Нови санкции на САЩ за "Северен поток 2" и екипът на Байдън е против проекта

Нови санкции на САЩ за "Северен поток 2" и екипът на Байдън е против проекта

© dpa



САЩ разшириха санкциите срещу "Северен поток 2" като включиха руската баржа "Фортуна", работеща по газопровода, както и компанията КВТ-РУС, която е неин собственик, в нов забранителен списък.


Преди месец - на 19 януари - това направи президентът Доналд Тръмп, сега го продължава администрацията на президента Джо Байдън. Разликата е, че първия път корабът и фирмата бяха санкционирани по закона CAATSA (За противодействие на противниците на Америка чрез санкции), а сега - по закона PEESA (За защита на енергийната сигурност на Европа).


Не става дума за дублиране на блокирането на активи и влизането в САЩ на собствениците, непосредствено предоставящи кораба за полагане на тръби, а и се обявява за наказуема и всякаква работа с тях, включително услуги като модернизиране, поставяне на ново оборудване, застраховане и сертифициране на дейността, финансирането на подобни сделки и т.н.




На брифинг по-късно вчера говорител на Държавния департамент заяви, че Вашингтон смята, че стратегията му за санкции срещу "Северен поток 2" работи добре. Сегашната, както и предишната, администрация на САЩ се обявява против газопровода и го смята за геополитическа грешка, допълни Нед Прайс. Той повтори добре известната позиция, че според американците това съоръжение ще даде на Русия лост за натиск над партньорите им в Европа. В момента газопроводът, преминаващ през Балтийско море, е на около 150 км от брега на Германия.


Това е лоша сделка, лоша за Европа и противоречаща на целите на самата Европа в областта на енергетиката, казва Прайс. По думите му САЩ продължават да си сътрудничат с Германия и други страни в ЕС по този въпрос. "Ще продължим да следим за дейност, която е способна да доведе до допълнителни наказателни мерки от САЩ, включително санкции. Но би било неправилно да се мисли за санкциите като за единственият инструмент в нашия арсенал", разясни говорителят.



На 12 февруари полският премиер Матеуш Моравецки призова Германия да изплати на страната му репарации, след като президентът и бивш външен министър Франк-Валтер Щайнмайер създаде впечатление, че "Северен поток 2" е част от исторически вид дълг от Втората световна война към Русия, съобщи агенция ДПА.


Моравецки каза, че е доволен, че Щайнмайер е признал, че последиците от войната може да влияят на днешни политически и икономически решения. "Полша никога не е получавала репарации въпреки ужасната разруха, причинена от нацистка Германия. Хиляди градове и села са изравнени със земята, включително столицата Варшава", написа той в профила си във "Фейсбук".


Според него строителството на "Северен поток 2" обаче не е обезщетение, а удар по европейската солидарност. "Строителството на мостове между Европа и Русия не може да става през главите на Централна и Източна Европа", написа премиерът.


По същото време агенция "Интерфакс" съобщи, че заради студеното време в Централна Европа износът на "Газпром" за Германия през Украйна ще се увеличи през март до над 124 млн. куб.м на ден вместо планираните 110 млн. куб.м. Обемът е същият като през февруари (макар и по-малко спрямо същото време на 2020 г.), а причината е намаляването до 34% на газовите запаси на страните в района заради ниските температури и повишеното отопление. Ситуацията не е необичайна - през февруари 2018 г. запасите бяха намалели до 14%, припомня агенция ДПА.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK