
Майорка преживява невиждана бедност. Засегнати са не само местните хора, но и много от заможните чужденци с луксозни имоти на острова. Което не беше съсипано от масовия туризъм, сега го довършва пандемията, разказва "Дойче веле".
Майорка беше първият от Балеарските острови, който през 2020 г. се отвори за туристи - макар и само за два месеца, преди отново да влезе в локдаун. Нито един друг автономен регион на Испания не пострада по-тежко в пандемията - туризмът и благоденствието на острова се сринаха както никъде другаде. Това едва ли е голяма изненада, като се знае, че 75% от приходите на местните хора са свързани пряко или косвено с туристите. Съответно високи са стандартът на живота и цените на остров Майорка.
Въпреки това местното правителство на Балеарите удължи сегашния локдаун до март. Това е компромисно решение, с което то се опитва да спаси някак туризма по време на предстоящите великденски празници. Местните хора постоянно протестират срещу мерките, наложени на острова заради пандемията.
Испанският премиер Педро Санчес иска да подпомогне с европейските помощи на стойност 140 милиарда евро онези промишлени отрасли, които имат бъдеще. На този фон местното балеарско правителство обяви, че създава ново министерство за разпределяне на предвидените средства за региона. С най-висок приоритет се ползват висшето образование, културата и селското стопанство.
Бедността вече удря по всички
Том Мардорф е германски предприемач, който прекарва голяма част от годината на остров Майорка, където търгува с природна козметика и хранителни добавки. А съвместно с църквата в Санта Понса той е създал и хранителна банка. С частни дарения се купува храна, с която се оказва помощ на около 70 местни семейства. Повечето дарители и доброволци са чужденци като него, които живеят на острова.
"Бедността не засяга само персонала на заведенията и хотелите, а удря вече и по много архитекти или адвокати. В Палма могат да се видят все повече хора, които живеят на палатки", казва британецът Пол Камерън. Неговото петчленно семейство засега успява да се задържи на повърхността единствено благодарение на спестяванията си.
Фатална зависимост от туризма
Основният проблем на Майорка има корени в миналото. През 70-те години на XX век испанският диктатор Франко превърна страната в туристически рай за по-платежоспособните туристи от Северна Европа, а Майорка - в център на масовия туризъм с такива атракции като Балерман или курортния център Магалуф с огромните си хотели директно на плажа, които обаче допринасят много за замърсяването на морето.
Дълго време Майорка беше златна мина, която осигуряваше нарастващи доходи на местните хора. От това се възползваха и много чужденци, които през 80-те и 90-те години на миналия век отвориха множество ресторанти, хотели, лекарски кабинети, адвокатски кантори и бюра за недвижими имоти. А с пари от европейските фондове бяха построени пътища, мостове, високоскоростни мрежи и летища.
След това дойдоха Брекзит, фалитът на туристическия концерн "Томас Кук" и пандемията. А пропастта между местните хора и по-състоятелните чужденци става все по-голяма. Многото скандинавци, британци, американци и германци, живеещи в луксозни жилища на острова, почти не усещат пълзящата бедност. Повечето собственици на къщи за гости не говорят испански и почти не са интегрирани в местното общество. На острова съществуват два паралелни свята.
Кухните за бедни имат все повече клиенти.
Допир с бедността
Но има и такива, които печелят от пандемията. Сред тях са брокерите на недвижими имоти, които в момента посредничат в продажбите на фалиралите хотели на Майорка и инвеститори от чужбина. И докато в ниския и средния ценови сегмент на пазара цените спадат, тъй като много хотели и ресторанти се разпродават, пазарът на луксозни недвижими имоти на някои места дори се разраства. Все още има много богати хора, които искат да се сдобият с имение на Майорка. В същото време много луксозни вили в момента вървят на безценица, тъй като собствениците им не желаят дълго време да ги държат празни, което им носи само разходи.
