
© Associated Press
Хората са създадени да се докосват и да бъдат докосвани - затова много хора, които живеят сами, страдат от липсата на това по време на пандемията. Ще се възстановим ли някога напълно, пита в. "Гардиън".
Нуждата от докосване съществува под хоризонта на съзнанието. Преди раждането, когато околоплодната течност в утробата се завихря около плода и феталната нервна система може да различи неговото тяло от това на майка ни, цялата концепция за "себе си" се основава на допира. "Човешкото тяло е изградило всички свои модели въз основа на докосване, получено от хората, които се грижат за него", казва д-р Катерина Фотопулу University College London. "Изцяло разчитаме на тях, за да бъдат задоволени основните ни нужди."
При възрастните
Като възрастни може да не осъзнаваме важността на докосването, дори когато то изчезне. "Може да започнем да осъзнаваме, че нещо липсва, но невинаги ще знаем, че е точно докосването", казва проф. Франсис МакГлоун, невролог в ливърпулския университет "Джон Мурс". "Но когато говорим за проблема със самотата, често пренебрегваме очевидното: самотните хора имат дефицит именно на докосване."
Докосването оказва огромно влияние върху нашето психологическо и физическо благополучие, казва проф. Робин Дънбар, еволюционен психолог от Оксфордския университет. "С нашите близки приятели и семейство се докосваме повече, отколкото си представяме", казва той. Изследванията му показват, че хората има средно петима близки приятели, на чието рамо могат да поплачат. "Виждаме абсолютно същото при приматите", казва той. "При приматите и хората тези емоционални коалиции действат като буфер; те ви пазят гърба."
Следователно не е изненадващо, че при 40 000 души от 112 държави, участвали в проучване на BBC и Wellcome Collection през 2020 г., трите най-често използвани думи за описване на докосване са: "утешително", "топло" и "любов".
Обяснението на науката
Допирът може "да смекчи ефектите от стреса и болката, физическа и емоционална", казва Фотополу. "Във времена на силен стрес - загуба на работа или загуба, например - наличието на повече контакти с другите ни помага да се справим по-добре, особено при успокояване на ефектите на [хормона на стреса] кортизол." Дори да сме свикнали да не ни докосват много, след известно време нуждата може да се усети физически."
"Много изследвания подкрепят теорията, че докосването дава на мозъка "разрешение" да делегира ресурсите си за справяне, защото някой друг е там, за да поеме трудностите. Това отпуска тялото", казва Фотопулу. И не става въпрос само за едно усещане. Двата квадратни метра кожа върху тялото гъмжат от нервни влакна, които разпознават температура, текстура, сърбеж и т.н. Един набор от влакна съществува само, за да регистрира нежно, галещо докосване: C-тактилните неврони (CT). MaкГлоун ги изучава от 1995 г., когато са открити при хората. "Тези неврони в кожата на всички социални бозайници предават бавни електрически сигнали към частите на мозъка, които обработват емоциите. Имат изключително важна роля в развитието на социалния мозък и способността ни да издържаме на стрес."
Най-наситени с тях са частите на тялото, които човек трудно достига сам - като раменете и гърба. "Ако обичате да ви масажират гърба, това е така, защото там има повече такива неврони", казва МакГлоун. "Стимулирането им освобождава окситоцин и допамин и има пряко въздействие върху нивата на кортизол."
"Гладът" за докосване е сигнал, че не е задоволена примитивна човешка нужда. Но какво ще стане, когато тежките ограничения заради пандемията отминат? "За всеки ще е различно, вероятно в зависимост от това колко дълго време човек е прекарал сам, и може да има период на неумелост", казва Дънбар. "Но ние сме свикнали да еволюираме."
ykv43523606
Рейтинг: 183 НеутралноТая ако е професор, аз съм Айнщайн! По-смотана статия отдавна не бях чел! Поне ми оправи настроението, браво!
