
"Молим ви, не пускайте прахосмукачките!": такива призиви се отправят в момента в Швеция. Заради ледената зима в скандинавската страна се стигна до сериозни проблеми с електроснабдяването. Токът е кът и става все по-скъп.
В специално телевизионно клипче сериозен глас призовава да се пести електроенергия: "Преди да включите прахосмукачката, запитайте се дали наистина трябва да чистите точно сега, когато в Швеция е най-студено и когато електроенергията е не само най-скъпа, но и най-неекологична".
Звучи като остарял призив за пестене, но е съвсем актуално. Тъй като тази зима е особено студена и много от хората отопляват домовете си с ток, Швеция изпитва недостиг на електроенергия. Търсенето е огромно, а предлагането си остава същото. В резултат цените на тока скачат - на моменти са двойно по-високи в сравнение с миналия януари.
Това се отразява негативно и на икономиката. Хенрик Сьолунд, директор на хартиената фабрика "Holmens Pappersbruk", описва какви са последствията за неговата фирма: "Всеки ден следим цените на тока и работим фактически с ръка на спирачката". Ако токът стане твърде скъп, Сьолунд намалява производството.
Защо токът не достига
Много други енергоемки предприятия са в същото положение. А държавата наистина призовава частните домакинства по възможност да не използват уреди като прахосмукачките, които "гълтат" много ток. Депутатът Йоар Форсел, представител на опозиционните либерали, не крие недоволството си: "Срамно е, че на развита страна като Швеция ѝ се налага да внася мръсен ток, а промишлените предприятия са принудени да спират работа".
Сняг, студ и лед в Стокхолм.
Според информации в медиите, Швеция е купила допълнителни количества ток от полски и германски електроцентрали, включително от централи на въглища. Освен това на юг е пуснала в експлоатация собствена електроцентрала с течно гориво, предназначена за случаи като сегашния. В същото време на север се произвежда повече ток, отколкото се потребява. Но няма достатъчно електропроводи, по които нужните количества да се изпратят в южната част на страната. Правителството планира инсталирането на нови електропроводи, но дотогава могат да минат и 20 години.
Проблемът е все пак само сезонен, посочва зеленият депутат Лоренц Товат, който формулира амбициите на Швеция в енергийната политика така: "Искаме да се превърнем в един вид супербатерия на Северна Европа с чиста електроенергия - и сме на път да го постигнем. Днес изнасяме повече ток откогато и да било преди, като в същото време внасяме по-малко и използваме значително по-малко изкопаеми горива".
В Швеция ядрената енергия не е табу
Макар напоследък в Швеция да се залага много на слънчевата и на вятърната енергия, в страната все още има шест ядрени блока, които осигуряват около 30 процента от необходимата електроенергия. До 2040 година шведите възнамеряват да прекратят изцяло използването на изкопаеми горива, но това не означава непременно край на атомната енергия.
Някои опозиционни партии са на мнението, че ядрената енергия и в бъдеще трябва да остане част от "чистия" енергиен микс в страната. И дори смятат, че трябва да се изградят нови, макар и по-малки ядрени централи. Аргументът им: те били по-сигурни, по-икономични и абсолютно необходими за покриване на нарастващото търсене на електроенергия.
Съгласно допитване от края на 2020 година, над 40 процента от шведите одобряват изграждането на нови атомни централи. А над 30 на сто искат поне да бъдат запазени сегашните шест - за да могат и през зимата да пускат прахосмукачката без угризения на съвестта.
pariah
Рейтинг: 1479 НеутралноКогато не си добре подготвен, ама искаш "чист ток" на всяка цена.
- A witty saying proves nothing. VoltaireСпрете атома, спрете въглищата и искайте да живеете "модерно" и богато. МАй не става. Поне не все още.
Hella Good
Рейтинг: 909 ВеселоА от портрета Грета гледа топло, не е ли достатъчно :)
Facing WorldsЧервен дисибар
Рейтинг: 388 НеутралноАко тук имаше недостих не електроенергия такъв рев и късане на ризи щеше да бъде та стой и гледай.
"Мноу сми злеее, Бойко йе виновииин, туй пу белия свйет го немаааа"
4ort
Рейтинг: 1865 НеутралноГарантирано от швеЦкия ГЕРБ!