Съвсем друга картина вижда доброволецът Пол Камерън, който всеки ден се докосва до проблема с бедността: "Трийсет и пет процента от хората, на които помагаме, за първи път в живота си изпадат в такава ситуация. Изпитват страх, бъдещето им е несигурно." Самият той обаче би се върнал във Великобритания само в краен случай. "Всъщност Майорка е сигурно място за децата ни. Тук те могат да растат далеч от дрогите и от тежките социални конфликти", казва той.
Поне досега е било така. Сегашната криза ще промени острова, убеден е 55-годишният Барт Мои от Нидерландия, който има ресторант на Майорка. Но и той няма намерение да напуска острова. "Децата ми живеят тук, а и инвестирахме немалко пари", казва той.
hamiltonf
Рейтинг: 3800 НеутралноСпокойно, "новобранци", след като Великобритания обяви, че след бързата ваксинация ще премахне всички ограничения до края на пролетта, последва масов наплив на англичаните да резервират летни ваканции в чужбина - ТУИ отчита 630% растеж на резервациите, EasyJet отчита 337% растеж на резервациите на самолетни билети. Най-предпочитаният месец за ваканция е август.
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.И това е само за един ден.
mranderson
Рейтинг: 593 НеутралноНе разбирам как туризма съсипал Майорка.
Съсипването на туризма съсипа Майорка. И България също, де. И много други места по света....
Dark Avenger alias Дечо Пора
Рейтинг: 955 Неутралнокъдето е текло, пак ще тече !
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber bei dem Universum bin ich mir noch nicht ganz sicher. Albert Einstein2019 бяхме в Санта Понса в края на август за 2 седмици, от 2009 редовно сме по-един път в година на Малето !
Райско кътче !
Сд
Рейтинг: 686 НеутралноБил съм януари там преди няколко години.Няма пукнат човек .
Таралеж
Рейтинг: 2562 НеутралноТуризмът е най уязвимият бизнес.
Печели лесно и много, но и губи бързо.
sasoss
Рейтинг: 750 НеутралноНе е нещо, което Майорка и Балеарските острови не са виждали в историята си. Малко пресилено изглежда. Като добавим как англичаните не биха се върнали в УК заради ... дрогата, със сигурност изглежда пресилено.
Между другото има една местна легенда за богатството. Преди време когато са били много бедни и с много деца, изхранвали са се със земеделие, риболов и ... контрабанда, големите деца наследявали земеделската земя във вътрешността, а малките "пясъка" - земята покрай брега, която не ставала за земеделие. Обаче се появили шведите и представата за богатсво се обърнала, защото най-атрактивна станала земята край морето за бъдещите хотели.
padrino
Рейтинг: 4086 Любопитно"След това дойдоха Брекзит, фалитът на туристическия концерн "Томас Кук" и пандемията."
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬За Томас Кук и пандемията разбирам, но каква е връзката с Брекзит? Или това вече ще е дежурно обяснение за всичко което не се получава в Европа?
padrino
Рейтинг: 4086 ВеселоДо коментар [#6] от "sasoss":
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬То понеже на Майорка ама изобщо "няма" наркотици та заради това няма да си ходят във Великобритания 😂😂😂
Dark Avenger alias Дечо Пора
Рейтинг: 955 НеутралноДо коментар [#7] от "padrino":
Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber bei dem Universum bin ich mir noch nicht ganz sicher. Albert Einsteinнапример курса на £ !
padrino
Рейтинг: 4086 Любопитно???? Паунда е по-скъп и как това афектира Майорка? Напротив, при нормални условия на Британците ще им е още по-евтино да ходят там и при силен паунд ще харчат дори повече заради курса, което води до повече пари на местно ниво. Повоче оборот, повече печалба. Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬
bxr35608444
Рейтинг: 848 НеутралноДо коментар [#9] от "Dark Avenger alias Дечо Пора":
При по - силна лира спрямо Еврото повече Англичани ще харчат повече пари в чужбина като туристи .
padrino
Рейтинг: 4086 ВеселоЕто това е оргиналната статия която Дневник са превели донякъде и са поокрасили с техни добавки като тази за Брекзит например 😂:
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬https://www.dw.com/en/coronavirus-mallorca-caught-in-mass-tourism-trap-as-poverty-rises/a-56592640
Корки
Рейтинг: 2604 НеутралноКогато всички яйца са в една кошница, често стават бели.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.tedif
Рейтинг: 1194 ЛюбопитноИ как се съсипват *заможните чужденци с луксозни имоти на острова*?!?
