
© Associated Press
Търсят се доброволци за първото в света клинично изпитание с поставяне на две дози от различни ваксини, пише "Гардиън".
Проучването на Оксфордския университет, финансирано от екипа за ваксинирането към британското правителство, е описано от министри като "изключително важно". То ще обхване 820 души над 50-годишна възраст, които още не са имунизирани. За част от тях ще има по една доза от ваксината на "Пфайзер"/"Бионтех" и "Астра Зенека"/"Оксфорд" през 12 седмици (други - през 4; нужни са различни групи, за да се изследват възможностите за разреждане на дозите). Други ще получат две дози от същия продукт.
По прицип здравните власти в Англия допускат прилагане на различни ваксини за двете дози в изключителни обстоятелства (например при изчерпване на дози от конкретна ваксина, когато някой пристигне, за да получи втората си доза).
За учените е важно да разберат дали смесването на ваксините дава същата, по-малка или по-добра защита. Информацията може да е важна не само за Великобритания, а и за целия свят предвид проблемите с доставките, смятат те. Така може да се установи и дали комбинирането увеличава защитата от по-заразните варианти от Великобритания, Бразилия и Южна Африка (повече за тях четете тук).
Засега техни изследвания на мишки показват, че комбинацията между векторна аденовирусна ваксина (оксфордската) и РНК ваксина ("Пфайзер") може да подобри имунния отговор. И те, и продуктите на "Новавакс" и "Янсен" търсят резултат чрез спайк протеина (т.нар. шипчест протеин) на вируса и затова и последните две, ако бъдат одобрени, може да се добавят към експеримента.
Доброволците ще се изледват за антитела след ваксинирането. Ако резултатите покажат същия или по-добър имунен отговор, ваксинационните кампании може да станат по-гъвкави, но за целта първо е необходимо клинично изпитване. Според Надим Захауи, министъра, който отговаря за ваксинирането срещу COVID-19, засега обаче не се препоръчва комбиниране на ваксините, докато изследователите и регулаторите не са "абсолютно уверени, че подходът е безопасен и ефективен".
qid44693832
Рейтинг: 638 НеутралноВеликобритания са идиоти, първо решиха, че срокът мажду двете ваксинации не е от значение и може да дъде между 3 и 12 седмици /производителят казва 3 седмици/, а сега и тази глупост, втората доза да се слага , когато и каквото има.
blagoj
Рейтинг: 1449 НеутралноДобре е че ще тестват кръстосано ваксиниране, но двете иРНК ваксини са с много висока ефикасност, така че вероятно се притесняват за ваксината на Астра Зенека и смятат да я комбинират с друга. По принцип това което правят е необходимо, защото всеки производител изпитва само своята ваксина.
padrino
Рейтинг: 4341 ЛюбопитноВерно си е...трябва да попитат световно известен имунолог като теб преди да решават каквото и да е..... Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬
PoToP
Рейтинг: 697 НеутралноАбе най-сигурно си е да си сложиш всички налични ваксини - все една със сигурност ще подейства.
blagoj
Рейтинг: 1449 НеутралноДо коментар [#1] от "qid44693832":
Не са идиоти, защото са на зор, а от това което правят може да има полза. Има и известни рискове, но ще излизат още ваксини, а се вижда че планираните доставки не са сигурни. Добре е да се знае ефекта от кръстосването на ваксините.
Julian Mall
Рейтинг: 2102 ВеселоНаправо направета коктейл от всичките ваксини да видите какъв як имунитет ще се получи само с една инжекция!
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоJalis Ironhammer
Рейтинг: 1226 НеутралноУдобно. Нека първо пробват морските свинчета после ние.
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.🙂
Хриси
Рейтинг: 1922 ВеселоЧудят се как да замажат епичния провал на прехвалената им оксфордска ваксина. Единственото хубаво на нея ѝ е маркетинговата кампания. Успяха да излъжат половината свят колко е хубава и той да си поръча предварително огромни количества от нея. Пък то се оказа, че нито е особено ефективна, нито дали изобщо е ефективна при по-възрастни хора, не могат дори едно клинично изпитание да направят като хората и бъркат дозировки, омазват резултатите и докладването им. А най-накрая се оказа, че не могат и да я произведат.
Some say the end is near, Some say we'll see Armageddon soon, I certainly hope we will, I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.Даже руснаците успяха да направят по-свястна ваксина, както пише в The Lancet.
blagoj
Рейтинг: 1449 ВеселоДо коментар [#1] от "qid44693832":
По отношение на ваксинирането само с една доза за ваксината на Pfizer има 3 числа за ефикастност - 52% , 89%, и 92%. И трите са верни, зависи как се гледат данните. Pfizer казва 52% на база даните от 1 до 21 ден. Британския регулатор взема данните от 15-21 ден защото ваксината до 12-тия ден не е подействала и получава 89%. После отиват още по-далеч и вземат данните от 21-28 ден. Тогава е поставена втора доза, но те приемат че тя още не е подействала и действа само първата (това вече е дискусионно) и получават 92%.
Във всеки случай една доза предоставя отлична защита и въпроса е само за продължителността и. Но понеже зора е сега да се намали заболеваемостта поставянето на една доза е напълно оправдано.
Lazarus
Рейтинг: 951 НеутралноКакто цялата пандемия е политическо решение, така и решенията при ваксинацията се взимат от политици, а не от специалисти.
Julian Mall
Рейтинг: 2102 Любопитно"Даже руснаците успяха да направят по-свястна ваксина, както пише в The Lancet."
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоРуската ваксино и най-близка до Оксфордската и уж щяха да ги комбинират но явно по политически причини са се отказали щом ще правят изброените комбинации с други ваксини!?
zto53649477
Рейтинг: 30 НеутралноПросто и те са направили грешката да закупят много дози от яловата Астра Зенека и сега умуват какво да ги правят. Да, ама да се комбинират ваксини от съвсем различен тип е вече прекален риск. По-добре да ги дарят на некоя бивша африканска колония за да трупат дипломатически точки.
blagoj
Рейтинг: 1449 НеутралноДо коментар [#8] от "Хриси":
До коментар [#11] от "Julian Mall":
Ваксината на Астра Зенека изглежда добра, изпитанията и обаче са направени нескопосано. Те дори не се опитват досега да подават документи в САЩ, защото знаят че ще бъде отхвърлена, но извършват изпитания фаза 3 сега в щатите и към март ще знаем повече за ваксината и ще видим дали ще има одобрение там.
За руската ваксина - Лансет публикува това, което дават руснаците, но може ли да им се вярва? Тя е най-политическата и пропагандна ваксина, правят я да ваксинират света, а не могат да ваксинират себе си. То не бяха тровения на хора по света и у тях, не бяха фалшифициране на допинг проби, какво ли не... Как да вярваме че изобщо зад руските данни стоят реални хора?
Хриси
Рейтинг: 1922 ЛюбопитноДо коментар [#13] от "blagoj":
Some say the end is near, Some say we'll see Armageddon soon, I certainly hope we will, I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.На руснаците и аз не им вярвам особено, даже никак, но не мисля, че ще успеят толкова лесно да излъжат The Lancet, особено имайки предвид пропагандния ѝ потенциал и как всички "вярват" на руснаците. Тоест, смятам, че в случая нещата са проверени много внимателно, преди да бъде публикувано, още повече, че прави великия Оксфорд смешен.
Роси
Рейтинг: 7286 НеутралноА защо не измислиха ваксина, която от раз ще създава антитела.
uq
Рейтинг: 2151 НеутралноПробвайте па некой ако умре...умре
ТРАБАНТ
Рейтинг: 195 НеутралноСамо си помислете, ако в България ви кажат, че властите са решили да проведат такъв експеримент какво би се случило...
asbroad
Рейтинг: 439 НеутралноДо коментар [#8] от "Хриси":
Не думай. Я обясни в какво се състои тоз 'епичен' провал, щото си явно капацитет по въпроса? Ваксината не работи нещо ли?
Или това, че насраните ЕС от чудене как да замият нескопосността си декларираха, че нямало достатъчно данни за това колко е ефеикасна ваксината върху хора над 55 години (съществуващите данни определено показват, че тя е точно толкова ефикасна, колкото и върху хора под 55 години), се интерпретира - от идиотите като теб - като 'епичен провал'?
asbroad
Рейтинг: 439 НеутралноДо коментар [#13] от "blagoj":
Няма никакъв проблем с изпитанията на ваксината - по-малката извадка с тези над 60 години е поради факта, че по време на изпитанията не се е знаело как ваксината - създадена по класически принцип, на база вирус с неутрализирана вирулентност - ще действа върху хора, които все пак са в категорията на най-застрашените от вируса. По-малката извадка не значи по-слаба ефективност. В най-лошия случай означава по-малка вероятност да се изолират всички възможни странични ефекти. Тва е. Останалото е политика и резил от страна както на ЕС и лекарствената му агенция, така и на американската такава. Щеше да е смешно, ако не беше толкова отвратително, че се играе със здравето и живота на хората за да се спасяват политически кариери и имидж.