Nil satis nisi optimum
Рейтинг: 1231 ВеселоЩом и шведите запона да ги изненадва зимата...
Не поставям нищо - нищо, над преценката на собствения си разум.citoplast
Рейтинг: 1168 НеутралноКонюнктура.
Имало едно време ссср...qid44693832
Рейтинг: 922 НеутралноВърнахте ме в детството, социализЪма върви и дефицит на ток.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
tamada
Рейтинг: 1786 НеутралноДо коментар [#3] от "Червен дисибар":
Ясно е обяснено, че те нямат недостиг, а се оплакват от това, че вносът хем е по-скъп, хем енергията е "мръсна".
Ние също имаме такъв вид недостиг и внасяме ток, с тази разлика, че вносът е по-евтин.
https://www.capital.bg/biznes/energetika/2020/01/21/4018898_bulgariia_vnasia_poveche_tok_otkolkoto_iznasia/
realguru
Рейтинг: 2725 НеутралноДва мита разбити с един статия , Дневник са надминали себе си :)
1. Глобалното затопляне
2. Плановете на залените за възобновяема енергия
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
4ort
Рейтинг: 1865 НеутралноОнези дни германците и нидерландците, вчера братушките.
4ort
Рейтинг: 1865 НеутралноОнези дни германците и нидерландците, вчера братушките.
Костадин Иванов
Рейтинг: 3568 Любопитно"Макар напоследък в Швеция да се залага много на слънчевата и на вятърната енергия, в страната все още има ...."
Еретик===========
Има много моменти, в които нито вятър духа, нито слънце свети. Кой си е помислил, че ще стане само с фотоволтаици и перки?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
tamada
Рейтинг: 1786 НеутралноДо коментар [#10] от "realguru":
Първото не е мит. Тези резки аномалии са именно резултат от затоплянето. А застудяване още никой не е успял да докаже.
НеКой
Рейтинг: 1249 НеутралноА немците ш'са топлят на перките на вятърни мелници.
Сигурно щото не са били като нас на режим три часа нема, един има...
witch_doctor
Рейтинг: 740 ВеселоКойто и да си го е помислил, определено е много, ма много по умен от теб! За 6 ядрени блока прочете ли? Явно не е "само"!
pamela
Рейтинг: 2565 ВеселоДо коментар [#7] от "qid44693832":
Заради зелените талибани ще го докараме да стоим на мръсно, тъмно и студено и да не се и къпем и перем.
06210311
Рейтинг: 327 ЛюбопитноНякои казват, че шведите били построили комунизма!?... Изглежда са прави - решим на тока е задължително следствие! Кой иска да следва истерията на Грета?..;)..
moreee
Рейтинг: 1316 ЛюбопитноДо коментар [#17] от "tamada":
"Първото не е мит. Тези резки аномалии са именно резултат от затоплянето"
А в резултат от какво е затоплянето след последният ледников период преди 13 хил години? От централите на въглища?
uq
Рейтинг: 2517 НеутралноАааа, баце швед...гледАл ли си "Фабиен от долината на Дрона" на акумулатор? 2х2 мамата си....
ivanpopov
Рейтинг: 2399 НеутралноАма пък иначе, заедно с датчаните, са първенци по процент на възобновяемите източници!
tamada
Рейтинг: 1786 НеутралноДо коментар [#16] от "moreee":
До коментар [#20] от "pamela":
Няма общо със зелените и не можем да го докараме до там. Всички страни са свързани и постоянно всяка внася и изнася ток. Това е и причината шведите да не са пуснали достатъчно електропроводи между северна и южна Швеция.
Дори при нашата огромна корупция режим на тока какъвто имахме през 80-те е много малко вероятен.
z_axis
Рейтинг: 519 НеутралноЗащото сме затоплисти.
Някой предствя ли си, по БНТ сериозен глас да призовава "За бога, братя, не включвайте прахосмукачките". ???
