера Антониу Коща, които, за да си спестят сигурното поражение, не излъчиха свой кандидат за президент.
Популистка изненада?
На фона на този лишен от особено напрежение сценарий има риск досегашният президент да не успее да мотивира достатъчно привържениците си. Особено, имайки предвид, че една от десните партии го обвинява, че е твърде сговорчив с правителството, дошло на власт непосредствено преди него благодарение на подкрепата на радикалната левица.
Голямата изненада на тези избори може да се окаже кандидатът на десните популисти Андре Вентура. След като основа антисистемната партия "Достатъчно!" (Chega), Вентура - 38-годишен юрист и бивш член на дясноцентристката формация на сегашния президент, стана депутат на парламентарните избори през 2019 г., на които "Достатъчно!" спечели 1,3 процента от гласовете.
Ако в неделя той вземе около десет процента от гласовете, както прогнозират някои социологически проучвания, "за него това ще е отличен резултат", каза пред Франс прес Антониу Пинту, политолог от Лисабонския университет.
Повечето от социологическите проучвания обаче го поставят на трето място, рамо до рамо с бившата евродепутатка на социалистите Ана Гомеш. Критично настроена към премиера социалист, тази 66-годишна дипломатка от кариерата се превърна във виден борец срещу корупцията, преди да се кандидатира за президент на тези избори.
В Португалия президентът не разполага с никаква изпълнителна власт, но играе ролята на арбитър в случай на политическа криза и може да разпуска парламента, за да свика предсрочни парламентарни избори./ БТА
Шакир Зулов
Рейтинг: 728 НеутралноИ там перзидента има власт колкото наш Радев,точно никаква.🐵
Много съм простИван
Рейтинг: 1203 Неутрално"Популизма" е единствено проблем на политическата паплач , не е насочен срещу народа а е в негова подкрепа. На "елита" не му допада защото обединява масите срещу системата която ги прави елит и затова всячески се опитва да го изкара нещо лошо.
Не съм нито американофил, нито русофил- те са родоотстъпници и подлоги на чужди държави.Аз съм българофил!Lazarus
Рейтинг: 1011 НеутралноЗащо антисистемната партия да е популистка? Кой го реши? Значи левите и десните са системните партии. Както и другаде по света, тихичко са се договорили да имат един кандидат в Полтугалия. Който се опитва да се намеси друг, а популист?
Скелета
Рейтинг: 107 НеутралноДо коментар [#1] от "Шакир Зулов":
Доста по-голяма власт има, щом може да разпуска правителството.
Наш Радев щеше 10 пъти да го разпусне, ако можеше.
bib45647808
Рейтинг: 607 НеутралноНа всички държави обявени от англо-саксите за фашистки през ВСВ,
президентите са с орязана власт.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Помяр
Рейтинг: 614 НеутралноНяма да коментирам как е 'по белия свят', но у нас популизма е насочен точно СРЕЩУ народа. Българинът е едно изключително неприятно създание.
qid44693832
Рейтинг: 922 НеутралноДо коментар [#5] от "bib45647808":
В Румъния не е.
Един препатил
Рейтинг: 2854 НеутралноДа-а, няма сигурни избори.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Един препатил
Рейтинг: 2854 НеутралноДо коментар [#6] от "ffj3164O424":
Ако случайно сте чували такова нещо значи не сте слушали внимателно.
Обективен и независим не значи без мнение. Напротив.
realguru
Рейтинг: 2619 НеутралноА било свършено с Тръмпизма :)
Политическата класа се изроди, демокрацията в съвременния и вариант не работи, затова се появяват "популистки" или "крайни" партии.
padrino
Рейтинг: 4086 ЛюбопитноИ кой определя критериите за да наречем една партия или движение крайно или популистко?
Все има някой който ни убеждава, че ако не следваме неговото.нейното виждане ние сме или едните или другите. "Свободата" да изразяваш собствено или различно мнение е отнета от същите тези които те убеждават, че тяхното мнение и визия са единствените, всички други са крайни и популистки. Тъжна реалност.
Колкото по "свободни" ставаме, толкова по-малко свободи имаме. Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬
samoedin
Рейтинг: 3404 Неутрално" Ако в неделя той вземе около десет процента от гласовете, както прогнозират някои социологически проучвания, "за него това ще е отличен резултат", каза пред Франс прес Антониу Пинту, политолог от Лисабонския университет."
А някой дава ли си сметка какво може да се случи във Франция при наближаващите президентски избори с Льо Пен ? Не опасност, а почти сигурност съществува чрез популистите в тази държава да се случи същото като в САЩ с Тръмп.....
bib45647808
Рейтинг: 607 НеутралноЯвно за САЩ и Англия българските фашисти са били като тези от Германия и Италия, щом правата на президента ни са така орязани. Но и това си има хубави страни. Представям си какви глупости щеше да направи Плевнелиев, ако освен Новогодишно слово имаше права като колегата си в Румъния.
До коментар [#8] от "qid44693832":
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Stargate
Рейтинг: 1790 НеутралноДо коментар [#11] от "Един препатил":
Ако съобщават новина НЯМАТ право на мнение! На мнение имат право, ако правят анализ на ситуацията.
scott
Рейтинг: 606 Неутралносамо бой по ковид идиотите.