Дисидент в ЕССР
Рейтинг: 664 НеутралноДо коментар [#1] от "ykv43523606":
"Регулирането на словото е опасна идея, която не е съвместима с принципите на свободното общество." - Рон ПолЕто в това се превърна Дневник. А едно време беше качествена медия. Но парите не миришат.
venci4
Рейтинг: 1348 НеутралноТо да бяха само прегръдките..
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpg1908
Рейтинг: 116 НеутралноСвиквайте! Според неолибералната доктрина, семейството трябва да изчезне, а хората да станат самостоятелни единици с безбройни права. Скоро и прегръдките ще трябва да са с декларации, както вече е сексът в някои "развити" страни.
edin drugii
Рейтинг: 2264 НеутралноВ момента най опасно е да се прегръщаш с някого ,дори и близък .
samoedin
Рейтинг: 3552 НеутралноКакъв смисъл има от празни любезности и официозни прегръдки ? Пандемията никой не е лишила от истинско отношение към личността му, което заслужава ! Че щели да се ограничат лицемерните пози и повърхностни прояви - още по - добре !
ivanpopov
Рейтинг: 2639 НеутралноОтвори фаца, дай да те бацам...
rumen_s
Рейтинг: 1731 НеутралноГолеми драми, голямо нещо. Човечеството е минало през доста по-страшни пандемии, пък е оцеляло. Аман от черногледство.
Браво Дневниче за цензурата. Мода си знае какъв е, ПКП :)pamela
Рейтинг: 3101 НеутралноДо коментар [#8] от "rumen_s":
И аз съм на същото мнение. Хората са преживяли къде по-страшни неща като войни, природни бедствия, глад и т.н.
Наистина е ужасно за хората изгубили близки или останали без работа. Останалите няма какво толкова да се оплакваме ако сме живи и здрави.
彼得。斯托亚诺夫
Рейтинг: 492 Веселоедно време имаше едно съветско стихотворение за идентичността на партията и ленин (цитирам по памет): "мы говорим ленин, подразумеваем партия; мы говорим партия - подразумеваем ленин".
-- 子曰:[人能弘道,非道弘人]卫灵公15:28та и тука така - "ни говорим за прегръдки, разбираме секс"
општо взето, ако в статията "прегръдка" се замени с някой синоним на съвокупление, всичко ще си дойде на мястото. и от тази гледна точка статията право пише.
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6190 ВеселоСрещнали се на полянка,
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботевпрабългарин и славянка,
цуни - гуни, вади - тури,
народили чукундури....
(по Радой Ралин)
Judjuk
Рейтинг: 3357 НеутралноТака е, така е, само задната прашка е разрешена!
ikod
Рейтинг: 531 НеутралноТочно чета за това как полицията е разбила оргия с над 100 човека във Франция. Някой да обясни на полицията, че тези хора не са престъпници, а просто са имали нужда от прегръдки :)
Помuяр
Рейтинг: 779 ЛюбопитноПрофесОре, от всичките глупости, които си причинявам на нервната система, липсата на "гуш" е последен проблем. Една интересна книга би ми се отразила в пъти по-добре, отколкото кухо прегръщане.
Прост глупак.goofy
Рейтинг: 390 НеутралноДо коментар [#14] от "Помяр":
Ако прегръдката с майка, баща или свое дете за теб е кухо прегръщане, не мисля, че една интересна книга ще ти помогне особено.
ена блогърка
Рейтинг: 67 Неутралнодали е пандемията, дали страхът от смъртта...вечен живот желая на всички медицински лица и техните пациенти и да е все по-хубав!
to see a world in a grain of sand and heaven in a wild flower hold infinity in the palm of your hand and eternity - in an hour.proza
Рейтинг: 619 НеутралноСамотата, липсата на контакти между хората, затварянето в собствения дом, подозрителността към другия и чисто физическото отдалечаване на хората са все елементи на отчуждението, апатията и алиенацията в съвременното общество. Това беше целта на занятието.
biss Mark
Рейтинг: 1447 НеутралноДрън Дрън аз си се прегръщам с любимите хора.
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.