С настъпването на затоплизма ще зачестят подобни новини. И страшното не е това, че няма да се включват прахосмукачките, а че се поставя индустрията на колене, следствие на няколкото пъти по-високи цени и хроничния недостиг.
it4
Рейтинг: 475 НеутралноДо коментар [#17] от "tamada":
значи според теб е студа в тези европейски държави е от затоплянето, тогава какво му е лошото на затоплянето щом има толкова сняг и студ, сбърканяци....
uq
Рейтинг: 2517 НеутралноДо коментар [#25] от "tamada":
Е то тогава режима беше именно щото изнасяхме :)
Alan Blackmore
Рейтинг: 797 НеутралноДо коментар [#15] от "Един вампир броди из Европа":
only illogics can find hidden flaws in a straight logic line only erratics can recognize errors in patterns of a perfect design100 години социализъм не им стигат, на крачка са от пълната свобода и щастие, а "чистата" енергия не включва хилядите мъртви птици, смлени от перките, нито мините за силиций и литий за соларните панели.
Въпреки това Карлсон продължава да пазарува с монети от по 10 йоре, но скоро може и тази му радост да секне, тъй като се канят да забранят кешовите разплащания.
uq
Рейтинг: 2517 НеутралноДо коментар [#27] от "it4":
Лошото му е, че онзи ден се откъсна един хималайски ледник, падна в една река и опустоши огромни територии в Индия. В Европа също има ледници.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
WhereTheHellAreW
Рейтинг: 512 НеутралноА от портрета Грета гледа топло, не е ли достатъчно :)
До коментар [#2] от "Hella Good":
А зад портрета и в тотално медийно затъмнение е единият и дядо, яко обвързан със шведкото ядрено лоби за "чиста" енергия!
Stargate
Рейтинг: 1865 НеутралноДо коментар [#7] от "qid44693832":
Е те там са построили комунизЪма. Гледам вече и рецим на тока да си имат. хахах
4ort
Рейтинг: 1865 НеутралноЗа някои хора няма разлика между вятърна и вятърничева.Но сега е модерно да сме вятърничеви.
Hella Good
Рейтинг: 909 ВеселоДо коментар [#14] от "Костадин Иванов":
Facing Worlds"Кой си е помислил, че ще стане само с фотоволтаици и перки?"
В Швеция слънце бол, цял вторник лято
Stargate
Рейтинг: 1865 НеутралноДо коментар [#17] от "tamada":
То и затоплянето никой не е успял да докаже, че е работа на хората, ама пропагандата продължава.
dejmos
Рейтинг: 2490 НеутралноГледай ти ЯДРЕНА ЕНЕРГИЯ , а Грета какво мисли ?? Някой сериозно ли смята, че с ВЕИ ще се осигурява енергия? Да си поръчат една/ две/три подвижни ядрени централи от Русия
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
4ort
Рейтинг: 1865 Неутрално"Дори при нашата огромна корупция режим на тока какъвто имахме през 80-те е много малко вероятен"
..........
Виждаш ли колко много е намаляла корупцията!
tamada
Рейтинг: 1786 НеутралноДо коментар [#22] от "moreee":
Онова затопляне е траело (и продължава) хиляди години. И не е започнало преди 13, а преди 20 000 години. Но никога промяната не е била толкова бърза, колкото е в момента.
Дори колебанията в последните 1000 години не са били глобални, а регионални, като примерно Малката ледникова епоха. Но за разлика от сега там са намесени изригвания на вулкани.
Stargate
Рейтинг: 1865 НеутралноДо коментар [#25] от "tamada":
Зелените талибани от алчност са способни да ни докарат и рецим на тока. Важното е, че те и техните шефове ще се нагушат брутално.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
it4
Рейтинг: 475 НеутралноДо коментар [#30] от "uq":
ами кажете му на ледника да не пада, или по-добре да бяхте казали на работниците от централата да не работят ако въобще някои е помислил за тях предвид опасността от падането му, да 43 са жертвите, но си е нещо което се случва по света със или без желанието ни....
tamada
Рейтинг: 1786 НеутралноДо коментар [#27] от "it4":
Е, там е работата, че най-често няма сняг и студ, а се случват резки промени. Колко пъти е валял сняг в България през последните 3 зими? А какви бяха температурите у нас допреди 2 дни?
vagabond66
Рейтинг: 1573 ВеселоВие да видите!
Сега, след като Германия взе
твърдото решение да си спре "ядрените мощности"
очаквам следващите зими по германските телевизии
също да се появят клипчета, където сериозен глас да им
нашепва и те да не си ползват прахосмукачките!
realguru
Рейтинг: 2725 НеутралноГлобалното затопляне е мит. Като ни предупреждаваха няколко пъти вече, че заради глобалното затопляне океана ще залее няколко държави. Нищо такова не се случи.