Или сте направили глупав превод,или този,който го е писал,е глупак.
Собственик на луксозен имот живее в него и си *прави кеф*!
Ако е поредния глупак,решил да става рентиер,или някой решил да прави *бизнес* на острова,те не са в горната категория!
id
Рейтинг: 462 НеутралноКоето не беше съсипано от масовия туризъм, сега го довършва пандемията, разказва "Дойче веле"
"Дойче веле" е пропагандна машина, а дневник са местен клон.
Hristov
Рейтинг: 968 ВеселоДо коментар [#11] от "bxr35608444":
Sic transit gloria mundiГений!Верно ли така ще стане? Я пак помисли.
padrino
Рейтинг: 4086 Любопитно£100 =108 Евро през Август 2019 преди пандемията
До лятото паунда ще удари 1.20 от което следва, че £100 = 120Евро....
Та колко ще похарчат Британците в местната Испанска икономика?😂
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬
dwr30648311
Рейтинг: 227 РазстроеноПоради тази причина няма да мине номера с “Вакси паспорта”.
Туризмът е голям дял от икономиката на много държави. Малко от тях могат да си позволят 20-30% спад (скиптици, които ще предпочетат дестинация, където не се изисква ваксинация) камо ли 70% в условия на криза. Съпътстващите услуги като международен транспорт и всички по веригата даже не ги коментирам.
Hristov
Рейтинг: 968 ВеселоДо коментар [#17] от "padrino":
Sic transit gloria mundiДемек , британците ще харчат по- малко паунди, за да получат същата услуга.И ти си стабилен гений!
observador
Рейтинг: 1271 НеутралноМеждувременно в Мадрид има бум на френските (и други европейски) туристи, понеже заведенията там работят, както кината, театрите и т.н.
Френските медии пишат, че пътуващите до Мадрид им връщат вирус, а испанските, че вирусът влиза с французите през летището : ) Но ето, че туризмът си върви в областите, които са по-либерални.
Както Мадрид, така и например Канарите имат доста по-шарен пазар на туристите (скандинавци, италианци, французи и т.н.), съответно кризата не ги съсипва така, както области като Балеарските острови, Малага или Аликанте, които разчитат основно на масовия немец или британец, които ходят там с полет за 10-20 евро и харчат по-малко. Стартегията на тези региони беше в бройката, а не качеството на турсистите и затова са несъизмерно по-ударени.
padrino
Рейтинг: 4086 ВеселоЯвно ти си "гения" след като си мислиш, че от силният паунд ще загубят Испанците. За същите пари Британците ще имат по голяма покупателна способност, тоест ще могат да купят повеюе отколкото преди и тези пари ще останат в Испания. Ама явно е, че "гении" като теб не го разбират това.😂
Всеки който отива на почивка има бюджет колко ще изхарчи. Предполагам не си мислиш, че понеже паунда е по силен, туристите ще си носят по малко пари за харчене? И вместо £100 ще вземат £97 няпример защото паунда бил по силен?
Наистина си "стабилен гений" ако мислиш така дори и за секунда 😂😂😂😂
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬
Henry
Рейтинг: 532 НеутралноСамо вие го можете това! От тази статия, човек остава с впечатлението, че проблемите на Мойорка идват от това, че Франко (който спасява страната от комунизъм) е виновен за сегашното положение, понеже е направил държавата туристически рай и замърсявал морето (което какво общо има само вие си знаете) и видите ли сега, берат плодовете на недалновидното му дело да направи страната туристически рай.
