
© Associated Press
Високо ценено островче на стабилност в един размирен регион, Джибути представлява стратегически опорен пункт за Франция, която разчита да поддържа там и занапред най-голямата си военна база в чужбина, щом предоговори споразуменията си за отбрана с малката източноафриканска държава. Президентът Еманюел Макрон се очаква да приеме в Елисейския дворец своя колега Исмаил Омар Гелех, който бе негов домакин през март 2019 г.
Сега, в началото на февруари, дейността на Френските сили в Джибути (FFDJ) е в разгара си - бойни действия в пустинята като стаж за местни и френски военни, учения по въздушно полицейско патрулиране за два "Миража" от военновъздушната база, тренировки на специални сили по спускане на въздушен десант. А военноморската база се готви да посрещне през март самолетоносача "Шарл де Гол", който ще я използва като логистична спирка на път за Индийския океан.
Париж, който сключи през 1977 и 2011 г. споразумения с бившата френска колония, има доста причини за стремежа да запази позициите си на това късче земя с едномилионно население, разположено на няколко кабелта от стратегическия проток Баб ел Мандеб, през който минава голяма част от световната търговия между Азия и Запада.
Срещу годишен наем от 40 милиона долара и гарантирайки защитата на въздушното пространство на Джибути, "ние разполагаме тук с несравнима свобода на действие и възможности за тренировки", отбелязва комендантът на авиобазата на Френските сили полковник Оливие Соние.
А най-вече, в този анклав, обграден от страни в криза - Йемен, Еритрея и Сомалия, "смисълът от присъствието ни е да осигурим на властите у нас оценка на ситуацията", подчертава командирът на Френските сили генерал Стефан Дюпон. Тази база дава на 1500-членния френски контингент
възможността при криза в субрегиона бързо да приема и изпраща войски
към Индийския океан или Близкия изток.
Конкуренцията обаче е жестока. През последните двайсет години френските сили тук бяха разделени надве, а междувременно редица велики сили се настаниха в Джибути, предлагайки на властите добри пари като аренда.
От 2002 г. САЩ поддържат в страната единствената си постоянна база в Африка (4000 войници) и я използват при антитерористични операции срещу сомалийските ислямисти от Аш Шабаб и срещу Ал Каида на Арабския полуостров. Тук има също японци и италианци, които подпомагат борбата с пиратската дейност в съседство.
Колкото до Китай, пристигнал тук през 2017 г., той притежава днес едно пристанище и военна база, гарантиращи сигурността на огромните му икономически интереси в региона (в транспорта, енергетиката, промишлеността и т.н.).
Русия също не е далеч - през декември Москва подписа със Судан спогодба, която й дава правото да изгради военноморска база с до 300 души персонал. "Заради китайския проект за нови Пътища на коприната всички повече отвсякога се бият за контрола над Червено море - а Сомалиленд още не е признат, Еритрея е тоталитарна държава, Судан едва-що е започнал да се отваря, Йемен пък е стигнал до катастрофа. Остава Джибути", изтъква Соня Льо Гуриек, доктор по политически науки и автор на книгата "Джибути - гигантската дипломация на една малка държава".
С оглед наближилото подновяване на споразумението си за отбрана с Джибути, който редовно я упреква за недостатъчните й икономически инвестиции в тази страна, Франция прилежно възхвалява взаимните изгоди от това партньорство. "Военното ни присъствие има и възпиращ ефект, който допринася много за стабилността и икономическото развитие на Джибути", посочва командирът на Френските сили.
При това "френските военни единствени са се настанили тук със своите семейства, от тях се издържат училищата и магазините",
докато с американците и китайците не е така,
допълва комендантът на военноморската база на Френските сили, капитан Жан-Ив Пиаски. "Париж би трябвало да осъзнае, че интересът на Джибути не е само геостратегически, а също и геоикономически", коментира впрочем през ноември президентът на Джибути в интервю за панафриканското сп. "Жьон Африк".
Френското присъствие осигурява 4 на сто от БВП на Джибути според Париж. Отношенията между двете страни наистина са охладнявали в миналото, но днес вятърът изглежда е попътен.