Има доклад на ООН-то от 1989 година, който казва че ако не се вземат мерки до 2000 година ще има държави под водата.
https://apnews.com/article/bd45c372caf118ec99964ea547880cd0
После Ал Гор почна и той да се занимава с климата и той отправяше такива заплахи, че видиш ли леда се топи, океана се покачва, че трябват мерки до 2020 и сме залети. А той си купи къща на брега на океана. :)
Абе изобщо до сега поне 4-5 пъти сме залети от топящите се ледници от глобалното затопляне. :)
Видя се, че лъжата с глобалното затопляне не хваща вяра, щото някъде взе да става по-студено даже. И сега не могат да обявят победа над глобалното затопляне, щото парите (грантовете) ще спрат и почнаха да се борят с климатичните аномалии. :)
И специално термина е "климатични аномалии" - щото звучи стряскащо.
tamada
Рейтинг: 1786 НеутралноДо коментар [#28] от "uq":
Не. Изнасяхме нощем, когато потреблението е слабо.
Нямахме ток, защото намаля вноса на въглища и електропреносната мрежа беше толкова остаряла, че не можеше да захранва редовно и навсякъде.
it4
Рейтинг: 475 НеутралноДо коментар [#44] от "tamada":
ами според вас излиза, че от ноември до април трябва да е винаги студено , ами има и неща които добре, че не могат да се вкарат в "правите релси" на затоплистите
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
tamada
Рейтинг: 1786 НеутралноДо коментар [#36] от "Stargate":
Никой не се оплаква, че има затоплянето, а от скоростта му.
Още никой не е доказал, че ускореното повишаване се дължи на естествени причини.
z_axis
Рейтинг: 519 НеутралноШвеция е с добри географски дадености и малко население, но въпреки това проблемите предстоят. За сега ще вържат положението понеже работят 5 ядрени реактора и имат много водни ресурси.
Как обаче ще се справят големи държави като Полша и Германия, които имат само въглища и са равни като тепсия? Там с перки и соларки няма да стане.
tamada
Рейтинг: 1786 НеутралноДо коментар [#48] от "it4":
Нищо подобно.
Казвам, че не е нормално през декември, януари и февруари да има толкова дълги периоди на дневни температури от по 15-18-20 градуса.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
vassilun
Рейтинг: 4569 ЛюбопитноДо коментар [#21] от "06210311":
Къде прочетохте, че в Швеция има режим на тока? Питам, защото аз съм пропуснал да прочета това!
vagabond66
Рейтинг: 1573 ВеселоДо коментар [#26] от "z_axis":
А ми мисля 1990 година,
един комунистически съдия,
тогава играещ ролята на министър председател
директно ни призова в ефира с"
"За Бога братя, не купувайте"!!!
Та ние и този цирк сме го гледали!
После "освободиха цените"
и от тогава много народ иска,
ама не купува!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
klimentm
Рейтинг: 3803 ВеселоДо коментар [#54] от "vassilun":
klimentmСамо силно им се иска! Нищо повече!
realguru
Рейтинг: 2725 НеутралноПише че станал 2 пъти по-скъп. :)
И имало призиви за пестенето му. Прилича ми на Калифорния през лятото. :)
И те там вече имаха режим на тока заедно с призивите за пестене. :)
Виж другото лято Калифорния може да го вдигнат и те 2-3 пъти барем нямат режим, те хората сами ще си изключат климатиците. :)
Lich King
Рейтинг: 639 ВеселоАааа, те са на дърва и въглища! Бъди спокоен!
vassilun
Рейтинг: 4569 ВеселоДо коментар [#37] от "dejmos":
Русия е единственната, която изгражда ядрени централи! Както и единственно в Русия има газ и петрол! Нали, мурзилка?
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2975 НеутралноКешът е много вреден. Друго си е да ти поставят отрицателна лихва, каквато си поискат, инфлацията отделно. Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2975 НеутралноДнес и децата знаят, че затоплянето води до застудяване, особено през зимните месеци. Явлението е наблюдавано многократно. Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)
z_axis
Рейтинг: 519 НеутралноДо коментар [#54] от "vassilun":
"Къде прочетохте, че в Швеция има режим на тока? Питам, защото аз съм пропуснал да прочета това!"