Dariya Koleva
Рейтинг: 3058 НеутралноЕлитите в Европа прекалиха с психообработката на населенията си с Ковид-19 и затова сега се страхуват от наказателни вотове! И с право!
Тази година има избори в Германия за Бундестаг, ХДС се оаква да загуби доста от подкрепата си, дори от средното съсловие, поради икономическите им загуби!
fpyyh
Рейтинг: 1726 ЛюбопитноЩом с 1.3% се влиза в парламента ми е интересно колко партии има в него? Каква би била картината в България, ако прагът беше също толкова нисък?
за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушитеdaskal1
Рейтинг: 4143 НеутралноДо коментар [#4] от "Скелета":
Все пак в Португалия президентът има право да разпусне Парламента, не правителството.
ПП
Ще ми е интересно да прочета мнението на българин живеещ и работещ в Португалия, по възможност образован човек.
mandzo
Рейтинг: 602 НеутралноДо коментар [#22] от "daskal1":
Какви са ти критериите за "образован човек"?
hope
Рейтинг: 3364 НеутралноЩе са ми интересни и местните избори във Франция, както и парламентарните в Германия.
Любовта ще спаси света!!!observador
Рейтинг: 1271 НеутралноДо коментар [#22] от "daskal1":
Познавам Португалия много добре (езика, културата, обществото), живял съм там няколко години.
Спокоен, летен "социализъм", облагодетелстващ крайбрежието - бавно растяща средна класа и преселващи се чужденци (най-вече заради ниската престъпност). Победа за Марсело и подкрепа за правителството от тези хора. Безвремие и разруха (ала Северозападна България) във вътрешността на странана и протестен вот (за Вентура) от там.
"Марсело" е на 70+ и има ключова роля в демократичните промени в Португалия през 70-те и 80-те. Той е като един мастодонт в политиката и го подкрепят масово. Очаквано днес спечели втори мандат. Много е харизматичен. Лятото например се хвърли да спасява една давеща се туристка (а е на 70+). Гостуването му при Тръмп също беше паметно. Изключителен дипломат и обединител на нацията.
Днес спечели от първи тур (61%).
Голямата тръпка, ако имаше такава, беше за второто място. Спечели го Ана Гомеш с 12.9% срещу Вентура с 11.9%.
Ана Гомеш в статията е спомената като борец против корупцията... Тя е кадър на консервативната лява фракция на управляващата партия. Най-запомнящото се нейно изказване е, че (по памет) французите са си виновни за атентатите в Париж, трябвало е да направят повече за атентаторите... Това го заяви преди 10 години. Заради този и образ, отблъскващ доста избиратели, партията не застана зад нея на тези избори и неформално подкрепи Марсело.
Вентура е интересно явление. Партията му е "крайно-дясна", но всъщност за нея гласуват предимно бивши избиратели на левицата (напр. в комунистуческо Алентежу). В Португалия, хората по крайбрежието (Лисабон, Порту и околията) живеят в паралелна (по-богата) реалност от тези във изоставената, западаща вътрешност. Най-ясно изразена е разликата при пожарите през лятото, когато хората там са оставени често сами с огъня. Освен това, както в българските села, имат проблеми с престъпността и липсващите услуги. Гласуват за Вентура като анти-системен.
Вентура знае това и застава открито срещу "циганите", което му носи обвинения в расизъм и съответно крайно-десния бранд. Но неговата партия е много далеч от например испанската Вокс. В България би била направо центристка и/или умерена. Португалия, по исторически причини (дясна диктатура, комунистуте са били преследвани) е силно лява. Съответно, за да си крайно десен там не е нужно да си десен изобщо. Всъщност, освен някои по-ярки изказвания за циганите, Вентура няма програма, съпоставима с тази на други европейски "крайно-десни" партии. Някои негови подръжници и партийни лица, говори се от неговите противници, имали такива убеждения.
Португалците са противоположни на нас и французите по "бунтарщина" - там протести и подобни прояви са рядкост. Около 50% бяха отговорили наскоро в проучване, че биха предприели абсолютно същите стъпки като правителството. Това е най-спокойната страна в Западна Европа и правителството в Лисабон работи без проблеми по цели за 2030-2040 (които са сигурни, че ще продължат дори ако друг спечели следващите избори). С тази последователност, вдигнаха силна технологична индустрия и туризъм от много ниска база (към 2005). Предвидими са, залагат на индустриите на бъдещето (вкл. например космоса) и имат добри връзки с целия свят. Любими на инвеститорите.
Политиката в Португалия, както и тези избори, е като на бавен кадър, съпоставена с европейската. Въобще, всичко там е някак по-бавно. Това има огромни плюсове най-вече за инвеститорите, на фона на бурята в другите страни. Но минусите са, че много важни реформи там никога не са се случили и сега португалските медии алармират, че след като балтийските страни и Словения го направиха и Словакия е напът да ги задмине по стандарт на живот. Макар Лисабон да замогна значително, има усещане за стагнация в страната.
"Най-бедните от богатите и най-богатите измежду бедните." точно беше определил преди години един португалски анализатор.
daskal1
Рейтинг: 4143 НеутралноДо коментар [#25] от "observador":
Благодаря!