"Отношенията между Франция и Джибути са нещо като "Обичам те, и аз не те обичам" (je t'aime moi non plus, песен на Джейн Бъркин и Серж Генсбур), резюмира Соня Льо Гурийек. "Щом дойдоха китайците, настъпи еуфория" със започването на големите инфраструктурни проекти, финансирани от Пекин. "Само че сега местните трудно изплащат заемите", отпуснати от Китай, който държи основната част от дълга им. "Изведнъж Франция пак е партньорът, който винаги е бил на разположение", обяснява тя. /БТА
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1325 НеутралноНаистина важна база. Ако правилно си спомням французите я използваха в преговорите с Индия. Размениха си възможностите на бойните кораби на двете държави да могат да спират за провизии и по този начин Париж си осигури още по голям обсег в Индийския океан за своите ВМС.
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Иначе докато беше разгара на пиратството в региона Джибути беше като ООН. Май дори държави като Япония и Испания имаха контингент там. Не знам дали сега е така. Горещата точка на пиратството в Африка в момента е от другата страна - Гвинейският залив.
padrino
Рейтинг: 4573 ЛюбопитноСлед като имат толкова много други чужди бази май Французите не им е толкова удобно колкото статията се опитва да внуши. И тези 40 милиона наем на година за военна база са смешна цена.
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬Николай Бучков
Рейтинг: 4474 НеутралноФренско-руската дружба е налице и там.......в което има само добри неща !
tamada
Рейтинг: 969 Неутрално"Джибути... късче земя... разположено на няколко кабелта от стратегическия проток Баб ел Мандеб"
Какво?!
Как може да е разположено на разстояние от протока на който се намира? Все едно да кажете, че България е на разстояние от Черно море.
* * *
"... анклав, обграден от страни в криза - Йемен, Еритрея и Сомалия"
Пълни глупости.
Няма как да е анклав, когато граничи по суша с повече от една държава (с Йемен не граничи – тя е от другата страна на протока). А заради излаза си на море пък съвсем не може да анклав.
Спрете да публкувате измишльотините на БТА, които ги приписват на чужди агенции! Няма писани такива неща в оригиналния текст на Дафне Бенуа от АФП. Но дори и да бяха написани пак би трябвало да знаете какво е анклав, ексклав и поне да погледнете картата преди да се излагате.
padrino
Рейтинг: 4573 ВеселоДо коментар [#4] от "tamada":
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬😂 😂😂😂😂😂😂😂😂👍👍👍👍
selqnin
Рейтинг: 2178 ВеселоВ детските ни години "Джибути" беше нарицателно...
padrino
Рейтинг: 4573 ВеселоТо и за "селянин" може да се каже същото... за детските ни години става въпрос нали?😂 😂😂 Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬
Tzar Vova Josei-ki
Рейтинг: 2284 НеутралноДжибути си е ЕТИОПСКОТО пристанище, и не е никакъв анклав!
А след излизане от Баб-ел-Мандеб, са ти необходими няколко часа плаване, за да достигнеш Пристанище Джибути!
astra_explorer
Рейтинг: 340 НеутралноПрепоръчвам филмът "15 минути война" по действителен случай!
val1320
Рейтинг: 511 НеутралноУчаствах в строеж на завод за втечнен газ в Южен Йемен в състава на френска компания.В случай на нужда от евакуация,трябваше да дойдат френски бойни кораби от Джибути.
Иво
Рейтинг: 3990 Любопитно"Париж, който сключи през 1977 и 2011 г. споразумения с бившата френска колония, има доста причини за стремежа да запази позициите си на това късче земя с едномилионно население, разположено на няколко кабелта от стратегическия проток Баб ел Мандеб, през който минава голяма част от световната търговия между Азия и Запада."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Нещо повече, Джибути по подобие на Ливан съществува благодарение на Франция, защото точно Франция създава тази държава през 1977 г. преди тази дата Джибути няма своя история и била част от Сомалия. Иначе, мнозинството от населението на Джибути и сега са сомалийци, но за разлика от 1977 г. не искат да бъдат част от Сомалия по-обективни причини ясни на всеки.
Иво
Рейтинг: 3990 ЛюбопитноИ нещо друго интересно, Джибути се управлява от един алчен и корумпиран диктатор, който разбира се също така погазва човешките права и свободи на своите граждани тънещи в бедност и мизерия! Но, разбира се САЩ и Франция не критикуват джибутския диктатор Исмаил Гюлех.... всеки знае защо. Отговора е в американската поговорка за кучия син...
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36trafopost
Рейтинг: 585 Неутрално[quote#7:"padrino"][/quote]
Трябвало е пак да напише нещо бързо, та да влезе в първите 10 коментара , но и да имаше време не би могъл да измисли нещо повече. Толкова е капацитета на средностатистическия герберски трол.
Статиите (както доказва и този случай) не ги чете. Трябва да изкара нещо и днес горкия :)
zo
Рейтинг: 1010 ЛюбопитноКакво са „няколко кабелта“?