Ето тука го прочетохме:
"Това се отразява негативно и на икономиката. Хенрик Сьолунд, директор на хартиената фабрика "Holmens Pappersbruk", описва какви са последствията за неговата фирма: "Всеки ден следим цените на тока и работим фактически с ръка на спирачката". Ако токът стане твърде скъп, Сьолунд намалява производството."
За фирмите ИМА режим на тока. Цената става тройна и просто спираш. Така ще стане и с домакинствата.
Hella Good
Рейтинг: 909 ВеселоДо коментар [#10] от "realguru":
Facing WorldsИ един потвърден - комунизма/умнокрасивцизма води до режим на тока :)
dejmos
Рейтинг: 2490 ВеселоДо коментар [#60] от "vassilun":
Малки "ядрени" ..ДА ! На кораб , на суша ...модулни ! Такива неща стават по "блатата" ..:))
Манчо
Рейтинг: 1994 Любопитно"Не пускайте прахосмукачките!": ледена зима и недостиг на ток в Швеция
Истинско удоволствие за полуграмотни хора, като мен, е да общуват с големите демократично-джазови интелектуалци от форума на Дневник!***********************************************************
Къде е Грета? Някой знае ли къде е Грета?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Манчо
Рейтинг: 1994 Разстроено"Не пускайте прахосмукачките!"
Истинско удоволствие за полуграмотни хора, като мен, е да общуват с големите демократично-джазови интелектуалци от форума на Дневник!****************************************
Това все още се ядва. Големият проблем ще е когато призоват шведките да не ползват вибраторите си....
hamiltonf
Рейтинг: 3897 ВеселоШведските другари са в потрес...
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Кум Лисан
Рейтинг: 643 НеутралноЗа да стане само с перки и фотоволтаици няма да им стигне Швеция. Атомната енергия си остава необходимост.
Много хитър4ort
Рейтинг: 1865 НеутралноДо коментар [#55] от "vagabond66":
"А ми мисля 1990 година,
един комунистически съдия,
тогава играещ ролята на министър председател
директно ни призова в ефира с"
"За Бога братя, не купувайте"!!!
Та ние и този цирк сме го гледали!
После "освободиха цените"
и от тогава много народ иска,
ама не купува!
............
Понеже и аз си спомням много неща, мислА че преди '90 г. много искахме да купуваме, ама немаше к'во. Чат пат пускаха по нещо в гастронома на ЦУМ/ помниш ли го/ и в показните магазини/може и да си ги забравил/ и ако обмениш долари на черно и не те хванат, можеше и от Кореком.
06210311
Рейтинг: 327 ВеселоДобре, извинявам се - неуспешен опит от моя страна за препратка към миналото и битието на родния ни комунизъм. :) Молба към шведите да обмислят намерението си да ползват прахосмукачките си - това изглежда е нормално според Вас? Зелената талибанщина ще ни погуби много по-ефективно и бързо от всякакви природни явления и промени...ако не и дадем остър отпор! Трябва да си с птичи мозък да рушиш нещо (макар и не добре) работещо без да имаш ясна и прецизна идея какво правиш после.
Alan Blackmore
Рейтинг: 797 НеутралноДо коментар [#66] от "Манчо":
only illogics can find hidden flaws in a straight logic line only erratics can recognize errors in patterns of a perfect designАйде стига глупости вече, малко е, че я експлоатираха психопати, ами трябва и да я мразите. Позната ми е съдбата на момичета в нейното положение, или изпълняват указания, или ги вкарват в психиатрия до пълно промиване на мозъка.
Социализъм.
dejmos
Рейтинг: 2490 НеутралноЕдни русофоби тук нали искаха да ИЗКОРМИМ всичко в Козлодуй . Е ,.. успяха с първите четири блока . Много хубави песни за зависимости, данък русия ...и още още 10 глупави щампи : :)
Bullet
Рейтинг: 934 НеутралноДо коментар [#63] от "z_axis":
Gor det idag, imorgon kan deta vara förbjudet.Не само за гирмите, но и за домакинствата, ама това е само за тези, които са на плаваща цена на тока. И когаъо се правиш на хитър Петър и не си си вързал гащите, стават таквизмити рабути. В швеция има достатъчно мощности, но те са на север, където не са необходими. Проблемът е че им липсва преносна мрежа, за да достави до южната част, където е необходимо.
samoedin
Рейтинг: 3529 НеутралноТок в Швеция има, но няма достатъчно електропроводи, по които да се пренасочи където е необходимо ! Швеция е голяма държава с тежък, планински терен, което превръща изграждането на нова инфраструктура в скъпо и трудно начинание.....
Bullet
Рейтинг: 934 ВеселоДо коментар [#66] от "Манчо":
Gor det idag, imorgon kan deta vara förbjudet.“Къде е Грета? Някой знае ли къде е Грета?”
Разравяше снега, щяла да сади метла, че наесен щяло да има голямо търсене, на алтернативи на прахусмукачките.
4ort
Рейтинг: 1865 ВеселоАко не се крадеше толкова много, всичко щеше да се изгради.
vagabond66
Рейтинг: 1573 ВеселоДо коментар [#71] от "4ort":
Да спомням си го
и с какво единия цирк
е по-хубав от другия?
Или преди 90-та година
бяха "червените" на власт,
а пък сега пак са те или техните деца и внуци!
И ако ви призоват да не купувате,
вие дали ще ги послушате?!?
klimentm
Рейтинг: 3803 Весело.........и на фърчащи ракети които се не знае де ще паднат,я Арахангелск, я Воронеж?! klimentm
benefikato1
Рейтинг: 734 ВеселоГретенизмът върви с режим на тока, тия от Швеция колко работи има да видят още охоо .Нищо де ще вкарат два-три милиона инженери от Еритрея и работата става бетон.
Българин Бг
Рейтинг: 457 НеутралноСега си го представете това в България, такъв рев ще падне...
klimentm
Рейтинг: 3803 НеутралноДо коментар [#63] от "z_axis":
klimentmИзвинете,прочето три пъти поста ви и не видях нийде да пише'имаме режим на тока( тоест няма ток, спян е временно или постояно)" Пише че ток има и да ги убие!
Че бил скъп че щели да спрат не е 'Режим на тока", аз например чудесно си спомням какво точно значи това!
historama
Рейтинг: 4105 Неутрално"...Хенрик Сьолунд, директор на хартиената фабрика "Holmens Pappersbruk", описва какви са последствията за неговата фирма: "Всеки ден следим цените на тока и работим фактически с ръка на спирачката". Ако токът стане твърде скъп, Сьолунд намалява производството...."
Промени на цените цените на тока ежедневно?
Май съм от малкото, които биха попитали "Дневник" откъде я изровиха тази хибридка?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
lz2
Рейтинг: 2533 НеутралноТо и глобално затопляне още никой не е доказал, защото не се доказва изменение на климата със 100 годишни измервания, и то при условие, че през много периоди на Земята и температурите са били много по-високи и СО2 е бил в пъти повече! ПравописА е поле за изява на неграмотните!
inn
Рейтинг: 1323 НеутралноНямат си правилните политици - Доган и Борисов, за да се сетят, че за студено времещо им е нужен "студен резерв". Намират си един техен ТЕЦ - Варна, намират си един техен Бойко, който да дава 50 млн. годишно на един техен Доган и проблемът е решен.
historama
Рейтинг: 4105 НеутралноДо коментар [#84] от "historama":
"..Съгласно допитване от края на 2020 година, над 40 процента от шведите одобряват изграждането на нови атомни централи...."
НОВИ атомни !?
Не една, а няколко! На Швеция, с 10,3 млн население ?
Ашколсун бе Дневник!
4ort
Рейтинг: 1865 Неутрално"Да спомням си го
и с какво единия цирк
е по-хубав от другия?
Или преди 90-та година
бяха "червените" на власт,
а пък сега пак са те или техните деца и внуци!
И ако ви призоват да не купувате,
вие дали ще ги послушате?!?"
..........
Поне аз нЕмам спомен нЕкой да е призовавал да не купуваме/ изкл.Попов/
Напротив!!!!!!!!
Сега непрекъснато ни призовават да купуваме! И понеже хората изпълняват призивите и купуват, след това се оплакват, че не им достигат парите и са бедни.
historama
Рейтинг: 4105 НеутралноДо 86:"lz2"....че през много периоди на Земята и температурите са били много по-високи и СО2 е бил в пъти повече!..."