Социалните придобивки, разпределяни с незначително или без никакво съобразяване с положените усилия, поощряваха беззаконието, улесняваха разпадането на семейството и заместваха осъзнатия полезен труд и самоупование с порочно подстрекаване към безделие и мошеничество. Маргарет ТачърВместо да се акцентира, че кризата е заради кретените наречени затварачи, които унищожиха икономиките заради някакъв грип, Франко ви бил виновен...
padrino
Рейтинг: 4086 ЛюбопитноДо коментар [#20] от "observador":
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬Канарите също са затворени...не си мисли, че работят, над 80% от хотелите са затворени а останалите ги ползва правителството да настанява тези които пристигат с лодки от Африка. Това е новата дестинация за Африканските скакалци.
https://www.theguardian.com/world/2020/nov/29/canary-islands-struggle-with-huge-rise-in-migration-arguineguin
https://www.infomigrants.net/en/post/28929/migration-on-the-canary-islands-a-convenient-scapegoat-for-social-problems-part-i
Hristov
Рейтинг: 968 ВеселоДо коментар [#21] от "padrino":
Sic transit gloria mundiГений, като отиде на почивка британеца не си наема два хотела или яде по 8 пържоли, щото паунда е по-скъп.Нито си купува резервен самолетен билет.Нито ще изпие повече, отколкото може да изпие..Както казах, стабилен гений си! От най- стабилните.Не че е някаква изненада, де..Знаем се у Форумето.
observador
Рейтинг: 1271 НеутралноДо коментар [#23] от "padrino":
Проблемите с мигрантите са основно на Гран Канария, както е ясно и от тези линкове.
Това е истински проблем, за който в Мадрид си затварят очите, но той е доста локален засега - "само" в южната част на единия остров - Гран Канария.
Една бърза проверка в https://www.canarias7.es/ който е най-четения ежедневник на Канарите показва, че островите са отворени - всички заведения работят, макар да има вечерен час, различен за всеки остров (22:00-23:00). По-силни ограничения има само на Ланзароте след пик заради празниците (там е до 18:00). Тенерифе и Гран Канария са много близо до нормалния си живот. Единствено са си спряли карнавала : )Полети има за доста страни в Европа, макар и по-рядко от преди.
Канарите са си отворени, затворени са в частност за британци, но това е изключение заради "британския" вариант (по същата причина Канарите са затворени и за португалци).
Костадин Иванов
Рейтинг: 3499 НеутралноДо коментар [#4] от "Сд":
Еретик"Бил съм януари там преди няколко години.Няма пукнат човек ."
=============
Обичам този подход! Редовно се шляя зимата из Несебър, през април из Банско, даже съм ходил в Гърция през март. Навалицата скапва удоволствието.
ACER
Рейтинг: 246 ВеселоДо коментар [#26] от "Костадин Иванов":
Мога да допълня списъка със Златните - началото на октомври.
blondofil
Рейтинг: 3194 НеутралноДа пуснат резюмета за слънчака бе.
911
Рейтинг: 774 НеутралноДо коментар [#1] от "hamiltonf":
Да, много хубаво, ама да видим.... кога.
Статията е добър пример защо трябва да има диверсификация на икономиката.
Петър Петров
Рейтинг: 713 НеутралноНе можах да разбера следното изречение - висок стандарт и високи цени.Значи дигаме заплатата 2 пъти,ама и дигаме всичко друго по две.Е резултата какъв е - пак същия.
Горд българин с три години стаж в Испания .Костадин Иванов
Рейтинг: 3499 НеутралноЩе направя и това. Отдавна не съм бил там. Благодаря за идеята. Еретик
Бланш
Рейтинг: 5030 НеутралноДано хората си погледнат къщите и градинките пред блока, че от хойкане все нямат време.
Бланш
Рейтинг: 5030 НеутралноДо коментар [#32] от "Бланш":
Да така е, не са си почистили а все с куфара в ръката.