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGYhope
Рейтинг: 3635 НеутралноПаразитират французите, където могат. Смучат природни богатства, влияние.
Любовта ще спаси света!!!nigel
Рейтинг: 860 НеутралноНяколко пъти по 185 метра. Мярка за дължина която се използва само в морето, и то за да се правят моряците на интересни вместо да минат към метричната система.
В конкретната статия използването ѝ няма никакъв дмисъл, както вече беше обяснил някой по-горе.
Lumberjack
Рейтинг: 282 НеутралноДжибути-малка страна на входа на Червено море получила "независимост" (като по-вечето бивши колонии) през 1977.
"More Majorum"Французите разполагат тук със сили (по-вече от една база ) способни за 24 часа да се разгърнат във всяка една точка на региона ( Африка, Азия, Средният Изток ). Страната е плацдарм на повечето операции из Африка.
През 2011 се сложи край на пребиваването на част от Чуждестранният Легион в тази страна (бяха заменени от френски части).
Страната е изключително важна по две причини-сол и локация.
След като дойдоха китайците, местните (които недолюбваха европейците) наистина повярваха, че най-сетне мечтите им се сбъдват (европейците си отиват и започват да живеят богаташки). Обаче пилците се броят на есен както пише в статията...
Libra
Рейтинг: 26 НеутралноЕх тези от Джибути, нямат никаква държавническа мисъл. Получават само от Франция 40 милиона долара годишно. Не взимат пример от нас, които даваме 4 бази без да вземем и стотинка. А може би като в добрите стари времена плащаме на янките, че си хабят зъбите.
tamada
Рейтинг: 969 НеутралноДо коментар [#11] от "Иво":
Не съвсем така, даже хич.
Джибути е френска колония от 19 век. Тоест Френска Сомалия, което е различно от днешната Сомалия, която е била две колонии – британска и италианска.
И не е "създадена от Франция", а просто процесът на деколонизация след Втората световна стига и дотам, като подобно на много други места минава през борба за независимост.
tamada
Рейтинг: 969 НеутралноДо коментар [#14] от "zo":
До коментар [#16] от "nigel":
Всъщност има връзка с метричната, защото кабелтът е 1/10 от морската миля. Която не е определена ей-тъй за да се правят на интересни, ами има връзка с геометрията, астрономията и т.н.
Морската миля е 1/60 от градуса, т.е. една ъглова минута от географския меридиан. А градусите в една окръжност, както знаем от геометрията са 360. Което идва от шестдесетичната бройна система, изчисленията са пряко свързани с числото Пи и си има някои удобства, затова днес все още я ползваме. Включително на сушата вкъщи, когато мерим ъгли.
Затова кабелтът е 185,2 метра, защото морската миля е 1852 метра. То не навсякъде е точно, защото Земята не е идеална сфера, но дълго време е вършило работа. И продължава да я върши – днес все още ползваме старите географски координати с градуси, минути и секунди. Едва в последните десетилетия започнаха да навлизат десетичните координати, но още е рано да се доверяваме изцяло на електрониката и спътниците, затова на всеки нов кораб задължително продължават да инсталират жирокомпас + отделен магнитен компас. И все още корабните компании купуват хартиени карти, нищо че навсякъде се ползва ECDIS.
Пипера е много лют
Рейтинг: 1016 НеутралноДо коментар [#9] от "astra_explorer":
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zUРежисьор, актьори?
Пипера е много лют
Рейтинг: 1016 НеутралноДо коментар [#20] от "tamada":
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zUИзключително точно, поздравления. Много народ пише/преписва глупости и се правят на геополитици без минимални знания по география.
etar
Рейтинг: 879 НеутралноДижибути е предпочитано място и за инвестиции. Преди 2-3 години Брус Дикенсън (същият дето е от Мейдън) щеше да прави самолетна компания там, но не съм следил какво стана.
Иво
Рейтинг: 3990 ЛюбопитноДо коментар [#19] от "tamada":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Прав си, че европейските колониални сили си разделят Сомалия на три части - френска, италианска и британска. Джибути се пада под френска власт. Но мисълта ми беше, че французите се изтеглят от своята колония (след това превърната в отвъд морска територия) около 17 години след британците. И тогава и сега мнозинството от населението на Джибути са били сомалийци и ако не бяха под френски военен и цивилен контрол можеше и Джибути да се присъедини към останалите две части на Сомалия, които през 1960 г. създават днешна Сомалия.