Проблем за еколозите, а и в някои периоди на някои катастрофални моменти на Земята са били ВЪГЛЕРОДНИТЕ ЕМИСИИ, а не конкретно СО2 ( най-безвредната част от тях)
Мусаши
Рейтинг: 1745 НеутралноА Гретето се бори с глобалното затопляне. Явно не й се струва достатъчно студено в Швеция.
vagabond66
Рейтинг: 1573 ВеселоДо коментар [#82] от "Българин Бг":
А ми във България си имаме подобно шоу.
Изпразнени язовири и липса на вода за пиене и миене.
Мисля в Сливен беше,
6-7 годишен "нов водопровод" с 60-70 ремонта.
Съжалявам, че точните цифри ми убягват,
ама няма как да помня всичко наизуст.
Ако някой се сеща за по-точните цифри на ремонтите,
моля нека ме поправи!
Ще съм му много благодарен!
Наводненията след всеки летен порой са си ежедневие и
то по цялата ни географска ширина!
И още и още подобни "природни катаклизми",
постоянно държащи ни на превъзбудени!
Мусаши
Рейтинг: 1745 НеутралноЕ ти как разбра, че е паднал ледникът заради затоплянето?А ако е паднал заради срутване на земна маса?
Ако имаше затопляне изобщо нямаше да има ледник и щеше да се стопи.
klimentm
Рейтинг: 3803 ВеселоДо коментар [#79] от "vagabond66":
klimentmВярно!
Тези сега и режим на тока не могат да направят като хорота! А какви режими имаше едно време! Дядовците и бащите им промениха дори дните на седмицата в България така че в София беше понеделник, в Пловдив сряда а в Бургас неделя! Това се казва режим!
4ort
Рейтинг: 1865 ВеселоВсе по-пълно задоволяване на потребностите на трудЯщите се!!!
historama
Рейтинг: 4105 НеутралноДо коментар [#92] от "vagabond66":
"Наводненията след всеки летен порой са си ежедневие и
то по цялата ни географска ширина!.."
Ще ви коригирам!
Преди известно време имаше пак наводнения, без летни порои.
Trigonometrik
Рейтинг: 294 НеутралноНе ПРускайте Пахосмукачките!
Bullet
Рейтинг: 934 НеутралноДо коментар [#84] от "historama":
Gor det idag, imorgon kan deta vara förbjudet.“Промени на цените цените на тока ежедневно?
Май съм от малкото, които биха попитали "Дневник" откъде я изровиха тази хибридка?”
Не само ежедневно, но и ежечасно. В Швеция можеш да си скючиш договор директно с фирма производител и гирма доставчик. Цената може да е плаваща или вързна. От там и писъкът на тези с плаващи тарифи.
Ето тук може да се сверят цени и да сключиш договор.
https://www.elskling.se/?gclid=CjwKCAiAsaOBBhA4EiwAo0_AnKAoyQuMbMkq9rigfEDHC2nCXB1H5iluUN_bZvnUfMfSuOCarySblhoCKZkQAvD_BwE
vagabond66
Рейтинг: 1573 ВеселоДо коментар [#89] от "4ort":
Ето, виждате ли, че имате спомен за "митко -паричката".
От написаното от вас оставам с убеждението, че сте от София!
Е, ако наистина сте от София понеже аз не съм,
моля опитайте се да си спомнете,
коя година през 90-те водата в язовир "Искър"
силно намаля и софиянци преминаха на воден режим?
Е те по това време някакъв министър обширно обясняваше,
как да се "пести" водата.
След това някакви инженери, промениха пътя от извора на река Марица
и изворните и води потекоха към "Искър"!
А бе винаги е имало шоу по нашите земи!
4ort
Рейтинг: 1865 ВеселоВасЕ, как ще работите в Коалицията на мекеретата? Единни сте само срещу Боеко! Това ще ви изиграе лоша шега
Запомни, на следващите избори ДБ ще бъде виновна за всички беди в България! ГЕРБ ще бъде забравен, като виновник. Комунистите този номер го играха със СДС! Всички вече знаемЕ, че за всичко преди ГЕРБ е виновен Костов! Някъде тези дрогаре да упрекват Партията, Живков, Луканов, ЛилАв, Жан, Гечев!